Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach
[awatar]
Duszniki BPG
32 971
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 61 29 19 480
Województwo: wielkopolskie
Powiat: szamotulski
Adres: ul. Jana Pawła II 8
64-550 Duszniki
E-mail: czytelnia@bibliotekaduszniki.pl

Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 11:00 - 19:00

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Zatańczmy w słońcu
    Szarańska, Joanna
    Ocena: 3.7, głosów: 3
  • Letnie przesilenie
    Jax, Joanna
    Ocena: 5.0, głosów: 1
  • Pani z wieży
    Wala, Magdalena
    Ocena: 3.0, głosów: 5
  • Ucieczka z Sobiboru
    Blatt, Thomas Toivi
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Blizny przeszłości
    Mirek, Krystyna
    Ocena: 3.8, głosów: 12
1 2 3 4

Pochlebne opinie po zorganizowanym w listopadzie wspólnym, głośnym czytaniu „Pana Tadeusza” nasunęły myśl, aby podobne akcje powtarzać. Szczęśliwie, epopeja jest wielowątkowa i pozwala odczytywać arcydzieło na wiele sposobów. Kiedy więc jedna z duszniczanek – znana powszechnie emerytowana nauczycielka Kazimiera Szkopińska – przyszła do biblioteki z pomysłem walentynkowego „Pana Tadeusza”, nie było wahania. Od razu przystąpiono do pracy, by w piątkowe popołudnie zaprosić wszystkich na lekcję flirtu.
Telimeny były dwie: oprócz pomysłodawczyni, Danuta Żwawiak – nauczycielka języka polskiego. Obie panie w sposób niezwykle sugestywny dały wykład o kobiecym wdzięku i męskiej niegodziwości, nazywając mężczyzn: „językiem smoczym” czy „sercem jaszczurczym”.
Zupełnie inną kobietą była Zosia – w tej roli Joanna Schwarz, również nauczycielka – która oddała delikatność i subtelność młodej wychowanki Telimeny. Jakże inaczej od słów Telimeny wybrzmiało pod koniec utworu zdanie: „Jestem kobietą, rządy nie należą do mnie”, które Zosia wypowiada do swojego ukochanego.
W Tadeusza, raniącego serce Telimeny, wcielił się Adam Nowak, znany w okolicy witrażysta. W odczytanym tekście znać było i radość życia, i miłosne uniesienia, ale także rozpacz i zagubienie. Nie można też zapomnieć o Hrabi, w tej roli Adam Woropaj – wójt Gminy Duszniki, który nie pozwalał wodzić się Telimenie za nos.
O odpowiedni wystrój zadbali pracownicy biblioteki w Dusznikach, którzy postarali się, ażeby serc tego wieczoru nie zabrakło. Były serca papierowe, witrażowe, drewniane, wręczane przez dyr. biblioteki – Ewę Świerkiel-Szymańską – i czekoladowe, które wyśmienicie komponowały się z kawą.
Walentynkowa przygoda z dziełem Mickiewicza była niezwykłą przygodą, podkreślali widzowie. Dodatkowo, przypomnienie akurat tego wątku pozwoli wskrzesić subtelną sztukę uwodzenia, która w dzisiejszych czasach odchodzi coraz bardziej w niepamięć – stwierdziła inicjatorka.

SAM_0546.jpg SAM_0546
jpg, 3.5 MiB, 4320x3240
SAM_0487.jpg SAM_0487
jpg, 3.6 MiB, 4320x3240
SAM_0549.jpg SAM_0549
jpg, 3.5 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)

Kiedy na zegarach dochodziła 17:30 dziwne poruszenie panowało między budynkami biblioteki i dusznickiego centrum kultury. Wśród ludzi, kierujących się do sali widowiskowej, przechadzał się jakiś jegomość w ciemnej, ogromnej pelerynie. Niektórzy mówili między sobą, że to sam Mickiewicz przybył. Nie byłoby to dziwne, gdyż o kontaktach poety z Wielkopolską wszyscy wiedzą.

Na miejscu wszystkich przybyłych powitała dyr. biblioteki i Gminnego Centrum Kultury – Ewa Świerkiel-Szymańska. Przypomniała o akcji czytania epopei, zainaugurowanej w Warszawie przez Kancelarię Prezydenta RP, która w ten sposób chciała uczcić dwusetną rocznicę wydarzeń, opisanych w utworze Mickiewicza.

Do odczytania wybrano dziesięć fragmentów. Pierwszym z nich była – najbardziej kojarząca się z poetą – inwokacja, którą odczytał przewodniczący Rady Gminy Duszniki Gracjan Skórnicki. Po nim, Kazimiera Szkopińska - znana wielu pokoleniom duszniczan, emerytowana nauczycielka języka polskiego – w sposób niezwykle barwny oddała opis okolicy. Szczególne miejsce w nim zajmowało piękno przyrody. Jako że stanowi ona odrębnego, niezwykle ważnego bohatera utworu, poświęcono jej więcej fragmentów. Na uwagę zasługuje opis burzy w wykonaniu Joanny Schwarz, nauczycielkę informatyki i bibliotekarza w miejscowym gimnazjum. O przyrodzie jako sacrum czytała z kolei Natalia Jaworska. Również nazwy regionalne grzybów, o których czytała pani Dorota Gąsiorowska, pozostaną w pamięci. Jednak „Pan Tadeusz” to także wielka lekcja patriotyzmu i… zasad etykiety. O zachowaniu przy stole i modzie na francuszczyznę mówiła inna nauczycielka z dusznickiego gimnazjum – Danuta Żwawiak. Zaraz jednak dla złagodzenia mora­liza­tors­kieg­o tonu wystąpiła gimnazjalistka Aleksandra Bąkowska, która zachwalała polską kawę. I od razu w wyobraźni można było poczuć, jak zapach świeżo mielonej kawy rozchodzi się po sali. Ostatnie dwa odczytania należały do mężczyzn. Pan Adam Nowak barwnie opowiedział o najbardziej znanym w Polsce polonezie, w którym pierwszą parę stanowili Zosia i Podkomorzy. Natomiast radny z Dusznik – Grzegorz Pawlak – zabrał zgromadzonych w sentymentalną podróż do kraju lat dziecinnych. Poszczególne fragmenty łączył pracownik biblioteki – Marcin Malczewski – który opowiadał o inspiracjach poety, jego pobytach w Wielkopolsce, czy też dokonywał streszczenia utworu. O muzyczną oprawę zadbała skrzypaczka Anna Szeląg.
Kiedy ostatnie słowa „Pana Tadeusza” wybrzmiały, na scenę wkroczyli Mateusz i Paweł Mikułowie, by zagrać na gitarach i zaśpiewać tak popularne szlagiery, jak chociażby „Jaskółkę” Stana Borysa. Prawdziwą perełką było wykonanie „Inwokacji”, znaną z repertuaru Iry.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do urze­czyw­istn­ieni­a akcji wielkiego czytania. Bardzo wielu ludzi zgłaszało chęć wzięcia udziału w czytaniu, czy też włączenia się w jakiekolwiek prace, aby przedsięwzięcie mogło dojść do skutku. To zdradza, jak wielka potrzeba wspólnego głośnego tkwi w nas. Już po czytaniu, w kuluarach dały się słyszeć głosy, że dobrze by było, gdyby zorganizować czytanie innych utworów. Pomysł na pewno godny zastanowienia.

IMG_0016.jpg IMG_0016
jpg, 88 KiB, 1024x768
IMG_0094.jpg IMG_0094
jpg, 109 KiB, 1024x768
IMG_0096.jpg IMG_0096
jpg, 100 KiB, 1024x768
IMG_0090.jpg IMG_0090
jpg, 118 KiB, 1024x768
IMG_0082.jpg IMG_0082
jpg, 107 KiB, 1024x768
Komentarze (0)

O tym, że nie wypada nie przeczytać „Pana Tadeusza”, nie trzeba chyba przekonywać żadnego Polaka. Nieprzypadkowo przecież, utwór Mickiewicza nazywa się dumnie epopeją narodową.

Obchodząc uroczyście dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele, Narodowe Centrum Kultury razem ze Stołeczną Estradą i Kancelarią Prezydenta RP ogłosiło wielką akcję pt. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza".

Włączając się w akcję, Biblioteka Publiczna Gminy Duszniki zaprasza na wspólne czytanie dzieła, stanowiącego summę polskości. Duszniczanie wygłoszą fragmenty poszczególnych ksiąg w strojach z epoki. Również widzowie będą mogli wygłosić swoje ulubione fragmenty epopei. Akcja będzie miała miejsce 23 listopada, o godz. 17.30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dusznikach. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego czytania.

Komentarze (1)
1 2
Placówki
Duszniki BPG
ul. Jana Pawła II 8
64-550 Duszniki

Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 11:00 - 19:00

0
Filia Grzebienisko
Grzebienisko
64-550 Grzebienisko
0
Forum biblioteki
  • Rajd
    "My się deszczu nie boimy" - stwierdzili duszniczanie, kiedy z powodu lejącego się przez cały dzień z neba deszczu zawisła groźba odwołania rajdu. Kiedy do biblioteki przybyła uzbrojona w pomarańczowe koszulki z "Odjazdowym Bibliotekarzem" i w kurtki prze­ciwd­eszc­zowe­, nie było rady - trzeba było rozpocząć rajd. • I tak w strugach deszczu pomknęliśmy do pobliskiego Podrzewia, gdzie zostaliśmy ugoszczeni w świetlicy wiejskiej. Posileni kawą i drożdżówkami postanowiliśmy urządzić quiz z wiedzy o bibliotece w Dusznikach. Nagrodami były oczywiście książki. • W równie wielkich strugach wracaliśmy. w głowie jednak światała myśl, dokąd urządzić następny rajd?
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 14.05.2013 15:31
    Duszniki BPG   
    [awatar]
    Duszniki BPG
  • Warsztaty dziennikarskie
    Warsztaty dziennikarskie • Praktyka czyni mistrza. Przekonała się o tym młodzież współpracująca z ISKRĄ – pismem wydawanym przez bibliotekę. Aby poszerzyć warsztat, adepci dziennikarstwa uczestniczyli w bibliotece w warsztatach, które prowadził Krzysztof Sadowski – dziennikarz Radia Merkury. • Młodzież miała okazję poznać specyfikę dziennikarstwa radiowego zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ci, którzy myśleli, że praca polegająca na mówieniu, to łatwy sposób na życie, szybko przekonali się, że są w błędzie. Czekały na nich teksty, w których aż roiło się od najtrudniejszych zbitek fonetycznych, jakie tylko można sobie wyobrazić. Najciekawszym jednak i budzącym największe emocje punktem spotkania było sporządzanie relacji, którą każdy z uczestników najpierw napisał, a później zarejestrował na profesjonalnym przenośnym sprzęcie radiowym. Zabawy było mnóstwo. • [Obraz] [Obraz] [Obraz]
    Odpowiedzi: 1, ost. zmiana: 01.03.2013 20:16
    Duszniki BPG    emssik   
    [awatar]
    Duszniki BPG
  • Walentynkowe czytanie "Pana Tadeusza"
    Pochlebne opinie po zorganizowanym w listopadzie wspólnym, głośnym czytaniu „Pana Tadeusza” nasunęły myśl, aby podobne akcje powtarzać. Szczęśliwie, epopeja jest wielowątkowa i pozwala odczytywać arcydzieło na wiele sposobów. Kiedy więc jedna z duszniczanek – znana powszechnie emerytowana nauczycielka Kazimiera Szkopińska – przyszła do biblioteki z pomysłem walentynkowego „Pana Tadeusza”, nie było wahania. Od razu przystąpiono do pracy, by w piątkowe popołudnie zaprosić wszystkich na lekcję flirtu. • Telimeny były dwie: oprócz pomysłodawczyni, Danuta Żwawiak – nauczycielka języka polskiego. Obie panie w sposób niezwykle sugestywny dały wykład o kobiecym wdzięku i męskiej niegodziwości, nazywając mężczyzn: „językiem smoczym” czy „sercem jaszczurczym”. • Zupełnie inną kobietą była Zosia – w tej roli Joanna Schwarz, również nauczycielka – która oddała delikatność i subtelność młodej wychowanki Telimeny. Jakże inaczej od słów Telimeny wybrzmiało pod koniec utworu zdanie: „Jestem kobietą, rządy nie należą do mnie”, które Zosia wypowiada do swojego ukochanego. • W Tadeusza, raniącego serce Telimeny, wcielił się Adam Nowak, znany w okolicy witrażysta. W odczytanym tekście znać było i radość życia, i miłosne uniesienia, ale także rozpacz i zagubienie. Nie można też zapomnieć o Hrabi, w tej roli Adam Woropaj – wójt Gminy Duszniki, który nie pozwalał wodzić się Telimenie za nos. • O odpowiedni wystrój zadbali pracownicy biblioteki w Dusznikach, którzy postarali się, ażeby serc tego wieczoru nie zabrakło. Były serca papierowe, witrażowe, drewniane, wręczane przez dyr. biblioteki – Ewę Świerkiel-Szymańską – i czekoladowe, które wyśmienicie komponowały się z kawą. • Walentynkowa przygoda z dziełem Mickiewicza była niezwykłą przygodą, podkreślali widzowie. Dodatkowo, przypomnienie akurat tego wątku pozwoli wskrzesić subtelną sztukę uwodzenia, która w dzisiejszych czasach odchodzi coraz bardziej w niepamięć – stwierdziła inicjatorka.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 19.02.2013 09:00
    Duszniki BPG   
    [awatar]
    Duszniki BPG
  • czytanie "Pana Tadeusza"
    O tym, że nie wypada nie przeczytać „Pana Tadeusza”, nie trzeba chyba przekonywać żadnego Polaka. Nieprzypadkowo przecież, utwór Mickiewicza nazywa się dumnie epopeją narodową. • Obchodząc uroczyście dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele, Narodowe Centrum Kultury razem ze Stołeczną Estradą i Kancelarią Prezydenta RP ogłosiło wielką akcję pt. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza". • Włączając się w akcję, Biblioteka Publiczna Gminy Duszniki zaprasza na wspólne czytanie dzieła, stanowiącego summę polskości. Duszniczanie wygłoszą fragmenty poszczególnych ksiąg w strojach z epoki. Również widzowie będą mogli wygłosić swoje ulubione fragmenty epopei. Akcja będzie miała miejsce 23 listopada, o godz. 17.30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dusznikach. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego czytania. • plakat.pdf
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 07.11.2012 10:22
    Duszniki BPG   
    [awatar]
    Duszniki BPG
  • Horrendalne potyczki językowe
    W piątek, 26 października punktualnie o godzinie 18:00 duszniczanie stanęli w szranki, by rywalizować o tytuł najlepszego w gminie znawcy polskiej ortografii. Do I Gminnego Dyktanda zgłosiło się jedenaście czteroosobowych zespołów w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów. Najliczniej przybyli juniorzy, stanowiąc aż siedem drużyn. • W wielkim skupieniu wysłuchano historii o Jakubie pędziwietrze – bohaterze dyktanda, przygotowanego przez dr. hab. Leszka Teusza, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej z poznańskiej polonistyki. Po odczytaniu tekstu nadszedł czas na jego napisanie. Wszystkie językowe zagadki, w których czaiły się wszelkie ortograficzne trudności, skutecznie rozgrzewały temperaturę i podnosiły poziom adrenaliny. Chwilą wypoczynku były występy taneczne dzieci z grupy Banda z Gminnego Centrum Kultury i monologi w gwarze poznańskiej, zaprezentowane przez p. Jana Łukaszewicza. • Emocje sięgały zenitu, kiedy dwuosobowe jury wchodziło na salę, by obwieścić werdykt. I tak, laureatami I Dyktanda Gminnego Anno Domini 2012 w kategorii junior została klasa I z dusznickiego gimnazjum, natomiast w kategorii senior – drużyna z Banku Spółdzielczego Duszniki. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki i drobne upominki. Uroczystego wręczenia statuetek „Super Pióra” dokonała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Duszniki – Ewa Świerkiel-Szymańska – pomysłodawczyni przedsięwzięcia. • Wszyscy uczestnicy podkreślali, że udział w dyktandzie był dla nich przede wszystkim dobrą zabawą, w której przy okazji można było sprawdzić kompetencje językowe. • Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim tym, którym nie udało się zdobyć statuetki, życzymy powodzenia w przyszłym roku. • Tym, którzy czują potrzebę zgłębienia arkanów ortografii biblioteka w Dusznikach proponuje udział w Klubie Miłośników Polskiej Ortografii.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 29.10.2012 13:24
    Duszniki BPG   
    [awatar]
    Duszniki BPG
  • Porady adwokackie
    We wtorek, 30 października można skorzystać z bezpłatnych porad adwokackich. Porad udzieli w godzinach 12:30 - 16:30 adwokat Remigiusz Sobieski w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Duszniki.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 24.10.2012 15:55
    Duszniki BPG   
    [awatar]
    Duszniki BPG
Przejdź do forum
kathy_w

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo