Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

W dniu 13 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z okazji obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

„Kto Ty jesteś, Polak mały …. - symbole narodowe” to temat przewodni zajęć z klasą I b Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Film edukacyjny pt. „Polak mały” przybliżył naszym uczestnikom symbole narodowe i ciekawostki z nimi związane. Wspólnie zaśpiewany hymn narodowy pokazał, że słowa napisane przez Józefa Wybickiego mają ponadczasowy wymiar „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”.
Na podstawie książki Władysława Bełza „Katechizm Polskiego Dziecka” dzieci zapoznały się z wierszami patriotycznymi m.in.: „Kto ty jesteś?”, „Polska mowa”, „O celu Polaka”, „Modlitwa za Ojczyznę” oraz „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego.
Po zapoznaniu się z wierszami patriotycznymi przeszliśmy do praktycznej części spotkania i cztery grupy miały do wykonania zadania układanki, rebusy, hasła itp.
Na zakończenie każde dziecko wykonało mini flagę polski.

2.jpg 2
jpg, 399 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W dniu 5 kwietnia 2018 odbyło się kolejne spotkanie z miłośnikami książki Dyskusyjnego Klubu Książki „Pozytywnie zaczytani”. Omawiane zostały książki m.in ”Człowiek z czerwoną chorągiewką” Pawła Beręsewicza, „Zwierzoduchy” Brandona Mull; „Dziewczynka z parku” Barbary Kosmowskiej oraz „Niezłomne serce Jakub Błaszczykowski” Marcina Rosłonia. Każde z dzieci, które przeczytało wybraną przez siebie książkę opowiedziało najważniejsze i najciekawsze fragmenty. Cieszy nas fakt, że wszyscy byli zadowoleni z przeczytanych pozycji książkowych.
Dodatkowym motywem spotkania było głośne czytanie wierszy patriotycznych Mari Konopnickiej „Rota” oraz Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości.

1.jpg 1
jpg, 401 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W dniu 4 kwietnia 2018 roku naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola przy Szkole Podstawowej w Osjakowie. Tematem zajęć było „Kto Ty jesteś, Polak mały …. - symbole narodowe”.
Głównym celem spotkania to: zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi, a szczególnie zrozumienie ich znaczenia oraz tworzenie poczucia przynależności i tożsamości narodowej.

Dzieci po krótkiej rozgrzewce obejrzały film edukacyjny pt. „Polak mały”. Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego. Następnie przypomniały sobie wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały” podczas wspólnej recytacji. Po wysłuchaniu wierszy „Barwy ojczyste” - Czesława Janczarskiego, „Znak” - Marii Łaszczuk oraz „Mój orzeł” - Joanny Kulmowej przedszkolaki pięknie opowiadały gdzie znajduje się godło, kiedy wywieszamy flagę oraz w jakich okolicznościach śpiewamy lub słuchamy hymnu.
Na zakończenie zajęć każde dziecko pokolorowało godło Polski, każda praca weźmie udział w konkursie.

12.jpg 12
jpg, 429 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W 2018 roku Polska obchodzi 100 - lecie Odzyskania Niepodległości, w związku tym wydarzeniem Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie organizuje cykl spotkań pt. „Śladami bohaterów i symbole narodowe” dla przedszkolaków oraz dla uczniów klas I-III. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 26 marca 2018 roku dla dzieci z klasy Ib Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Tematem zajęć było „Kto Ty jesteś, Polak mały …. - symbole narodowe”.
Główne cele spotkania to: zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi, a szczególnie zrozumienie ich znaczenia oraz tworzenie poczucia przynależności i tożsamości narodowej.
Pier­wszo­klas­iści­ po krótkiej rozgrzewce obejrzeli film edukacyjny pt. „Polak mały”. Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego. Następnie przypomniały sobie wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały” podczas wspólnej recytacji.
Najmłodsi, dzięki rozwiązywaniu zagadek, zabawie - rozsypanka wyrazowa oraz wspólnie wykonanej tablicy utrwaliły swoją wiedzę o polskich symbolach narodowych. Podczas rozmowy kierowanej dzieci wykazały się wiedzą: gdzie znajduje się godło, flaga i w jakich okolicznościach jest śpiewany lub grany Mazurek Dąbrowskiego.
Następnie każde dziecko samodzielnie zrobiło biało-czerwoną chorągiewkę, która została w bibliotece na konkurs plastyczny.
Podczas zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia książek dotyczących powstania naszego Państwa oraz wysłuchania wierszy:
Katechizm polskiego dziecka –„ Kto Ty jesteś” – Bełza Władysław
„Barwy ojczyste” - Janczarski Czesław
„Znak” - Łaszczuk Maria
„Mój orzeł” - Kulmowa Joanna
„Ojczyzna” - Domeradzki Włodzimierz

1.jpg 1
jpg, 363 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W dniu 22 marca 2018 odbyło się spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci p.n.”Pozytywnie zaczytani”. Wspólnie spędzony czas był poświęcony na wspólnym czytaniu wierszy z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości.
Na podstawie książki Władysława Bełza „Katechizm Polskiego Dziecka” każdy uczestnik głośno przeczytał utwory m.in.: „Czem też ja będę?”, „O celu Polaka”, „Ziemia rodzinna”, „Modlitwa za Ojczyznę”, „Marsz Skautów”, „Legenda o garści ziemi polskiej” oraz „Kto ty jesteś?” - Polak mały to słowa znane polskim dzieciom od ponad stu lat, a książka po raz pierwszy ukazała się we Lwowie w 1900 roku i po dziś dzień jest najbardziej rozpoznawalną książką dla dzieci szerzącą wartości patriotyczne. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarły słowa i duch polskości ujęty w każdym utworze. Polska jako naród ma mocno zakorzenione wartości patriotyczne, dlatego warto młodemu pokoleniu zaszczepić historię naszych dziadków walczących o Polskę.

2.jpg 2
jpg, 395 KiB, 1280x854
1.jpg 1
jpg, 351 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

„ Wiosna, ach to Ty ” to hasło konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną przy Szkole Podstawowej w Osjakowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną z okazji pierwszego dnia wiosny.
Uczestnicy konkursu do recytowanego wiersza przygotowali również place plastyczne wykonane techniką dowolną. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: klasy I-III i grupa przedszkolna, gdzie razem wzięło 17 dzieci. Komisja konkursowa w składzie : Hanna Kołodziej - dyrektor Szkoły Podstawowej w Osjakowie, Barbara Domagała - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie, Justyna Jasicka- rodzic. Po długich naradach komisja wyłoniła laureatów i wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy, książki oraz małą słodycz ufundowaną przez Szkołę Podstawową i Gminną Bibliotekę. Wiosenna atmosfera udzieliła się wszystkim wokoło, gdyż na zakończenie grupa przedszkolna zaśpiewała i zatańczyła do wiosennej piosenki.

Nowy obraz.jpg Nowy obraz
jpg, 377 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

Uroczyste wręczenie dyplomów naja­ktyw­niej­szym­ czytelnikom za 2017 rok

Komentarze (0)

Ferie z biblioteką cieszyły się dużym zainteresowanie co nas cieszy i daje siłę do działania.

Komentarze (0)

W dniu 20 grudnia 2017 r. odwiedziły nas dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznej zapoznali się z tradycjami Bożonarodzeniowymi na podstawie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Autorka pokazała czytelnikom z całego świata jak wygląda Boże Narodzenie w Szwecji. O zwyczajach świątecznych dzieci wysłuchały fragmenty książki.

Dla Lisy bohaterki powieści i jej szwedzkich przyjaciół Gwiazdka rozpoczyna się wraz z pieczeniem pierników. Najchętniej mali cukiernicy korzystają z foremki w kształcie prosiaczka. Kiedy już wszystkie pierniki są gotowe, z pozostałego po wykrawaniu kształtów ciasta piecze się jedno duże ciastko, które będzie nagrodą w konkursie. Jakim? Bardzo prostym, bo ciastko trafi do tego, kto zgadnie, ile ziaren grochu wsypano do butelki. W powieści Astrid Lindgren najlepiej zgadywał najstarszy mieszkaniec wioski zwany przez wszystkich dziadziusiem i to jemu przypadł smakołyk. Chwilą wyczekiwaną przez szwedzkie dzieci jest wyprawa z ojcami do lasu po choinki. A tymczasem mamusie muszą w kuchni szykować jedzenie. W wigilijny ranek na stole rozłożony jest odświętny obrus. W ubieraniu choinki dzieciom pomaga tatuś. Nie może zbraknąć jabłek i upieczonych wcześniej pierniczków, chorągiewek, świeczek i cukierków, aniołki z waty. Dzieci do sklejonych wcześniej koszyczków wkładają rodzynki i orzechy – one również zawisną na choince. Dzieci pomagają również przy zdobieniu drzewka dziadziusiowi, a samotnej Kristin zanoszą kosz pełen smakołyków. Ugaszczanie wszystkich, którzy tego potrzebują, to szwedzka tradycja. Gdy nadchodzi czas wigilijnej kolacji na stole palą się świece. W Szwecji nie ma bowiem zwyczaju spożywania w Wigilię jedynie postnych pokarmów. Poza szynką w Bullerbyn je się także kaszę. W kaszy można znaleźć migdał- ten, kto na niego trafi- z pewnością niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Po wieczerzy tatuś Lisy odczytuje fragment z Biblii o narodzinach Jezuska, a dziewczynka recytuje wierszyk. Potem następuje rozdanie prezentów to niezwykle ekscytująca chwila dla dzieci na całym świecie.
Święta w Bullerbyn niewiele różnią się od tych naszych, w Polsce. Lindgren odmalowała wspaniałym świat dzieci, które przeżywają święta, są rozemocjonowane, a zarazem czułe i wrażliwe. Cieszą się swoim dzieciństwem i potrafią się wspaniale bawić.

Po krótkim zapoznaniu się i porównaniu tradycji dzieci zostały podzielone na 5 grup, z których każda miała namalować przygotowania dzieci z Bullerbyn do świąt. Potem uczniowie na pomocą teatrzyku kamishibai opowiadali na podstawie rysunku przygotowanie do świąt.
W Quizie świątecznym zorganizowanym dla dzieci najlepszą wiedzą i zarazem największą ilość punktów otrzymali Kacper Majzer i Marysia Urbańska i w nagrodę książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka stanowi symbol świąt i dlatego dzieci miały do wykonania właśnie to drzewko. Takie nie typowe bo do wykonania potrzebowały zaledwie dwóch rzeczy: wstążki i patyka. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Niezmiernie nas cieszy, że praca ozdobiła pokój dziecka.

Komentarze (0)

W dniu 14 grudnia 2017 r. odwiedzili nas pier­wszo­klas­iści­ ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Uczniowie zwiedzali bibliotekę, przeglądali zbiory dostępne w dziale dziecięcym jak również zapoznali się z literaturą popularno-naukową dla młodzieży i dorosłych.
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, dlatego też spotkanie miało charakter świąteczny.

Uczniowie zapoznali się, ze zwyczajami polskich świąt, a opowiadanie p.n. „Tradycje Bożego Narodzenia” szczególnie przybliżyło tradycję polską. Pierwsza gwiazdka kiedy już zabłyśnie można dzielić się opłatkiem. Na Wigilię przygotowuje się dwanaście potraw i nie jemy wówczas mięsa, za to każdej potrawy trzeba spróbować. Ma to przynieść szczęście na cały następny rok. W każdym regionie potrawy wigilijne trochę się różnią, ale prawie na każdym stole znajdziemy:
barszczyk z uszkami, karpia, śledzia w różnych odmianach, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutię, kompot z suszonych owoców. Tradycyjne potrawy wigilijne też mają swoje znaczenie. Na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi: z pola, z lasu, z sadu, a także z wody. Dlatego jemy dużo ryb, które przynoszą zdrowie i dostatek, a maku, zapewniającego bogactwo i pomyślność, kapusty i grzybów, również przynoszących szczęście. Miód i bakalie miały zapewnić przychylność sił nadp­rzyr­odzo­nych­, orzechy mądrość, a owoce energię. Nic więc dziwnego, że aby zapewnić sobie szczęśliwy kolejny rok, trzeba było spróbować wszystkich potraw.

Potem zorganizowany został Quiz z wiedzy o zwyczajach świąt, który pokazał, że dzieciom nie jest obca polska tradycja. Las rąk, aby udzielić odpowiedzi świadczy, że święta mają dla nich szczególne znaczenie. Największą ilość punktów uzyskał Filip Walkowiak i w nagrodę otrzymał książkę o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie dzieci wykonały choinkę, którą ozdobiły m.in.: łańcuchami, kolorowymi wycinankami, koralikami itp. Wszystkie prace były oryginalne i mogły ozdobić pokój każdego z nich. Świąteczna aura wszystkim się udzieliła, co spowodowało wspólne śpiewanie kolęd.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6
madtra18
wiolapod
paulina.janik93
ag_now
konradwieslawpawlak
andrzejkoziel1984

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo