Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

tajemnica0.jpg

19 maja o godz. 14:00 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem tematyką naszej spotkania była tajemnicza kradzież, która miała miejsce w szpitalu w książce pt. „Tajemnica Szpitala”- K. M. Widmarka. Sara Bernard przewraca się na lodowisku i łamie nogę. W szpitalu podają jej środki przeciwbólowe i zakładają gips. Kiedy Sara dochodzi do siebie, orientuje się, że nie ma swoich złotych kolczyków. Nie ona jedna została okradziona w szpitalu, lecz jak dotąd nie udało się odnaleźć zaginionych kosztowności. Lasse i Maja wpadają na pomysł, jak złapać złodzieja. Wraz z komisarzem próbują rozwiązać zagadkę. Wśród podejrzanych znajdują się: pielęgniarka, sanitariusz oraz lekarz. Po zorganizowaniu zasadzki Lassie i Maja dekonspirują złodzieja i rozwiązują tajemnice.
Podczas spotkania analizowaliśmy sylwetki podejrzanych osób, motywy oraz korzyści jakie mogli zaczerpnąć z okradania pacjentów. Klubowicze potwierdzili, że złodziej był bardzo przebiegły. Mali detektywi – Lasse i Maja wykazali się dużym sprytem i rozsądkiem w uchwyceniu sprawcy.
Nasi klubowicze mieli możliwość wcielenia się w rolę detektywów. Mieli za zadanie odnaleźć zagubioną rzecz z biblioteki. Zostali podzieleni na zespoły. Musieli odnaleźć wskazówki, aby móc rozwiązać zaszyfrowaną zagadkę dzięki której wiedzieli gdzie szukać kolejnej . W ten sposób krok po kroku zbliżali się do celu. Zabawa ta bardzo podobała się dzieciom, podzielili się między sobą zadaniami i każdy z nich odpowiadał za coś innego. Dzięki współpracy i dobrej organizacji wszystkie z grup odkryły, że zaginioną rzeczą była książka. Dzieci wykazały się sprytem i szybkością w rozszyfrowaniu zagadki.

tajemnica2.jpg tajemnica2
jpg, 54 KiB, 450x600
tajemnica0.jpg tajemnica0
jpg, 61 KiB, 800x450
tajemnica4.jpg tajemnica4
jpg, 72 KiB, 800x450
Komentarze (0)

czyt0.jpg

Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci nawyku obcowania z książką, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, uwrażliwia duszę oraz znacząco wpływa na zdolność kreatywnego myślenia i pięknego mówienia.
Akcja pn. „Dorośli Czytają Dzieciom”, która ma na celu promocję literatury, książki i czytelnictwa oraz kształtowanie właściwych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno prowadzona jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie od wielu lat.
Tegoroczna odsłona została zorganizowana w ramach Programu „Cała Polska czyta dzieciom” i wpisana w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Do wspólnego czytania, podobnie jak w poprzednich latach, włączyli się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe oraz bibliotekarze. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili: Dorota Huczek – emerytowana bibliotekarka, prze­dsta­wici­elka­ Klubu Seniora „Sami Swoi”; Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno; Leśniczy Wojciech Szczebak – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze; mł. asp. Marek Sołtys – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; kpt. Marek Bator - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; Ratownik Medyczny Piotr Zabiegała – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", tak więc goście zachęcali najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno do sięgania po literaturę, dając dobry przykład i udowadniając, że czytanie jest fajne niezależnie od wieku. Ważnym aspektem akcji było także uświadamianie najmłodszym, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w różnych sytuacjach, bądź skąd i od kogo czerpać wzór do naśladowania w przyszłym, dorosłym życiu. W spotkaniu, które odbyło się 11 maja 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczestniczyli uczniowie przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno.

czyt0.jpg czyt0
jpg, 102 KiB, 800x600
czyt13.jpg czyt13
jpg, 130 KiB, 800x600
czyt1.jpg czyt1
jpg, 130 KiB, 800x600
czyt2.jpg czyt2
jpg, 113 KiB, 800x600
Komentarze (0)

„Cudze chwalimy swego nie znamy” to myśl przewodnia XXIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 09 maja 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W związku z tym, że dedykowany był w szczególności twórczość lokalnych autorów przeważały wiersze Marii Kozaczkowej, ale nie zabrakło także utworów Jadwigi Obnowskiej-Szkotak, Barbary Wójcik, Anny Morawiec oraz Marii Szopa.
W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno, łącznie 47 uczniów, a rozstrzygany był w pięciu kategoriach wiekowych.

Recytacje oceniało jury w składzie: Ewa Drzazga (Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z/s w Brniu) – przewodnicząca oraz Wanda Chlastawa (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu); Dorota Huczek (Emerytowana Bibliotekarka); Jarosław Boryczka (Dyrektor Zespołu Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Wójt Gminy Olesno – Witold Morawiec; Sekretarz Gminy Olesno – Janusz Plata; Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie – Jarosław Bartoń; Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu – Barbara Gierczyk; Ks. Krzysztof Trzepacz; Henryk Bułat – Radny Rady Gminy Olesno. Z roku na rok poziom recytacji jest co raz wyższy, więc trudno dokonać wyboru tych najlepszych. Jury po długich naradach przyznało następujące miejsca:

rec4.jpg rec4
jpg, 87 KiB, 800x600
rec9.jpg rec9
jpg, 106 KiB, 800x600
rec14.jpg rec14
jpg, 113 KiB, 800x600
rec15.jpg rec15
jpg, 103 KiB, 800x600
rec13.jpg rec13
jpg, 112 KiB, 800x600
Komentarze (0)

dzibib0.jpg

Drugi tydzień maja już od lat w polskich bibliotekach jest wyjątkowym czasem. W dniach 8-15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który cieszy się czte­rnas­tole­tnią­ tradycją. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Tygodnia Bibliotek jest hasło „Biblioteka? Oczywiście!”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie obchody tygodniowego święta bibliotek mocnym akcentem rozpoczęła już 6 maja. Zorganizowany został koncert zespołu 40% Bluesa, czyli wydarzenie, jakie jeszcze nie miało miejsca w oleśnieńskej książnicy. W końcu biblioteka, według stereotypów, to miejsce ciszy, spokoju i niespiesznego wertowania zakurzonych ksiąg. Jednak powszechnie wiadomo, że biblioteka w Oleśnie bezlitośnie łamie wszelkie schematy! Było głośno, energicznie, z ogromną dawką humoru i świetnej zabawy, a wszystko to pod wiele mówiącym hasłem „Nie(bo) tylko dla aniołów”. Artyści podbili serca widowni jeszcze zanim rozpoczęli swój występ. Zabawne komentarze pomiędzy utworami, przyjazna i otwarta postawa muzyków, a przede wszystkim fenomenalne brzmienie to przepis na stuprocentowe zadowolenie publiczności. Fantastyczny koncert został nagrodzony żywiołowymi i w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco.

Po występie wszyscy Goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki oraz wspaniałe i niezastąpione Czytelniczki: Barbarę Wesołowską, Renatę Morawiec, Annę Plata, oraz Iwonę Chmura

Również artyści z zespołu chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek i jeszcze przez długi czas towarzyszyli zgromadzonym Gościom uprzyjemniając wieczór barwnymi opowieściami ze świata muzyki.

dzibib0.jpg dzibib0
jpg, 85 KiB, 800x488
dzbib3.jpg dzbib3
jpg, 113 KiB, 800x600
dzibib00.jpg dzibib00
jpg, 96 KiB, 800x573
Komentarze (0)

24 kwietnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyły się dwa spotkania autorskie z Martą Polak, autorką dwóch książek z wierszami dla dzieci. Na widowni zasiedli uczniowie klas I, II oraz III i IV Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Młodszej grupie autorka prezentowała swoją książkę pt. „Pory roku”. Dzieci zostały przeniesione do świata barwnych wierszy, w których królowały nasze urokliwe pory roku. Nie zabrakło również zagadek i rebusów. Z kolei dla nieco starszych autorka przygotowała książkę pt. „Serce i kwiaty”, która zawiera zbiór wierszy okol­iczn­ości­owyc­h na różne okazje. Prezentując poszczególne wiersze Marta Polak nawiązywała do obchodów ważnych świąt, którym są dedykowane. Z sali padło wiele pytań dotyczących zarówno jej twórczości jak również procesu powstawania książki. Autorka to osoba niezwykle ciepła, serdeczna i kontaktowa, dlatego prowadzone przez nią spotkania były wyjątkowe, a wzbogaciła je prezentacja multimedialna zdjęć wykonanych przez Martę Polak oraz wystawa oryginałów ilustracji wykorzystanych w książkach.
Spotkaniami młodych czytelników z autorką zaakcentowano obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

mpolak_t2.jpg mpolak_t2
jpg, 33 KiB, 450x600
mpolak1.jpg mpolak1
jpg, 108 KiB, 800x600
mpolak8.jpg mpolak8
jpg, 85 KiB, 800x600
mpolak23.jpg mpolak23
jpg, 105 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Na kolejnym spotkaniu DKK dla dzieci(21.04), zajęliśmy się książka pt. „Wieloryb” –Renaty Piątkowskiej. Książka opowiada losy dziewczynki-Julki, borykającej się z problem nadwagi. Spotyka ją wiele nieprzyjemności z tego powodu. Pomimo różnych przeszkód dziewczynka nie załamuje się i szuka zawsze pozytywów swojej sytuacji. Otacza ja kilka przyjaznych osób, dzięki którym jest wesoła i nie przejmuje się swoim wyglądem.
Tytuł książki „Wieloryb” nawiązuje do przezwiska jakie używali koledzy w stronę Julki. Jak to jest być wielorybem? Znosić wyśmiewanie czy zaczepianie przez kolegów? Walczyć z za małymi ubraniami i babcią, która przyrządza cały czas pyszne lecz tuczące posiłki? Na takie pytania klubowicze starali się odpowiedzieć podczas burzliwej dyskusji. Ostatecznie Julka przezwycięża wiele przeciwności i z dnia na dzień jej waga maleje. Historia Julki uczy empatii i tolerancji wobec osób odmiennych. Pokazuje ważną rzecz, że można siebie lubić i akceptować, nawet borykając się z poczuciem inności, z odrzuceniem, ze złośliwością.
Spotkanie klubowe było bardzo ciekawe. Dzieci zostały podzielone na grupy i miały za zadanie odgadnąć fragmenty książki oraz hasła związane z książka podczas zabawy w kalambury. Dzieci dobrze się bawiły i pogłębiały wiedzę na temat omawianej książki.
Klubowicze bardzo angażują się w spotkania przynosząc drobny poczęstunek oraz recenzując omawiane książki. Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać książkę pt. „Tajemnice szpitala”, 19 maja br.
W1.jpg

W1.jpg W1
jpg, 79 KiB, 540x720
W2.jpg W2
jpg, 37 KiB, 540x720
W7.jpg W7
jpg, 33 KiB, 540x720
Komentarze (0)

szachy2017.jpg

szachy2017.jpg szachy2017
jpg, 50 KiB, 400x567
Komentarze (0)

wielkanoc17.jpg

wielkanoc17.jpg wielkanoc17
jpg, 66 KiB, 800x454
Komentarze (0)

Niedziela Palmowa, nazywana też „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”, to święto obchodzone w Kościele Katolickim na siedem dni przed Wielkanocą. W Polsce kultywowane jest już od czasów średniowiecza. Z dniem tym wiąże się zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych. Jakkolwiek obecnie bogaty ich wybór dostępny jest w sklepach, to jednak nadal najpiękniejsze i najcenniejsze są palmy wykonywane samodzielnie, zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Aby zachować ten zwyczaj co roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, przed Niedzielą Palmową organizowane są warsztaty w trakcie, których ich uczestnicy wykonują palmy wielkanocne. W tym roku w zajęciach, które odbyły się 7 kwietnia 2017 roku, uczestniczyli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spotkania prowadzone były przez Kierownika Filii Bibliotecznej w Zalipiu, a zarazem malarkę ludową Helenę Lelek przy wsparciu Kierownika Filii Bibliotecznej w Ćwikowie Pauliny Fic oraz pracowników oleśnieńskiej książnicy.
wielkanoc3.jpg

wielkanoc2.jpg wielkanoc2
jpg, 77 KiB, 800x600
wielkanoc3.jpg wielkanoc3
jpg, 76 KiB, 800x600
wielkanoc7.jpg wielkanoc7
jpg, 72 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Czy można żyć i zarabiać dzięki podróżowaniu, a jednocześnie marzyć o założeniu rodziny? Czy można być wolnym ptakiem, a jednocześnie pragnąć własnego domu i stabilizacji? Czy można być cenionym dziennikarzem, a jednocześnie nie umieć znaleźć właściwych słów, by porozumieć się z bliskimi? I w końcu – czy można kochać swojego byłego, a jednocześnie… wyjść za mąż z miłości do innego?!

dkkmar0.jpg

Najwyraźniej można. A najlepszym tego dowodem jest Annie Adams, główna bohaterka książki pt. „Dom z moich marzeń”, autorstwa Laury Dave. Annie to pełne dysonansów połączenie tak skrajnych postaw, zachować i emocji, że niekiedy trzeba się zastanowić, czy to wciąż ta sama osoba. Trzy­dzie­stol­etni­a bohaterka nie do końca wie, czego chce od życia i jakie są jej podstawowe cele. Z jednej strony uwielbia pracę dziennikarza i podróżnika, ale w swoim pasjonującym życiu zawodowym wciąż czuje pewną pustkę i – oczywiście – nie ma pojęcia, dlaczego, ani jak temu zaradzić. Kocha swojego chłopaka i rozpacza, gdy ten z nią zrywa, ale w końcu winą obarcza siebie i w ramach zado­śćuc­zyni­enia­ – oddaje byłemu chłopakowi ukochanego psa! I wreszcie – pozwala sobie na odrobinę szaleństwa, zakochuje się w przystojnym szefie kuchni, po niespełna trzech miesiącach wychodzi za niego za mąż i… nie jest pewna, czy nie powinna jednak wrócić do poprzedniego partnera! Niezdecydowanie bohaterki ma jednak swoją przyczynę. Otóż kobieta twierdzi, że wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia w jej życiu spowodowane są przez… jej ulubiony film. To bardzo wygodne tłumaczenie, które pozwala usprawiedliwić każdą pochopną decyzję i niefortunne zbiegi okoliczności, a tym samym – poczuć się bez winy. Czy Annie wreszcie uwolni się od ciążącego nad nią fatum, zdecyduje, czego pragnie, określi, co chce osiągnąć i wybierze, kogo kocha?

Książka pt. „Dom z moich marzeń” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 27marca 2017 roku.

dkkmar.jpg dkkmar
jpg, 90 KiB, 800x600
dkkmar0.jpg dkkmar0
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
13 14 15 16 17 18 19
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo