Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

Kontynuując wydarzenia w ramach cyklu pn. Książka w teatrze, przybliżające różne rodzaje i artystyczne formy wyrazu scenicznego, 27 maja o godz. 10.00, zaprosimy uczniów szkoły podstawowej na warsztaty poświęcone sztuce pantomimy. O specyfice ekspresji, w której postać tworzona jest niemal wyłącznie poprzez ruch, gest, mowę ciała wprowadzi nas aktor – Paweł Mróz.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra P.-Mroz (1).jpg Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

P.-Mroz (1).jpg P.-Mroz (1)
jpg, 176 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Miłośników podróży, szczególnie tych na dwóch kółkach, pasjonatów odkrywania nowych, nieznanych miejsc, serdecznie zapraszamy, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, na spotkanie z cyklistą, obieżyświatem Ryszardem Karkoszem. Uczestnicy wydarzenia będą mogli liczyć na sporą dawkę wrażeń, które zapewni relacja jaworznianina z jego ubiegłorocznej wyprawy na Bałkany. Choć zwiedzanie Półwyspu w dobie pandemii było sporym wyzwaniem, podróż okazała się prawdziwą gratką. Wspólnie z prowadzącym podziwiać będziemy piękno natury i krajobrazów m.in. Chorwacji, Bośni, Hercegowiny, poznamy atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca i obiekty w tych krajach.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Książka w podróży” wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i R.-Karkosz-Copy.jpg Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

R.-Karkosz-Copy.jpg R.-Karkosz-Copy
jpg, 194 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

17 maja o godz. 10.00 uczniowie szkoły podstawowej wezmą udział w warsztatach poprawnej polszczyzny. Pomysłodawcą inicjatywy jest Maurycy Polaski – aktor, twórca tekstów, znany m.in. z kabaretu. Zajęcia wypełnią praktyczne ćwiczenia z impostacji, czyli prawidłowego ustawienia aparatu głosowego oraz dykcji, a także rozluźniające, pozwalające na swobodne mówienie. Ważnym aspektem będzie zwrócenie uwagi na najbardziej powszechne błędy językowe jak również podkreślenie wagi słowa w codziennym życiu i wzajemnej komunikacji.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Książka w dźwięku” wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 280497384_5096908943757670_330877314979221706_n.jpg

Komentarze (0)

Inaugurując cykl wydarzeń pn. Książka w teatrze, 19 maja o godz. 10.00, zaprosimy uczniów szkoły podstawowej do udziału w warsztatach przybliżających niezwykły świat lalek teatralnych. Specyfikę pracy, warsztat oraz narzędzia i środki wyrazu zaprezentuje uczestnikom Barbara Cieślak – aktorka Teatru Groteska w Krakowie.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. B.-Cieslak.jpg

B.-Cieslak.jpg B.-Cieslak
jpg, 176 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

W ramach projektu Energia słowa serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na kreatywne warsztaty przygotowane w ramach cyklu ODKOP SŁOWO.
W oparciu o wydany w zeszłym roku Jaworznicki Słownik Biograficzny (JBS), uczestnicy pod okiem artystki – Anny Smak-Drewniak, stworzą, za pomocą różnorodnych materiałów plastycznych, subiektywną, przyszłościową wersję jaworznickiego słownika biograficznego. Będą mieli również okazję uzyskać podstawowe wiadomości na temat budowy i edycji JBS oraz innych słowników biograficznych.

Zajęcia odbędą się 13 maja w trzech grupach, o godz. 9.00, 11.00 dla dzieci i o godz. 16.00. dla młodzieży. Wszystkie poprowadzi Anna Smak-Drewniak, artystka-plastyk. Zapisy przyjmowane są w Czytelni Naukowej i pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 223.
Zapraszamy serdecznie!
Projekt „Energia słowa” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 280140033_5096031350512096_2334637074350343072_n.jpg

Komentarze (0)

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędą się dwa spotkania poświęcone retoryce. Sztukę i teorię wygłaszania mów przybliży dr hab. prof. UJ Michał Rusinek. Punktem wyjścia do rozważań będą publikacje autora: „Retoryka codzienna” i „Retoryka podręczna”. Na ich podstawie słuchacze zapoznani zostaną z zarysem historii retoryki oraz jej związkami ze współczesnymi teoriami komunikacji, a także praktyką: np. w reklamie, na sali sądowej czy w czasie wystąpień na forum publicznym (także w klasie). Następnie nasz gość nakreśli, możliwie najzwięźlej, teorię retoryki. Uczyni to koncentrując się wokół inwencji, dyspozycji i elokucji. Nie pominie również sztuki zapamiętywania oraz „actio”, czyli języka ciała. Każda z tych części będzie ilustrowana przykładami, zarówno z klasycznych przemówień, znanych z historii, ale i współczesnych „użyć” języka perswazyjnego. Osobną uwagę poświęci zjawiskom argumentacji i manipulacji. A także metaforze, jako najważniejszemu środkowi stylistycznemu, opartemu na mechanizmach, jakimi rządzi się nasze poznanie.
Spotkania zorganizowane zostaną w ramach cyklu „Książka w dźwięku” stanowiącego element 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. M.-Rusinek.jpg

M.-Rusinek.jpg M.-Rusinek
jpg, 209 KiB, 710x1024
Komentarze (0)

Projekt Energia słowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Realizację projektu „Energia słowa” rozpoczynamy od MAKRO PUZZLI – kreatywnych warsztatów dla seniorów przygotowanych w ramach cyklu ODKOP SŁOWO. W oparciu o wydany w zeszłym roku Jaworznicki Słownik Biograficzny, uczestnicy, pod okiem artystki Angeliny Więckowskiej, będą mieli możliwość stworzenia oryginalnego dokumentu w postaci wiel­kofo­rmat­owyc­h puzzli. Przy tej okazji praktycznie zapoznają się z różnorodnymi technikami plastycznymi oraz z możliwością korzystania z ww. publikacji na platformie cyfrowej.
Zapraszamy 4. 11. i 18. maja na godzinę 16.30, piętro I, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17. Zapisy na zajęcia w Czytelni Naukowej i Czasopism oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 223.
Projekt Energia słowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Puzzle.jpg

Puzzle.jpg Puzzle
jpg, 142 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Co autorów inspiruje?

Performatywna książka. Performatywna biblioteka. Co autorów inspiruje? jest kontynuacją nowatorskiego programu inicjatyw kulturalnych, innowacyjno-kreatywnych oraz artystyczno-twórczych, promujących czytelnictwo, książkę i kulturę. Projekt będzie integrować lokalną społeczność, a także przyciągać do biblioteki nowych czytelników, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne. Obejmie cztery cykle składające się z kilku spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami, podróżnikami, specjalistami dziedzinowymi, pn.: KSIĄŻKA W DŹWIĘKU, KSIĄŻKA W OBRAZIE, KSIĄŻKA W TEATRZE, KSIĄŻKA W PODRÓŻY. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń będzie koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane efekty materialne powstałe w ramach realizacji zadania oraz film reportażowy dokumentujący przebieg wydarzeń.

Ramowy program przedsięwzięć w ramach planowanych cykli:

Książka w dźwięku:

Moja ulubiona bajka – warsztaty dla dzieci i rodziców
Opowieści literacko-muzyczne. Warsztaty ruchowe dla dzieci.
Sztuka interpretacji tekstu. Spotkania z udziałem aktorów.
O sztuce retoryki i dialogu. Spotkania autorskie z Michałem Rusinkiem, przybliżające historię i teorię konstruowania wypowiedzi.
Recital. Finał cyklu.

Książka w obrazie:

Mój ulubiony bohater – warsztaty dla rodzin
Warsztaty leporello dla dzieci.
Kaligrafia – sztuka pięknego liternictwa. Warsztaty dla dorosłych.
Spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka w teatrze:

W świecie mimów. Warsztaty dla dzieci.
W świecie lalek. Warsztaty dla dzieci.
W świecie charakteryzacji. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.
Mała forma teatralna. Finał cyklu.

Książka w podróży:

Wspomnienia włóczykija. Spotkania z podróżnikami.
Podróż za jeden uśmiech – wycieczka
Szanty – koncert piosenki żeglarskiej
Spotkanie z autorem książek podróżniczych. Finał cyklu.

Poprzez prowadzone działania kulturalne, literackie i edukacyjne pragniemy rozwijać umiejętność świadomego doboru i definiowania środków wyrazu, uważnego reagowania na bodźce zewnętrzne, a także kreatywnego filtrowania ich przez własną wrażliwość, prowadzącego do tworzenia własnych opowieści.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gazety EXTRA, PULS JAWORZNA oraz Gazeta Jaworznicka. plakat_glowny.jpg

plakat_glowny.jpg plakat_glowny
jpg, 189 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w organizowanym przez nas Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, który w roku bieżącym ogłoszony jest już po raz 26. To kolejna edycja Konkursu, odbywającego się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta – Pawła Silberta.
Zapraszając do pisania, pragniemy, by uczestnicy rywalizacji mogli wypowiedzieć się w wybranej przez siebie formie literackiej, na dowolny temat, wyrażając za pomocą słowa pisanego swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą.
Aby wziąć udział w Konkursie należy:
– napisać utwór prozatorski lub poetycki, zgodnie z zasadami zawartymi w § 4 pkt. 3 Regulaminu i przesłać go do Biblioteki w terminie do 28 marca 2022 r.,
– dołączyć do tekstu uzupełnioną Kartę Zgłoszenia wraz z wszystkimi wymaganymi podpisami.
Na laureatów czekają nagrody w postaci symbolicznych medali (złotych, srebrnych i brązowych), tradycyjnych piór od Prezydenta Miasta oraz cennych książek. Wszystkie zwycięskie teksty zostaną opublikowane w pokonkursowym wydawnictwie „Laureaci. XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.
Więcej informacji na stronie www.biblioteka.jaw.pl. Regulamin dostępny jest we wszystkich placówkach MBP w Jaworznie. ! Plakat_zlote_pioro_2022.jpg

Plakat_zlote_pioro_2022.jpg Plakat_zlote_pioro_2022
jpg, 865 KiB, 2481x3509
Komentarze (0)

Jeden z najs­łynn­iejs­zych­ reżyserów świata – Alfred Hitchcock, powiedział kiedyś: „Film to życie, z którego wymazano plamy nudy”. Dlaczego więc nie sięgnąć po kamerę i nie spróbować opowiedzieć własnej historii? W ramach XII już edycji zapraszamy miłośników X Muzy do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Filmowym „Wylęgarnia”. Wydarzenie jest skierowane do młodzieży szkół polskich i zagranicznych. Celem konkursu jest zachęcenie młodych twórców do kreatywnego wyrażenia swoich myśli, emocji poprzez szeroko rozumiane techniki audiowizualne oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem pisarskim, filmowym, fotograficznym i graficznym. Przyszli artyści będą mogli sprawdzić się w 5 kategoriach konkursowych: film fabularny lub dokumentalny, scenariusz filmowy, plakat filmowy, fotoreportaż filmowy, muzyka filmowa. Prace będą oceniane przez profesjonalne jury, w skład którego wejdzie m.in. Basia Trzetrzelewska – światowej sławy polska wokalistka. „Wylęgarnia” jest owocem współpracy trzech instytucji: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, III Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Orła Białego w Jaworznie oraz Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Nad konkursem czuwa jego pomysłodawczyni oraz koordynatorka, mgr Celina Waśko. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. Wśród partnerów i patronów “Wylęgarni” znalazły się prestiżowe instytucje filmowe, m.in. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytucja Filmowa “Silesia Film”. Prace na konkurs można składać do 28 lutego 2022 r. Więcej informacji na stronie: www.wylegarnia.net.pl oraz pod adresem: wylegarnia@biblioteka.jaw.pl. plakat_gala-1.jpg

plakat_gala-1.jpg plakat_gala-1
jpg, 1.1 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo