Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

Aż trudno uwierzyć, że to już koniec. Kolejna, trzecia, edycja projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” na finiszu. Siedem cykli wypełnionych spotkaniami, warsztatami i koncertami, z całą pewnością zasługuje na podsumowanie. Z przyjemnością, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przypomnimy sobie inicjatywy zrealizowane przez nas w ramach tego niezwykłego przedsięwzięcia. Relacje filmowe i fotograficzne oraz efekty prac uczestników zaprezentujemy podczas konferencji poświęconej terapeutycznej roli kultury, która rozpocznie się w Bibliotece Głównej 23 listopada o godz. 10.00. Ważnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Grażyny Borowik-Pieniek, oparty na wieloletnim doświadczeniu artystycznym, pedagogicznym, a także trenerskim prelegentki. Muzyczny akcent zapewnią artyści – Piotr Laska i Marzena Rendak.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. PKPB_konferencja.jpg

PKPB_konferencja.jpg PKPB_konferencja
jpg, 3.5 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2021-11-19
T11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie 50.21006 19.27497 ul. Rynek Główny 17 43-600 Jaworzno

19 listopada o godz. 11.00, zapraszamy do Biblioteki Głównej na spotkanie z Adamem Faberem, autorem serii powieści fantasy – „Kroniki Jaaru” oraz „Krew Ferów”. Rozmowa będzie m.in. okazją do poznania okoliczności, w jakich nasz gość rozpoczął swoją przygodę z pisaniem, a także czym dla niego jest literatura młodzieżowa. Wydarzenie zorganizowane zostanie jako finał cyklu Fanfik-book w ramach 3 edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Fanfik Adam Faber.jpg

Fanfik Adam Faber.jpg Fanfik Adam Faber
jpg, 2.9 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)

Internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu dzieci i młodzieży. W dorosłe życie wchodzi już pokolenie, które nie dzieli świata na realny i wirtualny, w naturalny sposób posługuje się mediami elektronicznymi utrzymując za ich pośrednictwem relacje rówieśnicze, wyrażając siebie, bawiąc się, ucząc, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Młodzi ludzie zazwyczaj przewyższają kompetencjami medialnymi swoich rodziców, tym niemniej brakuje im często krytycznego spojrzenia na nieb­ezpi­ecze­ństw­a związane z siecią. Serdecznie zapraszamy, 10 listopada 2021 r. o godz. 12.00 do udziału w warsztacie profilaktycznym pt. „W sieci”, który będzie miał na celu pokazanie uczniom, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu wiąże się z nim również zagrożenie. Młodzi internauci zdają sobie z nich sprawę, jednak częstokroć je bagatelizują. Tymczasem zarówno badania, jak i doświadczenia instytucji niosących pomoc w tego typu sytuacjach pokazują, że przemoc rówieśnicza w sieci i rozmaite formy wykorzystywania seksualnego nieletnich są codziennością i dotykają nawet do kilkudziesięciu procent młodzieży.

Cele warsztatu:

uwrażliwienie młodzieży na zjawiska cyberprzemocy i uwodzenia w sieci,
wypracowanie reguł bezpiecznego korzystania z Internetu,
wypracowanie zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy i uwodzenia w sieci,
promocja pozytywnych zastosowań Internetu.
Wydarzenie przeprowadzone zostanie w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. „Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach” wspó­łfin­anso­wane­go ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”. SIECI_W_SIECI_w_sieci.jpg

SIECI_W_SIECI_w_sieci.jpg SIECI_W_SIECI_w_sieci
jpg, 212 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie wykorzystującej nowe technologie. Inspiracją przy tworzeniu kolejnej gry mobilnej była książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”. By razem z nami, w Bibliotece Głównej, na nowo odczytywać historię bohatera opowieści i zastanawiać się nad jej przesłaniem, konieczne jest posiadanie smartfona/tabletu z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) lub Android (w wersji 7.0 wyższej), zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore) oraz mobilnym dostępem do Internetu. Uczestnicy zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem.

Inicjatywa jest elementem cyklu Play-book, wpisanego w program trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. play-book-maly-ksiaze-gra.jpg

play-book-maly-ksiaze-gra.jpg play-book-maly-ksiaze-gra
jpg, 157 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Internet stwarza wiele możliwości, trzeba tylko pamiętać o korzystaniu z jego zasobów w odpowiedni sposób. Z badań Fundacji Dzieci Niczyje, prze­prow­adzo­nych­ w 2015 r., wynika, że podstawową aktywnością młodzieży w sieci są portale społecznościowe i czaty. Młodzi ludzie nawiązują na nich kontakty nie tylko ze szkolnymi rówieśnikami, ale również z osobami obcymi, co stwarza ogromne zagrożenie. 8 listopada br. o godz. 9.00 zapraszamy na warsztaty profilaktyczne pt. „Stop cyberprzemocy. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów sieci”. Zajęcia poprowadzą trenerzy z Polskiego Centrum Profilaktyki.

Tematyka warsztatów:

portale społecznościowe – rodzaje zagrożeń i sposoby ich zapobiegania,
jak skutecznie chronić swoje dane osobowe,
uświadomienie uczniom, że rozmowy z obcymi osobami na portalach społ­eczn­ości­owyc­h stanowią ogromne zagrożenie,
wypracowanie z uczniami zasad bezpiecznego i odpo­wied­zial­nego­ korzystania z sieci.
Wydarzenie przeprowadzone zostanie w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. „Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach” wspó­łfin­anso­wane­go ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”.

Liczba miejsc ograniczona. Zain­tere­sowa­nych­ prosimy o zapisy pod nr tel. 784-024-163. sws_warsztaty_2.jpg

sws_warsztaty_2.jpg sws_warsztaty_2
jpg, 226 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

W październiku nasza biblioteka zorganizowała dwa warsztaty z cyklu ZIN-BOOK. Zajęcia kontynuowane będą online w postaci ogól­nodo­stęp­nych­ nagrań upublicznionych na naszej stronie, bibliotecznym kanale YouTube oraz Facebooku. Premierowa odsłona trzeciego w kolejności warsztatu, zatytułowanego „Monotypia i liternictwo. Tworzenie treści do zina”, będzie miała miejsce 2 listopada o godz. 12.00. Na czwarte spotkanie, poświęcone komiksowi i szyciu zina, zapraszamy od 4 listopada. Wydarzenia poprowadzi Karolina Oczkowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie oraz studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, autorka artystycznego zina.

Organizacja cyklu Zin-book związana jest z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

youtu.be
youtu.be ZIN warsztaty online.jpg

ZIN warsztaty online.jpg ZIN warsztaty online
jpg, 3.1 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2021-11-5
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie 50.21006 19.27497 ul. Rynek Główny 17 43-600 Jaworzno

O sile i skali wpływów jednych twórców na drugich mogliśmy się wielokrotnie przekonać, także podczas inte­rdys­cypl­inar­nych przedsięwzięć realizowanych w bibliotece. Jednak wyjątkowym przykładem symbiozy sztuk, odznaczającym się nawet na tym bogatym tle, będzie muzyczny wieczór, 5 listopada. Występujący na bibliotecznej scenie artyści zabiorą nas w niezwykłą podróż śladem literackiego pierwowzoru – tekstu Haruki Murakamiego, pochodzącego z najnowszego zbioru pt. „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.
6 kwietnia 2021 roku, w dzień światowej premiery dzieła japońskiego pisarza, ukazała się płyta, zainspirowana jednym z opowiadań. „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” to próba odpowiedzi na pytanie zadane przez prozaika, jak mogłaby brzmieć płyta Charliego Parkera, gdyby nie umarł w 1955, ale po paroletniej reko­nwal­esce­ncji­ powrócił do gry na saksofonie i w 1963 roku wydał album z popularnymi ówcześnie bossami. Pomysłodawcą, producentem, kompozytorem i aranżerem wszystkich 8 utworów jest Miłosz Konarski – absolwent kierunku kompozycja i aranżacja katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Do współpracy zaprosił Wojtka Rejdycha, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie saksofonu jazzowego. Za miks i mastering odpowiedzialny jest Radek Tadel – wykładowca reżyserii dźwięku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Album, mimo że swoje źródła ma w opowiadaniu Murakamiego, nie jest idealną kopią płyty przez niego opisanej, choć zgadza się liczba utworów, ogólny klimat, a nawet skład zespołu. Twórcy zrezygnowali z wyek­splo­atow­anyc­h już standardów jazzowych, decydując się na stworzenie oryginalnych kompozycji. Dodatkowo, zamiast saksofonu altowego usłyszymy saksofon tenorowy, co dodaje kolejną cegiełkę do pytania „what if…”.
Na bibliotecznym koncercie zagrają: Miłosz Konarski – fortepian, kompozycja; Wojtek Rejdych – saksofon tenorowy oraz zespół w składzie: Szymon Kozikowski – gitara, Mikołaj Sikora – kontrabas, Łukasz Giergiel – perkusja. Opowiadanie Harukiego Murakamiego usłyszymy w autorskiej interpretacji Dominika Sochy. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 27 października. Wydarzenie będziemy transmitować na żywo na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku.

Spotkanie zaplanowano jako czwarty finałowy akcent cyklu Music-therapy-book, organizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MUSIC_koncert2.jpg

MUSIC_koncert2.jpg MUSIC_koncert2
jpg, 166 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Nowe technologie przeniknęły do niemal wszystkich sfer naszego życia. Media, w różnej postaci, wykorzystywane są do rozmaitych celów – rozrywkowych, edukacyjnych czy tych związanych z popularyzacją kultury. Łącząc te wszystkie zadania przygotowaliśmy grę mobilną, której fabuła oparta została na książce Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”. Pierwszy etap, obejmujący stworzenie zarysu fabuły i scenariusza miał miejsce podczas wrześniowych warsztatów.

29 października o godz. 19.00 zapraszamy na wieczorną zabawę pt. „Zagraj z Małym Księciem”, podczas której po raz pierwszy udostępniona zostanie gra „Mały Książę – nowa odsłona”. W premierowych rozgrywkach będą mogły wziąć udział osoby w przedziale wiekowym 12-16 lat, po wcześniejszym zapisie. Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 784 024 162. Uczestnicy zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem oraz przedłożenia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody – Załącznik nr 1. Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie smartfona/tabletu z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) lub Android (w wersji 7.0 wyższej), zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore) oraz mobilnym dostępem do Internetu. Zaleca się zaopatrzenie w baterię przenośną powerbank.

Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody, w postaci książek i gier planszowych. Spotkanie stanowić będzie zwieńczenie cyklu Play-book, wpisanego w program trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultu play_book_noc_maly_ksiaze.jpg

play_book_noc_maly_ksiaze.jpg play_book_noc_maly_ksiaze
jpg, 176 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Symulator lotu, okulary do VR, doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem, programowanie z Lego Mindstorms EV3, konsola X-Box to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na mieszkańców Jaworzna w trakcie wyjątkowej Nocy Nauki w Bibliotece. 22 października wspólnie z pracownikami Politechniki Śląskiej i instruktorami Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa, przeniesiemy się w niezwykły świat techniki, mechaniki, fizyki, chemii oraz nowoczesnych technologii. Uczestnicy będą mogli przeżyć cztery pełne magii, eksperymentów i pokazów godziny. Imprezę rozpoczniemy o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej. Wstęp wolny. Pamiętajcie, że nie liczy się wiek, ale chęć przeżycia pasjonującej przygody, ciekawość świata i pęd do wiedzy. Zapisz datę w kalendarzu, przyjdź i baw się razem z nami! Noc_Nauki_plakat.jpg

Noc_Nauki_plakat.jpg Noc_Nauki_plakat
jpg, 2.5 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2021-10-21
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie 50.21006 19.27497 ul. Rynek Główny 17 43-600 Jaworzno

21 października o godz. 17.00 czeka nas nie lada gratka. W sentymentalną podróż do dwudziestolecia międzywojennego zabiorą nas Agnieszka Greinert i towarzyszący jej muzycy: Paweł Jabłoński – fortepian i akordeon oraz Piotr Górka – kontrabas. Aktorka i piosenkarka, od lat związana jest z łódzką sceną dramatyczną i muzyczną. W szkole filmowej od kilkunastu lat prowadzi zajęcia z piosenki dla studentów wydziału aktorskiego. Wokalistka zachwycona twórczością Mariana Hemara i Juliana Tuwima zestawiła utwory tych autorów, by poprzez muzyczne opowiastki o przewrotności natury kobiecej. Historyjki te potrafią oczarować, rozśmieszyć, wzruszyć, a czasem nawet nienachalnie przestrzec przed „niep­otrz­ebno­ścia­mi” życiowymi.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach finałowych spotkań cyklu Music-therapy-book w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 14 października. music_final_babskie_histeryjki.jpg

music_final_babskie_histeryjki.jpg music_final_babskie_histeryjki
jpg, 2.9 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
1
...
6 7 8 9 10 11 12
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo