Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
katarzyna3
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    katarzyna3
    Niesamowita podróż polskiego Żyda rozpoczęła się podczas II Wojny Światowej i trwała długie lata, zanim Eliezer Urbach osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Będąc nastolatkiem uciekł przed niemiecką okupacją do Związku Radzieckiego. Głodzony, bity, więziony i ścigany przez Sowietów przeżył wojnę i na krótko powrócił do Polski, skąd przez Francję przedostał się do Palestyny i założył rodzinę.Następnie wyruszył do Brazylii, Kanady i w końcu USA. Ciekawa pozycja, polecam.
  • [awatar]
    katarzyna3
    II Wojna Światowa. Młoda Żydówka Anne Frank, wraz z rodziną i czwórką znajomych, przez ponad dwa lata ukrywa się w sekretnej oficynie w centrum Amsterdamu. Pomagają im zaufani pracownicy byłej firmy jej ojca. Cały ten okres dziewczynka zawiera w swoim dzienniku adresowanym do wymyślonej przyjaciółki Kitty. Zaczyna pisać mając lat 13. Opisuje przede wszystkim relacje pomiędzy mieszkańcami oficyny, rozterki, awantury ale i swoją pierwszą miłość, okres dojrzewania, wszystko podszyte nieustającym strachem przed tym co może nastąpić. W sierpniu 1944 roku ,w wyniku donosu wszyscy zostają aresztowani i wywiezieni do Auschwitz. Anna podobnie jak jej siostra umiera na tyfus w obozie Bergen - Belsen na krótko przed wyzwoleniem. Jedynym ocalałym z całej grupy jest Otto H. Frank, któremu po wojnie udało się odzyskać pamiętnik i doprowadzić do wydania książki. • Warto przeczytać, natomiast nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś więcej. Proponuję rozpocząć czytanie od posłowia.
  • [awatar]
    katarzyna3
    Książeczka z Rybką Mini Mini przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Wszystkie maluchy napewno znają tą telewizyjną bohaterkę i będą ciekawe przygód czekających na nią, kiedy to w zatoce pojawi się nowy mieszkaniec-rekin Gryzak. Jak wszystkim wiadomo rekin wzbudza strach, ale czy i tym razem okaże się groźny? Czasami pozory mylą. Gorąco polecam. Ksiązeczka jest bardzo ładnie wydana,co istotne w przypadku małych dzieci ma twardą oprawę i niezwykle kolorowe ilustracje które powodują że czyta się ją z jeszcze większą przyjemnością. Napewno z córeczką sięgniemy jeszcze po "Rybkę i akcję ratunkową" oraz "Rybkę i prezent urodzinowy"
  • [awatar]
    katarzyna3
    Tytułowa "Dziewczynka w zielonym sweterku to autorka książki Krystyna Chiger. Na podstawie jej losów Agnieszka Holland nakręciła film "W ciemności". • Chiger urodziła się w jednej z zamożniejszych żydowskich rodzin we Lwowie i tam wychowała. W 1941 roku jako kilkuletnia dziewczynka, wraz z rodzicami i malutkim braciszkiem trafia do getta, a później dzięki pomysłowości ojca do lwowskich kanałów. Ukrywają się tam razem z kilkoma jeszcze osobami przez 14 długich miesięcy, pomaga im trzech polskich kanalarzy.Najbardziej zaangażowany Leopold Socha, nawet wtedy, gdy rodzinie kończą się pieniądze i kosztowności toczy heroiczną walkę o ich życie.Potworne warunki, wilgoć, ciemność, robactwo, setki szczurów, a w centrum tego dwójka małych dzieci...Ocaleli dzięki poświęceniu kanalarzy i ogromnej sile przetrwania, o której tak często wspomina autorka. Wzruszająca książka, szybko się ją czyta. Co ciekawe, tytułowy zielony sweterek małej Krysi-symbol losów jej rodziny jest stałym elementem wystawy w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Polecam.
  • [awatar]
    katarzyna3
    Autorka i zarazem bohaterka książki urodziła się w rodzinie łódzkich Żydów, naprawdę nazywała się Sonia Landau. W 1942 roku uciekła z warszawskiego getta wraz z matką i zaangażowała się w działalność konspiracyjną już jako Krystyna Żywulska - nie Żydówka. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona na Pawiaku, a następnie wywieziona do Auschwitz i Birkenau. Z tego całego transportu ocalała tylko ona, przetrwała głód, bicie, ciężkie choroby, pracę ponad siły i cudem uciekła z marszu śmierci. Nie poddała się, pisała wiersze, które pozwalały przetrwać ciężkie chwile jej i wspó­łwię­źnia­rkom­ przekazującym je sobie potajemnie, bo i za to można było zginąć. Gorąco polecam tą pozycję zwłaszcza dlatego, iż jest ona jednym z pierwszych świadectw obozowych, przez co chyba jednym z najlepiej napisanych. Pierwsze wydanie miało miejsce już w 1946 roku, dzięki czemu autorka mogła bardzo dokładnie opisać niemalże dzień po dniu obozowej udręki. Jedynym minusem jest brak jakichkolwiek fotografii oczywiście poza tą okładkową, ale książka naprawdę bardzo dobra, polecam.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
15
  • Broad Peak
    Dobroch, Bartek
  • Pawiak - kaźń i heroizm
    Domańska, Regina
  • Ja przetrwałem...
    Szepelak, Władysław
  • Kronika hitlerowskich tajemnic
    Witkowski, Igor
  • Pokochałam wroga
    Kareta, Mirosława
  • Ojciec '44
    Ciszewski, Jerzy
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo