Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach
[awatar]
Duszniki BPG
32 854
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 61 29 19 480
Województwo: wielkopolskie
Powiat: szamotulski
Adres: ul. Jana Pawła II 8
64-550 Duszniki
E-mail: czytelnia@bibliotekaduszniki.pl

Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 11:00 - 19:00

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Zatańczmy w słońcu
  Szarańska, Joanna
  Ocena: 3.7, głosów: 3
 • Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi. Cz. 1
  Romaniuk, Agata
  Brak ocen
 • Letnie przesilenie
  Jax, Joanna
  Ocena: 5.0, głosów: 1
 • Będą z tego kłopoty
  Przybyłek, Agata
  Ocena: 4.0, głosów: 6
 • Księga tęsknot
  Kidd, Sue Monk
  Ocena: 3.0, głosów: 2
1 2 3 4

Biblioteka w Dusznikach wygrała konkurs grantowy "Aktywna Biblioteka", zdobywając tym samym środki na realizację audycji radiowych, udostępnianych na stronie biblioteki: www.bpicak.pl

Projekt "Radio To MY!" skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, która uczestniczy w warsztatach z dziennikarstwa radiowego, nagrywa audycje pod opieką Krzysztofa Sadowskiego - dziennikarza poznańskiej rozgłośni Radia Merkury. Niedawno grupa dusznickiej młodzieży zwiedzała wspomnianą wyżej rozgłośnię, a dwoje uczestników dopuszczonych zostało do anteny na żywo.

W ramach projektu biblioteka zdobyła: profesjonalny rejestrator dźwięku, mikrofon reporterski oraz program do obróbki dźwięku. Mając takie zaplecze, biblioteka uruchomiła nową usługę - nagrywania życzeń, które później będą publikowane na stronie www. biblioteki.

Konkurs "Aktywna Biblioteka" odbył się w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, który w Polsce jest wspierany przez Global Libraries, przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykńska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Komentarze (0)

"My się deszczu nie boimy" - stwierdzili duszniczanie, kiedy z powodu lejącego się przez cały dzień z neba deszczu zawisła groźba odwołania rajdu. Kiedy do biblioteki przybyła uzbrojona w pomarańczowe koszulki z "Odjazdowym Bibliotekarzem" i w kurtki prze­ciwd­eszc­zowe­, nie było rady - trzeba było rozpocząć rajd.

I tak w strugach deszczu pomknęliśmy do pobliskiego Podrzewia, gdzie zostaliśmy ugoszczeni w świetlicy wiejskiej. Posileni kawą i drożdżówkami postanowiliśmy urządzić quiz z wiedzy o bibliotece w Dusznikach. Nagrodami były oczywiście książki.

W równie wielkich strugach wracaliśmy. w głowie jednak światała myśl, dokąd urządzić następny rajd?

Komentarze (0)

Warsztaty dziennikarskie
Praktyka czyni mistrza. Przekonała się o tym młodzież współpracująca z ISKRĄ – pismem wydawanym przez bibliotekę. Aby poszerzyć warsztat, adepci dziennikarstwa uczestniczyli w bibliotece w warsztatach, które prowadził Krzysztof Sadowski – dziennikarz Radia Merkury.
Młodzież miała okazję poznać specyfikę dziennikarstwa radiowego zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ci, którzy myśleli, że praca polegająca na mówieniu, to łatwy sposób na życie, szybko przekonali się, że są w błędzie. Czekały na nich teksty, w których aż roiło się od najt­rudn­iejs­zych­ zbitek fonetycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić. Najciekawszym jednak i budzącym największe emocje punktem spotkania było sporządzanie relacji, którą każdy z uczestników najpierw napisał, a później zarejestrował na profesjonalnym przenośnym sprzęcie radiowym. Zabawy było mnóstwo.

SAM_0649.jpg SAM_0649
jpg, 189 KiB, 1024x768
SAM_0632.jpg SAM_0632
jpg, 3.5 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)
1 2
Placówki
Duszniki BPG
ul. Jana Pawła II 8
64-550 Duszniki

Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 11:00 - 19:00

0
Filia Grzebienisko
Grzebienisko
64-550 Grzebienisko
0
Forum biblioteki
 • Rajd
  "My się deszczu nie boimy" - stwierdzili duszniczanie, kiedy z powodu lejącego się przez cały dzień z neba deszczu zawisła groźba odwołania rajdu. Kiedy do biblioteki przybyła uzbrojona w pomarańczowe koszulki z "Odjazdowym Bibliotekarzem" i w kurtki prze­ciwd­eszc­zowe­, nie było rady - trzeba było rozpocząć rajd. • I tak w strugach deszczu pomknęliśmy do pobliskiego Podrzewia, gdzie zostaliśmy ugoszczeni w świetlicy wiejskiej. Posileni kawą i drożdżówkami postanowiliśmy urządzić quiz z wiedzy o bibliotece w Dusznikach. Nagrodami były oczywiście książki. • W równie wielkich strugach wracaliśmy. w głowie jednak światała myśl, dokąd urządzić następny rajd?
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 14.05.2013 15:31
  Duszniki BPG   
  [awatar]
  Duszniki BPG
 • Warsztaty dziennikarskie
  Warsztaty dziennikarskie • Praktyka czyni mistrza. Przekonała się o tym młodzież współpracująca z ISKRĄ – pismem wydawanym przez bibliotekę. Aby poszerzyć warsztat, adepci dziennikarstwa uczestniczyli w bibliotece w warsztatach, które prowadził Krzysztof Sadowski – dziennikarz Radia Merkury. • Młodzież miała okazję poznać specyfikę dziennikarstwa radiowego zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ci, którzy myśleli, że praca polegająca na mówieniu, to łatwy sposób na życie, szybko przekonali się, że są w błędzie. Czekały na nich teksty, w których aż roiło się od najtrudniejszych zbitek fonetycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić. Najciekawszym jednak i budzącym największe emocje punktem spotkania było sporządzanie relacji, którą każdy z uczestników najpierw napisał, a później zarejestrował na profesjonalnym przenośnym sprzęcie radiowym. Zabawy było mnóstwo. • [Obraz] [Obraz] [Obraz]
  Odpowiedzi: 1, ost. zmiana: 01.03.2013 20:16
  Duszniki BPG    emssik   
  [awatar]
  Duszniki BPG
 • Walentynkowe czytanie "Pana Tadeusza"
  Pochlebne opinie po zorganizowanym w listopadzie wspólnym, głośnym czytaniu „Pana Tadeusza” nasunęły myśl, aby podobne akcje powtarzać. Szczęśliwie, epopeja jest wielowątkowa i pozwala odczytywać arcydzieło na wiele sposobów. Kiedy więc jedna z duszniczanek – znana powszechnie emerytowana nauczycielka Kazimiera Szkopińska – przyszła do biblioteki z pomysłem walentynkowego „Pana Tadeusza”, nie było wahania. Od razu przystąpiono do pracy, by w piątkowe popołudnie zaprosić wszystkich na lekcję flirtu. • Telimeny były dwie: oprócz pomysłodawczyni, Danuta Żwawiak – nauczycielka języka polskiego. Obie panie w sposób niezwykle sugestywny dały wykład o kobiecym wdzięku i męskiej niegodziwości, nazywając mężczyzn: „językiem smoczym” czy „sercem jaszczurczym”. • Zupełnie inną kobietą była Zosia – w tej roli Joanna Schwarz, również nauczycielka – która oddała delikatność i subtelność młodej wychowanki Telimeny. Jakże inaczej od słów Telimeny wybrzmiało pod koniec utworu zdanie: „Jestem kobietą, rządy nie należą do mnie”, które Zosia wypowiada do swojego ukochanego. • W Tadeusza, raniącego serce Telimeny, wcielił się Adam Nowak, znany w okolicy witrażysta. W odczytanym tekście znać było i radość życia, i miłosne uniesienia, ale także rozpacz i zagubienie. Nie można też zapomnieć o Hrabi, w tej roli Adam Woropaj – wójt Gminy Duszniki, który nie pozwalał wodzić się Telimenie za nos. • O odpowiedni wystrój zadbali pracownicy biblioteki w Dusznikach, którzy postarali się, ażeby serc tego wieczoru nie zabrakło. Były serca papierowe, witrażowe, drewniane, wręczane przez dyr. biblioteki – Ewę Świerkiel-Szymańską – i czekoladowe, które wyśmienicie komponowały się z kawą. • Walentynkowa przygoda z dziełem Mickiewicza była niezwykłą przygodą, podkreślali widzowie. Dodatkowo, przypomnienie akurat tego wątku pozwoli wskrzesić subtelną sztukę uwodzenia, która w dzisiejszych czasach odchodzi coraz bardziej w niepamięć – stwierdziła inicjatorka.
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 19.02.2013 09:00
  Duszniki BPG   
  [awatar]
  Duszniki BPG
 • czytanie "Pana Tadeusza"
  O tym, że nie wypada nie przeczytać „Pana Tadeusza”, nie trzeba chyba przekonywać żadnego Polaka. Nieprzypadkowo przecież, utwór Mickiewicza nazywa się dumnie epopeją narodową. • Obchodząc uroczyście dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele, Narodowe Centrum Kultury razem ze Stołeczną Estradą i Kancelarią Prezydenta RP ogłosiło wielką akcję pt. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza". • Włączając się w akcję, Biblioteka Publiczna Gminy Duszniki zaprasza na wspólne czytanie dzieła, stanowiącego summę polskości. Duszniczanie wygłoszą fragmenty poszczególnych ksiąg w strojach z epoki. Również widzowie będą mogli wygłosić swoje ulubione fragmenty epopei. Akcja będzie miała miejsce 23 listopada, o godz. 17.30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dusznikach. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego czytania. • plakat.pdf
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 07.11.2012 10:22
  Duszniki BPG   
  [awatar]
  Duszniki BPG
 • Horrendalne potyczki językowe
  W piątek, 26 października punktualnie o godzinie 18:00 duszniczanie stanęli w szranki, by rywalizować o tytuł najlepszego w gminie znawcy polskiej ortografii. Do I Gminnego Dyktanda zgłosiło się jedenaście czteroosobowych zespołów w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów. Najliczniej przybyli juniorzy, stanowiąc aż siedem drużyn. • W wielkim skupieniu wysłuchano historii o Jakubie pędziwietrze – bohaterze dyktanda, przygotowanego przez dr. hab. Leszka Teusza, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej z poznańskiej polonistyki. Po odczytaniu tekstu nadszedł czas na jego napisanie. Wszystkie językowe zagadki, w których czaiły się wszelkie ortograficzne trudności, skutecznie rozgrzewały temperaturę i podnosiły poziom adrenaliny. Chwilą wypoczynku były występy taneczne dzieci z grupy Banda z Gminnego Centrum Kultury i monologi w gwarze poznańskiej, zaprezentowane przez p. Jana Łukaszewicza. • Emocje sięgały zenitu, kiedy dwuosobowe jury wchodziło na salę, by obwieścić werdykt. I tak, laureatami I Dyktanda Gminnego Anno Domini 2012 w kategorii junior została klasa I z dusznickiego gimnazjum, natomiast w kategorii senior – drużyna z Banku Spółdzielczego Duszniki. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki i drobne upominki. Uroczystego wręczenia statuetek „Super Pióra” dokonała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Duszniki – Ewa Świerkiel-Szymańska – pomysłodawczyni przedsięwzięcia. • Wszyscy uczestnicy podkreślali, że udział w dyktandzie był dla nich przede wszystkim dobrą zabawą, w której przy okazji można było sprawdzić kompetencje językowe. • Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim tym, którym nie udało się zdobyć statuetki, życzymy powodzenia w przyszłym roku. • Tym, którzy czują potrzebę zgłębienia arkanów ortografii biblioteka w Dusznikach proponuje udział w Klubie Miłośników Polskiej Ortografii.
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 29.10.2012 13:24
  Duszniki BPG   
  [awatar]
  Duszniki BPG
 • Porady adwokackie
  We wtorek, 30 października można skorzystać z bezpłatnych porad adwokackich. Porad udzieli w godzinach 12:30 - 16:30 adwokat Remigiusz Sobieski w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Duszniki.
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 24.10.2012 15:55
  Duszniki BPG   
  [awatar]
  Duszniki BPG
Przejdź do forum
kathy_w

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo