Ten się śmieje, kto ma zęby

Autor:
Zyta Rudzka
Wydawcy:
Grupa Wydawnicza Foksal (2022)
Wydawnictwo WAB (2022)
Wydane w seriach:
Archipelagi
ISBN:
978-83-8318-198-1, 978-83-8318-284-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.1 (14 głosów)

E-BOOK. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Ta książka pełna jest błyskotliwego humoru - choć nie jest to komedia. To opowieść o kolejnych utratach, pożegnaniach, żałobach i radzeniu sobie z nimi i historia kobiety nie poddającej się bolesnym doświadczeniom – silnej, odważnej, pewnej siebie i swojej wartości. Język, którym Rudzka opowiada tę „herstorię” jest bardzo dynamiczny, mocny w wyrazie i jednocześnie plastyczny, co czyni przekaz niezwykle sensualnym.
  • Autorka zdecydowanie powiela pomysł James Joyce's i jego "Ulisesa". Monolog wewnętrzny, strumień świadomości, niejasna chronologią zdarzeń. Język barwny, przerywany dowolnie dowcipnymi dialogami, przedstawiający nies­komp­liko­wane­ refleksje biseksualnej fryzjerki. Życie wewnętrzne postaci skupia się na "cycach" i "kudłach".
  • Książkę bardzo ciekawie się czyta, miejscami jest też naprawdę zabawna mimo mrocznej tematyki. Doceniam niesamowity język i to, że autorka uczyniła główną bohaterką starszą kobietę, która jest dumna, wyzywająca, rezolutna i nadal ma apetyt na życie mimo dotkliwego ubóstwa i traumatycznych przeżyć. • Jednocześnie niektóre pomysły zupełnie nie przekonują. Trudno zrozumieć, dlaczego Wera nigdy nie próbuje szukać pomocy medycznej dla ciężko chorego męża. Rażąco niep­rawd­opod­obna­ jest groteskowa lesbijska scena na końcu powieści. Mąż (Dżokej) to bezbarwna i niemal wyidealizowana postać. Można też odnieść wrażenie, że związki Wery opierały się przede wszystkim na pociągu seksualnym, niektóre sceny przywodzą zresztą na myśl literaturę pornograficzną.
  • Extra - niebanalnie, mięsiście, wulgarnie, wesoło, ale i z zadumą. Świetna pozycja....
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo