Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

20 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie organizacyjne nowo powstałego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Do zaszczytnego grona klubowiczów wstąpili najbardziej aktywni czytelnicy oleśnieńskiej książnicy. Na swoim pierwszym spotkaniu dokonali wyboru tytułów książek, które będą omawiane na spotkaniach klubu oraz przedstawili swoje pomysły, co do innych aspektów jego działalności.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 24 lutego 2017r. o godz. 14:00, każdy członek klubu zaprezentuje najciekawszą według niego książkę, którą ostatnio przeczytał i chciałby polecić swoim rówieśnikom. Na spotkanie zapraszamy zarówno zadeklarowanych członków klubu, jak również wszystkich, którzy chcieliby się jeszcze do niego przyłączyć.

dkkdz2_t1.jpg

dkkdz2_t1.jpg dkkdz2_t1
jpg, 8 KiB, 200x150
Komentarze (0)

mik.jpg

W tym roku grudzień był miesiącem wyjątkowym dla naszego kina. Już od 1 dnia tego miesiąca trwała „Akcja Mikołajkowa”, która zakończyła się dopiero tuż przed świętami. W ramach spotkań Mikołajkowych odbyło się wiele seansów adresowanych do widzów indywidualnych oraz tzw. „na życzenie” dla grup zorganizowanych. Na szczególną uwagę zasługuje siedem projekcji z udziałem gościa honorowego czyli Św. Mikołaja, który odwiedził nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów kina. Spotkania te odbyły się 5, 6, 9 i 10 grudnia i obfitowały w wiele niespodzianek. W przypadku najmłodszych kinomanów były to oczywiście niezapomniane spotkania ze Św. Mikołajem, który wręczał prezenty wszystkim dzieciom. Również na dorosłych czekała miła niespodzianka, gdyż oprócz wizyty Św. Mikołaja, który przybył z drobnymi upominkami, wyjątkowo na tym seansie widzowie mogli sami wybrać film, który następnie został wyświetlony, oczywiście nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Łącznie w grudniu odbyło się 35 seansów, w tym 24 na życzenie, a na widowni zasiadło 593 osoby.

Inicjatywę Św. Mikołaja i naszego kina wsparło wiele wspaniałych osób o wielkich sercach, dzięki którym wszyscy uczestnicy Mikołajkowych seansów filmowych w Kinie za Rogiem w Oleśnie otrzymali upominki. Wszystkim tym osobom, które pragnęły pozostać anonimowe serdecznie dziękujemy w imieniu pracowników jak również obdarowanych i życzymy, by dobro wyświadczone drugiemu człowiekowi zatoczy koło i powróci do Państwa wielokrotnie....

Nie tylko grudzień, ale cały 2016 rok była dla Kina za Rogiem działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie wyjątkowy. Nasze małe, kameralne kino nieustająco cieszy się ogromnym zain­tere­sowa­niem­, o czym świadczą statystyki zgodnie, z którymi w 2016 roku wyświetlono 203 seanse, w tym 100 na życzenie, a na widowni zasiadło 2988 osób.

mik.jpg mik
jpg, 6 KiB, 200x114
mik3_t1.jpg mik3_t1
jpg, 9 KiB, 200x150
mik7_t1.jpg mik7_t1
jpg, 10 KiB, 200x150
mik12_t1.jpg mik12_t1
jpg, 7 KiB, 200x126
mik14_t1.jpg mik14_t1
jpg, 8 KiB, 200x130
Komentarze (0)

DKK logo1.jpg

Nieistotność oswobadza. Wyzwala z uważności. Nie wymaga refleksu.” Podczas spotkania 19 grudnia 2016r. rozmawialiśmy o książce M. Kundery pt. "Święto nieistotności". Najnowsza książka Milana Kundery wywołała efekt tak bardzo pożądany przez pisarzy – wzbudziła burzliwą dyskusje. Dla jednych jest to kwintesencja dotychczasowego dorobku Kundery. Inni z kolei czują niedosyt, rozczarowanie i twierdzą, że autor ponadczasowej „Nieznośnej lekkości bytu” nie ma już zbyt dużo do powiedzenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ta niewielkich rozmiarów powieść gwarantuje przyjemność czytania i pozwala delektować się pięknem słowa pisanego. „Święto nieistotności” to opowieść o czterech przyjaciołach. Alain, Ramon, Charles i Kaliban toczą bój ze swoim życiem oraz mniejszymi i większymi problemami. Alain prowadzi dyskusje ze zdjęciem matki, która porzuciła go tuż po porodzie. Zauroczony kobiecymi pępkami próbuje zdefiniować erotyzm mężczyzn. Ramon zmaga się ze świadomością przynależności do „starego pokolenia” i niedopasowania do współczesności. Charles dowiaduje się o ciężkiej chorobie matki, czuje na plecach oddech śmierci i szuka aniołów. Zaś Kaliban, aktor bez publiczności, szuka niebanalnego sposobu na życie – udając obcokrajowca i posługując się wymyślonym językiem niechcący spycha samego siebie poza margines życia społeczeństwa. Każdy z bohaterów w inny sposób przeżywa swoje problemy. Rozważania egzystencjalne przeplecione wyrafinowanym poczuciem humoru skłaniają do jednej ważnej refleksji – świata nie można traktować zbyt poważnie. Bo tak naprawdę to wszystko i tak jest nieistotne...

Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2017r. o godz. 14:00., omawiana będzie książka pt. "Nieważkość" J. Fiedorczuk.

DKK logo1.jpg DKK logo1
jpg, 18 KiB, 658x81
Komentarze (0)

Życzenia
BN2016.jpg na święta

BN2016.jpg BN2016
jpg, 65 KiB, 800x562
Komentarze (0)

spotkaniea.morawiec.jpg

W taki stan zadziwienia wprowadziła wszystkich uczestników spotkania Anna Morawiec, bohaterka wieczoru autorskiego, który odbył się 15 grudnia 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.
Anna Morawiec urodziła się w Krakowie, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Do Olesna, rodzinnej miejscowości męża Arkadiusza przeprowadziła się prawie 20 lat temu.
Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie – kierunek ekonomika rolnictwa ; ukończyła: studium pedagogiczne przy AGH, studia podyplomowe - kierunek menadżer ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Prze­dsię­bior­czoś­ci w Chrzanowie, prywatną szkołę coatchingu z tytułem mistrz trenerski.
Zawodowo jest Kierownikiem ODR w Dąbrowie Tarnowskiej, którą to funkcję sprawuje od 20 lat. W latach 2002 – 2003 była dyrektorem powiatowego inkubatora prze­dsię­bior­czoś­ci w Szczucinie.
Wiele udziela się także społecznie m.in.: jest inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno i od 1999 roku, czyli od początku jego istnienia aż do chwili obecnej jego prezesem ; inicjatorką corocznych spotkań organizacji pozarządowych z terenu powiatu oraz autorką wielu projektów realizowanych przez stowarzyszenia z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jej teksty wyróżniane były w ogólnopolskich konkursach Literackich m.in. w Karczewie, Katowicach oraz Nowym Sączu. Największym osiągnięciem, które stanowiło poniekąd inspirację do zorganizowania wieczoru autorskiego, jest zwycięstwo w 2016 roku w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca, w którym otrzymała nagrodę za zbiór wierszy pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Przewodniczący komisji konkursowej prof. Kazimierz Nowosielski uzasadnił wybór Jej pracy następująco: „Wiersze Anny Morawiec ujmują swobodą myśli i jakimś niewymuszonym pięknem jednocześnie – a wszystko dzieje się w nich jakby trochę „po drodze”: w młodzieńczym biegu po pełnię przejawionego i niep­rzej­awio­nego­ istnienia. Traktują o szczęściu i o poranieniach w tym biegu, mówią o potrzebie wytchnienia i o koniecznym dystansie do rzeczy oraz spraw tego świata. Niosą one ze sobą zarówno ciepły humor, jak i zadumę nad tym, co najważniejsze tak w samym życiu, jak i w wyrażającej je twórczości…”.

W tej zawrotnej karuzeli życia oraz licznych obowiązków, zawsze stara się wygospodarować troszkę czasu dla siebie i w tych wolnych chwilach pisze wiersze oraz tworzy grafiki … O tym co jeszcze lubi robić i co ją interesuje goście spotkania mogli dowiedzieć się z rozmowy, jaką przeprowadziła z poetką Beata Kuchta – polonista, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu.

Wieczór uświetnił program poetycko – muzyczny, na który złożyły się wiersze Anny Morawiec z tomiku „Szarlotka…” oraz koncert Wojciecha Jackowiec.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Wojciech Jackowiec (gitara, śpiew), Kamil Patulski (akompaniament - klawisze), a wiersze Anny Morawiec zaprezentował Tomasz Kądzielawa. Artyści powiedli wszystkich do zaczarowanej krainy poezji oraz muzyki i wprowadzili w stan „absolutnego zasłuchania”. Zachwycona publiczność momentami włączała się do śpiewu, a zgotowany występującym aplauz sprawił, że artyści przedłużyli swój występ.

W adresie okol­iczn­ości­owym­ wręczonym bohaterce wieczoru obok serdecznych gratulacji i szczerych życzeń znalazły się także podziękowania, za wkład pracy w tworzenie i animowanie kultury oraz za zainicjowanie i zaangażowanie w realizację wielu ciekawych i wartościowych projektów na terenie gminy Olesno. Nie zabrakło również serdeczności i ciepłych słów ze strony najbliższej rodziny oraz przyjaciół Anny Morawiec, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Miłym akcentem było wręczenie Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi dyplomu – wyróżnienia przyznanego w konkursie „Wójt przyjacielem biblioteki” zorganizowanym przez pisarkę Małgorzatę Gutowską – Adamczyk oraz Polską Izbę Książki.

Po części oficjalnej i koncercie goście zaproszeni zostali do sali bibliotecznej przemienionej na tą okoliczność w kawiarenkę literacką, w której na wszystkich czekała wyśmienita herbatka, aromatyczna kawa oraz słodkie co nie co przygotowane przez niezawodne przyjaciółki biblioteki: Halinę Dojka, Zofię Węgiel, Barbarę Wesołowską, Ewę Partyńską, Ewę Cierniak oraz pracowników biblioteki.

W związku z tym, że spotkanie połączone zostało z promocją debiutanckiego tomiku Anny Morawiec, wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę spotkania publikację jej autorstwa pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Autorka była do dyspozycji swoich gości i chętnie zamieszczała pamiątkowe wpisy.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.


Wojciech Jackowiec - swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 22 lat. Zapisał się wówczas na lekcje gry na gitarze a z talentem wokalnym wyszło (jak twierdzi) zupełnie "niechcący". Od tego czasu obraca się w rockowych klimatach. Współpracował z wieloma tarnowskimi muzykami i zespołami m.in. z Pawłem Mazurem, Wojtkiem Klichem, 40% bluesa. Do jego ulubionych wykonawców należy m.in. Johnny Cash, którego utwór z ostatniej płyty zaprezentował w 2016 roku na castingu Must be the Music. Jego występ otrzymał świetne recenzje m.in. od Kory Jackowskiej oraz Kamila Baleji, który uznał go za czarnego konia 11 edycji tego programu. Kora natomiast stwierdziła ,że jego głos to dar i nikt w Polsce nie ma takiego brzmienia - niskiego, szlachetnego dołu. Oprócz tego od kilku lat prowadzi cieszący się coraz większą popularnością kanał z coverami na YouTube. W 2016 roku zaczął współpracę z wytwórnią Camey Records...

Kamil Patulski - z wykształcenia muzyk. Instruktor muzyki w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie i Stowarzyszeniu SIEMACHA w Odporyszowie. Założyciel Zespołu „40 % Bluesa”. Współpracuje z tarnowskimi muzykami Wojtkiem Klichem i Pawłem Mazurem, a od niedawna także z Wojciechem Jackowiec. Komponuje muzykę do tekstów Krzysztofa Wójcika.

Tomasz Kądzielawa – Jego zdolności aktorskie w przeszłości niejednokrotnie mogliśmy podziwiać, chociażby Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry, czy roli Harpagona w „Skąpcu”. Jakkolwiek swojej przyszłości nie związał na stałe z aktorstwem, to jednak teatr nadal pozostaje Jego pasją.

am0.jpg am0
jpg, 4 KiB, 113x150
am18_t1.jpg am18_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
am19_t1.jpg am19_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
am30_t1.jpg am30_t1
jpg, 6 KiB, 200x150
spotkaniea.morawiec.jpg spotkaniea.morawiec
jpg, 52 KiB, 500x696
Komentarze (0)

DKK logo1.jpg
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 28 listopada 2016 roku omawiano książkę Michaela Kaumpfmullera pt. „Wspaniałość życia”.
Autor w tej wysublimowanej powieści przedstawia historię ostatnich lat i ostatniej głębokiej miłości Franza Kafki. W swej opowieści niejednokrotnie przytacza fragmenty listów i dzienników pisarza, dogłębnie analizując jego psychikę i złożone relacje z bliskimi i przyjaciółmi. „Wspaniałość życia” z powodu specyficznej narracji i braku typowych dialogów jest książką niełatwą w odbiorze. Zastosowany w niej czas teraźniejszy wprowadza niekiedy zamęt i czytelnik musi wytężać swoją uwagę, by nie stracić wątku. Jednak sama historia, choć bezsprzecznie smutna, zdecydowanie warta jest poznania.
Ponad czte­rdzi­esto­letn­i Franz zakochuje się w piętnaście lat młodszej Dorze. Miłość jest odwzajemniona, staje się tematem marzeń i snów, jest sensem życia. Niestety miłością nie da się zastąpić prawdziwego życia, ani wymazać jego problemów i cierpień, które ze sobą niesie. Dora przed laty pokłóciła się z ojcem, i ten nie akceptuje jej związku i nie wyraża zgody na ślub. Franz tkwi w toksycznych relacjach z nadopiekuńczymi i zaborczymi rodzicami, którzy wciąż dyktują mu, jak ma żyć. Dora jest młoda, właściwie nie wie jeszcze, czym jest życie i miłość. Franz od dawna choruje na gruźlicę, a jego pogarszający się stan zapowiada zbliżający się koniec… A jednak żyją ze sobą, kochają się, wspierają nawzajem, uzupełniają się i są dla siebie całym światem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2016 roku o godz. 14:00. Tym razem dyskutować będziemy o książce M. Kundery pt: "Święto nieistotności".

DKK logo1.jpg DKK logo1
jpg, 18 KiB, 658x81
Komentarze (0)

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej w odpowiedzi na prośbę Gold Slide Film Studio serdecznie zaprasza:
- wszystkich uczniów szkół średnich oraz studentów
- osoby w wieku od 40 do 60+
do wzięcia udziału w castingu/ przesłuchaniu do filmu z gatunku dokumentalnego z inscenizacją fabularną o Stefanii Łąckiej. Film realizowany będzie dla ogólnopolskiej komercyjnej stacji telewizyjnej.
stefanialacka1.jpg

stefanialacka1.jpg stefanialacka1
jpg, 98 KiB, 500x710
Komentarze (0)

noweksiazki.jpg

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

W 2016 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie po raz kolejny otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w wysokości 6 500,00 zł. Pozyskane środki pozwoliły znacząco wzbogacić księgozbiór placówki. Za otrzymaną kwotę zakupiono łącznie 340 egz. nowości wydawniczych, z czego 227 stanowią publikacje dla dzieci i młodzieży, zarówno z zakresu literatury pięknej jak i popu­larn­onau­kowe­j. Z kolei księgozbiór dla dorosłych wzbogacił się łącznie o 113 pozycji, w tym 70 egz. to literatura piękna polska i zagraniczna, a 43 literatura naukowa i popu­larn­onau­kowa­.
Realizując zadanie w szczególności kierowano się zapo­trze­bowa­niem­ czytelniczym, uzupełniając publikacje najczęściej poszukiwane przez użytkowników biblioteki. Zakupiono także wiele tytułów aktualnych na rynku nowości wydawniczych z zakresu beletrystyki oraz literatury nieb­elet­ryst­yczn­ej. W znaczącym stopniu wzbogacono zbiory dla najmłodszych czytelników, które obok pięknej, kolorowej szaty graficznej i często nietypowej formy odznaczają się także wysokimi walorami edukacyjnymi i poznawczymi.

noweksiazki.jpg noweksiazki
jpg, 22 KiB, 583x101
Komentarze (0)

ks.bukowski11.jpg

23 listopada 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się spotkanie z Ks. Prałatem Tadeuszem Bukowskim Dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, który wygłosił prelekcję pt. „Zbiory Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Dziedzictwo artystyczne Kościoła”. Licznie zebrana publiczność dzięki niezwykłemu Przewodnikowi przeniosła się do sal muzealnych najstarszego Muzeum Diecezjalnego w Polsce. Nasz gość w sposób niezwykle barwny i ciekawy przybliżył zarówno jego historię jak i zbiory. Uczestnicy spotkania poznali najciekawsze eksponaty, ich symbolikę oraz pochodzenie. Wykład uzupełniała specjalna prezentacja multimedialna, dzięki której zaproszeni goście mogli „wędrować” po salach muzealnych, „zatrzymując się” przy omawianych eksponatach. Ogromna wiedza i prawdziwa pasja Księdza Dyrektora oraz mistrzostwo słowa i umiejętność przyciągnięcia uwagi słuchaczy sprawiły, że wszyscy uczestnicy z wielkim skupieniem, zain­tere­sowa­niem­ i uwagą słuchali jego wystąpienia.

Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy i przy zaangażowaniu Ks. Prałata Jana Rybaka Ks. Proboszcza Parafii w Oleśnie, a jego organizatorami byli: Parafia pw. Św. Katarzyny Alek­sand­ryjs­kiej­ w Oleśnie, Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Odpowiednią do tematyki spotkania scenografię przygotował Ks. Krzysztof Trzepacz.

ks.tb0.jpg ks.tb0
jpg, 6 KiB, 200x150
ks.tb5_t1.jpg ks.tb5_t1
jpg, 4 KiB, 113x150
ks.tb7_t1.jpg ks.tb7_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
ks.bukowski11.jpg ks.bukowski11
jpg, 83 KiB, 600x852
Komentarze (0)

8 listopada 2016 r. w Kinie za Rogiem prowadzonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odbyła się konferencja poświęcona promocji idei małych społ­eczn­ości­owyc­h kin działających pod marką Kino za Rogiem W spotkaniu licznie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji kultury z wybranych gmin województw małopolskiego, podkarpackiego i świę­tokr­zysk­iego­. Na przykładzie Kina za Rogiem w Oleśnie zaproszeni goście zostali zapoznani z zasadami tworzenia oraz funkcjonowania tego rodzaju kin, gdzie w salach o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych funkcjonują kameralne kina wyposażone w cyfrowy sprzęt gwarantujący wysoką jakość dźwięku i obrazu. To oryginalna niskobudżetowa propozycja kulturalna dla środowisk, które nigdy nie miały możliwości obcowania ze sztuką filmową w kinie z prawdziwego zdarzenia.
Organizatorami konferencji byli: Sieć Kino za Rogiem reprezentowana przez jej Prezesa, a zarazem twórcę Grzegorza Molewskiego, Joannę Molewską oraz Wiktorię Przybylską; Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

kkzr3.jpg kkzr3
jpg, 5 KiB, 200x150
kkzr_t1.jpg kkzr_t1
jpg, 8 KiB, 200x150
kkzr9_t1.jpg kkzr9_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
kkzr19_t1.jpg kkzr19_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
Komentarze (0)
1
...
15 16 17 18 19 20 21
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo