Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
[awatar]
Rzeszów WiMBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: (17) 86 69 400
Województwo: podkarpackie
Adres: ul. Sokoła 13
35-010 Rzeszów
E-mail: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

Godziny otwarcia Biblioteki przy ul. Sokoła 13 od września do czerwca:
poniedziałek: 12.00-18.00
wtorek-piątek: 10.00-19.00
sobota: 9.00-14.00

Godziny otwarcia w okresie wakacji:
poniedziałek: 12.00-18.00
wtorek: 12.00-18.00
środa: 9.00-16.00
czwartek: 9.00-16.00
piątek: 9.00-16.00
sobota: nieczynne

Witamy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Zapraszamy na główną stronę internetową Biblioteki www.wimbp.rzeszow.pl, a także do Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej www.pbc.rzeszow.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na

Letnie Ogrody Literackie - cykl spotkań autorskich w Ogrodach Bernardyńskich.

Harmonogram:

  • 7 lipca 2024 r., godz. 16.00 - Katarzyna Kubisiowska

  • 28 lipca 2024 r., godz. 16.00 - Krzysztof Materna

  • 4 sierpnia 2024 r., godz. 16.00 - Ewa Ewart

  • 11 sierpnia 2024 r., godz. 16.00 - Marek Krajewski

  • 1 września 2024 r., godz. 16.00 - Paweł Sołtys (Pablopavo)

  • 8 września 2024 r., godz. 16.00 - Vincent V. Severski

  • 15 września 2024 r., godz. 16.00 - Wacław Radziwinowicz

Wstęp wolny, w przypadku deszczu spotkania odbędą się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz Gazeta Codzienna Nowiny.

Zadanie realizowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2024.

Zadanie wspó­łfin­anso­wane­ ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Letnie Ogrody Liteerackie 2024.jpg Letnie Ogrody Liteerackie 2024
jpg, 743 KiB, 720x1019
Komentarze (0)

Czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie mogą już

korzystać z aplikacji mobilnej Sowa MOBI.

Aplikacja umożliwia wygodną obsługę katalogu Biblioteki oraz konta czytelniczego za pomocą smartfona lub tabletu. Zalogowany w niej użytkownik może zarezerwować i zamówić zbiory biblioteczne, sprawdzić ile dni zostało na ich zwrot, a w razie potrzeby łatwo prolongować wypożyczone materiały. Sowa MOBI daje też możliwość sprawdzania historii wypożyczeń, nowości i najp­opul­arni­ejsz­ych książek.

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu internetowego Google Play (dla systemu Android) oraz z App Store (dla systemu iOS).

Jak zacząć używać aplikacji Sowa MOBI?

  • pobierz Sowa MOBI ze sklepu Google Play lub App Store i zainstaluj na swoim urządzeniu mobilnym,
  • wyszukaj WiMBP w Rzeszowie,
  • zaloguj się na swoje konto biblioteczne,
  • korzystaj z możliwości rezerwowania, zamawiania, prolongowania, przeglądania itp.
Komentarze (0)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podejmuje różnorodne działania mające na celu zwiększenie dostępności zbiorów bibliotecznych. Jednym z takich działań jest

wspieranie osób niewidomych i niedowidzących w dostępie do literatury

poprzez udostępnianie odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej tzw. czytaków.

Czytak to urządzenie umożliwiające słuchanie książek w różnych formatach oraz korzystanie z dyktafonu i radia. Dostosowany jest do samodzielnej obsługi przez osoby słabowidzące i niewidome, posiada wbudowany głośnik oraz wygodną klawiaturę z dużymi, wyraźnie oznaczonymi i dobrze wyczuwalnymi przyciskami.

Wraz z urządzeniem Biblioteka udostępnia osobom z dysfunkcjami wzroku bazę 2990 książek w formie audiobooków przeznaczonych do odtwarzania na czytakach >> pełny spis książek mówionych do wypożyczenia.

Udostępnianie czytaków oraz kolekcji książek mówionych w Bibliotece możliwe jest dzięki współpracy WiMBP w Rzeszowie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niep­ełno­spra­wnym­ „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Stowarzyszenie od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki czytakom osoby z dysfunkcjami wzroku, którym stan zdrowia nie pozwala na czytanie tradycyjnej książki drukowanej mają łatwiejszy dostęp do literatury.

Czytelnicy mogą wypożyczać czytaki wraz z cyfrowymi książkami mówionymi w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 oraz Filii nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15. Urządzenia wypożyczane są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia wypożyczenia na kolejne miesiące).

Bibliotekarze wymienionych placówek udzielają informacji na temat możliwości wypożyczenia czytaków, ich obsługi oraz udostępniają książki mówione.

Zapraszamy osoby niewidome lub słabowidzące do skorzystania z oferty Biblioteki.

Komentarze (0)

Zdjęcia. Zazwyczaj leżą sobie bezpiecznie w rodzinnym albumie. Wybrane, szczególnie ważne – wiszą w ramce na ścianie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podpowiada jeszcze jedno miejsce, gdzie można ocalić od zapomnienia rodzinną historię -

portal „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, w którym gromadzimy mikrohistorie.

Materiał prezentowany na stronie projekty.wimbp.rzeszow.pl pochodzi od osób prywatnych i kolekcjonerów. Całość podzieliliśmy na kilka kategorii: „Albumy rodzinne”, „Miasta i miasteczka”, „Żydzi”, „Kresowianie” czy „Wojsko”. Osobnym zbiorem są „Pocztówki”. Ich dużą liczbę zawdzięczamy lokalnym kolekcjonerom, którzy zechcieli podzielić się tym, co upolowali na pchlich targach czy w antykwariatach. Ciekawą kategorią są „Dokumenty”. Znajdziemy tu świadectwa szkolne, legitymacje wojskowe, poświadczenia, oświadczenia, listy, kwity, a nawet zaświadczenia odebrania dwóch dawek szczepionki na ospę w roku 1934. Ostatnia zakładka to rzeszowskie janusze, czyli fotografie z atelier cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza.

Nasz regionalny album rodzinny nie jest jeszcze kompletny. Brakuje w nim zdjęć i dokumentów leżących na dnie Twojej szuflady. Gwarantujemy troskliwą opiekę nad zbiorami. Profesjonalnie je zeskanujemy i opiszemy w naszej bibliotecznej Pracowni Digitalizacji, a jako podziękowanie za obdarzenie zaufaniem oddamy razem z oryginałami ich cyfrową kopię nagraną na płytę CD.

Osoby chętne do przekazywania rodzinnych pamiątek w celu digitalizacji oraz prezentacji na naszej stronie internetowej, prosimy o kontakt:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Barbara Pitera
tel. (17) 8669-441
e-mail: bpitera@wimbp.rzeszow.pl

pamiątki.png pamiątki
png, 1.1 MiB, 1895x918
Komentarze (0)

Od 4 maja 2021 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie uruchamia

możliwość wypożyczania do domu części zbiorów z Czytelni Głównej

(w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13).

Dla czytelników udostępniliśmy do wypożyczenia na zewnątrz ponad 78 tys. książek naukowych i popu­larn­onau­kowy­ch oraz klasykę literatury pięknej.

Ogólne zasady:

  • wypożyczaniu do domu podlegać będą wyłącznie książki oznaczone w katalogu online formułą: „Czytelnia Główna – wypożyczalnia (Sokoła 13) - są egzemplarze dostępne do wypożyczenia”,
  • jednorazowo można wypożyczyć z Czytelni 5 egzemplarzy książek,
  • bibliotekarz może odmówić wypożyczenia danego egzemplarza, np. ze względu na zły stan zachowania,
  • książki z Czytelni Głównej będą wypożyczane krótkoterminowo, na okres 7 dni kalendarzowych z możliwością prolongaty,
  • zbiory zarezerwowane w Czytelni Głównej oczekują na odbiór przez 3 dni robocze, wliczając w ten okres dzień zarezerwowania zbiorów,
  • wypożyczać zbiory Czytelni Głównej będą mogli wyłącznie zarejestrowani czytelnicy WiMBP w Rzeszowie (posiadający kartę biblioteczną wydaną w jednej z bibliotek publicznych w Rzeszowie - w budynku przy ul. Sokoła 13 będzie możliwość zapisu do biblioteki na podstawie ważnego dokumentu tożsamości).

Zachęcamy do wcześniejszego rezerwowania online wybranych do wypożyczenia książek ze zbiorów Czytelni Głównej za pośrednictwem katalogu elektronicznego, po zalogowaniu na indywidualne konto czytelnicze https://katalog.rzeszow-wimbp.sowa.pl/

lub telefonicznie tel. (17) 8669 429.

Kontakt w sprawie nowej usługi:
czytelnia@wimbp.rzeszow.pl
tel. (17) 8669 429; (17) 8669 419
Rzeszów, ul. Sokoła 13

Czytelnia Główna czynna jest:

poniedziałek: 12.00-18.00
wtorek-piątek: 10.00-19.00
sobota: 9.00-14.00

Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników do korzystania z nowej usługi od 4 maja 2021 r. (w tym dniu uruchomione zostaną także rezerwacje online w katalogu elektronicznym).

Komentarze (0)

Od 10 grudnia 2020 r. w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A wykorzystywany jest KSIĄŻKOMAT, nowoczesne urządzenie do samodzielnego odbioru zarezerwowanych zbiorów. Odpowiadając na wielkie zainteresowanie tym urządzeniem oraz wieloma zapytaniami naszych czytelników, przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje związane z funkcjonowaniem i wykorzystaniem książkomatu.

Zasady korzystania z książkomatu w Wypożyczalni Głównej

  1. Książkomat pozwala na samoobsługowy odbiór materiałów bibliotecznych (książek, filmów, audiobooków, map) przede wszystkim poza godzinami otwarcia wypożyczalni.

  2. Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek, książkomat służy głównie tym czytelnikom, którzy mają problem z odbiorem zarezerwowanych zbiorów w godzinach pracy wypożyczalni.

  3. Z książkomatu mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy posiadają ważne (zaktualizowane) konto biblioteczne i aktywną kartę zbliżeniową wydaną przez Wypożyczalnię Główną oraz mają miejsce na koncie na wypożyczenie kolejnych pozycji (nie został przekroczony limit wypożyczeń na koncie).

  4. Aby skorzystać z książkomatu należy samodzielnie zarezerwować potrzebne materiały za pośrednictwem strony internetowej biblioteki w katalogu on-line katalog.rzeszow-wimbp.sowa.pl, wybierając opcję odbioru egzemplarzy w książkomacie.

  5. Można zgłosić bibliotekarzowi drogą telefoniczną lub e-mailową zamiar odbioru tych materiałów bibliotecznych w książkomacie, które zostały wcześniej zamówione lub zarezerwowane i oczekują na tradycyjny sposób odbioru.

  6. Zarezerwowane zbiory przekazywane są do skrytek w godzinach pracy wypożyczalni.

  7. Ze względu na duży format i objętość książek zarezerwowanych przez jednego czytelnika mogą one zostać umieszczone w dwóch skrytkach.

  8. Czytelnicy rezerwujący większą liczbę zbiorów niż regulaminowy limit wypożyczeń (5 egz.) oraz osoby samodzielnie zapisujące się do biblioteki poprzez Internet - nie mogą skorzystać z książkomatu. Z książkomatu nie mogą korzystać też czytelnicy, których konto biblioteczne jest już pełne i nie ma możliwości zapisu kolejnych zbiorów na to konto.

  9. Materiały biblioteczne zdeponowane w skrytkach oczekują na czytelników przez 24 godziny.

  10. Czytelnik odbierający rezerwacje zdeponowane w książkomacie poza godzinami pracy wypożyczalni może wejść do biblioteki (wiatrołapu) wykorzystując zbliżeniową kartę biblioteczną, która przyłożona do czytnika elektronicznego otworzy drzwi wejściowe.

  11. Otwarcie skrytki (skrytek) i odbiór materiałów nastąpi po zbliżeniu karty bibliotecznej do czytnika znajdującego na panelu książkomatu.

  12. Po wyjęciu książek ze schowka należy zamknąć drzwi skrytki.

  13. Po opuszczeniu biblioteki prosimy o sprawdzenie czy drzwi zewnętrzne zostały dokładnie domknięte.

  14. Rezerwacje nieodebrane zostają przez system automatycznie zapisane na konto czytelnika i jeszcze przez 2 dni robocze będą oczekiwać na tradycyjny odbiór w godzinach pracy wypożyczalni. Po tym czasie zostaną zdjęte z konta czytelnika.

  15. W wiatrołapie można przebywać wyłącznie w celu odbioru zarezerwowanych materiałów bibliotecznych, po ich odbiorze należy niezwłocznie opuścić to pomieszczenie.

  16. Obiekt jest monitorowany.

  17. W wiatrołapie nie można zostawiać plecaków, toreb, siatek i innych bagaży oraz sprzętów (rowerów, hulajnóg, itp.). Zabrania się palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Zabrania się niszczenia książkomatu i pomieszczenia, w którym znajduje się to urządzenie. Zabrania się wykorzystywania książkomatu niezgodnie z jego przeznaczeniem.

  18. Obiekt jest monitorowany.

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów Wypożyczalni Głównej i książkomatu

Włodzimierz Ratyński
Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie

img_2270.jpg img_2270
jpg, 125 KiB, 768x1024
ksiazkomat-katalog.png ksiazkomat-katalog
png, 282 KiB, 1269x620
Komentarze (0)
monciarek
Nikazziffy
krzysztofkaminsky58
anna_marta
witold.lenar
krolana
agnesto
ewelinamroczek1
trzeszuto
henrykdrz
teresagrabiec
b.slusarczyk66
aga881
janusz6
m_kurowicka
piotr.swider

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo