Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Biecz
[awatar]
Biblioteka Biecz
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 13 44 71 043
Województwo: małopolskie
Powiat: gorlicki
Adres: ul. Rynek 20
38-340 Biecz
E-mail: wypozyczalnia@biblioteka.biecz.pl

Czynna:
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
w soboty w godz. 8:00 - 14:00

1949

Biblioteka zostaje utworzona 9 maja 1949 r. na mocy uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Gorlicach na podstawie Dekretu o bibliotekach z 17 kwietnia 1946 r. Powstaje Miejska Biblioteka Publiczna w Bieczu z siedzibą w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Grodzkiej. Pierwszy księgozbiór w liczbie 500 egzemplarzy powstaje częściowo z książek odzyskanych z przedwojennego Towarzystwa Czytelni Ludowych im. Tadeusza Kościuszki.

1952

Zbiory Biblioteki zostają przeniesione do budynku Sądu, obecnie Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1958

Biblioteka przenosi się do Domu Ludowego, obecnie budynek kina przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1955

Powstają filie w Binarowej, Libuszy i Rożnowicach.

1956

Zostaje utworzona Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna z połączenia biblioteki miejskiej i gromadzkiej.

1966

Biblioteka otrzymuje dwa duże pomieszczenia w Synagodze przy ul. Rynek 20.

1979

Powstaje filia w Głębokiej.

1992

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu zostaje wpisana do Rejestru Instytucji Kultury.

2000

Biblioteka otrzymuje nowe pomieszczenie z przeznaczeniem na czytelnię.

2001

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaje zorganizowana wystawa promocyjna „Miasto Biecz”. Materiałem towarzyszącym wystawie jest bibliografia „Miasto Biecz” opracowana przez Iwonę Górny przy współpracy Elżbiety Knapik i wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

2002

Zostaje przeprowadzony generalny remont biblioteki. Zostaje wydzielona wypożyczalnia, czytelnia, część magazynowa. Lokal zostaje przystosowany do potrzeb czytelników niep­ełno­spra­wnyc­h i objęty ochroną elektroniczną.

2003

Elektroniczne opracowywanie zbiorów w systemie MAK. Biblioteka posiada własną stronę internetową www.biblioteka.biecz.pl

2010

Przeniesieni filii w Libuszy do nowego pomieszczenia.

Realizacja projektu w ramach programu Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura bibliotek – remonty w bibliotece w Bieczu i filiach w Binarowej i Głębokiej, zakup wyposażenia do filii w Libuszy i Rożnowicach.

2011

Automatyzacja wszystkich procesów bibliotecznych (system SOWA2) w ramach projektu Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii tele­info­rmat­yczn­ych wspó­łfin­anso­wane­go ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

2016

Biblioteka otrzymuje od Gminy Biecz działkę na rozbudowę placówki i pozyskuje na ten cel środki w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”. Rozpoczyna się realizacja projektu pn. Modernizacja Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu i wyposażenia wraz z adaptacją zabytkowych podziemi, adaptacją i nadbudową nieużywanego dotychczas budynku oraz rozbudową istniejącego budynku w celu dostosowania do kryteriów certyfikatu Biblioteka+, dostosowania do użytku dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h i przekształcenia w nowoczesne centrum dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodka życia społecznego.

2017

Rozpoczyna się proces przebudowy biblioteki, w związku z czym, następuje przeniesienie placówki do tymczasowej siedziby przy ulicy ulicy Rynek 7.

2020

Od 15 maja 2020 r. Biblioteka Biecz posiada pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanej części obiektu, co wieńczy czteroletni proces realizacji inwestycji. W związku z powyższym, księgozbiór Biblioteki Biecz przeniesiony zostaje w czerwcu w swe stałe miejsce przy ulicy Rynek 20, a placówka w ostatnim dniu czerwca 2020 roku wznawia działalność.

Życzenia.jpg

Życzenia.jpg Życzenia
jpg, 124 KiB, 1000x562
Komentarze (0)

18 grudnia w Bibliotece Biecz odbył się koncert pochodzącego z Biecza, wspaniałego artysty Oskara Cenkiera. Oskar Cenkier to ceniony, polski kompozytor i pianista młodego pokolenia. Artysta od kilku lat działa w Krakowie. Koncertuje także za granicą. W swoim dorobku posiada kilka wydanych płyt. Mieszkańcy Biecza wielokrotnie mieli przyjemność wysłuchać koncertu Oskara na bieckiej scenie. Publiczność oczarowana Jego muzyką, nagrodziła pianistę brawami. Mamy wielką nadzieję, że Oskar powróci do Biecza z kolejnymi koncertami.

OSKAR-CENKIER-5_wm.jpg

OSKAR-CENKIER-5_wm.jpg OSKAR-CENKIER-5_wm
jpg, 1.3 MiB, 2000x1333
Komentarze (0)

Na czwartkowych zajęciach w bibliotece, w dniu 15 grudnia, poruszyliśmy temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach świątecznych, zarówno tych przedwojennych jak i współczesnych. Niestety nie wszystkie przetrwały do dziś. Ponadto czytaliśmy fragment książki „Moc truchleje” Sylwii Winnik. Na zakończenie spotkania życzyliśmy sobie wspaniałych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.

1.jpg

Zapraszamy do fotorelacji: www.biblioteka.biecz.pl

1.jpg 1
jpg, 716 KiB, 2048x1536
Komentarze (0)

Uprzejmie informujemy o czasie pracy Biblioteki w okresie świąteczno-noworocznym:

Biblioteka Główna w Bieczu:

24 grudnia – nieczynne

31 grudnia – 8:00-12:00

Filia w Binarowej:

12-23 grudnia – nieczynne

Filia w Libuszy:

23 grudnia – nieczynne

Filia w Głębokiej:

27, 29 grudnia – nieczynne

Komentarze (0)

Szanowni Państwo

Biblioteka Biecz dysponuje setką kodów do platform Lerni oraz Funenglish, platform do nauki języków obcych. Kody są całkowicie bezpłatne, ważne są pół roku. Kody możecie Państwo otrzymać mailowo. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty.

INSTRUKCJE
Instrukcja aktywacji do platformy Lerni:
Proszę wybrać jeden kod dostępu z listy kodów dostępnej w Bibliotece Biecz.
2. W celu aktywacji kodu należy wejść w link lerni.us
3. Kolejnym krokiem jest wpisanie swojego adresu e-mail, za pomocą którego będzie się odbywało logowanie do kursu oraz podać utworzone przez siebie hasło, a następnie wpisać kod promocyjny.
Należy zaakceptować regulamin oraz wybrać opcję „Aktywuj Kupon”.
Logowanie odbywa się na stronie: lerni.us

Przeglądanie zawartości kursu: Aby przejść do modułu nauki należy wybrać w w górnym menu „Nauka”, następnie możemy wybrać poziom, rozdział i lekcję. By powrócić do konta – klikamy ikonę domku.

Instrukcja aktywacji do platformy Funenglish:
Proszę wybrać jeden kod dostępu z listy kodów dostępnej w Bibliotece Biecz.
W celu aktywacji kodu należy wejść w link: funenglish.pl
Kolejnym krokiem jest wpisanie swojego adresu e-mail, za pomocą którego będzie się odbywało logowanie do kursu oraz podać utworzone przez siebie hasło, a następnie wpisać kod promocyjny.
Następnie zaakceptować regulamin i wybrać opcję „Zatwierdź”.
Logowanie odbywa się na stronie: funenglish.pl
Przeglądanie zawartości kursu: Aby przejść do nauki należy wybrać opcję w prawym górnym rogu „FunBook”, następnie możemy wybrać odpowiedni poziom/klasę (po lewej), rozdział (po prawej), a następnie lekcje/ ćwiczenia. By wrócić do konta – klikamy ikonę Funenglish.

Aby korzystać ze słownika należy wybrać w prawym górnym menu „Słownik”, następnie mamy opcję „Znajdź słowo” lub „Wybierz literę”, po prawej stronie pojawia się słowo z tłumaczeniem, obrazkiem i możliwością odsłuchu (głośniczek).

Film instruktażowy: www.youtube.com

Komentarze (0)

Dnia 13 grudnia 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Czytelniczego "Zaczytani". Zapraszamy do oglądania naszej pracy.

Zaczytani (1).jpg Zaczytani (1)
jpg, 368 KiB, 1024x768
Zaczytani (2).jpg Zaczytani (2)
jpg, 377 KiB, 1024x768
Zaczytani (3).jpg Zaczytani (3)
jpg, 294 KiB, 1024x768
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-12-18
T19:00
Biblioteka Biecz 49.73019 21.25033 ul. Rynek 20 38-340 Biecz

Dyrektor Biblioteki Biecz
serdecznie zaprasza
na koncert
bieckiego pianisty i kompozytora

OSKARA CENKIERA

18 GRUDNIA 2022 R. GODZ. 19.00

BIBLIOTEKA BIECZ
UL. RYNEK 20
SALA SPOTKAŃ

(WEJŚCIE OD UL. POTOCKIEGO)

Komentarze (0)

W mikołajkowy wtorek Bibliotekę Biecz odwiedziły przesympatyczne dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Pękali w Szalowej. W ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zaproszona gościni, Pani Dorota Dyda, odczytała im bardzo interesujące legendy bieckie: opowieści tajemnicze, ale i z morałem. Kolejnym etapem zajęć było tworzenie przez dzieci, pod okiem Pani Doroty, świątecznych ozdób z bibuły. Na koniec, wykonanymi przez siebie ozdobami dzieci udekorowały choinkę.

Zapraszamy do fotorelacji -> www.biblioteka.biecz.pl

mikołajki.jpg mikołajki
jpg, 544 KiB, 1024x682
Komentarze (0)

W listopadzie ubiegłego roku Biblioteka Biecz pozyskała środki z rządowego programu uruchomionego na okoliczność dwusetnej rocznicy wydania Mick­iewi­czow­skic­h „Ballad i romansów”. Pozyskała tym samym 16000 złotych dofinansowania do działań kulturalnych upam­iętn­iają­cych­ to dzieło, od którego historia polskiego romantyzmu się rozpoczęła. Całkowity koszt projektu wyniósł 21000 złotych. Kwotę 5000 złotych wkładu własnego zabezpieczyła Gmina Biecz. Dzięki temu udało się zaplanowane w projekcie ‘”Ballady i romanse” nasze współczesne’ wydarzenia uskutecznić.

We wrześniu i w październiku tego roku w bieckiej bibliotece odbył się cykl wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodzieży oraz dorosłych, mających na celu nie tylko przypomnienie tekstów Mickiewicza, ale także wejście w dialog z romantyzmem i pokazanie, co współcześnie tej epoce estetyczno-ideowo-literackiej zawdzięczamy.

W ramach działań projektowych odbył się literacki panel dyskusyjny z Ignacym Karpowiczem wokół jego głośnej książki „Balladyny i romanse”. Rozmówcy poruszali się w obszarze rozważań na temat trwałości romantycznej tradycji. Inną formą, bardziej edukacyjną, stały się wykłady naukowe, których Biblioteka zorganizowała aż trzy. Jeden z nich, na temat wpływu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza na późniejszą poezję romantyczną, zarówno krajową, jak i emigracyjną, wygłosił Profesor Marek Stanisz, historyk literatury z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwa kolejne natomiast, o współczesnych literackich odniesieniach do uniwersum Mick­iewi­czow­skic­h „Ballad i romansów”, przestawił dr Jacek Lech, lite­ratu­rozn­awca­ oraz pracownik bieckiej książnicy. Bardzo ciekawą formą kontaktu młodzieży z pisaniem były warsztaty creative writing, przygotowane i przeprowadzone przez dziennikarkę i blogerkę Georginę Gryboś-Szczepanik, odbiorcami których była młodzież uczęszczająca do bieckiego LO. Ale to nie wszystko… Koncert „Balladowo i romantycznie Kuby Michalskiego stał się muzycznym hołdem dla Adama Mickiewicza. Artysta zaprezentował swój autorski program poetycko-muzyczny wpisujący się w uniwersum „Ballad i romansów”. Tego też wieczoru, 16 września miał miejsce również wernisaż wystawy „Za/świat ballad Adama Mickiewicza”. Ponadto Biblioteka Biecz ogłosiła dwa konkursy, adresowane do uczniów dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich, w których mogli oni wykazać się kreatywnością oraz wiedzą o balladach Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

Komentarze (0)

30 listopada 2022 roku o godzinie 10:00 w Bibliotece Biecz odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Mick­iewi­czow­skie­go „Romantic game”. Celem konkursu było wykonanie edukacyjnej gry planszowej związanej z życiem i twórczością Adama Mickiewicza. W którym wzięli udział uczniowie szkół średnich z powiatu gorlickiego. Poziom merytoryczno-plastyczny nadesłanych prac przeszedł nasze oczekiwania, co sprawiło, że decyzja jury dotycząca wyłonienia zwycięzców była niezwykle trudna.

W konkursie przyznano trzy lokaty.

1 miejsce: praca grupowa uczennic (Maja Romańska, Maja Szczepanek, Anna Smoszna, Wiktoria Kwarcińska) repr­ezen­tują­cych­ Zespół Szkół Ogól­noks­ztał­cący­ch im Henryka Sienkiewicza w Bobowej.

2 miejsce: praca Kamila Kwarcińskiego z Zespół Szkół Ogól­noks­ztał­cący­ch im Henryka Sienkiewicza w Bobowej.

3 lokata gra stworzona przez Julię Włudykę i Natalię Bogusz również uczęszczających do Zespołu Szkół Ogól­noks­ztał­cący­ch im Henryka Sienkiewicza w Bobowej.

Wszystkim autorom znakomitych i pomysłowych prac serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z tego wydarzenia -> www.biblioteka.biecz.pl

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

DSC_0393_wm (1).jpg DSC_0393_wm (1)
jpg, 1.6 MiB, 2000x1333
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
emilkajargas
szymonwszolek
Szczawnica MBP
magdaczech1
sabina.lenard
nataliabacia47
paulina10012
robes57
puszek
eewa7
szczerba.justyna
Szymon95
malpy07
basia14391
paulina_wachowicz
kieltyczka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo