Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie
[awatar]
Żabno M-GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 645 69 31
Województwo: małopolskie
Powiat: tarnowski
Adres: ul. W. Jagiełły16
33-240 Żabno
E-mail: mgbpzabno@wp.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek - piątek 10.00 – 19.00
Sobota 10.00 – 14.00

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie jest samorządową instytucją kultury. Służy społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspakajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i komunikacyjnych. Popularyzuje literaturę i organizuje życie kulturalno - oświatowe. Do podstawowych zadań Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie należy: gromadzenie i opracowanie zbiorów, udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu, działalność informacyjna, działalność kulturalno-oświatowa i promocyjna oraz współpraca z innymi bibliotekami. Biblioteka organizuje co roku różnego rodzaju imprezy dla użytkowników: spotkania z pisarzami, konkursy, prelekcje literackie i historyczne, wieczory poetycko – muzyczne, wystawy okolicznościowe oraz wernisaże promujące twórczość artystów. Księgozbiór biblioteki liczy około 63 tys. woluminów i zawiera literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popu­larn­onau­kową­, regionalia oraz czasopisma bieżące. Szczegółowych informacji o zbiorach dostarczają katalogi: alfabetyczny, tytułowy oraz rzeczowy.W skład biblioteki wchodzą: Oddział dla dzieci i młodzieży, Dział dla dorosłych oraz cztery filie zlokalizowane w miejscowościach Bobrowniki Wielkie, Łęg Tarnowski, Nieciecza, Niedomice
i Otfinów.

W holu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości Romana Brandstaettera – wybitnego polskiego pisarza, poety, dramaturga, tłumacza i znawcy Biblii pochodzącego z Tarnowa. Ekspozycja została przygotowana z okazji 110. rocznicy urodzin pisarza.
Roman Brandstaetter urodził się w 1906 r. w Tarnowie w żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Jego dziadek, Mordechaj Dawid Brandstaetter, był właścicielem tłoczni oleju lnianego w Tarnowie.
Brandstaetter ukończył szkołę powszechną oraz Gimnazjum Męskie w Tarnowie. Studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako student zadebiutował w „Kurierze Literacko-Naukowym” w 1926 roku. Następnie wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie w 1932 r. zdobył tytuł doktora filozofii. Po powrocie zamieszkał w Warszawie i przez rok pracował jako nauczyciel języka polskiego. Podjął też pracę literacką oraz publicystyczną. Kiedy wybuchła II wojna światowa wyjechał do Jerozolimy, gdzie nawrócił się na katolicyzm. To przeżycie opisał później w opowiadaniu „Noc biblijna”, zamieszczonym w zbiorze ”Krąg biblijny”. Chrzest przyjął w Rzymie w 1946 r. Po powrocie do Polski zamieszkał w Poznaniu, gdzie otrzymał posadę kierownika literackiego Teatru Polskiego, a następnie Teatru Wielkiego. Zmarł w 1987 r.
Jego twórczość literacka to zarówno utwory dramatyczne, prozatorskie, jak i poetyckie. Najbardziej znane dramaty Brandstaettera to m.in. „Kupiec warszawski”, „Ludzie z martwej winnicy”, „Upadek kamiennego domu”, „Dramat księżycowy”, „Nie będziesz zabijał” czy „Dzień gniewu”. Znaczące tomiki poetyckie autora to: „Pieśń o moim Chrystusie”, „Hymny Maryjne”, „Księga modlitw starych i nowych”, „Hamlet i łabędź”, „Skarb w dłoni żebraka”. Jego najważniejszym utworem prozatorskim jest czterotomowa powieść „Jezus z Nazaretu”.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz do zapoznania się z publikacjami pisarza oraz opracowaniami jego twórczości dostępnymi w naszych zbiorach.
IMG_3172.jpg IMG_3174.jpg IMG_3175.jpg

IMG_3172.jpg IMG_3172
jpg, 214 KiB, 800x533
IMG_3174.jpg IMG_3174
jpg, 186 KiB, 800x533
IMG_3175.jpg IMG_3175
jpg, 166 KiB, 800x533
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-3-17
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Bibliotek Publiczna i Gminne Centrum Kultury w Żabnie oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu już po raz piąty organizują Gminny Konkurs na Lalkę Teatralną, który towarzyszyć będzie 31. Małopolskiemu Przeglądowi Teatrów Lalkowych „O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki”. Patronat honorowy nad tym konkursem objął Burmistrz Żabna Stanisław Kusior.

Do udziału w konkursie zapraszamy wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Żabno. Prace można składać w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie do 10 marca 2016 r.
Otwarcie wystawy pokonkursowej połączonej z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się w dniu 17 marca 2016 r. w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie w godzinach popołudniowych (dokładna godzina wręczenia nagród zostanie podana na stronach internetowych: www.biblioteka.zabno.pl oraz www.ck.zabno.pl). Wystawa lalek teatralnych potrwa do 22 kwietnia.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Galę wręczenia nagród uświetni spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru MASKA z Rzeszowa.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępna na www.biblioteka.zabno.pl.
lalka.jpg

lalka.jpg lalka
jpg, 183 KiB, 533x800
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-2-19
T13:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na lekcję historii o żołnierzach wyklętych z Tadeuszem M. Płużańskim - dziennikarzem, historykiem i publicystą.
Tadeusz Marek Płużański jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP. Ukończył studia historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci’, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Pełni funkcję szefa działu opinie w „Super Expressie”. Jest m.in. autorem wydanej w 2011 r. książki „Bestie”, zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich.
Spotkanie odbędzie się 19 lutego o godz. 13:00. Serdecznie zapraszamy.
zabno.jpg

zabno.jpg zabno
jpg, 126 KiB, 620x877
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-1-18
T11:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Podobnie jak w latach ubiegłych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Kultury w Żabnie przygotowały cykl zajęcia dla dzieci z terenu gminy Żabno, które spędzają ferie w domu.

Są to zajęci plastyczne, literackie, muzyczno-ruchowe, spotkania z bajką oraz gry planszowe i zabawy umysłowe.
Wszystkich narzekających na nudę zapraszamy codziennie od 18 do 29 stycznia w godz. 11.00 – 13.00.

PLAKATmaly.jpg IMG_0113.jpg IMG_0114.jpg IMG_0117.jpg IMG_0122.jpg

PLAKATmaly.jpg PLAKATmaly
jpg, 281 KiB, 600x425
IMG_0113.jpg IMG_0113
jpg, 150 KiB, 1080x810
IMG_0114.jpg IMG_0114
jpg, 122 KiB, 1080x810
IMG_0117.jpg IMG_0117
jpg, 133 KiB, 1080x810
IMG_0122.jpg IMG_0122
jpg, 113 KiB, 1080x810
Komentarze (0)

Miło nam poinformować, że od 11 grudnia Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie otrzymała dostęp do wybranych publikacji w czytelni internetowej IBUK LIBRA.
Serwis IBUK LIBRA umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw. Oprócz publikacji naukowych, które z pewnością zainteresują studentów, serwis oferuje m.in. literaturę dla dzieci i młodzieży, kryminały, romanse, literaturę faktu czy poradniki.
Każdy użytkownik biblioteki ma możliwość bezpłatnego korzystania z zasobów tego serwisu. Po otrzymaniu kodu PIN do zdalnego sterowania i zarejestrowaniu się na stronie www.libra.ibuk.pl otrzyma dostęp do książek w ibuku. Kody można otrzymać w bibliotece w Żabnie oraz jej filiach w Łęgu Tarnowskim, Niedomicach, Otfinowie oraz Niecieczy.
Książki można szukać przy pomocy wyszukiwarki, wprowadzając odpowiednie filtry, a następnie klikając na wybraną publikację aby zobaczyć informacje o książce wraz z podglądem treści. W celu skorzystania z zaawansowanych funkcji pracy z książką należy kliknąć na „+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK” i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK. Więcej informacji o tym, jak korzystać z serwisu znajduje się w działach POMOC oraz FAQ (prawy dolny róg na stronie libra.ibuk.pl).
Serdecznie zapraszamy do naszych placówek po odbiór kodów aktywacyjnych oraz do korzystania z serwisu IBUK LIBRA.

IBUK LIBRA – INFORMACJE TECHNICZNE
Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTLM5. Zalecane jest używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari, jak również przeglądarki Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecamy 2Mbps). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).
Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Konfiguracja sieci powinna zezwalać na łączenie się z serwisem facebook.com oraz google.com. Jeżeli konfiguracja sieci uniemożliwia dostęp do domeny facebook.com oraz google.com, to funkcje aplikacji myIBUK wykorzystujące te serwisy nie będą dostępne.
Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5", działających pod kontrolą systemu Android w wersji min 4 oraz iOS min. 5.1. Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store. Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.

Linki do filmików instruktażowych, w tym filmiku dotyczącego rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra:
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com

na_www-plakat.jpg

na_www-plakat.jpg na_www-plakat
jpg, 2.5 MiB, 3508x4369
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-9-23
T17:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem, które odbędzie się 23 września 2015 r. o godz. 17.00 w M-GBP w Żabnie, ul. W. Jagiełły 16.
plaka_m_ogorek.jpg

plaka_m_ogorek.jpg plaka_m_ogorek
jpg, 7.9 MiB, 3508x4961
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-9-20
T18:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Parafia Rzym­skok­atol­icka­ pw. Ducha Świętego w Żabnie oraz Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na spotkanie z ks. dr. Pawłem Marcem autorem książki „Napr­otec­hnol­ogia­. Nowoczesna troska o płodność”,które odbędzie się 20 września (niedziela) 2015 r. o godz. 18.00 w sali klubowej GCK w Żabnie.

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 2.8 MiB, 3508x4961
Komentarze (0)

5 września na żabieńskim Rynku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której można było prześledzić losy Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej czy Ignacego Rzeckiego. Czytana w tym dniu była bowiem „Lalka” Bolesława Prusa.

Akcja zgromadziła przy fontannie wielu mieszkańców miasta i gminy, którzy mogli przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy, przysłuchiwać się czytanej powieści, delektując się kawą w kawiarni „U Hopfera”… w tej winiarni i kawiarni około roku 1860 młody Wokulski pracował jako subiekt i kelner. Zebrani na Rynku mogli także odwiedzić Antykwariat Starego Subiekta i doposażyć domową biblioteczkę. Największą jednak atrakcją w tym dniu była możliwość publicznego przeczytania fragmentu książki. Czytali uczniowie żabnieńskich szkół wraz z nauczycielami, przedstawiciele Rady Miejskiej w Żabnie, członkowie stowarzyszeń działających na terenie gminy, mieszkańcy, a także Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior, który akcję Narodowego Czytania w Żabnie objął honorowym patronatem. Dodatkową atrakcją były pokazy taneczne walca wiedeńskiego w wykonaniu tancerzy Szkoły Tańca „Latino” Gabriela Skiby.
Wszyscy, którzy przynieśli ze sobą własne egzemplarze „Lalki” mogli z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionych książkach.

Organizatorami Narodowego Czytania w Żabnie była Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Nad całością akcji Narodowego Czytania „Lalki” patronat honorowy objęła Para Prezydencka.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli organizację akcji oraz doposażyli Antykwariat Starego Subiekta w książki.
czyt2.jpg czytt 3.jpg IMG_6969.jpg IMG_6858.jpg IMG_6954.jpg

czyt2.jpg czyt2
jpg, 212 KiB, 640x409
czytt 3.jpg czytt 3
jpg, 142 KiB, 426x640
IMG_6858.jpg IMG_6858
jpg, 233 KiB, 640x426
IMG_6954.jpg IMG_6954
jpg, 2.8 MiB, 3088x2056
IMG_6969.jpg IMG_6969
jpg, 210 KiB, 640x426
Komentarze (0)

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie przez sierpień trwały zajęcia pod hasłem „Rechot w mieście”. Zajęcia te przeznaczone były dla dzieci w wieku 7-13 lat spędzających wakacje w mieście. Spotkania odbywały się w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 11.00 do 13.00, a korzystanie z nich było bezpłatne.
Były zajęcia literackie, teatralne, plastyczne, kulinarne, sportowe. Największym zain­tere­sowa­niem­ cieszyły się zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, a zwłaszcza zabawy z piłką, z chustą „Klanza”, wyścigi w workach oraz zabawy na miejscowym placu zabaw. Dzieci uczyły się jak narysować żabkę, dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu i rozwoju tych małych zielonych stworzeń. Czytały bajki i opowiadania, w których głównymi bohaterami były żaby. Ostatnie zajęcia poświęcone były kulinariom. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie przygotować sałatkę owocową, którą później ze smakiem zjadły. Dla chętnych były do dyspozycji puzzle, klocki „Lego” oraz gry planszowe.
W zajęciach wzięło udział około 150 dzieci z naszej gminy.
IMG_1814.jpg IMG_1863.jpg IMG_1877.jpg IMG_1937.jpg IMG_1975.jpg

IMG_1814.jpg IMG_1814
jpg, 3.3 MiB, 4320x3240
IMG_1863.jpg IMG_1863
jpg, 3.6 MiB, 4320x3240
IMG_1975.jpg IMG_1975
jpg, 3.3 MiB, 4320x3240
IMG_1877.jpg IMG_1877
jpg, 3.2 MiB, 4320x3240
IMG_1937.jpg IMG_1937
jpg, 3.5 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-9-5
T10:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

W sobotę 5 września o godz. 10.00 na żabnieńskim Rynku odbędzie się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Do udziału w niej zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców, przedstawicieli Rady Miejskiej, szkół, stowarzyszeń, firm i instytucji działających na terenie gminy. W tym roku wspólnie czytać będziemy „Lalkę” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Żabno włączyło się w akcję Narodowego Czytania już po raz drugi. Wszystkich, którzy chcieliby aktywnie wziąć w niej udział serdecznie zapraszamy do zgłaszania się u organizatorów czyli w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie i Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.
narodowe czytanie.jpg

narodowe czytanie.jpg narodowe czytanie
jpg, 31 KiB, 533x267
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7
Gromnik GBP
marial

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo