Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
15 427
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • 66 powodów do szczęścia
    Godlewska, Teresa
    Brak ocen
  • Mały miś chce siusiu
    Bator, Agnieszka
    Brak ocen
  • Jeden miesiąc na miłość. Cz. 1
    Gargaś, Gabriela
    Brak ocen
  • Niewinne tarapaty
    Folwarska, Edyta
    Brak ocen
  • Matylda. Cz. 1
    Krasińska, Aneta
    Brak ocen
1 2 3 4

bitwa_1920.jpg W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Publicznych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie w 2020 r.zakupiono wiele ciekawych tytułów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej zakupiono album z limitowanej edycji, pt.Bitwa Warszawska 1920. Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa wynosi 7.044,00 zł, w tym wkład własny z budżetu Gminy Lisków stanowi kwota 7.044,00zł.

bitwa_1920.jpg bitwa_1920
jpg, 295 KiB, 800x597
Komentarze (0)

unnamed.jpg „Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało kolejnych 63 dni. To jedno z najt­ragi­czni­ejsz­ych wydarzeń w polskiej historii. Żeby lepiej zrozumieć tragiczny los powstańców, należy lepiej poznać historię tego tragicznego zrywu. Literatura poświęcona powstaniu warszawskiemu jest bardzo bogata. Pisali o nim m.in. Białoszewski, Bratny, Świrszczyńska, Rymkiewicz, Wańkowicz, Bartoszewski. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie znajdują się następujące pozycje o Powstaniu Warszawskim: W. Bartoszewski „Powstanie Warszawskie”, Joanna Wieliczka – Szarkowa „Powstanie Warszawskie 1944 : Gloria Victis”, Norman Davies „Powstanie 1944”, L. Bartelski „Powstanie Warszawskie”, Mioron Białoszewski „ Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze”, Joanna i Jarosław Szarkowie „Powstanie Warszawskie”, Jerzy Kirchmayer „Powstanie Warszawskie”, „Powstanie Warszawskie okiem polskiej kamery". Zachęcamy Szanownych Czytelników do przypomnienia sobie tragicznej historii powstańców i sięgnięcia po ww. tytuły, które znajdują się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie.

unnamed.jpg unnamed
jpg, 50 KiB, 320x278
Komentarze (0)

Wacław Bliziński (1870-1944), ksiądz, działacz społeczny i polityczny, twórca tzw. wzorowej wsi Lisków.

Ks. W. Bliziński .jpg
We wschodniej części powiatu kaliskiego, nieopodal 30 km od najstarszego miasta w Polsce - Kalisza, znajduje się nieduża wieś - Lisków. Od 1900 roku po jej ziemi stąpał duszpasterz - ksiądz Prałat Wacław Bliziński, który wiódł proste życie, jednak pełne treści. Idee, które propagował stopniowo wdrażał w życie, a odwaga i wiara w siebie, stawały się motorem napędowym do innowacyjnych przedsięwzięć. Działając w myśl swojej dewizy: „przychylić parafianom nieba i chleba” przez lata tworzył model wsi polskiej, który stał się symbolem postępu i wzorcem do naśladowania.
W ciągu 39 lat pracy stworzył kompleks organizacji, których celem było zaspokojenie materialno-duchownych potrzeb mieszkańców Liskowa. Śmiało możemy o tym poczytać w pamiętnikach, które są kwintesencją bogatego dorobku księdza Prałata Wacława Blizińskiego i z pewnością stanowią dokument historyczny przeobrażeń dokonanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Publikacja nie tylko przybliża wartości i idee prezentowane przez księdza Prałata Wacława Blizińskiego, ale stanowi źródło bogatych doświadczeń, z których w innych uwarunkowaniach społecznych, gospodarczych i społecznych korzystają następne pokolenia.
Zgłębiając historię Liskowa, trudno pozostać obojętnym wobec nieprzeciętnej osobowości księdza Prałata Wacława Blizińskiego - założyciela instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, który za całokształt pracy społecznej na szczeblu krajowym i ponadlokalnym oraz bohaterstwo władze Rzec­zypo­spol­itej­ odznaczyły pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Całe piękno życia księdza Prałata Wacława Blizińskiego, jednego z niewielu duchownych zaangażowanych w sprawy wsi w Królestwie Polskim, tkwi w zrozumieniu problemów, jakie wraz ze wspierającymi go działaczami społecznymi napotykał w tak trudnym okresie międzywojennym. O tych prekursorskich działaniach możemy poczytać w wielu wydawnictwach oraz uzupełnić wiedzę poprzez zapoznanie się z pamiątkami zgormadzonymi w Szkołach Podstawowych w Liskowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie, Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie, organizacjach i instytucjach oraz od 2020 roku w Regionalnej Izbie Pamięci w Liskowie.
Ponieważ w 2020 roku przypadają obchody rocznic 150 lat urodzin oraz 120 lat przybycia do Liskowa poczytujemy za powinność uczcić pamięć księdza Prałata Wacława Blizińskiego i złożyć hołd zasłużonemu człowiekowi, który tak wiele dobrego zrobił dla liskowian i Liskowa.

Ks. W. Bliziński .jpg Ks. W. Bliziński
jpg, 21 KiB, 800x400
Komentarze (0)
1
...
16 17 18 19 20 21 22
...
49
Placówki
Lisków GBP
Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo