Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 16.00

Czwartek 8.00 - 16.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

W dniu 16 listopada 2017 odbyła lekcja europejska dla dzieci z IV klas Szkoły Podstawowej w Osjakowie.
Lekcja była przeprowadzona przez Panią Małgorzatę Kociniak – dyrektora Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct wraz z Panią Anną Jędrzejewską specjalistą do spraw Informacji i Promocji z Piotrkowa Trybunalskiego.
Zostały przedstawione najważniejsze informacje o powstawaniu Unii Europejskiej oraz o krajach członkowskich.
Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia tematem przewodnim były święta w krajach Unii Europejskiej p.n „ Poznajemy Unię Europejską – zwyczaje świąteczne”.
Uczniowie nie mieli problemów ze znajomości flag państwowych i różnorodności kulturowej poszczególnych krajów oraz bardzo chętnie odpowiadali na pytania.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali szkolne kalendarze europejskie i materiały o UE.

Komentarze (0)

W dniu 15 listopada 2017 odwiedziły nas dzieci z oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Osjakowie.
Tematem przewodnim były misie, ponieważ w listopadzie przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Pomimo coraz nowo­cześ­niej­szyc­h i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego, to prawdziwa historia, która wydarzyła się w czasie drugiej wojny światowej. Niedźwiadek o imieniu „Wojtek” towarzyszył polskim żołnierzom podczas walk z Niemcami. Żołnierze traktowali niedźwiedzia jako swojego kompana broni. Dzieci zapoznały się z historią II Wojny Światowej jak również z historią w jaki sposób mały niedźwiadek trafił w ręce polskich żołnierzy...
Po przeczytaniu niedźwiedziej przygody przeszliśmy do zabawy ruchowej „Misie i miód”, podczas, której dzieci przez chwilę zamieniły się w małe misie i musiały zdobyć miodek.
Kolejną zabawą była piosenka o uczuciach misia, gdzie dzieci pokazywały podczas śpiewania jak czuje się miś. Oj, ile uśmiechu i radości sprawiła piosenka przedszkolakom, aż miło popatrzeć na radosne buźki.
Atrakcją spotkania była Zumba „Gummi Miś”, ale wyginały śmiało ciało. Choreografia i muzyka sprawiła, że wszystkie dzieci zaangażowały się do tańca.

Na zakończenie były do wykonania prace. Każdy otrzymał rysunek z połową misia i zadanie dzieci poległo na dorysowaniu brakujących elementów i je pokolorować. W sympatycznym nastroju zakończyliśmy nasze spotkanie, a dzieci obiecały, że jeszcze do nas wrócą. A pamiątkowe zdjęcie na zawsze zostanie w naszej galerii.

Komentarze (0)

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy zestaw 21 książek i 2 audiobooków p.n.„Paczka literacka” w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Paczka zawiera wiele ciekawych i wartościowych pozycji.

Zapraszamy do wypożyczania i życzymy ciekawej lektury!

Mamy nadzieję, że tak różnorodny wybór zainspiruje Państwa do działania, a tym samym popularyzacji czytelnictwa.

Zatem ogłaszamy konkurs na najciekawszą recenzję tytułu z paczki.

Oczywiście nie zabraknie nagród, a najlepsze teksty zostaną opublikowane na naszej stronie i FB.
Konkursowe teksty prosimy wysyłać na adres: gbposjakow@op.pl z dopiskiem "Paczka literacka - konkurs"

Nowy obraz.png Nowy obraz
png, 96 KiB, 940x788
2.jpg 2
jpg, 5.8 MiB, 4496x3000
Komentarze (0)

W dniu 26 października 2017r. odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską - Adamczyk. Pisarka historyk teatru, scenarzystka filmowa i dziennikarka, przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.

Zadebiutowała jako scenarzystka serialu Tata, a Marcin powiedział…

Pierwsze były książki dla młodzieży. Jak przyznała, było to trudne zadanie, a sukces nadszedł, gdy nieświadomie porzuciła tematykę młodzieżową i napisała pierwszą książkę z serii „Cukiernia pod Amorem”.

Jest autorką bestsellerowej trzytomowej sagi Cukiernia Pod Amorem, a także powieści: 110 ulic, 220 linii, Niebieskie nitki, 13. Poprzeczna, Wystarczy, że jesteś, Serenada, czyli moje życie niecodzienne, Mariola, moje krople... oraz Jak zabić nastolatkę (w sobie)?.
Laureatka nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść
13. Poprzeczna.
Podczas spotkania opowiedziała o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek, jak przygotowuje się do ich tworzenia, na kim wzorowała swoje postacie, o trudach związanych ze wspinaczką po szczeblach kariery, ale też o samym pisaniu. Nie zabrakło także nostalgicznych wspomnień z minionych lat.
Przyjaciele biblioteki nie zawiedli nas i licznie przybyli na spotkanie autorskie za co serdecznie dziękujemy.
Na zakończenie spotkania Pani Małgorzata rozdawała autografy nie zabrakło również wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Komentarze (0)

W dniu 13 września uczciliśmy 123 rocznicę urodzin Juliana Tuwima.
W związku z tym wydarzeniem zorg­aniz­owal­iśmy­ konkurs literacki dla dzieci. Każde dziecko musiało poprawnie odpowiedzieć na pytanie, a w nagrodę otrzymało słodki upominek. Cieszy nas, że twórczość Tuwima nie jest im obca – to był mały sprawdzian podczas przerwy w szkole.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Komentarze (0)

W dniu 2 września o godz. 10.00 rozpoczęło się Narodowe Czytanie dramatu „Wesele” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie.
To VI edycja akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku w drodze głosowania to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury. Przypomnieliśmy sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, ironię i cięty język. Była to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” na przestrzeni dziesiątków lat oraz by przemyśleć jaką rolę odegrał ten dramat w historii naszej Ojczyzny.

Okoliczności powstania dramatu "Wesele": z 20 na 21 listopada 1900 r. we wsi Bronowice Małe pod Krakowem odbyło się wesele młodopolskiego poety, Lucjana Rydla, z chłopką, Jadwigą Mikolajczykówną. Poprzedził je ślub w Kościele Mariackim w Krakowie. Jednym z gości weselnych był Stanisław Wyspiański, który, wg opinii świadków, z niemal fotograficzną dokładnością opisał w swoim dramacie zaobserwowane scenki oraz char­akte­ryst­yczn­e zachowania czy powiedzonka ich uczestników. Oczywiście - "Wesele" to nie tylko reportaż. W scenerii wiejskiego wesela autor umieścił sceny symboliczne i to właśnie one zamieniły utwór obyczajowy w dramat narodowy: „(…) tak by gdzieś het gnało, gnało, tak by się nam serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy (…)” a tu pospolitość skrzeczy, a tu pospolitość tłoczy, włazi w usta, uszy, oczy; (…)”- S. Wyspiański.

Czytelnicy Biblioteki, którzy wzięli udział w czytaniu i zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Halina Bator, Pani Beata Górka, Pani Edyta Tokarek, Pani Anna Kula, Pani Halina Zjawińska, Pani Beata Urbańska, Pani Alicja Janik, Pani Malwina Domagała, Pani Małgorzata Kaźmierczak, Pani Teresa Pabjaniak, Pani Sylwia i Arleta Domagała oraz Pan Marcin Marciniak.
Imprezę uświetnił występ Pani Anety Urbańskiej, która zaśpiewała m.in. „Nie żałuję”, „Komu weselne dzieci”, „Miasteczko cud”,
„Sen o Warszawie”.

Uczestnicy mogli wykazać się znajomością z twórczości Stanisława Wyspiańskiego, gdyż został zorganizowany dla nich konkurs literacki. Nagrody otrzymali Pani Beata Górka, Pani Edyta Tokarek i Wiktoria Tokarek. Na zakończenie każdy uczestnik, który przyniósł egzemplarz "Wesele" otrzymał pamiątkową pieczątkę.
Serdecznie dziękujemy czytającym, słuchającym, miłośnikom słowa pisanego i przyjaciołom biblioteki za zaangażowanie i promowanie czytelnictwa. Zapraszamy za rok na kolejną edycję Narodowego Czytania.

Komentarze (0)

Z roku na rok zwiększa się liczba dzieci pogryzionych przez psy. Przyczyn można szukać zarówno w postępowaniu właścicieli czworonogów, którzy niedostatecznie zajmują się ich wychowaniem, ale także w samych dzieciach, które nie wiedzą, jak powinny postępować ze zwierzęciem.
W dniu 23 sierpnia 2017r. odbyło się już ostatnie wakacyjne spotkanie w bibliotece. Tematem przewodnim warsztatów, które prowadziła Katarzyna Helińska – pedagog, dogoterapeuta była prelekcja z bezpiecznego kontaktu z psem. Dzieci dowiedziały się bardzo ważnych rzeczy na temat zachowania się podczas kontaktu z obcym oraz ze swoim psem:
- jak bezpiecznie kontaktować się z psem
- jak bezkonfliktowo bawić się z psem
- jak reagować na obce psy
- jak rozumieć psie zachowania
- jakie potrzeby mają nasi czworonożni przyjaciele
- jak pomagać w domowych obowiązkach dotyczących psów
- a także kultury i higieny na spacerach z psem
Podczas warsztatów towarzyszył nam prawdziwy pies – Jaso, dzięki któremu dzieci mogły zobaczyć na własne oczy pewne zachowania. Z tą wiedzą najmłodsi mają większe szanse na bezpieczny i dostarczający im przyjemności kontakt z psami.
Dzieci miały również możliwość zapoznania się z książkami na temat wychowania piesków. W dalszej części spotkania dzieci malowały pieska - swojego lub z ulubionej bajki.
Bardzo serdecznie dziękuję naszemu gościowi Pani Katarzynie Helińskiej za bezinteresowne przeprowadzenie warsztatów i zapoznanie uczestników z psim językiem. Pani Kasia rozdała również wszystkim dzieciom figurki piesków różnych ras na pamiątkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za uczestnictwo w wakacyjnych spotkaniach w bibliotece i zapraszamy na kolejne.

Komentarze (0)

W dniu 16 sierpnia 2017 r. po raz kolejny odbyło się spotkanie z dziećmi w ramach wakacje z biblioteką. Tym razem tematem przewodnim były książki popularno-naukowe o ziołach. Dzieci wysłuchały różnych wierszy o roślinach, które leczą. Z książek popularo-naukowych dzieci dowiedziały się: jak wyglądają, kiedy się zbiera i gdzie rosną zioła używane w codziennym życiu.
W dalszej części spotkania uczestnicy zapoznali się z książkami w których można znaleźć różne ciekawe informacje o właściwościach ziół.
Zioła, rośliny zielarskie – rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Zioła lecznicze mają to do siebie, że dostarczają naszemu organizmowi wiele witamin, soli mineralnych oraz substancji leczniczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, witalność, chronią organizm przed chorobami, likwidują niektóre schorzenia oraz wpływają na dobre samopoczucie. Aby dzieci bardziej zapamiętały roślinki, które są nam potrzebne rozpoznawały po zapachu i dotyku wcześniej przygotowane zioła: rumianek pospolity, miętę, koper, szałwię, liść laurowy, kminek, krwawnik pospolity, chaber bławatek, dziurawiec, bylicę pospolitą.
Efektem naszego spotkania były mini – zielniki wykonane samodzielnie przez dzieci. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w przygotowanie swojej pracy, a w międzyczasie kosztowały herbatki z mięty pieprzowej. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne już ostatnie wakacyjne spotkanie w bibliotece.

Komentarze (0)

W dniu 9 sierpnia 2017 podczas wakacyjnych spotkań w bibliotece, dzieci zapoznały się z postacią Mikołaja Kopernika. Był wyjątkowo mądrym i zdolnym chłopcem. Choć wykonywał wiele zawodów, najbardziej jest znany jako astronom. Odkrył on, że centrum, czyli jakby królem kosmosu, jest Słońce. Do tej pory uczeni byli pewni, że Ziemia, czyli planeta, na której mieszkamy, jest najważniejsza we wszechświecie i że reszta istniejących planet, gwiazd i ciał niebieskich jest jej podporządkowana i krąży dookoła niej. Odkrycie Kopernika było tak ważne, że na pamiątkę tego do dziś używa się określeń „odkrycie kopernikańskie” lub „kopernikański przewrót”.
Dzieci wysłuchały bajkowej biografii o Koperniku „Gwiezdny pierniczek”. Opowiada ona o małym Mikołaju, który podarował biednemu koledze klejnot, a ten w ramach wdzięczności upiekł specjalnie dla niego królewski piernik. Pierniki do dziś dnia kojarzą się nam z Toruniem. Dlatego po kalamburach i zabawach wspólnie robiliśmy pierniki. Aromaty i zapachy jakie unosiły się w bibliotece sprawiły, że każdy uczestnik od razu chciał posmakować zrobionych przez siebie pierników. Oczywiście nasi milusińscy zrobili ciasteczka również dla swoich bliskich w podziękowaniu za zaangażowanie, a zarazem mogli się pochwalić, że są samodzielni.

Komentarze (0)

W dniu 3 sierpnia 2017 w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach wraz z Paniami: Sylwią i Martą. Nasi niesamowici goście zwiedzili bibliotekę w ramach popularyzacji czytelnictwa. Kierownik Barbara Domagała zaprezentowała i opowiedziała ciekawostki związane z biblioteką i naszymi księgozbiorami. Następnie przeczytała bajkę o „Kotce Milusi” używając teatrzyk kamishibai. Dzieci po raz pierwszy miały możliwość zobaczyć jak ten teatrzyk wygląda. Historia kotki wywarła ogromne wrażenie, dlatego też dzieci dyskutowały i wyrażały swoje spostrzeżenia.
W celu rozruszania kości Pani Małgorzata Dawid zaproponowała zabawę w kółko i krzyżyk dziewczynki przeciwko chłopcom. Popularna gra, ale w sposób nietypowy bo nie pisane na papierze tylko same dzieci były kółkami i krzyżykami. Rywalizacja z jaką przystąpili wywarła wiele emocji i uśmiech na twarzy. Remis to wynik końcowy zmagań uczestników. Na zakończenie naszego spotkania dzieci wykonały zakładki do książek np. myszki, buźki, misie. Zakładki, które wykonały wzięły na pamiątkę naszego dzisiejszego spotkania. Dziękujemy za moc wrażeń, niezapomniane emocje

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6
madtra18
wiolapod
paulina.janik93
ag_now
konradwieslawpawlak
andrzejkoziel1984

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo