Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 13 lat do udziału w akcji „Krakowski pożeracz książek”.

W zamian za wypożyczone i przeczytane książki młodzi czytelnicy będą otrzymywać naklejki. Po zebraniu na specjalnej zakładce 20 znaczków, będzie można wymienić ją na nagrodę: zawieszkę na drzwi oraz maskotkę krakowskiego Mola Gucia. Uwaga: liczba nagród jest ograniczona.

Czas trwania: od 20 lipca do 11 grudnia 2020 lub do wyczerpania puli nagród.

Karty zgłoszenia dostępne są w filiach bibliotecznych oraz na stronie internetowej Biblioteki Kraków.

Regulamin akcji „Krakowski pożeracz książek” realizowanej w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”

Komentarze (0)

Zapraszamy mieszkańców Krakowa oraz turystów do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków” – międ­zypo­kole­niow­ym przedsięwzięciu mającym na celu ukazanie bogactwa kultury ludowej i jej kulturotwórczej roli.Zabierzemy Was na wyprawę nie tylko po Małopolsce, ale zainspirowani kulturą i tradycją zwrócicie spojrzenia w przeszłość, by tam szukać swoich korzeni.

Wydarzenia będą odbywać się od lipca do września 2020 w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2.

Wydarzenia będą odbywać się od lipca do września 2020 w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy przez formularz, który znajdziecie w kalendarzu z programem wydarzeń.

Co dla Was przygotowaliśmy?

  • Warsztaty literacko-plastyczne
    Z udziałem autorów książek, które opisują, prezentują i popularyzują tradycje ludowe, dawne zwyczaje i obyczaje, działania artystyczne i zawody.

  • Warsztaty rękodzieła
    Spotkania prowadzone będą przez twórców ludowych i pracowników Muzeum Etnograficznego w Krakowie, którzy przedstawią praktyczne umiejętności tworzenia plastyki obrzędowej, sztuki wytwarzania ozdób z bibuły, pisania ikon, plecionkarstwa, wycinanek, zabawkarstwa.

  • Etnopiknik
    TERMIN: 29 sierpnia 2020 | godz. 10:00 – 15:00 | ogród Biblioteki Głównej przy ulicy Powroźniczej 2
    Podczas pikniku z udziałem twórców ludowych odbędą się warsztaty koronkarstwa, malarstwa na szkle, wikliniarstwa, garncarstwa. Uczestnicy poznają także warsztat pracy powroźnika, wezmą udział w pokazie tańców ludowych oraz mody koronkowej.

  • Turniej regionalizmów krakowskich
    Międ­zypo­kole­niow­y turniej przygotowany na postawie książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”.
    TERMIN: wrzesień 2020 (dokładną datę podamy w późniejszym terminie)

logo_ministerstwa.jpg
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”

logo_ministerstwa.jpg logo_ministerstwa
jpg, 4 KiB, 150x91
Komentarze (0)

Zapraszamy dzieci wraz z rodzinami do ogrodu przy Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2 na pikniki organizowane w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”.

Terminy:

8 sierpnia (sobota) | godz. 10.00 -14.30.

Ogród przy Bibliotece Głównej zostanie podzielony na pięć stref:
* strefę teatralną – przedstawienia teatralne techniką kamishibai,
* strefę czytania – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie będą mogli czytać książki dzieciom,
* strefa gier – rozgrywki rodzinne w wielkoformatową grę planszową „Nakarm smoka” lub grę terenową „Dete­ktyw­isty­czne­ biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki”,
* strefę zabaw – konkursy, quizy, układanie klocków wiel­koga­bary­towy­ch, warsztaty plastyczne, fotościanki,
* strefa relaksu – odpoczynek z książką na leżakach.

Plan pikniku:

10:00 – rozpoczęcie i powitanie uczestników
11:00 – przedstawienie teatralne techniką kamisibai
12:00 – głośne czytanie dzieciom
13:00 – gra terenowa „Dete­ktyw­isty­czne­ biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki”
14:00 – głośne czytanie dzieciom
14:30 – zakończenie pikniku.

Podczas trwania pikniku odbędą się również działania animacyjne takie, jak: warsztaty plastyczne, konkursy i quizy literackie. Uczestnicy działań otrzymają nagrody.

Piknik przygotowany zostanie z zachowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych. Uczestnicy proszeni są o zachowanie dystansu społecznego oraz korzystanie ze stacji dezynfekujących.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo_ministerstwa.png

logo_ministerstwa.png logo_ministerstwa
png, 12 KiB, 150x91
Komentarze (0)

Zapraszamy dzieci i nastolatków, rodziny, instytucje oświatowe i kulturalne oraz organizacje pozarządowe z Małopolski do udziału w konkursie plastyczny polegającym na stworzeniu wiel­kofo­rmat­owej­ postaci mola lub motyla książkowego w dowolnej technice, materiale oraz formie.

➡ Prosimy o dokładne zapoznanie się z REGULAMINEM (pobierz regulamin – pdf 108 KB)

  • Konkurs trwa od 22 czerwca do 11 września 2020 r.
  • Jury wyłoni laureatów w dwóch kategoriach konkursowych: rodziny oraz instytucje i stowarzyszenia
  • do 11 września należy przesłać na adres Organizatora:
    – wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia udziału w konkursie,
    – metryczkę zgłaszanej pracy wraz z oświadczaniem i trzy jej zdjęcia,

Ogłoszenie wyników, wręczanie nagród i prezentacja prac odbędzie się 26 września w czasie Wielkiej Parady Moli i Motyli Książkowych w ogrodzie przy Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2).

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze (0)

Od 22 czerwca do połowy września w sześciu filiach Biblioteki Kraków prezentowana jest wystawa okładek oraz ilustracji Miroslav Šašek – czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci, któremu międzynarodową sławę zapewniła seria przewodników po miastach i państwach świata zatytułowana „Oto jest….”.

Zainteresowani będą mogli obejrzeć wielkoformatowe wydruki z sześciu wydanych w Polsce – przez Wydawnictwo Dwie Siostry – tomów serii „Oto jest…” – o Paryżu, Londynie, Nowym Yorku, Rzymie, Wenecji i Monachium. Atrakcyjne opisy i świetne ilustracje są podstawą sukcesu książek tego „genialnego portrecisty miast”, jak określa się ich autora.

Miroslav Šašek (1916 – 1980) – urodzony w Pradze architekt z wykształcenia, malarz oraz ilustrator i autor książek dla dzieci. Po wojnie wyemigrował do Niemiec, przez kilka lat w Monachium był pracownikiem Radia Wolna Europa. Międzynarodową sławę przyniosła mu tworzona od końca lat 50. seria albumów – przewodników po miastach oraz państwach świata adresowanych do dzieci. Cykl zatytułowany „Oto jest….” zainaugurowała książka o Paryżu (1959 rok), dwa następne tomy „Oto jest Londyn” i „Oto jest Londyn” zdobyły tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku, przyznany przez dziennik „New York Times”. W ciągu kilkunastu lat seria „Oto jest….” rozrosła się do osiemnastu tytułów. Książki Šaška z tego cyklu, tworzonego w okresie 1959-1974, weszły na stale od kanonu ilustracji książkowej.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Prezentowana jest w bibliotekach:

Filia nr 3 – pl. J. Nowaka Jeziorańskiego 3 – Paryż
Filia nr 21 – ul. Królewska 59 – Londyn
Filia nr 46 – ul. Limanowskiego 4 – Nowy York
Filia nr 53 – os. Stalowe 12 – Monachium
Filia nr 56 – os. Zgody 7 – Rzym i Wenecja

Książki dostępne są w naszych filiach – Sprawdź w katalogu

Komentarze (0)

15 czerwca 2020 roku Kapituła Nagrody w składzie: dr Stanisław Dziedzic – Przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek, dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP wybrała zwycięzcę IV edycji Nagrody Żółtej Ciżemki.

Nagrodę za najpiękniejsze i najbardziej wartościowe polskie wydawnictwo 2019 roku adresowane do młodszych czytelników przyznano Ewie K. Czaczkowskiej (tekst) i Katarzynie Fus (ilustracje) za książkę „Bajki mariackie”.

Laureatki otrzymują nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i statuetki wykonane przez prof. Krzysztofa Nitscha.

Uroczystość wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki odbędzie się 22 października 2020 r. na Targach Książki w Krakowie.

9 lipca 2020 r. w ramach Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival podczas popołudniowego czytania będziemy mieli przyjemność posłuchać „Bajek mariackich” w wykonaniu Jerzego Stuhra. Zapraszamy! Spotkanie realizowane jest dzięki współpracy z organizatorem festiwalu – Agencją Promocyjną OKO.

Organizatorem Nagrody Żółtej Ciżemki jest Biblioteka Kraków.

nagroda.png

nagroda.png nagroda
png, 555 KiB, 1200x1200
Komentarze (0)

Celem projektu „Wielozadaniowy bibliotekarz – cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych”, realizowanego przez Bibliotekę Kraków w 2020 roku, jest podniesienie kompetencji bibliotekarzy w zakresie pracy z czytelnikami, wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych, rozszerzenie zakresu usług oferowanych przez bibliotekę, a także wzmocnienie funkcji biblioteki jako instytucji otwartych na potrzeby różnych grup odbiorców.

Szkolenia adresowane są do pracowników małopolskich bibliotek publicznych, w tym Biblioteki Kraków, którzy wezmą udział w wykładach, warsztatach, dyskusjach oraz kursie Polskiego Języka Migowego. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi, szkoleniowcy, trenerzy oraz doświadczeni praktycy.

Planowane szkolenia

  • Psychologiczne aspekty pracy bibliotekarza
    Warsztaty z psychologiem na temat pracy z nastolatkami; warsztaty poświęcone komunikacji międzyludzkiej, a także treningowi autokontroli i sposobom asertywnych zachowań w sytuacjach konfliktowych.

  • Praca z czytelnikami ze szczególnymi potrzebami
    Warsztaty praktyczne z elementami biblioterapii i bajkoterapii prowadzone przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Bibl­iote­rape­utyc­znego; warsztaty z muzykoterapii, różnorodnych form pracy z czytelnikiem oraz technik integrujących wokół książki; szkolenie poświęcone obsłudze obcokrajowców.

  • Oferta i usługi dla osób ze szczególnymi potrzebami
    Wykłady na temat sposobów czytania przez różne grupy osób ze szczególnymi potrzebami, rodzajów gromadzonych zbiorów i najchętniej czytanej literatury, a także omawiające zagadnienia związane z niwelowaniem barier w dostępie do bibliotek; szkolenie dotyczące działań marketingowych adresowanych do poszczególnych grup odbiorców oraz zasad organizowania wydarzeń dostosowanych do różnorodnych odbiorców.

  • Kurs Polskiego Języka Migowego
    30-godzinny kurs Polskiego Języka Migowego, prowadzony przez przedstawiciela Polskiego Związku Głuchych, zakończony uzyskaniem zaświadczenia PZG.

NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY HARMONOGRAM SZKOLEŃ DOSTĘPNY JEST NA STRONIE BIBLIOTEKI KRAKÓW

wielozadaniowy bibliotekarz szkolenia.png

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-6-25
T18:00

Zapraszamy na wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca. Wyróżnienie za książkę „Kantor. Nie/Obecność” trafi do Katarzyny Fazan.

🔸 O AUTORCE
Katarzyna Fazan – wykłada w Katedrze Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Autorka prac poświęconych literaturze modernizmu, estetyce teatru i związkom scenografii z plastyką.

🔸 O KSIĄŻCE
Książka Katarzyny Fazan to ważne osiągnięcie w dziedzinie badań nad twórczością Tadeusza Kantora. Publikacja tomu wydaje się niezwykle aktualna, zważywszy na zbliżającą się w grudniu 2020 roku 30. rocznicę śmierci artysty. Praca ta nie tylko stanowi podsumowanie dorobku autorki, która od wielu lat zajmuje się dziełem Kantora, ale także otwiera pole nowych odczytań jego sztuki, próbuje pokazać odmienne sposoby jej recepcji i zwrócić uwagę na jej radykalne znaczenia. Proponowany sposób interpretowania dzieł artysty, a także zasugerowany performatywny wymiar jego praktyk wskazuje na inne przestrzenie obecności teatralnego i plastycznego dorobku Kantora. Trzy części pracy – „Manifestacje”, „Konfrontacje”, „Ślady” – wyznaczają zarys nowej topografii możliwego ulokowania jego twórczości. […] To projekt o niezrównanej skali, imponujący zarówno pod względem wartości hist­orio­graf­iczn­ej, jak i krytycznej przenikliwości, precyzji myślenia i twórczego podejścia do przedmiotu badań.
Z recenzji prof. Michała Kobiałki, University of Minnesota

Facebook Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

Komentarze (0)

Zapraszamy na cykl 60 wydarzeń czytelniczo-literackich pod nazwą „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, które będą realizowane od czerwca do grudnia 2020 r. w filiach bibliotecznych oraz w ogrodzie przy Bibliotece Głównej.

Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, promocja rodzinnego czytania dzieciom, podkreślenie wpływu literatury na rozwój emocjonalny dzieci, podkreślenie ważnej roli literatury i czytania w sferze wychowawczej i terapeutycznej. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci. Zwłaszcza dla dzieci z niep­ełno­spra­wnoś­ciami czytanie stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Otwieramy dziecięcą wyobraźnię

  • „Teatralne poranki z książką” – bibliotekarze przy pomocy techniki teatrzyku kamishibai przedstawią dzieciom opowieści wzbogacone ilustracjami. Zaproszą dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania placówek Biblioteki Kraków. Uczestnicy spotkań otrzymają zaproszeniem do biblioteki, odznakę „Molika książkowego”, broszurę dla rodziców, zakładkę do książki, dyplom „Molika książkowego”.

  • „Krakowski pożeracz książek” akcja adresowana do młodych czytelników. Uczestnik otrzyma zakładkę „Krakowskiego pożeracza książek”, na której zbierać będą naklejki za wypożyczone i przeczytane książki. Po zebraniu 20 naklejek otrzyma nagrodę.

  • „Dete­ktyw­isty­czne­ biuro śledcze – w poszukiwaniu zaginionej książki” – gra literacka prowadzona w filiach bibliotecznych. Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie zagadek, wykonanie zadań przygotowanych przez bibliotekarzy i odszukanie zaginionej książki.

 
Czytanie – odkrywanie: spotkania autorskie i warsztaty z książką

W ramach tego komponentu zorganizowane zostaną spotkania autorskie i warsztaty ilustratorskie z twórcami, których książki nominowane były do ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki. Bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy i instruktorzy kultury będą mogli wziąć udział w konkursie na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży opracowany na podstawie fragmentu książki nominowanej do wspomnianej Nagrody.

Zasady konkursu na scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży

 
Krakowskie parki pełne czytania

  • Rodzinne pikniki czytelnicze – Biblioteka Kraków zaprosi dzieci, młodzież wraz z rodzicami do zarażenia się modą na czytanie książek podczas pikników plenerowych. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji: gra wielkoplanszowa opracowana na podstawie utworów literackich związanych z Krakowem „Nakarm smoka”, układanie wiel­koga­bary­towy­ch klocków i puzzli, głośne czytanie książek, warsztaty literacko-plastyczne, konkursy, quiz ze znajomości bajek.

  • Konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ Mola i Motyla książkowego – rodziny, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, domów kultury oraz organizacji pozarządowych zaproszeni zostaną do stworzenia Mola lub Motyla książkowego, który weźmie udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostaną ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni.

  • Wielka parada Moli i Motyli książkowych – krakowski mol książkowy „Gustaw” poprowadzi wielką paradę Moli i Motyli książkowych, która zorganizowana zostanie w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 3 w Krakowie.

  • Wystawa „Ulubione książki naszych babć i dziadków” – na wystawie zaprezentowane zostaną książki sdla dzieci wydane w latach 60. i 70. z ilustracjami znanych polskich ilustratorów. Przygotowana zostanie również wystawa o twórczości Bohdana Butenki.

czytelniczy budzik.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

czytelniczy budzik.jpg czytelniczy budzik
jpg, 54 KiB, 1920x528
Komentarze (0)

Do IV edycji Nagrody Żółtej Ciżemki zgłoszono 130 książek dla dzieci i młodzieży.

Nominowano pięć tytułów do etapu finałoweg4 czerwca 2020 roku Kapituła Nagrody w składzie: dr Stanisław Dziedzic – Przewodniczący, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek, dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar wybrała pięć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Żółtej Ciżemki.

Nominacje:

Organizatorem Nagrody Żółtej Ciżemki jest Biblioteka Kraków.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
37
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo