Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach
[awatar]
Kielce PBW
Rodzaj: Biblioteki pedagogiczne
Telefon: 41 344-28-61
Województwo: świętokrzyskie
Adres: Ul. Jana Pawła II
25-025 Kielce
E-mail: biblioteka@pbw.kielce.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek - 9-18
sobota - 10-14

Biblioteka istnieje od kwietnia 1945 r. Swoją działalnością obejmuje całe województwo świętokrzyskie. Główna siedziba znajduje się w Kielcach, a w 11 miastach powiatowych znajdują się filie biblioteki.
Naszą misją jest aktywne wspieranie rozwoju i działalności środowiska oświatowego przez zapewnianie szerokiego dostępu do informacji przy wykorzystaniu najnowszych technologii, gwarantując użytkownikom najwyższy poziom świadczonych usług.

Działalność Biblioteki jest związana ze wspomaganiem, kształceniem, dokształcaniem i doskonaleniem nauczycieli. Stanowi warsztat pracy kadry pedagogicznej. Zapewnia jej dostęp do zbiorów o charakterze naukowym, w tym literatury spec­jali­styc­znej­ o profilu pedagogiczno-psychologicznym, umożliwia dostęp do fachowej informacji bibl­iogr­afic­znej­ z różnych dziedzin wiedzy, zapewnia kompetentną obsługę przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i bibliotekarską.

"Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. O jego wybuchu przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne."*

*Ryszard Najczuk, Powstanie Warszawskie 1944 r., www.wojsko-polskie.pl /dostęp 2024-06-27/

Wirtualna prezentacja wystawy:
pbw.kielce.pl

zapr_w_bib.jpg

zapr_w_bib.jpg zapr_w_bib
jpg, 198 KiB, 1239x1077
Komentarze (0)

Spacer z Gustawem po Kielcach Jego młodości to wirtualna podróż po starych i współczesnych Kielcach. Odwiedzamy miejsca znaczące dla Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z okresu Jego nauki szkolnej – ulice – Henryka Sienkiewicza, Dużą, Adama Mickiewicza.

pbw.kielce.pl

51aa.jpg

51aa.jpg 51aa
jpg, 156 KiB, 850x667
Komentarze (0)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Starachowicach włączając się w tegoroczne obchody zaprosiła Państwa do wysłuchania prelekcji „Fantastyczne światy. O fenomenie literatury fantasy” dr. Łukasza Kucharczyka – wykładowcy UKSW.
Ponadto chcemy Państwu udostępnić zestawienie bibliograficzne, związane zarówno z literaturą i fimem fantasy, jak również o literaturze fantasy. Wszystkie uwzględnione w zestawienu pozycje znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.
Edyta Smolińska

Bibliografia podzielona jest na działy: Książki, Audiobooki, Filmy i O literaturze fantasy. Działy Książki, Audiobooki, O literaturze fantasy mają układ alfabetyczny autorski, natomiast w obrębie Filmów zastosowano układ alfabetyczny tytułowy.
Małgorzata Pronobis
Jolanta Fudali
www.pbw.kielce.pl

okladka4a.jpg

okladka4a.jpg okladka4a
jpg, 476 KiB, 1719x1343
okladka4.jpg okladka4
jpg, 752 KiB, 1719x2480
Komentarze (0)

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy do korzystania z e-booków IBUK Libra. Zachęcamy do pobrania interaktywnego pakietu „Cybe­rbez­piec­zeńs­two”. Pakiet zawiera aktywne przyciski kierujące do strony umożliwiającej zapisanie do PBW w Kielcach, a następnie do czytelni IBUK Libra. Zawiera on również wybrane e-booki poświęcone bezpieczeństwu w sieci.

Pakiet:
www.kielce-pbw.sowa.pl

Kolekcja z wystawy:
www.kielce-pbw.sowa.pl

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 7.3 MiB, 4961x3508
okladka.jpg okladka
jpg, 737 KiB, 2169x3196
Komentarze (0)

Czym jest cywilizacja antyczna dla współczesnego człowieka?! Czy jest to zbiór starych, często zapomnianych wartości, czy też źródło mogące inspirować i przekazywać człowiekowi prawdę o sobie samym jak też o świecie w którym żyje.*

W przypadku naszej wystawy chcieliśmy przedstawić wpływ cywilizacji antycznej, a więc dorobku starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu na współczesnych twórców kultury.

Wśród przestawionych zbiorów należy zwrócić uwagę na prezentowaną na CD monumentalną muzykę do filmu „Gladiator” skomponowaną przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard, czy też nagrodzoną Nagrodą Nobla powieść Henryka Sienkiewicza „Ouo Vadis?” czytaną przez Piotra Fronczewskiego. Młodych czytelników mogą zainteresować gry planszowe z serii „7 cudów świata” takie jak: „Armada” i „Pojedynek”, które pozwalają graczom osobiście uczestniczyć w rozwoju cywilizacji antycznej w różnych jej aspektach.

Serdecznie zapraszamy!

*Encyklopedia Popularna PWN. Warszawa: PWN, 1980.- s.142

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 316 KiB, 850x1312
011.jpg 011
jpg, 214 KiB, 850x1285
03.jpg 03
jpg, 155 KiB, 850x567
Komentarze (0)

„Dlaczego warto czytać książki? Dla relaksu! 
To zdecydowanie jeden z najlepszych powodów, dla którego warto czytać książki! Opowieść, która pochłania bez reszty lub książka, która eksploruje twój ulubiony temat to doskonały sposób na relaks. Może złagodzić napięcie w mięśniach i pozwala mózgowi odpocząć. Co ważne, badania sugerują, że czytanie może w znaczący sposób zmniejszyć poziom stresu. Naukowcy z Sussex University wykazali, że wystarczy zaledwie sześć minut czytania, by zmniejszyć stres u czytelnika nawet o 68%”.

Źródło: www.empik.com
Dostęp 18.12.2023 r.

Z myślą o naszych czytelnikach zakupiliśmy również do zbiorów bibliotecznych książki, które warto przeczytać w długie zimowe wieczory.
Wszystkich spragnionych dobrej książki serdecznie zapraszamy do biblioteki.

cos_do_poczytania.jpg

cos_do_poczytania.jpg cos_do_poczytania
jpg, 484 KiB, 2480x1754
Komentarze (0)

„Historia to wyjątkowa nauka, ponieważ uczy o czymś, na co nie mamy wpływu. Historyk może jedynie opisać w bardziej lub mniej obiektywny sposób obraz przeszłości. Badanie dziejów i zainteresowania historyczne to jednak nie tylko przeszłość, to ciągłe łączenie przeszłości z przyszłością – czegoś co znamy, ale na co nie mamy wpływu, z czego możemy wyciągnąć wnioski, z czymś, czego nie znamy, ale możemy kształtować. Dlatego nie tylko uczymy się historii, ale również uczymy się od historii.”

Źródło:
www.wojsko-polskie.pl

historia.jpg

historia.jpg historia
jpg, 644 KiB, 2480x1754
Komentarze (0)

„Zdrowe odżywianie oznacza spożywanie różnorodnych produktów, które dostarczają składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i energii. Te składniki odżywcze obejmują białko, węglowodany, tłuszcz, wodę, witaminy i minerały.”

„Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowe odżywianie przez całe życie pomaga zapobiegać niedożywieniu we wszystkich jego formach, a także wielu chorobom niezakaźnym (NCD) i różnorodnym dolegliwościom. Jednak, zwiększona produkcja przetworzonej żywności, szybka urbanizacja i zmieniający się styl życia doprowadziły do ​​zmiany wzorców żywieniowych. Obecnie ludzie spożywają więcej produktów wyso­koen­erge­tycz­nych, tłuszczów, wolnych cukrów i soli/sodu, przy niewielkim spożyciu wystarczającej ilości owoców, warzyw oraz błonnika pokarmowego.”

Źródło
www.medonet.pl [Dostęp 23.11.2023]

Dla naszych Czytelników już niebawem:

dietetyka.jpg

dietetyka.jpg dietetyka
jpg, 375 KiB, 2480x1754
Komentarze (0)

W dniach 15-16 czerwca 2023 r. miała miejsce konferencja
"Biblioteka pedagogiczna przyszłości. Niek­onwe­ncjo­naln­e zasoby i użytkownicy jutra."

"Wizerunek współczesnej biblioteki to wypadkowa trzech czynników: technologii cyfrowych, kompetencji bibliotekarzy i wymagań użytkowników.
W jakim kierunku należy podążać, aby biblioteki pedagogiczne były niezbędnymi i atrakcyjnymi placówkami edukacyjnymi w erze cyfrowej?"

Źródło: www.pbw.edu.pl [Dostęp 19.06.2023]

Na to pytanie, odpowiedź dali prelegenci, którzy w ciągu dwóch dni trwania konferencji, w niezwykle interesujący sposób, przybliżyli nurtujące wielu bibliotekarzy zagadnienia.
W obradach uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach: Edyta Smolińska, Małgorzata Pronobis oraz Edyta Grabowska, którzy niebawem zapoznają nas z przebiegiem i najciekawszymi wnioskami z konferencji.
03a.jpg

03a.jpg 03a
jpg, 54 KiB, 798x398
01.jpg 01
jpg, 96 KiB, 850x638
02.jpg 02
jpg, 192 KiB, 850x1134
04.jpg 04
jpg, 230 KiB, 850x1134
Komentarze (0)

Wystawa prac fotograficznych „Ach kieleckie jakie cudne…” prezentuje wyjątkowe miejsca, stanowiące turystyczną wizytówkę Kielc i regionu.
Samo miasto Kielce zdecydowanie powinno się znaleźć na liście każdego turysty. Wśród wielu atrakcyjnych miejsc niewątpliwą perełką dla turystów jest Rezerwat przyrody Wietrznia. Chroniony obszar obejmuje powierzchnię 17,95 ha. Jest doskonałym miejscem spacerowym i edukacyjnym, gdyż przez dno dawnych wyrobisk przebiega specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna, zaś liczne tablice informacyjne przybliżają przeszłość geologiczną Kielc, a z punktów widokowych można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. [...]
Wystawa prac fotograficznych autorstwa nauczycieli bibliotekarzy PBW w Kielcach dokumentuje jedynie wycinek atrakcji turystycznych naszego regionu i w założeniu ma stanowić zachętę do zwiedzania bardzo atrakcyjnego turystycznie, choć nieco zapomnianego, regionu świę­tokr­zysk­iego­.

pbw.kielce.pl
plakat2.jpg

plakat2.jpg plakat2
jpg, 2.2 MiB, 3508x4833
Komentarze (0)
1 2
biruta1309
elapawelec
wladekpolit
alina_janik86
ms.marekszczerba
w.jachowicz
czuba.anna
a88l
eddudkowska8

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo