Najnowsze wpisy na blogach
1
...
728 729 730
...
943
  • Spotkanie bajkopisarza z nałymi czytelnikami
    [Obraz] 9 czerwca br. po raz kolejny odwiedził naszą gminę znany bajkopisarz Wiesław Drabik. Tym razem na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie autor ponad stu wierszowanych bajek dla dzieci spotkał się z najmłodszymi czytelnikami z Zespołu Szkół im Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej. • Podczas spotkania autor z wielką swobodą i humorem opowiadał o swojej twórczości i o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Czytał zabawne anegdoty, fragmenty tekstów, pokazywał jak przygotowuje się książeczki do druku oraz zadawał pytania dotyczące znajomości bajek. Pan Wiesław, człowiek posiadający dar wyjątkowo łatwego nawiązywania kontaktów z rozmówcą, bardzo szybko zaangażował do aktywnego udziału w spotkaniu dzieci. Zadawał zagadki, za których rozwiązanie oczywiście nagradzał. Nic więc dziwnego, że dzieciaki rwały się do odpowiedzi. Recytował też fragmenty swoich książek, zachęcając uczniów do odgadywania rymów. Dzieci, które uzbierały najwięcej naklejek, otrzymały od pisarza książkę z autografem. Z pewnością to spotkanie nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie fakt, iż pan Wiesław obdarzony jest wyjątkowym poczuciem humoru, a dodając do tego jeszcze niezwykłą umiejętność rymowania wszystkiego i wszędzie, sprawił, że spotkanie było nie tylko ciekawe, ale i zabawne. Pisane przez Wiesława Drabika rymowane bajeczki, to niezwykle wesołe, lekkie ale i pouczające historie. Nic więc dziwnego, że przywiezione przez niego książki rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, bo taka książeczka, opatrzona na dodatek dedykacją i autografem autora – to wyjątkowa pamiątka.
    [awatar]
    Bralin BP
  • W świecie książek
    [Obraz] Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 6 czerwca br. pięciolatki z grupy Konwalii, Tulipanów i Różyczek z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie wraz ze swoimi opiekunami odwiedziły Bibliotekę Publiczną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. • Niektórzy z nich byli wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci z wielkim zain­tere­sowa­niem­ przyglądały się lekturom znajdującym się na półkach. Najbardziej podobały im się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Zobaczyły również jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Poza tym dyrektor placówki zaznajomiła przyszłych czytelników z biblioteczną stroną internetową i wytłumaczyła, jak z niej korzystać. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani Ewie Jędrysiak własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książek. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i kolorowanką otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.
    [awatar]
    Bralin BP
  • Skradzione mądrości
    [Obraz] Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” świętuje właśnie jubileuszu 15-lecia kampanii społecznej. Biblioteka Publiczna w Bralinie uczestniczy w akcji prawie od samego początku, zachęcają dorosłych, rodziców, wychowawców, opiekunów, by codziennie czytali najmłodszym. • Z tej okazji 2 czerwca br. biblioteka gościła aktorów krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali widowisko „Skradzione mądrości”. Baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek zobaczyło ponad 60 dzieci z Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wraz z dziećmi wyzywa ją na pojedynek z wiedzy o książkach, który wygrywają. Po przegranym pojedynku skruszona Sowa musiała przeprosić i zwrócić wszystkie książki. Dowiedziała się również, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy pójść do biblioteki i wypożyczyć. Natomiast Skrzat przekonał się, że również prawdziwy świat jest wart uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody. • „Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Bohaterowie przekonywali też, jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której dzieci żywiołowo i spontanicznie uczestniczyły. Odpowiadały na pytania, pomagały szukać piór, zadawały Sowie niep­rawd­opod­obne­ pytania aby wspomóc Skrzata w pojedynku. Było dużo dobrej zabawy i śmiechu. Najważniejsze jednak, że dzieci dowiedziały się jak ważne jest to, aby uczyć się czytać i korzystać później z tych umiejętności. Książki dostarczają przecież nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają nam też rozrywkę i przenoszą w odległy i magiczny świat.
    [awatar]
    Bralin BP
  • 40 – LECIE IGRZYSK OLIMPIJSKICH SPORTOWCÓW WIEJSKICH W MONTREALU/ K. MOGILNA - WYSTAWA DOKUMENTÓW ŻYCIA SPOŁECZNEGO
    W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie (ul. Narutowicza 1) przygotowano wystawę z okazji 40-lecia Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich w Montrealu/ k. Mogilna. • Ekspozycję stanowią komunikaty organizacyjne Komitetu Olimpijskiego, proporczyki, zdjęcia, okolicznościowa szkatułka, karty wyników z poszczególnych dyscyplin sportowych oraz artykuły z przebiegu Igrzysk. • Zapraszamy do oglądania wystawy. • [Obraz]
    [awatar]
    Mogilno MBP
  • VI Noc Poezji i Muzyki
    [Obraz] • 24 czerwca o godz. 19.00 w naszej bibliotece odbędzie się szósta już Noc Poezji i Muzyki na którą zapraszamy wraz z grupą Desant.
    [awatar]
    SIeradz PBP
  • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I MOGILEŃSCY BIBLIOTEKARZE TEŻ
    Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie w ramach jubileuszu 15-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowała 8 czerwca 2016 r. spotkanie w Przedszkolu nr 1 im. Janusza Korczaka pod hasłem: "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I MOGILEŃSCY BIBLIOTEKARZE TEŻ". Wszystkie dzieci po śniadaniu w swoich salach spotkały się z zaproszonymi gośćmi, bibliotekarkami z mogileńskich bibliotek: szkolnych, pedagogicznej i publicznej. • Bajki i opowiadania czytały dzieciom: „Krasnalom” Ewa Łaniecka, „Misiom” Sławomira Wolff-Mazurkiewicz, „Marynarzom” Ewelina Stawicka, „Zuchom” Agnieszka Kruszka. • [Obraz] • Czytającym gościom dzieci zrobiły niespodziankę, przebrały się za bajkowe postacie. Wszystkie przedszkolaki uważnie słuchały czytanych bajek, opowiadały o postaciach, za które były przebrane, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki, „Marynarze” oglądali książki dla niewidomych, a „Krasnale” książki-zabawki. • W podziękowaniu za spotkania przedszkolaki wręczyły gościom kolorowe laurki i zilustrowaną przez siebie książeczkę. • Spotkanie miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcenie do korzystania ze zbiorów mogileńskiej biblioteki.
    [awatar]
    Mogilno MBP
  • Strefa kobiet w bibliotece
    Zapraszamy wszystkie Panie do STREFY KOBIET w bibliotece. "Wejdźmy na ścieżkę zmiany" razem z Panią Elizą Borowiak, która przygotowała warsztaty skierowane do kobiet. Równie ciekawe są imprezy towarzyszące spotkaniu - szczegóły na afiszu. Wstęp wolny. Zapraszamy. • [Obraz]
    [awatar]
    Kościan MBP
  • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA FRAGMENTÓW KSIĄŻKI HENRYKA SIENKIEWICZA „W PUSTYNI I W PUSZCZY”
    We wtorek, 7 czerwca 20116 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbył się finał Konkursu Pięknego Czytania fragmentów książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” zorganizowanego przez bibliotekę przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 w Mogilnie i Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Mogilnie. • W konkursie udział wzięli uczniowie wszystkich szkół podstawowych gminy Mogilno, którzy rywalizowali w kategorii klas IV – VI. Uczestnicy czytali losowo wybrany fragment powieści „W pustyni i w puszczy” przygotowany przez organizatorów. • Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca: Adrianna Radek (pracownik MBP w Mogilnie), członkowie: Magdalena Sobczyńska (logopeda, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mogilnie) oraz Grażyna Lewandowska (animatorka kultury, działaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mogilnie) po wysłuchaniu 23 uczestników przyznała I miejsce Jędrzejowi Wolskiemu (SP 3), II Marice Łuczak (SP 2) oraz III Jakubowi Kufri (SP 3), a także wyróżniła Nikolę Nowak (SP Strzelce), Igora Tomickiego (SP Wszedzień) i Eryka Woźniaka (SP Wszedzień). • Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie – audiobooki „Trylogii” Henryka Sienkiewicza oraz książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy za udział. • Celem konkursu było kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu, promowanie mody na czytanie i pokonywanie tremy w wystąpieniach publicznych. • Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci. • Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie. • [Obraz]
    [awatar]
    Mogilno MBP
  • Noc Bibliotek - podsumowanie
    4 czerwca po raz pierwszy ucze­stni­czyl­iśmy­ w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Na odwiedzających czekało wiele przygotowanych przez nas atrakcji. • Najmłodsi uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć dwa przedstawienia teatru kamishibai - „Szukając Marudka” i „Legendę o Skarbniku” oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyli papierowe cuda z origami i zakładki do książek według własnych pomysłów. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyły się wystawy zbiorów Regionalnej Izby Pamiątek Oświatowych oraz książek dla dzieci. Odwiedzający rozwiązywali również quizy interaktywne dotyczące literatury, sprawdzali, co kryje tajemnicza skrzynia i współtworzyli drzewo ulubionych książek. Wiele emocji towarzyszyło wspólnemu graniu w kąciku gracza oraz rozbijaniu przez dzieci bajkowych piniat wypełnionych konfetti i cukierkami. Na zakończenie wizyty każdy uczestnik otrzymał słodki upominek z przesłaniem, a na najmłodszych gości czekały fantazyjne balony i naklejki. • Dziękujemy wszystkim odwiedzającym i zapraszamy na kolejną edycję Nocy Bibliotek w przyszłym roku! • [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    [awatar]
    Poznań PBP
  • Odjazdowy Bibliotekarz 2016
    [Obraz] • Elbląscy bibliotekarze zapraszają w sobotę 18 czerwca na tegoroczną edycję akcji Odjazdowy Bibliotekarz, czyli na wspólny rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników bibliotek oraz miłośników książek i rowerów. Wyruszamy o godz. 10.00 sprzed siedziby obydwu bibliotek, jedziemy do Nowakowa. • więcej informacji [Link]
    [awatar]
    Elbląg MBP
  • Czwartek Literacki dla Dzieci pt. "Kuchnia pełna w(y)rażeń"
    W najbliższy czwartek (9 czerwca br.) o godz.16.00 zapraszamy na Czwartek Literacki dla Dzieci pt. "Kuchnia pełna w(y)rażeń" - warsztaty językowe z Katarzyną Okuszko. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, ul. Zborowskiego 1. • Serdecznie zapraszamy. • Wstęp wolny • [Link]
    [awatar]
    Zakopane MBP
  • ZMIANY ORGANIZACJI PRACY BIBLIOTEKI
    24 czerwca filia 16 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Królowej Jadwigi 37 b będzie nieczynna. • Za utrudnienia przepraszamy.
    [awatar]
    Kraków KBP
  • Kraków w poezji. Miasto w poezji.
    Podczas tegorocznej Nocy Poezji przeniesiemy się w szalone lata dwudzieste ubiegłego wieku. W najbliższą sobotę 11 czerwca 2016 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do ogrodu Podgórskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Powroźniczej 2 na rodzinny piknik poetycki pod znakiem Awangardy Krakowskiej. • Miasto jest poezją – godz. 17.00 – 19.00 - ul. Powroźnicza 2 – happening powiązany z czytaniem utworów T. Peipera, A. Ważyka, J. Przybosia, J. Brzękowskiego, J. Kurka. • Słowa na warsztat – godz. 17.00 – 19.00 – ul. Powroźnicza 2 – warsztaty literackie dla dzieci prowadzone przez krakowską poetkę Ewę Stadtműller. • Wszyscy do piór – akcja prowadzona będzie od 6 – 10. 06. 2016 r. w Filii nr 9 ul. Por. Halszki 1 w godzinach otwarcia biblioteki. Wspólne pisanie wiersza zaczynającego się od słów: Bo w Krakowie jest dzisiaj…, 11 czerwca o godzinie 19.00 zawieszamy napisany poemat w bibliotece przy ul. Powroźniczej 2. • Mural – godz. 16.00 – 19.00 – filia nr 5 ul. Chałubińskiego 47 – malujemy awangardowy mural! • Zaczytana ławka – dostępna od 11 czerwca, w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Powroźniczej 2. • Awangardowa klasyka – godz. 18.00 -19.00 ul. Powroźnicza 2 – moda w latach dwudziestych XX w. • [Obraz]
    [awatar]
    Kraków PBP
  • Legimi w GBP- Pruszcz
    [Obraz]
    [awatar]
    Pruszcz GBP
  • Zapraszamy na FESTIWAL KSIĄŻKI 2016 w MBP
    [Obraz] • Pierwsze w Opolu i jedyne w Polsce wydarzenie, które promuje czytelnictwo poprzez muzykę - Festiwal Książki Opole 2016! Jest w czym wybierać! Nasza Biblioteka będzie jednym z miejsc, w których odbędą się spotkania autorskie! • Szczegółowy program spotkań w MBP : [Link] • Pełny program imprezy: [Link]
    [awatar]
    Opole MBP
  • Ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu literackiego "O Pióro Pelikana"
    Ogłaszamy IV Łowicki Przegląd Twórczości Literackiej "O Pióro Pelikana". Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które ukończyły 16 lat. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zgłoszenie przez autora 3 utworów (do 3 str. znor­mali­zowa­nego­ maszynopisu) - wiersz, nowela, esej, reportaż itp. Szczegółowy regulamin konkursu • Termin nadsyłania prac upływa 16 września 2016 r. • Przewidujemy nagrody pieniężne i wyróżnienia rzeczowe. Dodatkową nagrodą jest markowe pióro z grawerowanym napisem "Pióro Pelikana - Łowicz 2016". • Utwory laureatów zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym "O Pióro Pelikana". • [Obraz]
    [awatar]
    Łowicz MBP
  • I OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK W MOGILEŃSKIEJ KSIĄŻNICY
    4 czerwca 2016 r. w całej Polsce obchodzono Noc Bibliotek. W akcję promującą czytelnictwo i biblioteki włączyła się mogileńska książnica. W sobotę w hali sportowej „Sokół”, która wkrótce zostanie zaadaptowana na potrzeby biblioteki zorganizowano Popołudnie Biblioteki, gdzie doskonale bawili się uczniowie ze Szkół Podstawowych z Wylatowa i Strzelec. • Uczestnicy spotkania integrowali się podczas zabaw ruchowych, następnie wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej „Basia i wolność”, której treść nawiązywała do obchodzonej tego dnia rocznicy polskiej wolności. W przerwie między zajęciami wszyscy kosztowali słodycze i napoje w „Bufecie Sowy”. W grupach ilustrowali techniką collage legendy o Mogilnie, a autorzy najciekawszych prac otrzymali drobne upominki. • Następnie uczestnicy zapoznali się z popularnymi książkami dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wolno czytać!”, gdzie wędrując szlakiem publikacji dotarli do najstarszej książki w zbiorach biblioteki – „Biblii” pochodzącej z 1710 roku. • Na zakończenie wszyscy udali się spacerem do pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego w Mogilnie na wieczorne zwiedzanie. Podczas wycieczki korytarzami, zakamarkami i kryptami kościoła uczestnicy Popołudnia Biblioteki wysłuchali krótkiej historii klasztoru opowiedzianej przez przewodnika, a na pożegnanie każdy otrzymał okolicznościową monetę z wybitym wizerunkiem klasztoru. • Ponad tysiąc bibliotek w naszym kraju włączyło się w akcję, by pokazać, że wolno i warto czytać, a najlepiej w bibliotece [Obraz] • [Obraz]
    [awatar]
    Mogilno MBP
  • Animals
    Wypożyczalnia dla dorosłych Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Królewskiej 59 zaprasza na wernisaż wystawy prac wykładowców i studentów pracowni rysunku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Spotkanie odbędzie s rozpocznie się o godzinie 18:30, wystawę natomiast można oglądać do końca czerwca. • Pod kierownictwem • Dr hab. Bogusławy Bortnik-Morajdy, Prof. ASP i Dr hab. Bogusława Bachorczyka • Uczestnicy: Natalia Batko-Gajda, Natalia Nowicka, Aleksandra Zawiślak, Anna Szczurek, Bogusława Bortnik-Morajda, Małgorzata Górska, Paulina Jordan, Jolanta Fedyna, Angelika Glenszczyk, Andżelika Socha, Klaudia Bracha, Michał Rapacz, Barbara Piękoś, Anita Sikora. • [Obraz]
    [awatar]
    Kraków KBP
  • Lalki recyklingowe
    [Obraz]
    [awatar]
    Skoki BPMiG
  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom SP Nr 3 w Ciechanowie 3 czerwca 2016 r.
    3 czerwca 2016 r. w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Małgorzata Komor oraz Mirosława Ostrowska czytały uczniom z klasy I F Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechanowie. Dzieci wysłuchały bajki "Odważny Hipcio" oraz opowieści „Rower Walentynki” z teatrzyku Kamishibai. • [Link] • [Obraz]
    [awatar]
    Ciechanów BP
1
...
728 729 730
...
943

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo