Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
[awatar]
Chełm PANS
Rodzaj: Uczelnie PWSZ
Telefon: 82 565 64 82
Województwo: lubelskie
Adres: ul. Pocztowa 54
22-100 Chełm
E-mail: biblioteka@panschelm.edu.pl

Godziny otwarcia Biblioteki dostępne na naszej stronie www:
biblioteka.panschelm.edu.pl

Biblioteka PWSZ w Chełmie informuje, w związku z wstrzymaniem bezpośredniej obsługi studenta przez pracowników Biblioteki PWSZ w Chełmie, że nie będą naliczane (od 12 marca do odwołania), opłaty z tytułu przetrzymania książek. Informacje dotyczące wypożyczonych zbiorów można uzyskać pod nr tel. 82 565 64 82 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej biblioteka@pwsz.chelm.pl

Komentarze (0)

plakat szczypik.jpg

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Artura Szczypika. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w dniach od 08.02.2020 do 24.03.2020r. w godzinach jej otwarcia.
Serdecznie zapraszamy!

Artur Szczypik urodził się w Siedliszczu. Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej. Lubi fotografować pejzaże, one też są głównym tematem kompozycji, które później służą jako punkt wyjścia przy malowaniu obrazów. Uczestniczył w plenerach malarskich (Siedliszcze, Rejowiec ), brał udział w wielu wystawach zbiorowych (Chełm, Łęczna, Kock, Warszawa, Toruń). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu.
Malarskie zainteresowania Artura Szczypika oscylują wokół tradycyjnego pejzażu. Autor w technice olejnej przybliża swoje najbliższe otoczenie zazwyczaj w kompozycjach otwartych. Jednak dotychczasowe dalekie przestrzenie coraz częściej zamienia na plany bliższe – mostek, kamienie, roślinne szczegóły.

02.jpg

plakat szczypik.jpg plakat szczypik
jpg, 110 KiB, 568x800
02.jpg 02
jpg, 113 KiB, 800x583
Komentarze (0)
Komentarze (0)

Krzysiak1.jpg

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Urszuli Krzysiak. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w dniach od 01.10.2019 r. do 15.11.2019 r. w godzinach jej otwarcia.
Serdecznie zapraszamy!

Pani Urszula Krzysiak jest absolwentką Wychowania plastycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu studiów w 1985 r. pracowała w wielu chełmskich szkołach podstawowych i średnich jako nauczycielka plastyki kształtując wrażliwość artystyczną swoich wychowanków.
Do malarstwa wróciła pod koniec 2009 roku, a od roku 2011 działa w Stowarzyszeniu Twórczym ,,Pasja”.
Jej pierwsze prace malarskie przedstawiają architekturę, głównie jest to budownictwo sakralne Chełma, Nałęczowa, Ciechocinka, Bielska-Białej, a także Lwowa. Są rodzajem pamiętnika zapisanego w pamięci artystki z podróży po Polsce czy Ukrainie.
Malarka przedstawia własne widzenie świata, trochę nierealistyczne, a kolory, których używa, jak czerwień, żółć, ugier, nadają mu swoiste piętno. Obrazy artystki wprowadzają w dobry nastrój, są bardzo optymistyczne, budzą w widzu pozytywne wibracje, niosą spokój i ukojenie, przywołują ciepłe wspomnienia z dzieciństwa.
Urszula Krzysiak jest artystką wciąż poszukującą. Pociąga ją abstrakcja i symbolika a jej prace są zgeometryzowane, jak mówi sama malarka:
,,W figurach geometrycznych doszukałam się znaczeń symbolicznych i tak zaczęła się moja abstrakcja geometryczna.”
Malarstwo artystki można było podziwiać na wielu wystawach: 16 indywidualnych, m.in. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, Bibliotece Pedagogicznej, Klubie Wojskowym oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. W 2013 r. po raz pierwszy obrazy zostały zaprezentowane w murach Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie. Obecnie wystawę wzbogaconą w nowe prace malarki można obejrzeć w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przy ulicy Pocztowej 54.

Krzysiak1.jpg Krzysiak1
jpg, 109 KiB, 600x800
Komentarze (0)

plakat1.jpg

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Urszuli Bydlińskiej. Obrazy z cyklu „Madonny” można obejrzeć do 10 sierpnia 2019 r. w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w godzinach jej otwarcia. Serdecznie zapraszamy!

Urszula Bydlińska

Ur. w Siedliszczu w latach 70-tych XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, kierunek historia. Zajmuje się malarstwem olejnym, samouk, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze, jest związana ze Stowarzyszeniem Twórczym „Prowincja” w Siedliszczu oraz Łęczyńskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W dorobku około 47 wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Chełm, Siedliszcze, Lublin, Warszawa, Kock, Łęczna , Krasnystaw, Łódź, Kraków, Nałęczów).

plakat1.jpg plakat1
jpg, 467 KiB, 791x1000
Komentarze (0)

Kopia plakat3.jpg

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Anny Bronickiej. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w dniach od 02.04.2019 r. do 31.05.2019 r. w godzinach jej otwarcia.
Serdecznie zapraszamy!

Anna Bronicka
Urodzona w Chełmie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Cały okres pracy zawodowej związała z Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie pracowała jako plastyk. Działalnością twórczą zajmuje się od 1983 roku, uczestnicząc w corocznych warsztatach plenerowych. Uprawia malarstwo olejne i pastel. Przeważnie zajmuje się tematyką pejzażową, ale tworzy także obrazy metaforyczne oraz o tematyce sakralnej. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz we Francji, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Turcji.
Wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001 r.).

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.:
1995 – Absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu
1996 – Goście Ziemi Chełmskiej, Chełmski Dom Kultury
2004 – Sztuka pogranicza, Chełmski Dom Kultury
2005 – Wystawa Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Muzeum
Narodowe w Przemyślu
2007 – Pasja – malarstwo, Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” w Chełmie
2012 – Ogólnopolskie Biennale Plastyki, Dąbrowa Górnicza
2017 – Galeria „Przy Bramie” w Lublinie

Swoje prace pokazywała także na wystawach indywidualnych:
1994 – Kawiarnia „Zacisze” w Chełmie
1994 – Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w Chełmie
1995 – Miejski Ośrodek Rozrywki i Rekreacji w Rejowcu Fabrycznym
1997 – Kawiarnia „Art” w Chełmskim Domu Kultury
2000 – Kawiarnia „Art” w Chełmskim Domu Kultury
2002 – Muzeum Chełmskie w Chełmie
2004 – Muzeum Chełmskie w Chełmie
2007 – Gminne Centrum Kultury w Wojsławicach
2012 – Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu
2013 – Galeria „Pasja” w Chełmie

Kopia plakat3.jpg Kopia plakat3
jpg, 73 KiB, 566x800
Komentarze (0)

plakat 1.jpg

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Koguciuka

Prace można oglądać w siedzibie biblioteki do 28 lutego 2019 r.

Stanisław Koguciuk, nazywany „Nikiforem z Pławanic”, interesował się rysunkiem i malarstwem od lat dziecięcych, ale podstaw technik malarskich nauczył się dopiero w wieku dojrzałym. Początkowo jego specjalnością było malarstwo ręczne na tkaninach, później rozpoczął się okres malowania „humorów” – niewielkich scenek opatrzonych adekwatnym tekstem- komentarzem, następnie w jego dorobku artystycznym zaczęły się pojawiać prace o tematyce wiejskiej ukazujące obrzędowość, obyczajowość i pejzaże wsi zapamiętanej z dzieciństwa. Obecnie maluje także obrazy o tematyce sakralnej, w ostatnim czasie powstały „Wizerunki Świętych” a także nowy cykl „Malowanych makatek”.
Stanisław Koguciuk mimo ukończonych 85 lat, pozostaje nadal czynnym artystą. Jego twórczość została doceniona, czego dowodem były liczne nagrody, wśród nich najwyżej ceniona Nagroda Oskara Kolberga , przyznana artyście w 2012 roku za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej.

Na wystawie zostanie zapr­ezen­towa­nych­ ponad 70 prac artysty o zróżnicowanej treści.

04.jpg

05.jpg

Zdjęcia prac: Marek Szymański

plakat 1.jpg plakat 1
jpg, 72 KiB, 495x700
04.jpg 04
jpg, 139 KiB, 856x600
05.jpg 05
jpg, 84 KiB, 700x462
Komentarze (0)

PLAKAT- comix session-ok.jpg

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Piotra Tymochowicza. Obrazy z cyklu „comix session” można obejrzeć do 31 października 2018 r. w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w godzinach jej otwarcia. Serdecznie zapraszamy!
Piotr Tymochowicz (Vanitas)
Ur. w 1968 roku w Chełmie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki w 1996 roku .Współtwórca grupy artystycznej Avruc eht. oraz Założyciel Stowarzyszenia Twórczego Prowincja gdzie pełni funkcję v-ce prezesa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku oraz grafiki cyfrowej. W dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Warszawa, Łódź, Kraków, Zamość, Lublin, Chełm, Kazimierz Dolny, Gdynia, Rzym). Prace w zbiorach i kolekcjach: Galeria 72 w Chełmie, Muzeum Okręgowe w Zamościu, Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi, Kolekcja grafiki współczesnej Okręgu Lubelskiego ZPAP, Galeria ADI ART w Łodzi.

PLAKAT- comix session-ok.jpg PLAKAT- comix session-ok
jpg, 744 KiB, 1772x2480
Komentarze (0)

plakat1.jpg

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę rysunku Edyty Kuflewskiej „widzimisie”. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54, w dniach od 25.05.2018 r. do 31.07.2018 r. w godzinach jej otwarcia. Serdecznie zapraszamy!

Edyta Kuklewska
Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS (1991-1996). Dyplom z wyróżnieniem rysunku w pracowni prof. Stanisława Góreckiego. W latach 1996-1998 podyplomowe studia na scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, projektowaniem i malarstwem. Pracuje jako nauczyciel plastyki, rysunku oraz przedmiotów projektowych w szkołach w Lublinie.
W dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

podobno rysuję widzimisie. wydaje się to być prawdą. szukam na kartce tego, co widzę, a są to widoki z różnych zakątków wszystkich pięciu stron mojego świata. widzimisie są całkowicie bezużyteczne - są, bo chcę, żeby były. przeglądają się tylko w swoich odbiciach przez dziurawe oko albo ukrywają w ołówku. schowane w papierowych bielach mają kształt zgubień, snów i wędrówek...

Wystawa w Bibliotece PWSZ w Chełmie to przegląd różnych tematów i technik rysunkowych. Obok prac wykonanych ołówkiem - moim podstawowym narzędziem - znajdą się też takie, które powstały za pomocą kredek lub odrobiny farby. Tematycznie zdają się pasować do miejsca, w którym są prezentowane - biblioteka to najlepsza galeria dla ilustracji.

plakat1.jpg plakat1
jpg, 40 KiB, 566x800
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-4-9
T17:00
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie 51.12984 23.48065 ul. Pocztowa 54 22-100 Chełm

zaproszenie.jpg

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na spotkanie z pisarką Bożeną Gorską, które odbędzie się w dn. 9 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Pocztowej 54. Pani Bożena Gorska pisze o Kresach, jej najnowsza publikacja "Rzeczpospolita Krzemieniecka albo Nowe Ateny Wołyńskie", opowiada o słynnym Liceum Krzemienieckim na Wołyniu. Wcześniej spod jej pióra wyszła biografia "Krzemieńczanin", traktująca o zapomnianym poecie Zygmuncie Janie Rumlu, ogłoszona książką października 2008 roku i uhonorowana nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej. W roku 2012 autorka przygotowała do druku opatrzony esejem tomik "Sny młodzieńcze, sny lunatyczne", zawierający wiersze odkrytego przez nią nieznanego poety z Krzemieńca Feliksa Łańcuckiego.

Bożena Gorska jest absolwentką warszawskiej polonistyki. Publikowała eseje w „Przeglądzie Humanistycznym”, „Miesięczniku Literackim”, „Tekstach”, „Galerii”, „Znad Wilii”. Przez kilka lat nauczała języka polskiego. Jest współautorką sześciu podręczników szkolnych.Od 1983 roku pisze także wiersze. Jej tomik Bywam ukazał się w roku 2016 w Bibliotece „Galerii”.Serdecznie zapraszamy na spotkanie z tą niezwykle interesującą osobą. Po spotkaniu będzie możliwość zaopatrzenia się w najnowszą książkę autorki opatrzoną jej autografem.

zaproszenie.jpg zaproszenie
jpg, 157 KiB, 800x519
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
paulina17-12
sylwus13elo
zanetamaksymiuk4
angelika.d

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo