Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
15 427
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • 66 powodów do szczęścia
    Godlewska, Teresa
    Brak ocen
  • Mały miś chce siusiu
    Bator, Agnieszka
    Brak ocen
  • Wyspa słońca
    Salwin, Ewa
    Brak ocen
  • Literki w obrazkach
    Błędowski, Ernest
    Brak ocen
  • Mały miś idzie do przedszkola
    Bator, Agnieszka
    Brak ocen
1 2 3 4

DSC01885.jpg
Co roku, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskich. Święto ustanowiono w 1995 roku i dla przypomnienia obchodzimy je już po raz 25. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nazywany jest także Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki. Organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy. W związku z sukcesem tego święta UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku.

DSC01885.jpg DSC01885
jpg, 223 KiB, 800x450
Komentarze (0)

pobrane (1).jpg 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci. Obchodzimy go w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza H. Chrystiana Andersena.Święto zostało ustanowione w 1967r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Grzegorz Leszczyński - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży w Instytucie Literatury Polskiej w jednym z wywiadów podkreśla,że "... z książką jest trochę tak jak z muzyką: można jej słuchać w telefonie, w radiu, na komputerze, z płyty, ale żywego koncertu nic nie zastąpi. Ale czy to źle, że są płyty, że muzyka nas zewsząd otacza? Więc niech i książki nas otaczają, a te papierowe,szeleszczące i „prawdziwe” już niedługo będą jak koncert, na który się czeka, a potem długie miesiące nosi w sobie. Dziękujemy Panu Profesorowi za te cenne słowa, które mają wymiar ponadczasowy.

pobrane (1).jpg pobrane (1)
jpg, 10 KiB, 213x160
Komentarze (0)

108.jpg
Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej będący uczniami klas: V i VI Szkoły Podstawowej w Liskowie12 lutego bieżącego roku mieli możliwość poznania kultury, języka i zabytków Gruzji - leżącej ok. 3000 km. od Polski. Na wirtualną wycieczkę po Gruzji zabrał ich niesamowity podróżnik - Pan Andrzej Jagiełło. Od wielu lat zgłębia ten kraj i chętnie dzieli się, jak sam mówi, z „miłośnikami odkrywania kuli ziemskiej”. Pan Andrzej od wielu lat zgłębia i poznaje Wschód, mianowicie rejon od Turcji, poprzez stepy azjatyckie aż do świątyń Anghoru!

Podczas tej niecodziennej lekcji, młodzież poznała nie tylko wiel­okul­turo­wość­, ale i codzienność oraz ciekawostki dotyczące naszych sąsiadów. Gruzja oblana jest wodami Morza Czarnego oraz Kaspijskiego i otoczona imponującymi górami Kaukazu, leży ok. 3000 km. od Polski. Choć geograficznie należy do Azji, mentalnie i kulturowo jest częścią Europy. Przyciąga pięknem natury, wszechstronnym bogactwem oraz niesamowitym „wschodnim klimatem”.

Uczniowie z zachwytem słuchali opowieści o Batumi, gdzie na odcinku 8 km. można odwiedzić nocą Piazza Batumi, jeden z najp­iękn­iejs­zych­ miejskich placów w Gruzji, porównywany do placu św. Marka w Wenecji. Miasto ma starożytne korzenie, rozwinęło się w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Od III w. p.n.e. do V w. n.e. było stolicą Królestwa Iberii, stolicą Gruzji. Mccheta w 65 r. p.n.e. została zniszczona przez Pompejusza, ale miasto odbudowano. W 337 roku proklamowano w tym miejscu chrześcijaństwo jako religię państwową, którą przyniosła do Gruzji Święta Nino. W VI w. stolicę przeniesiono do Tbilisi, ale do dzisiaj jest ona siedzibą prawosławnych władz. Koronacje królów i pochówki odbywały się w Mcchecie do XIX wieku. Podróżnik opowiadał młodzieży o historii alfabetu gruzińskiego, który w roku 2016 został wpisany na listę UNESCO, jako niematerialne bogactwo Gruzji. Jest on jednym z 14 oryginalnych alfabetów istniejących obecnie na świecie. Nie przypomina żadnego innego pisma, mało tego, na przestrzeni dziejów język gruziński dorobił się kilku wersji swojego zapisu.

O historii Gruzji nie sposób mówić, nie wspominając Świętego Jerzego – patrona tego kraju. Niektórzy badacze uważają, że od jego imienia pochodzi nazwa: Georgia. Legenda głosi, że Jerzy, jako młody chłopak wstąpił do armii rzymskiej. Był dobrym żołnierzem. W 303 roku Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium. Jerzy zmuszony był do uczestniczenia w ww. procederze i chociaż sam był chrześcijaninem, krytykował tę decyzję. Za to został skazany na karę śmierci. Chrześcijanie uznali go za męczennika i uciekali się do niego o wstawiennictwo.

Gruzja to niesamowity kraj, który zachwyca, ale i zaskakuje w wielu kwestiach!
To najstarsze po Armenii państwo chrześcijańskie. Legenda głosi, że przybyła do niego Święta Nino, która zapoczątkowała w tym kraju wiarę chrześcijańską, dlatego też 1. czerwca Gruzini obchodzą święto kościelne. Według legendy, na początku IV wieku, Święta Nino udała się z rodzicami do Jerozolimy, gdzie poznała tajemnicę szaty - chitona Pańskiego. Zaczęła się gorliwie modlić o jej odzyskanie, Matka Boska wysłuchała jej prośby i wskazała drogę do Gruzji. Poleciła Świętej Nino nieść naukę Chrystusa na nowe, pogańskie ziemie. Gruzja jak drugie państwo na świecie, przyjęła chrześcijaństwo, jako religię państwową. Do dzisiaj – zarówno w miastach, jak i wysoko w górach – zachowały się zabytkowe monastyry.

Nieoczekiwanie dla Pana Andrzeja Jagiełły, słuchacze włączyli się do żywiołowej dyskusji na temat kultury gruzińskiej, która trwała ok. dwóch godzin!!! Szczególnym zain­tere­sowa­niem­ wśród młodych ludzi cieszyły się tematy z zakresu kuchni i szkolnictwa. Prześcigali się w pytaniach, których nie było końca.

Gruzja - to również kraj doskonałego jedzenia, miejsce niespotykanej nigdzie indziej gościnności. Największym skarbem dla Gruzinów jest rodzina - duża, bo wiel­opok­olen­iowa­. Narodowe danie gruzińskie to chaczapuri, czyli pszeniczne pieczywo, tradycyjnie nadziewane serem białym (dostępne również z fasolą, ziemniakami i mielonym mięsem). Na upieczone „placki” daje się masło i wybija świeże jajko. Popularne w Gruzji są także chinkali – pierożki wypełnione mięsem mielonym i zatopione w bulionie, powstającym samoistnie podczas gotowania. Aby je zjeść, trzeba najpierw przegryźć ciasto, wypić sączący się bulion, a następnie zjeść resztę. Niezwykle ważnym elementem gruzińskiej kultury jest gościnność. Zgodnie z gruzińską tradycją, gościnność ceniona jest bardziej niż odwaga, śmiałość i waleczność. Nic dziwnego, że kraj ten z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością!

Ciekawostką naszych uczniów było to, że rok szkolny w Gruzji kończy się 25. maja. Gruzińskie dzieci rozpoczynają naukę w szkole w wieku 7 lat. Funkcjonują w niej trzy poziomy nauczania podstawowego. Do tak zwanej szkoły początkowej dzieci chodzą przez 6 lat, potem 3 lata do szkoły podstawowej i kolejne 3 do szkoły średniej. Po 9 latach intensywnej nauki, uczniowie otrzymują dyplom, potwierdzający ukończenie szkoły podstawowej, a po zakończeniu dwunastej klasy – dyplom dający wykształcenie średnie. W gruzińskiej szkole funkcjonuje aż 10 ocen: od 1 do 10. Lekcje trwają 45 minut, pomiędzy nimi są krótkie przerwy i jedna długa - obiadowa. Uczniowie chodzą do szkoły, podobnie, jak w Polsce, 5 dni, natomiast mają znacznie dłuższe wakacje, bo aż 3 miesiące. W tym czasie wyjeżdżają do dziadków na wieś, odpoczywają nad morzem, czasami jadą za granicę. Gruzińscy uczniowie nie noszą mundurków, ale dużą wagę przywiązują do tego, aby ubrania były czyste, schludne i raczej skromne. Po zakończeniu obowiązkowych zajęć szkolnych, gruzińskie dzieci wracają do domów i chętnie pomagają rodzicom i dziadkom w swych gospodarstwach.

Ciekawe spotkanie pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów. W odbiorze podróżnika - Pana Andrzeja Jagiełły, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Liskowie wykazała się szerokimi horyzontami, błyskotliwością oraz przywróciła naszemu gościowi wiarę w potencjał młodych ludzi. Uczestnicy spotkania znali doskonale daty, związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce i Europie, żywo reagowali na slajdy/ aut. A. J./, dotyczące kultury starożytnej Grecji, zwłaszcza mitologii. Wykazali się nietuzinkową znajomością podstawowych wiadomości z zakresu geografii Polski i Gruzji. Jednym słowem, swoją wiedzą mile zaskoczyli Pana Andrzeja, co było dla niego szczególnym wyróżnieniem i podziękowaniem za zaproszenie ich do wyprawy w nieznaną Gruzję. Być może w niedalekiej przyszłości dla wielu zwiedzanie Gruzji stanie się urze­czyw­istn­ieni­em.

108.jpg 108
jpg, 192 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
18 19 20 21 22 23 24
...
49
Placówki
Lisków GBP
Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo