Kubuś Puchatek to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci, a nawet dorosłych.
Kontynuując obchody Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka przypadającego 18 stycznia mieleckie Filie dla dzieci i młodzieży zorganizowały imprezy czytelnicze dla najmłodszych.
Filia nr 4
Poranek z Kubusiem Puchatkiem
Bibliotekarka Joanna Prokop-Juszczak poprowadziła bajkowe spotkanie z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi dla grupy 6-latków z Przedszkola Miejskiego nr 4.
Imprezę rozpoczęła od zapoznania dzieci z historią powstania Kubusia Puchatka, dzieci wysłuchały m. in. fragmentu bajki opisującego perypetie sympatycznego misia, który przy pomocy niebieskiego balonika próbował dostać się do miodu ukrytego w wielkim drzewie.
Ponieważ Kubuś Puchatek lubi małe Conieco, więc i na spotkaniu nie mogło zabraknąć słodyczy. Aby z nich skorzystać należało najpierw wykazać się wiadomościami o Kubusiu i jego przyjaciołach.
Wiele emocji wywołała zabawa z postacią Kłapouchego, która polegała na dopinaniu ogonka do postaci osiołka znajdującej się na tablicy. Aby nie było prosto i łatwo, należało tego dokonać z zawiązanymi oczami. Ogonek lądował na różnych częściach ciała Kłapouchego, co wywoływało salwę śmiechu u wszystkich dzieci.
Więcej informacji na stronie internetowej MBP SCK w Mielcu
Kubuś Puchatek uczy życiowej mądrości to tytuł wystawy znajdującej się w Filii nr 4.
Pod takim też tytułem odbyła się lekcja biblioteczna dla grupy uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2, którą przygotowała i poprowadziła bibliotekarka Emilia Żola w dniu 21 stycznia.
Na początku zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o autorze książki, postaci Kubusia Puchatka oraz o jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu.
W dalszej części zajęć bibliotekarka zwróciła uwagę na zawarte w chmurkach na wystawie wybrane myśli i stwierdzenia Kubusia Puchatka. Dzieci czytały kolejne „złote” myśli i wspólnie zastanawiały się nad prostymi prawdami w nich zawartymi.
Oto kilka z nich:
Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie
Wiesz, Prosiaczku...miłość jest wtedy...kiedy kogoś lubimy...za bardzo,
Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje,
Żyję, bo jestem kochany,
Więcej informacji na stronie internetowej MBP SCK w Mielcu
Tekst i foto: Filia nr 4
Filia nr 7
Bibliotekarki z Filii nr 7 przygotowały Puchatkową grę planszową
W piątek 29 stycznia, dzieci, które przyszły na spotkanie zostały podzielona na dwie drużyny.
Na początku wysłuchały uważnie informacji i ciekawostek związanych z Kubusiem Puchatkiem i autorem jego przygód wyszukanych przez Bibliotekarzy: Agnieszkę Koperę i Aldonę Najuch.
Była to bardzo ważna część spotkania, bowiem później dzieci musiały wykazać się zapamiętanymi informacjami biorąc udział w bibliotecznej książkowej puchatkowej grze planszowej.
Jak zawsze przy grach planszowych emocji było wiele, bowiem każda drużyna chciała być pierwsza na mecie, a przeszkód w dotarciu do mety było niemało: dzieci musiały odpowiadać na pytania-zagadki związane z bohaterami książki A. A. Milne`a, zaczynać grę od początku, a nawet wykonywać polecenia drużyny przeciwnej.
W bibliotecznych zajęciach wzięło udział każde dziecko.
Bibliotekarki starły się wyrobić wśród dzieci nowe wyobrażenie na temat Kubusia Puchatka, bardziej literackie niż zakodowane w masowej kulturze wyobrażenie z filmów o tym najpopularniejszym na świecie niedźwiadku, bardzo mądrym na swój prosty misiowy sposób.
Więcej informacji na stronie internetowej MBP SCK w Mielcu
Tekst i foto: Jolanta Strycharz