Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

hip.jpg
W piątek 24 marca fani czytania, a więc członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci rozczytali się w książce pt. „Hipacy chce się zakochać” - Katarzyny Ziemnickiej. Spotkanie rozpoczęło się od poczęstunku i wypicia kawy oczywiście Inki ;-)
Książka opowiada losy kota o imieniu Hipacy, który miał już dość samotności i postanawia znaleźć sobie miłą kotkę na resztę życia. Okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza, gdy spotyka wyniosłą Lukrecję, zimną jak lód Ignację, Gryzeldę czy surową panią policjant. Jego wszystkie randki okazują się niep­oroz­umie­niem­ i załamują Hipacego. Czy jednak odnajdzie prawdziwą miłość? Jak i gdzie powinien szukać „drugiej połówki”? Na tak postawione pytania próbowali odpowiedzieć najmłodsi czytelnicy oraz wspólnie opowiadali miłosne perypetie Hipacego. Członkowie zostali podzieleni w pary i mieli za zadanie odgadnąć zagadki dotyczące konkretnej partnerki bądź randki Hipacego. Po odgadnięciu zagadek i odszukaniu podpowiedzi, stworzyli portret konkretnej kotki. Następnie prezentowali swoje zadanie i odpowiadali na pytania pozostałych członków klubu. W ten sposób trochę przez zabawę, a trochę przez prace przypomnieliśmy sobie fabułę oraz ciekawe i niep­rzew­idyw­alne­ losy Hipacego. Podczas spotkania panowała miła atmosfera, a dzieci były pochłonięte swoim zadaniem. Do naszego grona dołączyły dwie kolejne osoby.

hip.jpg hip
jpg, 62 KiB, 540x720
hip1.jpg hip1
jpg, 50 KiB, 540x720
hip3.jpg hip3
jpg, 67 KiB, 540x720
hip4.jpg hip4
jpg, 54 KiB, 540x720
Komentarze (0)

12 marca 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Tadeuszem Płużańskim. Historyk poprowadził wykład podczas, którego ponownie przybliżył zgromadzonym gościom obraz Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem spotkania był Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski.


Tadeusz M. Płużański – jest synem prof. Tadeusza L. Płużańskiego, naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP. Ukończył studia historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „”Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Objął funkcję szefa działu opinie w „Super Expressie”. Jest autorem książek historycznych, m.in. wydanej w 2011 r. książki „Bestie”, zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Pod koniec 2013 r. został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Zasiadł w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.

spt.p_t1.jpg spt.p_t1
jpg, 5 KiB, 200x150
spt.p1.jpg spt.p1
jpg, 51 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W tym roku świętowały nie tylko Panie, ale także i Panowie. W sposób wyjątkowy w Kinie za Rogiem w Oleśnie zaakcentowano właśnie Dzień Mężczyzn. Na tę okoliczność sala kinowa została pięknie zaaranżowana i przemieniona w kawiarnię. W tym niecodziennym dniu wstęp na seans mieli tylko panowie, którzy w trakcie projekcji filmu mogli delektować się przygotowanymi specjalnie dla nich smakołykami. To była jednak tylko część niespodzianki jaką przygotowały dla swoich mężczyzn kobiety. Po zakończonej projekcji filmu pt. „Piknik z niedźwiedziami” na scenę wkroczyły Panie, które zaprezentowały wyjątkowy program artystyczny. Nie zabrakło także symbolicznych upominków oraz najlepszych życzeń z okazji Dnia Mężczyzny. Niespodzianka była ogromna ponieważ żaden z widzów nie spodziewał się aż takich atrakcji. Kino za Rogiem w Oleśnie po raz kolejny mile zaskoczyło swoich widzów. Pracownice biblioteki serdecznie dziękują wszystkim swoim cudownym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia „Sami Swoi”, Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego, dzięki którym udało się przygotować i przeprowadzić tak fantastyczną i nowatorską inicjatywę.

dm0.jpg dm0
jpg, 50 KiB, 800x450
dm3.jpg dm3
jpg, 50 KiB, 800x450
Komentarze (0)

8 marca to dzień dedykowany wszystkim Paniom. W Gminie Olesno jest on uroczyście celebrowany już od 6 lat. Co roku w dniu swojego święta Kobiety zapraszane są na wyjątkowe spotkanie uświetniane każdorazowo wyjątkowym programem artystycznym. W tym roku organizatorami uroczystego koncertu byli Wójt Gminy Olesno, Dom Malarek w Zalipu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Wspaniali artyści, Karina & Andreo oczarowali licznie zgromadzoną publiczność mistrzowskim wykonaniem utworów słynnego duetu Romina Power & Albano. Spotkanie odbyło się oczywiście 8 marca 2017 r. w Domu Malarek w Zalipiu.

2.jpg 2
jpg, 42 KiB, 700x467
6.jpg 6
jpg, 56 KiB, 700x467
Komentarze (0)

16997017_1062663780504371_1715008099_n.jpg

24 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Było to pierwsze spotkanie na którym dzieci opowiadały o przeczytanej przez siebie książce, która w szczególny sposób ich zaciekawiła. Wśród wymienianych autorów dominowała Holly Webb, znana brytyjska pisarka, której książki słyną z tematyki zwierząt posiadających magiczną moc. Każdy opowiadał krótko fabułę przeczytanej książki, a następnie pozostali członkowie zadawali pytania. Była to bardzo przyjemna i pouczająca dyskusja.
Uczestnicy wykonali również pamiątkowe wpisy do Kroniki DKK dla dzieci. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze . Klub liczy już 11 osób.
Następne spotkanie odbędzie się 24.03., o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać na temat książki pt. „Hipacy chce się zakochać”, Katarzyny Ziemnickiej.

Komentarze (0)

Walentynki to święto obchodzone chyba we wszystkich zakątkach świata. Również w naszym Kinie uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Postanowiliśmy jednak, że Walentynki w Kinie Za Rogiem w Oleśnie będą świętem wszystkich zakochanych w dobrych filmach i niepowtarzalnej atmosferze.
Nasz romantyczny seans Walentynkowy przyciągnął wielu chętnych, a bilety rozeszły się zanim zdążyliśmy je wydrukować… ;)😉 wa2.jpg

To już tradycja, że takie okazje jak Dzień Kobiet, Mikołajki, czy Walentynki właśnie, w Kinie w Oleśnie obchodzone są w szczególny sposób. Tym razem sala kinowa została odpowiednio udekorowana – motywem przewodnim były oczywiście serca we wszystkich odcieniach czerwieni. Oprócz romantycznej scenerii na naszych Gości czekała dodatkowa niespodzianka w postaci lampki wina i słodkiego poczęstunku. Tak zaaranżowane spotkanie wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój.

Strzałem w dziesiątkę okazał się również film zaplanowany na ten wyjątkowy wieczór. Wśród wybuchów śmiechu i zabawnych komentarzy obejrzeliśmy „Faceta na miarę”, czyli komedię romantyczną przypominającą o tym, że serce zawsze rządzi się swoimi prawami.

wa1.jpg wa1
jpg, 78 KiB, 800x600
wa2.jpg wa2
jpg, 77 KiB, 800x600
wa6.jpg wa6
jpg, 58 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła IX edycję konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:
1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, inte­rdys­cypl­inar­ne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 28 LIPCA 2017 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Monika Banaś-Samartzi, e-mail: m.b.samartzi@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61.
Informacje na temat konkursu: www.fdpa.org.pl

Patronat honorowy: Polski Komitet do spraw UNESCO
Patroni medialni: Witrynawiejska.org.pl, KulturaLudowa.pl

Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
na początku września 2017 roku odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Prezydent Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej Andrzej Duda zaproponował, aby lekturę na to wyjątkowe spotkanie wybrali Polacy. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przesłaniem, dostępnym na stronie www.prezydent.pl, w którym Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich z prośbą o wzięcie udziału w wyborze książki na Narodowe Czytanie 2017.
Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w głosowaniu. Aby oddać głos, należy wybrać jeden z poniższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: naro­dowe­czyt­anie­@prezydent.pl.
Oddać głos na wybrany tytuł można do 15 lutego br. Ogłoszenie wyniku głosowania zostanie przedstawione przez Prezydenta Andrzeja Dudę w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego 21 lutego 2017 roku.
Tytuły dzieł:
• Stefan Żeromski – Przedwiośnie,
• Henryk Rzewuski – Pamiątki Soplicy,
• Juliusz Słowacki – Beniowski,
• Stanisław Wyspiański – Wesele.

Komentarze (0)

fch0_t1.jpg fch_t1.jpg

W naszej małej społeczności ciągle odkrywamy niezwykłe osoby obdarzone różnorodnymi zdolnościami. Czasami są one tuż obok i trzeba je tylko przekonać, aby podzieliły się swoim dorobkiem. Jedną z takich nietuzinkowych osób jest Franciszek Chmura, który od zawsze związany jest z Olesnem. Tutaj się urodził, tu chodził do szkoły i tu osiadł na stałe. Z wykształcenia i zawodu mechanik ciągników i maszyn rolniczych, czyli poniekąd także artysta, który przywraca do życia uszkodzone mechanizmy i z tego jest głównie znany w naszym środowisku. Jednak w wolnych chwilach idąc za głosem swej wrażliwej duszy maluje i rzeźbi wyrażając w ten sposób to o czym bije serce. Jak sam przyznaje jest to Jego hobby, dzięki któremu może oderwać się od szarej codzienności i bez słów wyrazić swoje uczucia. Uprawia malarstwo olejne oraz rzeźbi w drewnie (jest to głównie lipa i wierzba), chociaż w ostatnich latach poświęca się głównie malarstwu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął jeszcze jako młody chłopiec, a zaczął od akwareli, które następnie zamienił na farby olejne. Jeżeli chodzi o rzeźbę to zainteresował się nią pod wpływem zapr­zyja­źnio­nego­ rzeźbiarza Stanisława Morawca. Inspiruje go otaczający świat, natura ale podejmuje także tematykę religijną zwłaszcza w rzeźbie. Jego pierwsze bardziej znaczące prace powstały w latach 70 – tych.
W 1978 roku zdobył II miejsce w kategorii malarstwa za obraz „Przed rozstrzelaniem” (olej na płótnie z 1977 roku) w Konkursie „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego”, którego organizatorami byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Spółdzielcze Zrzeszenie Wytwórców Rękodzieła Ludowego „MILENIUM” w Krakowie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie.

Na wystawie prezentowanej w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie można obejrzeć zarówno obrazy jak i rzeźby. Na wyróżnienie zasługują najstarsze malowidła, które powstały jeszcze w latach 70-tych. Wśród rzeźb szczególnie przyciągają wzrok płaskorzeźby przedstawiające trzy stacje Dworu Niebieskiego. Należy dodać, że jest to pierwsza indywidualna wystawa prac tego twórcy.

Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 29 stycznia 2017 roku i obfitowało w wiele niespodzianek. Pierwszą z nich była prezentacja dwóch obrazów tego artysty pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a były to „Przed rozstrzelaniem” (1977) i „Mężczyzna z kosą” (1978). Pierwszy z nich, nagrodzony w 1978 roku, ma wartość sentymentalną i historyczną ponieważ powstał na bazie wspomnień taty Pana Franciszka, Stanisława Chmury. Odnosi się do autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Oleśnie we wrześniu 1939 roku. W trakcie przemarszu wojsk niemieckich przez Polskę na ich trasie znalazło się również Olesno, gdzie 10.09.1939 roku na podwórku Państwa Nowaków doszło do rozstrzelania grupy mieszkańców. Wśród skazanych znalazł się także Stanisław Chmura, który został ranny w bok i udo ale szczęśliwie udało mu się przeżyć. Na omawianym obrazie stoi jako drugi od lewej strony.

W rodzinie Chmurów nie tylko Pan Franciszek wyraża siebie tworząc. Z tego co wiadomo syn Piotr odziedziczył po tacie talent plastyczny. Z kolei syn Marcin pisze wiersze, które inspirowane są przemyśleniami i ważnymi dla niego wydarzeniami. W trakcie wernisażu po raz pierwszy zadebiutował publicznie jako autor. Swoje wiersze zadedykował tacie. Dwa z pośród czterech zapr­ezen­towa­nych­ były szczególne. Pierwszy z nich pt. „Każdy z nas ma swój krzyż” związany jest z wydarzeniami przedstawionymi na obrazie „Przed rozstrzelaniem”. Drugi pt. „Stary dom w głębi puszczy” poświęcony domowi rodzinnemu jego taty. Wiersze w mistrzowski sposób zaprezentowała Barbara Wójcik – poetka, malarka, a zarazem Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, do którego uczęszczał Marcin.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył Franciszkowi Chmura - autorowi prezentowanych prac adres okolicznościowy oraz złożył serdeczne gratulacje i życzenia.

Specjalne wyrazy wdzięczności skierowano do Iwony Chmura, dzięki której doszło do zorganizowania wystawy, i która była zaangażowana w przygotowanie zarówno ekspozycji jak i wernisażu. Na jej ręce złożono także podziękowania dla całej rodziny za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Po części oficjalnej dla wszystkich licznie zgromadzonych gości wystąpił ze specjalnym koncertem zespół „Bratowie” z Piwnicznej w składzie: Tomasz Kulig, Tymoteusz Florian, Adam Gumulak, Piotr Obrzut. Występ składał się z dwóch części. W pierwszej kapela zaprezentowała piękne i nastrojowe kolędy oraz pastorałki. Na drugą część złożyły się regionalne utwory biesiadne ubarwione góralskim humorem. "Bratowie" po raz kolejny oczarowali oleśnieńską widownię, która żywo włączyła się do wspólnego śpiewania, a na zakończenie podziękowała artystom gromkimi brawami na stojąco… oczywiście wcześniej nie obyło się bez bisów.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zakończenie słowa wdzięczności skierowano do wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowani byli w przygotowanie spotkania.
Wieczór zakończyło zwiedzanie wystawy oraz rozmowy w kawiarence literackiej przy filiżance aromatycznej kawy oraz „słodkim i słonym co nieco”. Poczęstunek ufundowany i przygotowany został przez rodzinę i przyjaciół Pana Franciszka Chmury, a były to Panie: Józefa Chmura, Iwona Chmura, Monika Kukla,Elżbieta Kogut, Agata Wrona; członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Zofia Węgiel, Halina Dojka, Helena Moryl, Maria Łata, Janina Niemiec, Dorota Huczek, Barbara Wesołowska oraz Pracowników Biblioteki w Oleśnie.

Jak napisał Marcin Chmura „Banałem jest iść wyznaczoną drogą, lecz prawdziwym wyzwaniem jest podążać tam gdzie tej drogi nie ma i pozostawić po sobie ślad, którego nie da się zatrzeć.”
Nie bójmy się więc wyzwań, bo dzięki nim nasze życie zyskuje urok…"

fch0_t1.jpg fch0_t1
jpg, 6 KiB, 200x150
fch_t1.jpg fch_t1
jpg, 6 KiB, 200x150
fch7_t1.jpg fch7_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
fch26_t1.jpg fch26_t1
jpg, 7 KiB, 200x150
fch1112_t1.jpg fch1112_t1
jpg, 8 KiB, 200x150
Komentarze (0)

DKK logo1.jpg

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie poświęcone zostało książce pt. „Nieważkość” autorstwa Julii Fiedorczuk. Książka ta stanowi jednocześnie studium psychologiczne i historię społeczno-obyczajową z kryminalną zagadką w tle. To bardzo plastycznie napisana opowieść i głęboka analiza psychologiczna bohaterek.
„Nieważkość” to historia trzech zupełnie różnych kobiet. Zuzanna, zamożna warszawianka, jest ambitną i wciąż rozwijającą się pracownicą agencji reklamowej. W dzieciństwie wyjechała wraz z rodzicami z małej wioski i to uczyniło z niej „panią miastową”, otwierając równocześnie drogę do lepszego życia. Helena, matka dwójki dzieci, powiela los swojej matki, którego tak jej współczuła. Jest sfrustrowaną, zmęczoną życiem i brakiem perspektyw sprzątaczką. Mechanicznie wykonuje swoje obowiązki, a jej największym marzeniem jest dotrwanie do końca dnia. Ewa, pogrążona w świecie alkoholowych majaków, pragnie jedynie kolejnej dawki alkoholu i miejsca do spania. Wychowywana przez niedorozwiniętą matkę, sama została uznana przez otoczenie za opóźnioną w rozwoju, co przyjęła niemal z radością. Ze zdumieniem odkryła, że potwierdzanie ludzkich przypuszczeń i udawanie upośledzenia pozwala pozbyć się wszelkich obowiązków związanych z samodzielnością. Akcja książki rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego dnia, jednak liczne dygresje i retrospekcje zastosowane przez autorkę, pozwalają poznać niemal całe życie trzech kobiet. Bohaterki znały się w dzieciństwie, lecz z czasem ich drogi się rozeszły i można mieć wrażenie, że nie mają ze sobą już nic wspólnego. Tymczasem łączy je traumatyczne wspomnienie, jakim jest tragiczna śmierć kolegi z klasy. To wydarzenie ma druzgocący, choć nieoczywisty wpływ na każdą z bohaterek. Ta niewyjaśniona sprawa z dawnych lat utrzymuje kobiety w stanie swoistego zawieszenia i nieważkości. Wszystkie z tych trzech kobiet zmagają się z przeszłością i tera­źnie­jszo­ścią­. Każda z nich przeżywa inne problemy i boryka się ze swoim losem. Ciężko jednak toczyć normalne, spokojne życie, dźwigając ciężar koszmaru z dzieciństwa. Chociaż opis tragicznej śmierci małego Mirka sprowadzony został w książce do zaledwie kilku lakonicznych zdań, ciężko oprzeć się wrażeniu, że każda z trzech bohaterek jest w jakimś stopniu winna...
Pełna retrospekcji układanka przeżyć i zdarzeń zmusza czytelnika do wytężenia uwagi i pełnej koncentracji. W natłoku wspomnień i dygresji łatwo przeoczyć istotne szczegóły tej opowieści. Autorka krąży według naji­stot­niej­szej­ kwestii, osnuwa ją tajemnicą i spowija mrokiem. A jednak delikatne sugestie, pewne metaforyczne sformułowania zestawione z dosadnymi opisami, naprowadzają czytelnika na rozwiązanie zagadki. Można stwierdzić, że chociaż autorka bezpośrednio nie wyjaśnia przyczyn tragedii, to jakby mimochodem wskazuje palcem, kto zawinił. Z kolei czytelnik, składając elementy tej psychologicznej układanki, może rozkoszować się stylem, językiem oraz zaskakującym połączeniem realizmu z niemal poetyckimi zwrotami.

Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy 20.02.2017r. o godz. 14:00. Tematem dyskusji będzie książka O.Pamuka pt. "Dziwna myśl w mojej głowie".

DKK logo1.jpg DKK logo1
jpg, 18 KiB, 658x81
Komentarze (0)
1
...
14 15 16 17 18 19 20
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo