Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

W dniu 2 sierpnia 2017 odbyło się kolejne spotkanie z sympatykami wakacyjnych warsztatów w bibliotece. Tematem przewodnim był artysta malarz Henri Matisse. Tak naprawdę nie spodziewał się chyba, że zostanie w przyszłości wybitnym malarzem. Ponieważ był chłopcem bardzo chorowitym, rodzice zdecydowali, że w przyszłości nie powinien ciężko pracować fizycznie i postanowili posłać go do szkoły prawniczej. Mama Henriego prowadziła w miasteczku sklep z farbami, więc chłopiec obcował z kolorami w zasadzie przez całe dzieciństwo. Bardzo możliwe, że już wtedy zainteresował się malarstwem. Obrazy i inne prace Matissa słyną z tego, że mienią się żywymi, czystymi i radosnymi barwami.

Komentarze (0)

W dniu 26 lipca 2017 po raz kolejny spotkaliśmy się z dziećmi w ramach wakacji z biblioteką. Tym razem tematem przewodnim była postać Vincenta Van Gogha, malarza z Holandii , który obok Rembrandta stał się jednym z dwóch największych artystów holenderskich. Za życia Vincent był bardzo ubogim człowiekiem, dziś jego obrazy są niewiarygodnie drogie. Van Gogh uwielbiał słoneczniki – nazywał je małymi słońcami i często malował. Jego najsłynniejszy obraz przedstawia właśnie słoneczniki. Uczestnicy wysłuchali bajki „Cień Vincenta” , w której była przedstawiona historia małego Vincenta jak od najmłodszych lat uwielbiał malować i w jaki sposób pole słoneczników zainspirowało go do namalowania najs­łynn­iejs­zego­ obrazu na świecie.
Później nastąpiła część zabawowo-łamigłówkowa. Największą jednak przyjemność wywarła na dzieci możliwość twórczego działania. Nawiązując do tematu uczestnicy mieli do namalowania obrazki, ale takie nietypowe bo bez użycia pędzelka. Akcesoria jakie miały do wykorzystania np. pałeczki do uszu, słomki, gąbki, wykałaczki służyły do powstawania małych artystycznych prac. Wena twórcza naszych dzieci zaowocowała co było widać podczas intensywnego zaangażowania w pracę.

Komentarze (0)

W dniu 19 lipca 2017 tematem przewodnim naszych warsztatów było mydło. „Wyszedł jak Zabłocki na mydle”- zdarza nam się usłyszeć , ale czy wiemy jednak, skąd wzięło się to popularne powiedzenie?. Dzieci wysłuchały, krótką historię Cypriana Zabłockiego, ziemianina spod Sochaczewa, który to w XIX wieku produkował mydło. Żeby jednak zysk był większy, Zabłocki postanowił oszukać celników pruskich i cały ładunek z mydłem wyrzucił do wody. Płynąc, barka ciągnęła za sobą skrzynie pod powierzchnią wody i w bezpiecznej odległości od oczu celników. Opłaty celnej udało się uniknąć, ale kiedy w Gdańsku chciano wydobyć skrzynie, okazało się, że nie były one dostatecznie szczelne i całe mydło rozpuściło się w wodzie. Zabłocki stracił wszystkie zainwestowane pieniądze. Wspomniane było również, że w Bydgoszczy znajduje się Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przedstawiona została historia ewolucji czystości i brudu w starożytności i europie.
W dalszej części nastąpiły zabawy ruchowe, integracyjne i na spos­trze­gawc­zość­.
Po rozruszaniu kości przeszliśmy do praktycznej części, w której wykonywaliśmy mydełka w różnej postaci np. lawendowe, cytrynowe, waniliowe itp.,a aromatyczne zapachy unosiły się w całej sali. Twórcze działanie naszych uczestników wytworzyły efektowne piękne pachnące mydełka, które mogły dać w prezencie bliskiej osobie. I tak minęły kolejne zajęcia oraz mile spędzony czas. Dziękujemy !!!

Komentarze (0)

W dni 12 lipca odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci. Rozpoczęliśmy spotkanie od przybliżenia postaci Jana Gutenberga, który dziś nazywany jest ojcem druku, wynalazł tak zwaną ruchomą czcionkę, dzięki której powstały pierwsze drukarnie. Bajka o Gutenbergu „Malowane klocki” przybliżyła dzieciom historię małego chłopca, który chciał spełnić swoje marzenia, aby każdy mógł mieć w domu książkę. Po wysłuchaniu bajki, każdy uczestnik mógł wykazać się wyobraźnią.
Każdy losował kartki i musiał wymyślić bajkę związaną rzeczą na obrazku np. jabłko, kubek, domek, parasol, samochód itp. Ojej, jakie fajne historie powstały, to może świadczyć o tym, jak wielką wyobraźnię mają nasi uczestnicy.
Podczas naszego spotkania został ogłoszony konkurs plastyczny, każdą pracę prace należy dostarczyć na kolejne spotkanie.
Na zakończenie nastąpiła część praktyczna. Wszyscy mieli do wykorzystania patyczki i serwetki za pomocą, których miał powstać obrazek metodą decoupage. Czas tak szybko biegnie i znów musieliśmy się pożegnać, ale zapraszamy już za tydzień.

wakacje_20170712_2039057847.jpg wakacje_20170712_2039057847
jpg, 57 KiB, 780x520
Komentarze (0)

W dniu 5 lipca 2017 rozpoczęliśmy pierwsze wakacyjne zajęcia w bibliotece. Spotkanie rozpoczęliśmy od odciśnięcia swojej dłoni na znak, że są z nami obecni. Ciekawostką przygotowaną dla dzieci była „Bajkowa biografia Andersena”, która była opowiedziana na przykładzie „Dziewczynki z zapałkami”. Nasi uczestnicy poznali historię dziewczynki, którą poznał Andersen jako dziecko i dzięki tej znajomości powstała ta baśń. Następnie nastąpiła część zabawowa. Odgadywanie zagadek, wyszukiwanie różnic, układanie obrazkowych puzzli, szukanie drogi w labiryntach sprawiły, że dzieci bez żadnych trudności rozwiązywały łamigłówki. Wspólnie aktywnie spędzony czas pozytywnie nastroił wszystkich uczestników. Kolorowy świat papieru zabrał nasze dzieci w świat zakładek do książek, ale takich nietypowych. Zakładki, że bardzo spodobały się dzieciom wykonały ich kilka. Powstały myszki, misie i buźki. Oj jak ten czas szybko upłynął nie wiadomo, kiedy i trzeba było się pożegnać. Dziękujemy wszystkim za obecności.

Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie wspólnie z biblioteką szkolną przy Szkole Podstawowej w Osjakowie włączyła się do Ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam". 1 czerwca 2017r. od godz. 9.00 na boisku szkolnym zgromadziło się 100 uczniów ze swoimi ulubionymi książkami. Tę akcję promuje czasopismo "Biblioteka w Szkole". Celem akcji jest promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników, że przy książce nie można się nudzić. Działania takie mają pokazać dzieciom, iż nawyk sięgania po książkę przyniesie w przyszłości duże korzyści.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie ubrani w kolorowe koszuli na miejsce wspólnego czytania i manifestowania zamiłowania do książek wybrali na początek boisko szkolne, gdzie ułożyli hasło „ZACZYTANI”.

Link do filmu: youtu.be
Po krótkiej przerwie dzieci przeszły na salę gimnastyczną gdzie odbyły się konkursy: „Na najładniejszy strój bohatera z bajki”. Stroje były przeróżne m.in. Rycerz, Wróżki, Królowa z Krainy Lodu, Kowbojka. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody w postaci książek, które ufundowała biblioteka gminna. Dla dzieci został zorganizowany również turniej wiedzy, a w nagrodę za prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe każde dziecko otrzymało słodki upominek.
Akcję zakończyliśmy głośnym okrzykiem: „Zaczytani! To My!

Komentarze (0)

Uczniowie klas II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osjakowie w dniu 18 maja wzięli udział w turnieju p.t.”Kocham Cię Książko”. Pięcioosobowa drużyna z każdej klasy zmierzyła się z zagadnieniami z literatury, malarstwa, kalambury oraz zadania polegające na kreatywności, szybkości itp. Zaangażowanie i wiedza gimnazjalistów wywarła na nas ogromnie wrażenie. Zwyciężyła klasa II b zdobywając 42 pkt o jeden punkt więcej od drużyny przeciwnej. Poziom był wyrównany, dlatego też gratulujemy młodym ludziom i życzymy wiele sukcesów. Dziękujemy Pani Magdalenie Betce i Pani Małgorzatce Wrzesińskiej, że spędziły czas wraz z wychowankami w bibliotece.

Komentarze (0)

W dniu 16 maja 2017odbyło się spotkanie z autorką dla dzieci Wiolettą Piasecką. Na spotkaniu była baśniowa opowieść, zagadki bajkowe i zagadki piłkarskie, które cieszą się wielką popularnością, szczególnie wśród chłopców. Zobaczyliśmy również kabarecik pluszakowy i teatrzyk kukiełkowy. Autorka zachęcała dzieci do czytania książek swoją opowieścią o historii Andersena.

Komentarze (0)

W dniu 11 maja 2017 odbył się rajd bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki,sympatyków słowa pisanego i rowerów „Odjazdowy Bibliotekarz” w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „Biblioteka Oczywiście! Tym razem po raz szósty grupa 23 osobowa czytelników biblioteki z Osjakowa i Fili Bibliotecznej z Czernic wyruszyli na kolejną trasę do Filii Bibliotecznej w Kraszkowicach. Trasa rajdu przebiegała przez malownicze zakątki gminy Osjaków: Dębiny, Raduczyc, Drobnic oraz Gminy Wierzchlas: Krzeczowa, Kraszkowic. Po przyjeździe nastąpiło zwiedzanie Biblioteki oraz odbyła się część artystyczna podczas, której śpiewały i recytowały dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach: Daria Zych i Natalia Kałuzińska.
Czytelnicy z Osjakowa, Kraszkowic i Wierzchlasa zmierzyli się z licznymi konkursami literackimi jak również sportowymi, dodatkową atrakcją było wspólne śpiewanie piosenek. Pani Kierownik Biblioteki Mariola Kinas przeprowadziła konkurs, prawidłowe odpowiedzi nagradzała tomikiem poezji Pani Nina Pawlaczek. Dodatkowo pogoda sprawiła, że wszyscy razem mogliśmy spędzić czas na świeżym powietrzu i cieszyć się rowerową majówką. Sympatyczne przyjęcie i ogrom wrażeń za sprawą pracowników Biblioteki z Kraszkowic i Wierzchlasa sprawiły, że droga powrotna minęła bardzo szybko. Serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom Bibliotekarkom z terenu Gminy Wierzchlas oraz czytelnikom z Gminy Osjaków.

Zapraszamy za rok.

Komentarze (0)

W dniu 10 maja 2017 odbył się wieczór poetycko-muzyczny Anny Dwornickiej autorki tomiku poezji „Znaki Przydrożne”, akompaniował Konrad Józef Grygowski, zaśpiewała Aneta Urbańska.
O poezji i muzyce można powiedzieć, że jest to uczta dla ucha i duszy. Klimat jaki stworzyli nasi goście poruszył w uczestnikach wszystkie zmysły.
To niewątpliwie był magiczny czas bo: „Poeta winien głosić stan serca i duszy, tylko co z serca idzie, to serce poruszy”- Kazimierz Brodziński i takie utwory prezentuje Anna Dwornicka m.in. „ Nie umiem”, „Tomkowi Żółtko”, „Dla moich skarbów małych”, „Tak bym chciała”, „Co mnie przy życiu trzyma”, „ Ze wspomnień uśmiechniętych”, „Dusza łaknie miłości”.
Zaprezentowane utwory są ponadczasowe i pozostaną dla przyszłych pokoleń. Gromkie brawa na stojącą sprawiły, że spotkanie nabrało szczególnego wymiaru.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i przyjaciołom biblioteki oraz naszym wspaniałym gościom.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6
madtra18
wiolapod
paulina.janik93
ag_now
konradwieslawpawlak
andrzejkoziel1984

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo