Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Biecz
[awatar]
Biblioteka Biecz
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 13 44 71 043
Województwo: małopolskie
Powiat: gorlicki
Adres: ul. Rynek 20
38-340 Biecz
E-mail: wypozyczalnia@biblioteka.biecz.pl

Czynna:
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
w soboty w godz. 8:00 - 14:00

1949

Biblioteka zostaje utworzona 9 maja 1949 r. na mocy uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Gorlicach na podstawie Dekretu o bibliotekach z 17 kwietnia 1946 r. Powstaje Miejska Biblioteka Publiczna w Bieczu z siedzibą w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Grodzkiej. Pierwszy księgozbiór w liczbie 500 egzemplarzy powstaje częściowo z książek odzyskanych z przedwojennego Towarzystwa Czytelni Ludowych im. Tadeusza Kościuszki.

1952

Zbiory Biblioteki zostają przeniesione do budynku Sądu, obecnie Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1958

Biblioteka przenosi się do Domu Ludowego, obecnie budynek kina przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1955

Powstają filie w Binarowej, Libuszy i Rożnowicach.

1956

Zostaje utworzona Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna z połączenia biblioteki miejskiej i gromadzkiej.

1966

Biblioteka otrzymuje dwa duże pomieszczenia w Synagodze przy ul. Rynek 20.

1979

Powstaje filia w Głębokiej.

1992

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu zostaje wpisana do Rejestru Instytucji Kultury.

2000

Biblioteka otrzymuje nowe pomieszczenie z przeznaczeniem na czytelnię.

2001

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaje zorganizowana wystawa promocyjna „Miasto Biecz”. Materiałem towarzyszącym wystawie jest bibliografia „Miasto Biecz” opracowana przez Iwonę Górny przy współpracy Elżbiety Knapik i wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

2002

Zostaje przeprowadzony generalny remont biblioteki. Zostaje wydzielona wypożyczalnia, czytelnia, część magazynowa. Lokal zostaje przystosowany do potrzeb czytelników niep­ełno­spra­wnyc­h i objęty ochroną elektroniczną.

2003

Elektroniczne opracowywanie zbiorów w systemie MAK. Biblioteka posiada własną stronę internetową www.biblioteka.biecz.pl

2010

Przeniesieni filii w Libuszy do nowego pomieszczenia.

Realizacja projektu w ramach programu Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura bibliotek – remonty w bibliotece w Bieczu i filiach w Binarowej i Głębokiej, zakup wyposażenia do filii w Libuszy i Rożnowicach.

2011

Automatyzacja wszystkich procesów bibliotecznych (system SOWA2) w ramach projektu Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii tele­info­rmat­yczn­ych wspó­łfin­anso­wane­go ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

2016

Biblioteka otrzymuje od Gminy Biecz działkę na rozbudowę placówki i pozyskuje na ten cel środki w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”. Rozpoczyna się realizacja projektu pn. Modernizacja Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu i wyposażenia wraz z adaptacją zabytkowych podziemi, adaptacją i nadbudową nieużywanego dotychczas budynku oraz rozbudową istniejącego budynku w celu dostosowania do kryteriów certyfikatu Biblioteka+, dostosowania do użytku dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h i przekształcenia w nowoczesne centrum dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodka życia społecznego.

2017

Rozpoczyna się proces przebudowy biblioteki, w związku z czym, następuje przeniesienie placówki do tymczasowej siedziby przy ulicy ulicy Rynek 7.

2020

Od 15 maja 2020 r. Biblioteka Biecz posiada pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanej części obiektu, co wieńczy czteroletni proces realizacji inwestycji. W związku z powyższym, księgozbiór Biblioteki Biecz przeniesiony zostaje w czerwcu w swe stałe miejsce przy ulicy Rynek 20, a placówka w ostatnim dniu czerwca 2020 roku wznawia działalność.

9 września 2021 Bibliotekę odwiedzili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Bieczu. W Bibliotece Młodych w ramach zajęć z kulturoterapii – biblioterapii korzystali z dostępnych książek.

DSC_0738.jpg DSC_0738
jpg, 6.6 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

W dniu 30 czerwca 2021 roku miały miejsce zajęcia „LOWE z książką”, w czasie których Czytelniczki podjęły się analizy najnowszej powieści Andresa Barby pod tytułem „Małe rączki”. Hiszpański pisarz w swojej prozie podejmuje problematykę utraty dziecięcej niewinności. Książka jest powieścią mało znaną w Polsce, podobnie jak twórczość autora „Świetlistej Republiki”, przybliżona została polskim czytelnikom za pośrednictwem Wydawnictwa Filtry. Barba swoją skromną objętościowo powieść wpisuje w dziedzictwo literackie antyku, umiejscawiając ją w kontekście greckiego dram­atop­isar­stwa­. Interpretacji na temat utraty dziecięcej niewinności było co nie miara, odniesień do książek o podobnej tematyce również. A także… historii z życia wziętych. Na kolejne zajęcia czytelnicze w ramach naszego bibliotecznego Klubu Książki zapraszamy po wakacyjnej przerwie, jak zwykle, w ostatnią środę miesiąca.

DSC_0460_wm.jpg DSC_0460_wm
jpg, 298 KiB, 1024x682
Komentarze (0)

Niedawno, Biblioteka Biecz wzięła udział w V edycji konkursu Stowarzyszenia LABiB „Re-Animuj się!”. Spośród setek zgłoszeń do konkursu, które wpłynęły z całej Polski, Biblioteka Biecz została wyróżniona wśród 7 innych placówek bibliotecznych. Nagrodą będą darmowe warsztaty online dla bibliotekarzy stematyzowane wokół pozyskiwania środków pozabudżetowych na działalność kulturalną „Mnóż pomysły, pisz wnioski, realizuj projekty!”, które odbędą się w październiku 2021 roku.

12.jpg 12
jpg, 32 KiB, 940x401
Komentarze (0)

Biblioteka poleca… cz. 48

Colson Whitehead – „Kolej Podziemna. Czarna krew Ameryki”

„Kolej podziemna” jest przykładem bezk­ompr­omis­oweg­o literackiego rozrachunku
z kolonializmem i amerykańskim systemem, który przez wieki był budowany na fundamencie niewolniczego wyzysku człowieka. Colson Whitehead oddaje głos tym, którzy byli niewoleni, bici, poniżani i zabijani. Powieść czarnoskórego pisarza jest dojrzałym zawołaniem o sprawiedliwość, a jednocześnie tragicznym zapisem historii opowiedzianej z perspektywy nie pana a niewolnika, nie zwycięzcy a ciemiężonego, co zresztą sugeruje metaforyczny podtytuł tej gorzkiej narracji: „Czarna krew Ameryki”. Whitehead podejmuje wątek funkcjonowania tytułowej kolei podziemnej, jak nazwano system przerzutowo-ratunkowy dla niewolników uciekających z południowych plantacji Stanów Zjednoczonych. Główna bohaterka – zbiegła niewolnica Cora – niczym mityczny Odyseusz odwiedza podczas swojej „podróży” kolejne krainy, gdzie każda kolejna okazuje się być coraz bardziej przerażająca i zadziwiająca niż poprzednia. Podczas swej wędrówki ku wolności bez przerwy czuje na karku oddech nieludzkiego łowcy niewolników, który musi pojmać ją za wszelką cenę. Dziewczyna doświadcza okrucieństwa, ale również poznaje czym jest ludzka empatia, wolność i godność. Z dziecka, pod wpływem opowieści Ceasara, bardzo szybko przechodzi metamorfozę w świadomą swej godności kobietę. Dla wyjaśnienia, dopowiem, że kolej podziemną stworzyli biali abolicjoniści, jeszcze przed wojną secesyjną, by umożliwić ucieczkę niewolnikom na północ lub do Kanady. Whitehead przypomina najmroczniejsze karty amerykańskiej historii, dając do zrozumienia współczesnemu czytelnikowi, że potęga tego kraju wznoszona była na deptaniu człowieczeństwa, na zniewalaniu, na pracy ponad siły, segregacji rasowej, odmawianiu prawa do bycia człowiekiem ludziom innym niż biali kolonizatorzy oraz na krwi spływającej z pleców zniewalanych Afrykańczyków po uderzeniach batami przez plantacyjnych nadzorców. Ważna, tragiczna i piękna książka. Na podstawie fabuły powieści Whitehead’a Barry Jenkins nakręcił serial, którego premiera miała miejsce w maju tego roku.

Komentarze (0)

W dniu 29 czerwca 2021 roku o godzinie 18:00 na platformie ClickMeeting odbędzie się konferencja “Prawo i Polityka Wyznaniowa PRL: Przykład Parafii Bożego Ciała w Bieczu – spotkanie z autorem K. Dydą”.
Webinar otworzy merytoryczny wykład poruszający tematykę prawa i polityki wyznaniowej PRL. Następnie autor publikacji Konrad Dyda odpowie na wszystkie pytania uczestników. Link do wydarzenia: www.facebook.com

prawo.jpg prawo
jpg, 118 KiB, 1200x628
Komentarze (0)

11 czerwca 2021 r. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w „nowej bibliotece”. Byli mile zaskoczeni wystrojem Biblioteki Młodych, Wypożyczalnią dla dorosłych oraz Mediateką. Zachwytom i zdziwieniu nie było końca. Wystawa w piwnicach „Żydzi Biecza: Historia i Zagłada” wywołała lawinę pytań na temat Bieckich Żydów. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem.

Zapraszamy do fotorelacji: www.biblioteka.biecz.pl

wycieczka.jpg wycieczka
jpg, 1013 KiB, 1800x1200
Komentarze (0)

Miło nam poinformować, że Biblioteka Biecz bierze udział w kolejnej edycji projektu „Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim”. Tematyką zajęć są kompetencje medialne, czyli m.in. bezpieczeństwo w sieci, zasady poruszania się w sieci (Netykieta), narzędzia Google (dokumenty do pisania, graficzne, arkusze kalkulacyjne, prezentacje itp.), programy graficzne, aplikacje, jak rozpoznawać nieprawdziwe treści w Internecie, jak zadbać o swoje zdrowie podczas pracy przy komputerze.

Celem projektu jest:

podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury (GSIK) poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych,
rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i pers­pekt­ywic­znyc­h zajęć,
wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.
„KOMPETENCJE MEDIALNE” to szkolenie jest dostępne bezpłatnie dla Twojego dziecka w ramach projektów „Sieć na kulturę”.

☑️ Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Dzieci i młodzież od 10 – 18 lat (do ukończenia 18 r.ż.)

☑️ Czego dowie się Twoje dziecko?

Podczas szkolenia pozna cyfrowe narzędzia przydatne w szkole. Dowie się, jak tworzyć prezentacje, posługiwać się programami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi. Pozna zawiłości netykiety, a także sposoby na prezentowanie się w sieci. Nauczy się rozpoznawać nieprawdziwe treści i jak bezpiecznie korzystać z portali internetowych. A co najważniejsze, dowie się w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie podczas pracy przy komputerze.
Chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę projektu:
www.siecnakulture.pl #siecnakulture #siećnakulturę #polskacyfrowa #fwzr

Kompetencje-medialne.jpg Kompetencje-medialne
jpg, 181 KiB, 1200x1200
Komentarze (0)

W środę, 2 czerwca 2021 r. w Bibliotece Młodych odbyło się spotkanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu z czytającymi motylami w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Idea OTCD zachęca rodziców, biblioteki, szkoły i inne miejsca, w których czas spędzają dzieci, do regularnego wspólnego czytania. Zarazem promują wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, w tym roku ze światłem skierowanym na polskich autorów.

Do wspólnego czytania zaproszono znane osoby z naszego terenu: Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza, Sekretarza Gminy Jana Szkaradka, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bieczu Monikę Kowalską-Orlewską oraz Dyrektor Biblioteki Biecz Elżbietę Knapik. Czytanie tradycyjnie rozpoczęto Lokomotywą Juliana Tuwima, a następnie czytano wiersze Jana Brzechwy. W czytaniu uczestniczyli także uczniowie. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Na zakończenie uczniowie podziękowali czytającym i wręczyli im róże. Uczniowie zaś obdarowani zostali słodyczami. Otrzymali także ulotkę dla rodziców promującą czytanie.

Fotorelacja na stronie Biblioteki : www.biblioteka.biecz.pl

czytanie_dzieciom.jpg czytanie_dzieciom
jpg, 829 KiB, 1800x1200
Komentarze (0)

Na przełomie marca i kwietnia filia Biblioteki Biecz w Głębokiej przeszła remont. Był on wymuszony koniecznością, ponieważ stan obiektu pozostawiał wiele do życzenia. Zakres prac obejmował pomalowanie ścian oraz położenie płytek ceramicznych na podłodze, w miejscu zużytej wykładziny. Biblioteka w Głębokiej wygląda teraz bardzo estetycznie, zachęcając czytelników do korzystania z księgozbioru. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Mirosławowi Wędrychowiczowi i Radzie Miejskiej w Bieczu za umożliwienie wykonania prac remontowych oraz przyznanie środków na inwestycję.

2021-05-13_12-32-59_wm.jpg 2021-05-13_12-32-59_wm
jpg, 491 KiB, 1024x682
Komentarze (0)

na konkurs wpłynęło 32 prace z 6 szkół podstawowych Gminy Biecz
komisja oceniała 32 prace zgodne z Regulaminem
komisja w składzie:
-Renata Gołębiowska
-Elżbieta Knapik
-Elżbieta Wszołek
przyznała:

w kategorii kl. I-II
I miejsce – Milena Herma – kl. II ZSP w Strzeszynie
I miejsce – Aleksandra Guzior – kl. I SP nr 2 w Bieczu
II miejsce – Fabian Rutana – kl. II SP nr 2 w Bieczu
II miejsce – Weronika Malatinec – kl. II ZSP w Strzeszynie
III miejsce – Kacper Bogdan – kl. Ib ZSP w Libuszy
III miejsce – Karolina Kupczyk – kl. I SP nr 2 w Bieczu

w kategorii kl. III-IV
I miejsce – Amelia Majcher – kl. IV ZSP w Strzeszynie
II miejsce – Franciszek Kosiba – kl. IV SP nr 2 w Bieczu
III miejsce – Klaudia Herma – kl. IV ZSP w Strzeszynie

Ponadto przyznano wyróżnienie:
Bartosz Gucwa – kl. IVb ZSP w Libuszy

Więcej na stronie: www.biblioteka.biecz.pl

213.jpg 213
jpg, 928 KiB, 1800x1200
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
emilkajargas
szymonwszolek
Szczawnica MBP
magdaczech1
sabina.lenard
nataliabacia47
paulina10012
robes57
puszek
eewa7
szczerba.justyna
Szymon95
malpy07
basia14391
paulina_wachowicz
kieltyczka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo