Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

8 października o godz. 18.00 zapraszamy na specjalny koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego. Program wieczoru wypełnią utwory z bliższych i dalszych okolic literatury. Usłyszymy jazzowe kompozycje do wierszy Ewy Lipskiej, tekstów polskich poetów piosenki, takich jak: Wojciech Młynarski, Maria Czubaszek, Agnieszka Osiecka, Antoni Marianowicz czy Bogdan Loebl, a także piosenki, do których słowa napisali: Grzegorz Turnau i Michał Rusinek. Od strony muzycznej wydarzenie będzie fuzją niezwykłych osobowości jazzowych, dzięki którym przekonamy się, jak wiele można wywołać wrażeń używając dwóch podstawowych instrumentów: gitary i głosu.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach artystycznego cyklu Zwrotka i refren, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_jazz_i_literatura_koncert_miskiewicz_napiorkowski.jpg

Komentarze (0)

Piękno i siła natury od zawsze fascynowały przedstawicieli różnych dziedzin kultury. Wielu z nich, nie mogąc pozostać obojętnym wobec uroków przyrody, uczynili ją inspiracją dla swoich największych dzieł. Dostrzegając nierozerwalną relację między naturą a artyzmem, zapraszamy mieszkańców Jaworzna do udziału w dwóch wyjątkowych recitalach pn. Ogród pejzaży muzycznych i literackich. W trakcie wydarzeń zaprezentujemy przykłady twórców, którzy czerpali tematy z piękna otaczającego świata, przekładając ten zachwyt na dźwięki i słowa. Pierwszy z koncertów odbędzie się 1 października o godz. 17.00. Wystąpią przed Państwem artyści: Monika Giergiel, wokal, Łukasz Giergiel, perkusja oraz Dawid Makosz, pianino. W ich wykonaniu usłyszymy miks utworów autorskich i coverów. Zaprezentujemy również fragmenty tekstów poetyckich Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Koncertom towarzyszyć będą wystawki książek bele­trys­tycz­nych­, popu­larn­onau­kowy­ch, wydawnictwa albumowe, o charakterze przyrodniczym, w tym dotyczące Jaworzna. Dodatkową atrakcją będzie pokaz wizualizacji holograficznych, nawiązujących do rodzimej przyrody.

Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. ogrod-pejzazy_01_10.jpg

ogrod-pejzazy_01_10.jpg ogrod-pejzazy_01_10
jpg, 189 KiB, 725x1024
Komentarze (0)

Biblioteka jest miejscem spotkań, łączącym pokolenia, nurty i dyscypliny. Przestrzenią wymiany poglądów, prezentowanych z różnych punktów widzenia i w oparciu o zróżnicowane narzędzia oraz metody poznawcze. To także płaszczyzna umożliwiająca zestawienie pozornie odległych od siebie materii i dzieł. Tę naszą specyfikę szczególnie mocno uwypukla program wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”. Jednym z przykładów zderzenia dwóch, odmiennych, ale wzajemnie się inspirujących, światów: dźwięku i słowa, będzie spotkanie z poetą, tłumaczem i uważnym obserwatorem polskiej kultury – Igorem Biełowem. Autor artykułów i opracowań opowie o wpływach jazzu na literaturę. Prelekcja, kierowana do młodzieży licealnej, zaplanowana została na 26 września, godzinę 12.00.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_jazz_spotyka_sie_z_literatura-Copy.jpg

Komentarze (0)

27 września o godz. 17.00 zapraszamy na pokaz połączony z krótką prelekcją wprowadzającą nas w niezwykły świat swingu. Naszymi przewodnikami będą tancerze,

pasjonaci, współtworzący studio Swing City Katowice. Grupa specjalizuje się w technikach takich jak: Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, Blues, Shag, Balboa. Tańczą do jazzu tradycyjnego i pokrewnych form muzycznych. Celem ich działań jest propagowanie szeroko pojętej kultury Złotej Ery Swingu. Od muzyki i tańca, przez kino, modę, a nawet motoryzację.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach artystycznego cyklu Zwrotka i refren, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_swing_city-1.jpg

dialogi_plakat_swing_city-1.jpg dialogi_plakat_swing_city-1
jpg, 95 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

20 września, o godz. 11.00 zaprosimy młodzież na spotkanie poświęcone wzajemnym wpływom jazzu i poezji, zatytułowane „Zainspirowani jazzem”, które poprowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk.

Janusz Jabłoński – dziennikarz muzyczny specjalizujący się w jazzie i muzyce improwizowanej, współautor (wraz z Tomaszem Gregorczykiem) kilkuset wywiadów. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Ruchu Muzycznym”, „Jazz Forum”, „Glissandzie” i „Muzyce w Mieście”. Od 2008 roku współpracuje z radiową Dwójką, gdzie prowadzi regularnie audycje. Pracuje w Dziale Promocji i PR Wydawnictwa Literackiego.

źródło: www.wyda­wnic­twol­iter­ackie.pl

Tomasz Gregorczyk – prowadzi audycje w Polskim Radiu, redaguje pismo “Fragile”, w którym przekonuje, że muzyka nie jest „światem osobnym”, ale łączy się z otaczającą nas rzeczywistością bardziej, niż nam się wydaje. Ceni sztukę głębokiej analizy i interpretacji, ale preferuje klasyczną dziennikarską metodę – zapytać u źródła.

źródło: www.polskieradio.pl

Wydarzenie, będące formą audycji radiowej na żywo, zorganizowane zostanie w ramach cyklu Litera i nuta. Spotkania w kręgu jazzu i literatury, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_Zainspirowani_jazzem.jpg

dialogi_plakat_Zainspirowani_jazzem.jpg dialogi_plakat_Zainspirowani_jazzem
jpg, 656 KiB, 2480x3508
Komentarze (0)

Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.

Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan”, „M jak miłość” oraz „Czas honoru”. Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba”, „Reich”, „Dublerzy”, „Rezerwat”, „Bogowie”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. dialogi_plakat_dziurman-Copy.jpg

dialogi_plakat_dziurman-Copy.jpg dialogi_plakat_dziurman-Copy
jpg, 182 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

12 września o godz. 17.00 zapraszamy na muzyczno-literacką ucztę w postaci koncertu Lazy Swing Band, krakowskiej formacji, powstałej w 2016 r. Grupę tworzą absolwenci Akademii Muzycznej, których połączyła pasja do kultury swingowej. Artyści wystąpią u nas w składzie: Sylwia Buchalska-Augustyn – wokal, Miłosz Bazarnik – fortepian, Michał Biel – kontrabas, Łukasz Giergiel – perkusja, Dominik Borek – trąbka, Wojciech Rejdych – saksofon. Swingowe kompozycje zestawimy (nieprzypadkowo) z poezją Wisławy Szymborskiej. Wybrane utwory poetki usłyszymy w autorskiej interpretacji Julii Sierakowskiej – studentki trzeciego roku aktorstwa Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, grającej w Teatrze Współczesnym w Krakowie.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach artystycznego cyklu Zwrotka i refren, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_ella.jpg

dialogi_plakat_ella.jpg dialogi_plakat_ella
jpg, 138 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Wśród naszych jesiennych propozycji już od trzynastu lat stałe miejsce zajmuje program opracowany w ramach akcji Narodowego Czytania. Tym razem biblioteczne propozycje skupiać się będą wokół dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”, utworu napisanego podczas pobytu poety w Szwajcarii i uważanego za jedno z najważniejszych jego literackich dokonań. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Dzieło po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Na przestrzeni lat było wielokrotnie wydawane oraz inspirowało twórców do licznych adaptacji, w tym kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych.

Głównym wydarzeniem w naszej bibliotece będzie spotkanie z udziałem wybitnego aktora – Jacka Romanowskiego, który zaprezentuje w autorskiej interpretacji fragmenty dramatu. Zapraszamy 6 września br., o godz. 17.00. Wejściówki będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia 2024 r.
Tradycyjnie, w Bibliotece Głównej, przez kilka kolejnych dni, od 6 września, będzie można na własnych egzemplarzach „Kordiana” przybić pamiątkową pieczęć. narodowe_czytanie_plakat_1.jpg

narodowe_czytanie_plakat_1.jpg narodowe_czytanie_plakat_1
jpg, 189 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

17 czerwca br. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej, odbędzie się drugie spotkanie w ramach cyklu „Dbamy o ciało! Dbamy o ducha!”, stanowiącego jeden z elementów projektu „Energia Biblioteki”. Tym razem prowadząca zajęcia – Ewa Krzywosz, zaprezentuje uczestnikom podstawowe kroki tańca latino. Żywiołowe rytmy, char­akte­ryst­yczn­e dla muzyki laty­noam­eryk­ańsk­iej oraz pełne ekspresji ruchy, napełniają energią, poprawiają sylwetkę oraz koordynację. Dobra zabawa gwarantowana! energia_biblioteki_dbamy_o_cialo_dbamy_o_ducha_warsztaty-Copy.jpg

Komentarze (0)

18 czerwca o godz. 18.00, zapraszamy na niezwykły wieczór, poświęcony parze poetów – Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi. Podczas spotkania poznamy historię relacji nietuzinkowej pary literatów na podstawie fragmentów listów i wierszy, które przeczytają wybitni artyści – Dorota Segda i Jacek Romanowski.
Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczycielka akademicka, od 2016 r. rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi
polscy reżyserzy kina i teatru m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kutz. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza. W 2015 roku została Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru, w którym gra do dzisiaj. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wejściówki na wydarzenie będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 11 czerwca 2024 r. historia_pewnej_przyjazni.jpg

historia_pewnej_przyjazni.jpg historia_pewnej_przyjazni
jpg, 874 KiB, 3508x4961
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo