Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

29 października 2024 r., o godz. 17.00, zapraszamy na literacko-muzyczny wieczór z udziałem pochodzących z Jaworzna twórców: Aleksandra Brzezińskiego – kompozytora, pianisty, autora muzyki do spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i piosenek oraz Wojciecha Brzezińskiego – aktora teatralnego, dubbingowego, filmowego i telewizyjnego. Wydarzenie będzie prapremierą performance’u przygotowanego przez artystów, w oparciu o książkę Aruna Milcarza pt. „Czad. W poszukiwaniu straconego…”.

Wieczór zorganizowany zostanie w ramach cyklu „Zwrotka i refren”, wpisanego w projekt pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_brzezinscy.jpg

dialogi_plakat_brzezinscy.jpg dialogi_plakat_brzezinscy
jpg, 186 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

26 października o godz. 17.00, wyjątkowo w sobotę, odbędzie się w Bibliotece Głównej spotkanie z Urszulą Dudziak, wokalistką jazzową, kompozytorką, autorką tekstów i książek.
Artystka występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn “Down Beat” przyznał jej albumowi “Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór „PAPAYA” stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł „Artysta bez granic”. Została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO wyróżniła ją tytułem „Artysty dla Pokoju” (było to przy tym pierwsze takie odznaczenie dla twórcy z Europy Wschodniej). W 2017 roku wokalistka odebrała „Fryderyka” w kategorii „Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości.

Źródło: culture.pl

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 18 października. dialogi_plakat_dudziak.jpg

dialogi_plakat_dudziak.jpg dialogi_plakat_dudziak
jpg, 104 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

24 października o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Lachem, plastykiem, malarzem, grafikiem reklamowym, fotografem, synem Zofii Komedowej i pasierbem Krzysztofa Komedy, autorem książek „Kumpel. O Komedzie, Zoście i innych”, „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński”.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Litera i nuta. Spotkania w kręgu jazzu i literatury, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 15 października. dialogi_plakat_lach-Copy.jpg

dialogi_plakat_lach-Copy.jpg dialogi_plakat_lach-Copy
jpg, 152 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę, znajomość literatury, rozwiązywać quizy czy rebusy, a także zagadki inspirowanymi naszym miastem.
Gra „Grodzisko w Jaworowym Borze” – odkryj tajemnice lokalnej historii i legend związanych z Jaworznem, biorąc udział w fascynującej grze miejskiej w Bibliotece, opracowanej przez uczniów jaworznickiego CKZiU, pod kierownictwem Adriana Ramsa.
Dołącz do nas i przeżyj niezapomnianą przygodę w świecie literatury i historii naszego miasta! Czekamy na Ciebie!

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej oraz pod energia_biblioteki_gra_miejska_page-0001-Copy.jpg nr telefonu: 32 751-91-92 wew. 2 220.

Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę, znajomość literatury, rozwiązywać quizy czy rebusy, a także zagadki inspirowanymi naszym miastem.
Biblioteczny Escape Room – zmierz się z zagadkami nawiązującymi do literatury i sprawdź swoje umiejętności dete­ktyw­isty­czne­! Będzie również okazja na spotkanie z autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Dariuszem Rekoszem.
Dołącz do nas i przeżyj niezapomnianą przygodę w świecie literatury i historii naszego miasta! Czekamy na Ciebie!

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Liczba miejsc ograniczona. energia_biblioteki_escape_room_page-0001-Copy.jpg

Komentarze (0)

Od 14 października do 11 listopada br., w Bibliotece Głównej prezentować będziemy wystawę zatytułowaną „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”, opracowaną i udostępnioną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Autorami scenariusza są Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najt­rudn­iejs­zych­ czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Ekspozycja składa się z 13, bogato ilustrowanych plansz, zawierających syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. W trakcie realizacji wystawy została przeprowadzona szczegółowa kwerendach w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach. Wykorzystane zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z oprowadzeniem kuratorskim, zaplanowane zostało na 17 października, godzinę 17.00.

Organizacja wydarzeń ma związek z realizacją projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Tyrmand plakat A3-min.jpg

Tyrmand plakat A3-min.jpg Tyrmand plakat A3-min
jpg, 1.8 MiB, 4093x5787
Komentarze (0)

Po pełnym emocji i wzruszeń wieczorze inaugurującym cykl pn. Ogród pejzaży muzycznych i literackich, na który zaprosiliśmy Państwa 1 października, nadszedł czas na kolejny, wyjątkowy koncert. W trakcie wieczoru, 09.10.2024 r. o godz. 17.00, usłyszymy utwory, przedstawiające magię przyrody, jej tajemnice i niepowtarzalne piękno. W programie znajdą się zarówno kompozycje muzyczne, jak i teksty literackie, które wprowadzą nas w refleksyjny nastrój i pozwolą na chwilę wytchnienia od codzienności. Wśród prezentowanych dzieł usłyszymy m.in. „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, które w niezwykły sposób oddają zmienność i urok natury. Wystąpią przed Państwem artyści: Magdalena Odrzywołek, skrzypaczka oraz Radosław Goździkowski, pianista. Niech ten wieczór stanie się okazją do wspólnego celebrowania piękna natury i sztuki. Czekamy na Państwa z niec­ierp­liwo­ścią­!

Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 461860531_932418402262817_3221337522510384101_n.jpg

Komentarze (0)

W ramach realizacji projektu „Energia Biblioteki” w dniach 04.10 i 11.10 br. o godz. 12.00 odbędą się warsztaty fotografii z udziałem jaworznickiej młodzieży. Na zajęciach uczestnicy będą mieli okazję zapoznania się ze specyfiką i technikami tworzenia zdjęć, przygotują własne fotografie, inspirując się np. bibliotekarzami w trakcie pracy czy jaworznickimi krajobrazami. Celem tej inicjatywy będzie rozwijanie zdolności fotograficznych, artystycznych i wizualnych. Znaczenie warsztatów polega też na odkrywaniu piękna naszego miasta oraz osób, które znamy z sąsiedztwa. Zajęcia przysłużą się również wyrażaniu własnej wizji i emocji poprzez fotografię, rozbudzaniu pasji, zainteresowań i kreatywnego, relaksacyjnego spędzana wolnego czasu. Efekty w postaci fotografii, w które wykonawcy wkomponują książki, będą stanowić materiał do przygotowania inicjatywy towarzyszącej finałowi projektu, tj. wystawy pn. ZNAMY SIĘ Z BLISKA. Warsztaty poprowadzi Adrianna Pohl-Gasidło.

Projekt „Energia Biblioteki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. energia_biblioteki_znamy_sie_z_bliska.jpg

Komentarze (0)

W ramach cyklu „Trzej mistrzowie. Dialogi i spory nie tylko literackie”, 7 października o godz. 11.00, zapraszamy młodzież na wykład dr hab. prof. UŚ Anny Kałuży, poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza. Podczas spotkania analizowane będą różne rodzaje zabaw formą, stosowane przez pisarza w jego powieściach, dramatach, a także dzienniku.
Spotkanie z dr. hab. prof. UŚ Anną Kałużą, lite­ratu­rozn­awcz­ynią i krytyczką literacką, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Humanistycznego Instytutu Lite­ratu­rozn­awst­wa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zorganizowane zostanie w związku z realizacją projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. dialogi_plakat_gombrowicz-Copy.jpg

dialogi_plakat_gombrowicz-Copy.jpg dialogi_plakat_gombrowicz-Copy
jpg, 117 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

4 października o godz. 9.30 i 11.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej odbędą się warsztaty archeologiczne pt. Pradawne dzieje – Grodzisko. Zajęcia, dedykowane najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, przybliżą metodykę i narzędzia pracy archeologa, staną się okazją do zdobycia wiedzy na temat kultury łużyckiej, a także jaworznickiego grodziska i jego badaczy. Mali czytelnicy za pomocą prawdziwych narzędzi arch­eolo­gicz­nych­ będą eksperymentować – oglądać, dotykać różne zabytki i ich rekonstrukcje; wykorzystując „płonący model” zobaczą jak określa się wiek wykopanych artefaktów oraz opisuje przedmioty na specjalnych Kartach Zabytku Arch­eolo­gicz­nego­. Zajęcia poprowadzi Paweł Dziechciarz – archeolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, edukator, prowadzący teoretyczne i praktyczne warsztaty z zakresu badań nad historią i kulturą.

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pradawne-dzieje_page-0001-Copy.jpg

Pradawne-dzieje_page-0001-Copy.jpg Pradawne-dzieje_page-0001-Copy
jpg, 162 KiB, 725x1024
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo