Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

Przed nami wielkie naukowe show w Bibliotece! 21 października br. w godz. 19.00-23.00 odbędzie się kolejna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń popu­lary­zują­cych­ wiedzę w naszym mieście. W trakcie wieczoru miłośnicy nauki mogą liczyć na sporą dawkę emocji i wrażeń za sprawą przygotowanych pokazów, eksperymentów, prezentacji, inspirujących warsztatów i zabaw. To również okazja do spotkania i wymiany spostrzeżeń z naukowcami z Uniwersytetu Rozwoju, Fabryki Naukowców oraz Mobilnego laboratorium dr LABO, którzy wspólnie z nami odkryją tajemnice otaczającej rzeczywistości. Czekamy na Was! Wstęp wolny!

Co w programie?

Okulary VR – google do wirtualnej rzeczywistości (godz. 19.00-23.00)
Zapraszamy w wyjątkową podróż do wirtualnego świata z okularami VR, które dzięki specjalnej technologii wyświetlą tuż przed Twoimi oczami niesamowicie realny trójwymiarowy obraz, a dzięki intuicyjnej reakcji na ruch ciała zapewnią autentyczne wrażenia z gry.

Zdrowo jem, zdrowo rosnę – pokaz naukowy propagujący zdrowe odżywianie i styl życia /Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa/ (godz. 20.00)
Uczestnicy zapoznają się z zasadami zdrowego trybu życia. W eksperymencie „gumowe kości”, sprawdzimy, co jest lepsze – szklanka mleka czy coli? Przekonamy niedowiarka o tym, że nie zawsze dobre znaczy zdrowe i zobaczymy jak cola może działać na nasze zęby. Poza tym w programie m.in. tropienie witaminy C, doświadczenia ukazujące szkodliwe działanie alkoholu oraz nadmiaru soli na organizm.

Master Cook Junior – Kuchnia molekularna /Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa/ (godz. 21.00)
Na warsztatach dzieci poznają ciekawe właściwości suchego lodu, agaru i innych tajemnych składników. Dzięki zastosowaniu tych substancji stworzymy wspólnie pyszne i zdrowe przekąski. Każde dziecko otrzyma fartuch i zestaw specjalnych produktów! Tak przygotowani mali kucharze stworzą m.in.: najszybsze lody świata, jadalną ziemię oraz owocowy kawior.

Wybuchowy pokaz chemiczny /Fabryka Naukowców/ (godz. 19.00 i 20.00)
Celem pokazu jest przedstawienie widowiskowych doświadczeń chemicznych, zainteresowanie dzieci tematyką nauk ścisłych i zaprezentowanie praktycznego zastosowania różnych substancji chemicznych:

– Jak rozniecić ogień bez zapałek?

– Jak wykonać sztuczną krew i zasłonę dymną?

– Czy wstrząśnięcie probówki wystarczy by odwrócić reakcję chemiczną?

– Jak wybuchają wulkany?

– Co mieści się w pieluchach i ile pieluchy mogą pochłonąć płynu?

– Jak wykonać sztuczny śnieg?

– Co to są polimery i czy możemy z nich zrobić kolorowe robaki?

– Jak wykonać dużą ilość tzw. “pasty dla słonia”?

Mobilne planetarium (godz. 19.00-22.00)
Mobilne planetarium to kopuła audiowizualna, w której odbywają się projekcje filmu edukacyjnego pt. „Odległe światy”, prezentującego funkcjonowanie Wszechświata; jego gwiazd i planet. To ciekawy obraz, eksplorujący jedno z najważniejszych pytań ludzkości – czy jesteśmy sami? Przez tysiąclecia nasi przodkowie obserwowali gwiazdy, kwestionując pochodzenie i naturę tego, co widzieli. Film jest oparty na licencji produkcji znanego Muzeum historii naturalnej w Niemczech. Podczas seansu trwającego 30 minut uczestnicy dowiedzą się czy na Marsie i Jowiszu możliwe jest życie oraz co zarejestrowała sonda Curiosity. Dla młodszych dzieci zaproponujemy film pt. „Zaczarowany Globus”. Film nagradzany na ogól­nośw­iato­wych­ festiwalach za scenariusz i reżyserię.

Doktor Labo i eksperymenty fizyczne (godz. 19.00-23.00)
Doktor Labo to mobilne laboratorium, wyposażone w sprzęt do wykonywania różnorodnych zadań. Podczas pokazów widzowie/uczestnicy mogą zobaczyć zarówno spektakularne eksperymenty chemiczne czy fizyczne, jak również poznają zasady i prawa prostych doświadczeń naukowych, które mogą z powodzeniem powtórzyć w domu.

Robotyka w Bibliotece – programowanie z klockami Lego Mindstorms EV3 i Photon Edu (godz. 19.00-23.00)
Warsztaty dla pasjonatów robotyki, w trakcie których nauczycie się konstruowania i programowania robotów, rozwiniecie swoje techniczne umiejętności i wyobraźnię z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zabawy z robotami Photon EDU.

Nocne spotkanie na Magicznym Dywanie (godz. 19.00-23.00)
Zabawy interaktywne z wykorzystaniem Magicznego Dywanu – urządzenia projekcyjnego, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niep­ełno­spra­wnym­i oraz dorosłymi.

Strefa X-box (godz. 19.00-23.00)
Uprawiaj ulubioną dyscyplinę sportową, naucz się tańczyć i udaj się na wyprawę dookoła świata wraz z interaktywną konsolą X-Box

Wystawa „Peruwiańska Selva” (godz. 19.00-23.00)
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Zmieniamy świat jak Ignacy Łukasiewicz”, wspó­łfin­anso­wane­go ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”. wieczor_nauki.jpg

wieczor_nauki.jpg wieczor_nauki
jpg, 283 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy dzieci i ich rodziców na kreatywne warsztaty przygotowane w ramach cyklu ODPAL SŁOWO.
W oparciu o książki popu­larn­onau­kowe­ o samochodach uczestnicy, pod okiem artystki Magdaleny Śliwińskiej, stworzą prototyp gry planszowej „Ale jazda!”. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami o typach gier planszowych i zasadach ich opracowywania oraz z szeregiem książek opowiadających o historii i budowie samochodów, z których będą korzystać podczas przygotowywania gry. Na zakończenie uczestnicy wypróbują prototyp
w praktyce, czyli zagrają w zaprojektowaną przez siebie grę. Serdecznie zapraszamy!

Zajęcia odbędą się 15, 22, 29 października, o godz. 11.00. Wszystkie poprowadzi Magdalena Śliwińska, artystka nagrodzona w 2019 roku nagrodą „Zabawka roku” za grę planszową pt. „Minerały”. Zapisy przyjmowane są w Dziale dla Dzieci i Młodzieży oraz pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 220. Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy serdecznie!
Projekt „Energia słowa” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. ale_jazda-Copy.jpg

ale_jazda-Copy.jpg ale_jazda-Copy
jpg, 119 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy dzieci na grę sportowo-intelektualną przygotowaną w ramach cyklu POSADŹ SŁOWO.
Gra ma na celu popularyzowanie wśród dzieci starożytnego hasła „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, a poprowadzi ją bokser i sędzia, założyciel „Akademii boksu”, Robert Gortat. Zadaniem graczy będzie wykonanie określonych zadań sportowych i umysłowych i zdobycie jak największej liczby punktów. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy gry materiały promujące projekt „Energia słowa”.

Gra odbędzie się 13 października, o godz. 9.00. Zapisy przyjmowane są w Czytelni Naukowej i pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 223. Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy serdecznie! silka_dla_mozgu-Copy.jpg

silka_dla_mozgu-Copy.jpg silka_dla_mozgu-Copy
jpg, 123 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

11 października 2022 r. o godz. 10.00, grupa młodzieży licealnej spotka się w naszej bibliotece z mistrzem słowa – Janem Peszkiem. Wybitny aktor, reżyser teatralny, pedagog, w ramach cyklu Książka w dźwięku, przybliży młodym odbiorcom sztukę interpretacji tekstu literackiego. Wydarzenie zorganizowane zostanie w związku z realizacją 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Artysta debiutował na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Występował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze oraz na scenach warszawskich, w: Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Polonia. W swoim dorobku ma role u najs­łynn­iejs­zych­ polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Od 1984 r. uczy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, prowadząc zajęcia: „Praca nad rolą klasyczną” i „Praca nad rolą wierszem”. ksiazka_w_dzwieku.png

ksiazka_w_dzwieku.png ksiazka_w_dzwieku
png, 840 KiB, 842x1191
Komentarze (0)

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy młodzież na kreatywne warsztaty przygotowane w ramach cyklu POSADŹ SŁOWO. W oparciu o książki poświęcone przyrodzie i ekologii, zarówno te beletrystyczne, jak i popu­larn­onau­kowe­, uczestnicy pod okiem artystki fotografii, Adrianny Pohl-Gasidło, zapoznają się z podstawową wiedzą dotyczącą robienia zdjęć oraz wyruszą w plener, by wkomponować wybrane przez siebie książki w naturalny, zielony krajobraz Jaworzna i tam je sfotografować. Efekty warsztatów w postaci zdjęć będziemy mogli podziwiać na wernisażu towarzyszącym podsumowaniu projektu.

Zajęcia odbędą się 7 i 14 października o godz. 15.30. oraz 8 października o 9.30. Wszystkie poprowadzi Pani Adrianna Pohl-Gasidło. Zapisy przyjmowane są w Czytelni Naukowej i pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 223. Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy serdecznie!
Projekt „Energia słowa” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Plakat-fotoplener-Zielone-ksiazki-Copy.jpg

Komentarze (0)

W dobie coraz rzadszego sięgania po pióro, a nawet jego następcę – długopis, gdy nowe technologie wyparły tradycyjne narzędzia; emocje i uczucia wyrażane są niemal wyłącznie poprzez obraz, zdjęcie, emotkę, graficzny skrót, a misternie kreślone frazy naszych przodków traktujemy jak muzealne eksponaty, ślady dawno minionej przeszłości. Z tęsknoty za długimi, odręcznie pisanymi listami, starannymi notatkami, pięknem ukrytym w literach, na przełomie września i października planujemy organizację warsztatów kaligraficznych. Do udziału w zajęciach zaprosimy grupę seniorów. Spotkania odbędą się: 21 września (godz. 16.00), 23 września (godz. 15.00) oraz 4 i 7 października (godz. 16.00). Sztukę pięknego pisania przybliży Ewa Landowska - autorka Elementarza do nauki pisania i czytania oraz metody i liter w nim zawartych; współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera; twórczyni kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu; inicjatorka Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości); autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenia odbędą się w ramach realizacji 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ksiazka_w_obrazie.jpg

ksiazka_w_obrazie.jpg ksiazka_w_obrazie
jpg, 212 KiB, 842x1191
Komentarze (1)

Chyba nie ma drugiego gatunku muzycznego tak mocno kojarzącego się z wakacjami jak szanty. Właśnie żeglarską piosenką zamkniemy letni sezon wydarzeń, myśląc już o konstruowaniu bogatej (a jakże) ramowej oferty na jesienno-zimowe przedpołudnia i wieczory.

Tymczasem złapmy wiatr w żagle i na wznoszącej nas fali dajmy się porwać muzyce, która sprawdza się nie tylko na szerokich wodach – słodkich i słonych, gdyż jej rytmowi z łatwością podda się nie jeden szczur lądowy.

Przeżyjmy razem niezapomnianą przygodę z grupą pięciu, wspaniałych męskich głosów, tworzących pod szyldem „Ryczące Dwudziestki”. Swą artystyczną drogę szczęśliwie rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Wśród wielu wyróżnień, szczególne znaczenie dla wykonawców ma dwukrotne Grand Prix Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie, w latach 1984 i 1999. Muzycy nie boją się eksperymentów, spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. Grupę tworzą: Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia), Wojciech Dudziński „Sęp”, Andrzej Marciniec „Martinez”, Bogdan Kuśka „Bodziec”, Łukasz Drzewiecki „Matrix”.

Koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędzie się 16 września o godz. 17.00, w ramach cyklu Książka w Podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Inf 302417933_5412441218871106_66823539725789484_n.jpg ormacji Turystycznej, od 1 września.

Komentarze (0)

12 września o godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie z Wojciechem Jagielskim – reporterem, pisarzem, byłym korespondentem wojennym. Specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Nasz gość przez dziesięć lat pracował w Polskiej Agencji Prasowej, a ponad dwie dekady związany był z Gazetą Wyborczą. Razem z fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc w rejony konfliktów zbrojnych. Jest laureatem m.in. Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”, „Na wschód od zachodu”. Od 1 września 2017 r. związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w obrazie, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września. ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy.jpg

ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy.jpg ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy
jpg, 190 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

7 września o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą i organizatorem wypraw. Autorem pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz wspó­łzał­ożyc­iele­m Radia 357. Laureatem m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Nasz gość zasiada w jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksp­lora­tors­kiej­ w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Wydarzenie w bibliotece zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?,

dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września. ksiazka_w_podrozy_michniewicz.jpg

ksiazka_w_podrozy_michniewicz.jpg ksiazka_w_podrozy_michniewicz
jpg, 2.5 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)

W cztery wrześniowe wtorki – 6, 13, 20 i 27, o godz. 17.00, zapraszamy rodziców z dziećmi z niep­ełno­spra­wnoś­cią intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w przedziale wiekowym 3-8 lat, na warsztaty bibl­iote­rape­utyc­zne. Spotkania zatytułowane „Moja ulubiona bajka” poprowadzi Katarzyna Lichtańska – neurologopeda, pedagog specjalny. Podczas zajęć będziemy się uczyć jak wspierać rozwój swoich pociech poprzez lekturę, a także w jaki sposób budować elementarne umiejętności poznawcze, wpływać na zdolności językowe i komunikację oraz rozwijać kompetencje emocjonalne i społeczne. Terapeutyczny wymiar czytania ukazany zostanie również poprzez ciekawe propozycje zabaw z książką.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 784 024 162 lub 32 751 91 92 wew. 2 230.

Wydarzenia zorganizowane zostaną w ramach realizacji 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 301146694_5394132527368642_6258847912643923931_n.jpg

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo