Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
emiliabojanowska
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
9
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Piękny, kameralny zbiór starojapońskiej poezji z krótkimi objaśnieniami o jej autorach i okolicznościach powstania. Nie jest to z pewnością lektura do pociągu czy do zatłoczonego skwerku, ponieważ wersy te powinno się absorbować niespiesznie, najlepiej w odosobnieniu czy na łonie natury, a naprawdę jest się czym zachwycać i nad czym kontemplować.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Mała książeczka przypominająca treścią i formą bardziej artykuł z gazety niż poważną pozycję książkową. Pomimo widocznych w bibliografii kilku uznanych opracowań na temat Japonii, zaskakująco nie przełożyło się to na treść tej książki, a nawet wybór zdjęć jakoś szczególnie nie imponuje. Być może dla osoby, która nigdy nie słyszała i nic nie wie o zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, taka skompresowana wiedza na te tematy byłaby przydatna i interesująca, jednak uwazam, że większość poszukująca odpowiedzi na nurtujące historyczne pytania, woli szukać ich w bardziej złożonych pozycjach książkowych.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Świetny temat książki i poszczególne historie, aczkolwiek zaczęłam się bardziej interesować treścią od drugiego rozdziału 'Mąż i żona', wcześniej fabuła toczyła się dosyć topornie i ślamazarnie, a co naprawdę odciągało uwagę od treści to przeogromna ilość powtórzeń i odbić od głównego tematu, jakby autor chciał za wszelką cenę dopisać tych kilka akapitów by zwiększyć objętość książki. Książka byłaby naprawdę świetna po lekkiej redukcji i małym retuszu, choć pod względem emocjonalnym ponadczasowe hasła, by nie rozstawać się z nikim w gniewie i zawsze powiedzieć drugiej osobie to co zamierzamy, bo może nie być drugiej okazji, zawsze trafiają w samo serce.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Podejrzewam, że to z powodu mojego personalnego uczucia nienawiści i pogardy do alkoholizmu i narkomanii, ale książkę czytało się ciężko. Niby wiem, że to studium życia autora, jego wewnętrznego upadku, walk z demonami i tak dalej, ale faktycznie z rozmysłem książka wywołuje zniesmaczenie. Rozczarował mnie fakt, iż główny bohater nie poszukuje rozwiązań, nie stara się, ale niejako celowo brnie ku złemu, dodatkowo je potęgując. Paradoksalnie, moim zdaniem koniec wojny to pretekst. Pod innymi okolicznościami główny bohater zachowałby się tak samo. Po świetnym 'Zmierzchu', do 'Zatracenia' ponownie raczej nie wrócę, choć jest to pozycja ważna i konieczna do przeczytania, a posłowie od tłumacza Henryka Lipszyca pomaga wiele dodatkowo zrozumieć.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Opisana w książce japońska korporacja tak naprawdę łączy w sobie dalekowschodnie i zachodnie metody prowadzenia i działania. Oczywiście, więcej tu azjatyckiej egzotyki, nieznanej i niejako 'nieużywanej' kompletnie w europejskim świecie, a to co dla nas jest dziwactem, tam jest normą, zapewne rownież na odwrót. Autor-główny bohater chyba nie do końca wamarzył sobie pracę w korporacji, ale z żoną w ciąży nie wybrzydza i zatrudnia się w korporacji K. Pracuje tam pięć lat, podczas których razem z firmą przeżywa jej wzloty i upadki, poznaje schemat działania japońskiej korporacji, przełożonych-ojców firmy, którzy nieustannie podkreślają swój rodzinny stosunek do pracowników, a także poznaje prawdziwe twarze wspó­łpra­cown­ików­ pracowników podczas wyjść i imprez. Jednak po kilku latach przychodni wypalenie i rozczarowanie - a nie sądzę aby była to rzecz 'japońska', po prostu to rzecz czysto zawodowa, co spotyka każdego z nas - w następstwie czego po zsumowaniu plusów i minusów, autor postanawia zrezygnować z pracy i przeprowadzić się z rodziną do Polski. Czytając należy pamiętać, że książka opisuje działalność jednej firmy w konkretnym czasie i erze gospodarczej i choć autor robi to niezwykle celnie, jednak jest to ocena subiektywna. Mimo to, książka warta przeczytania aby uzmysłowić sobie i poznać różnice w etyce pracy.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
8
  • O kocie, który ratował książki
    Natsukawa, Sosuke
  • Polskie pieśni eucharystyczne
    Poznańskie Słowiki
  • Polskie marsze wojskowe
    Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
  • Symfoniczna Orkiestra Włościańska im. Karola Namysłowskiego z Zamościa
    Dużyńska, Irena
  • Kiss
    Kiss
  • Poezja starojapońska
    Żuławska-Umeda, Agnieszka
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo