Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Katarynka
Najnowsze recenzje
1
...
7 8 9
...
69
  • [awatar]
    Katarynka
    W czerwcu 1945 roku Zofia Kossak dostała wezwanie do MBP. Była pewna aresztowania. Ale oto co usłyszała od ministra Jakuba Bermana: „Uratowała pani z getta dzieci mojego brata. Mogę się odwzajemnić załatwiając wyjazd z Polski… (…) Zofia Kossak osłupiała. Opuścić Polskę? Po latach walki, cierpień, nadziei? (…) Berman się zniecierpliwił: Ja nie mam czasu, a pani radzę wyjechać!” (B. Wachowicz, Kamyk na szańcu, Warszawa 2003, s.355) • I tak wraz z córką wyjechały, odnalazły w Anglii rodzinę. Zofia wraz z mężem Zygmuntem Szatkowskim przez dziesięć lat gospodarowała na farmie w Kornwalii. W niniejszych wspomnieniach, pisanych w trzeciej osobie, opisuje niełatwe życie farmera, codzienne troski, ciężką pracę, oporządzanie zwierząt gospodarskich, kłopoty ze zwierzyną domową, ale także piękno otaczającej przyrody i kontakty z rdzennymi mieszkańcami nieustannie dziwującymi się zwyczajom Polaków. • Książka interesująca, bardzo ładnie wydana, opatrzona licznymi czarno-białymi fotografiami, wzbogacona fragmentami listów do dzieci. Dodatkowo posłowie napisane przez dzieci Szatkowskich. Na wyklejkach zamieszczono mapy Wielkiej Brytanii z powiększeniem Kornwalii.
  • [awatar]
    Katarynka
    W stulecie urodzin Aleksandra Kamińskiego oficyna wydawnicza RYTM wydała gawędę Barbary Wachowicz o tym wielkim społeczniku i harcerzu. Książka jest drugim tomem cyklu „Wierna rzeka harcerstwa”. • Aleksander Kamiński urodzony w Warszawie w 1903 roku – do tej Warszawy miał powrócić dopiero w 1921 roku po dramatycznych przeżyciach na Ukrainie. We wczesnym dzieciństwie wraz z rodzicami wyjechał do Kijowa, ostatecznie w wojennej zawierusze (straciwszy czasowo kontakt z matką, która dostała się na Kaukaz) osiadł z wujem w Humaniu. Tam jako piętnastolatek złożył przysięgę harcerską. Wcześnie też zaczął pracować zarobkowo. Zmusiła go do tego ciężka sytuacja materialna rodziny – ojciec zmarł jeszcze w 1911 roku. W 1921 roku – w czasach szalejącego terroru bolszewickiego – zdecydował się, jak wielu tamtejszych Polaków, na ucieczkę do ojczyzny. • Całe jego życie to praca z młodzieżą, kultywowanie wartości harcerskich. Wielką kartą zasłużył się w czasie niemieckiej okupacji. • Wspaniała książka – jak wszystkie gawędy Barbary Wachowicz rzetelnie opracowana.
  • [awatar]
    Katarynka
    Charakter Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zwanej Lilką, musiał być tak trudny jak ciężko czyta się tę książkę. Autor, ukrywający się pod wdzięcznym pseudonimem Arael Zurli, skupia się na ostatnich latach życia poetki, a ściślej – na samej emigracji, która rozpoczęła się z wybuchem wojny. Tytułem wstępu kreśli jeszcze kilka „sielankowych” lat przed wojną, pełnych rodzinnych kłótni, nieo­dpow­iedz­ialn­ego szastania pieniędzmi i wykorzystywania pozycji finansowej ojca – Wojciecha Kossaka – przez wszystkie dzieci. • We wrześniu Maria wraz z mężem opuściła Polskę, do klęski Francji stacjonowali tamże, następnie przebywali w Anglii. Mąż jawi się jako naprawdę kochający kapryśną poetkę, zapobiegliwy, choć niewolny od drobnych słabostek (hazard, kobiety). Jego żona zaś narzeka na wszystkich i wszystko, koncentruje się jedynie na zdobywaniu coraz to nowych strojów i samochodów (oczywiście wykorzystując męża). Jedno w tym wszystkim trzeba jej oddać – nie była skąpa i dzieliła się z trudem zdobywanymi rarytasami spożywczymi, posyłała też regularnie paczki rodzinie pozostałej w Kraju. • Książka jest kompletnie dołująca – z jej kart wynika, że absolutnie nikt w rodzinie Kossaków nie był ludzki. Aż nie chce się w to wierzyć. Bardziej stawiałabym na tendencyjne przestawienie rzeczywistości przez autora – tylko po co? Aby zwiększyć popyt na tę słabą mimo wszystko i wcale nie tak znów sensacyjną książkę?
  • [awatar]
    Katarynka
    Włodzimierz Majakowski poznał Lili Brik w 1915 roku. Zakochali się w sobie na zabój. Lili wcale nie przeszkadzało to, że jest mężatką. Jej mężowi najwyraźniej też nie. Związali się na całe życie – był to związek namiętny, pełen kłótni, krótszych i dłuższych rozstań i powrotów. Majakowski pomieszkiwał u Brików, wspólnie podróżowali. Związała ich miłość, sztuka i… rewolucja. Oddali jej całe swoje siły twórcze. Brikowie zresztą nieco więcej – bo jak się okazuje w świetle najnowszych badań (tu odsyłam zain­tere­sowa­nych­ do fascynującej biografii Lili Brik pt. „Uwodzicielka” autorstwa Arkadija Waksberga) – byli całkowicie na usługach komunistycznej władzy. I tak jak większość pierwszych gorących wyznawców rewolucji Majakowski także przypłacił to życiem. • Jak by nie było – jego listy do Lili są jedyne w swoim rodzaju. Bezpośrednie, lekkie, ale też do bólu namiętne i zmienne w nastrojach jak sam ich autor.
  • [awatar]
    Katarynka
    Sięgnęłam po ten malutki tomik, ciekawa, jakiego to wyboru dokonała Anna Janko. Znajdziemy tu pięćdziesiąt utworów poprzedzonych wstępem autorstwa tej samej pani, zatytułowanym „Wobec Lou”. Autorka kreśli w skrócie życiorys poety, podkreślając nieszczęśliwe dzieciństwo, trudne lata szkolne, a nade wszystko młodzieńczy związek z Lou Andreas-Salome, który przekształcił się w uzależnienie na całe życie. Czego mi bardzo brakowało w tym skądinąd interesującym wstępie to przypisów. Brak nawet bibliografii. Żaden cytat nie został opatrzony źródłem. • Pięćdziesiąt utworów poety wybrane bez wyraźnego klucza, większość w przekładzie Mieczysława Jastruna (moim zdaniem najg­enia­lnie­jsze­go tłumacza Rilkego), ponadto Bernarda Antochewicza, Janiny Brzostowskiej, Leopolda Lewina i Adama Pomorskiego.
Planowane i pożądane pozycje
1 2 3 4 5
...
42
  • Monsalwat
    Burek, Tomasz
  • Powrót człowieka bez właściwości
    Michalski, Cezary
  • Księżyc wschodzi
    Iwaszkiewicz, Jarosław
  • Księżyc wschodzi. Zmowa mężczyzn
    Iwaszkiewicz, Jarosław
  • Nie wierz nikomu
    Czycz, Stanisław
  • Madame
    Libera, Antoni
Ruda
Randaksela
usunięte konto
madziar

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo