Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Springer_baner.jpg

Wanna z kolumnadą Filipa Springera to opowieść o planowaniu przestrzennym w naszym kraju. Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało i wdrażało go u siebie. Po wojnie system został scentralizowany, a w nowej Polsce nikt już nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Zamiast planowania mamy więc wszechobecny chaos. Springer uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Nie zaważając na zagradzające mu drogę płoty, meandrując pomiędzy setkami billboardów, przemierzał Polskę wzdłuż i wszerz. Jeździł po miastach i miasteczkach, ulicach widmach, przedmieściach bez dróg i chodników, przekraczał mosty nad nieistniejącymi rzekami, rozmawiał z urzędnikami, naukowcami, architektami i mieszkańcami nowych osiedli o obiecujących nazwach, które w rzeczywistości okazały się miejscami wygnania. Na Śląsku znalazł egipską piramidę, w Jelonkach coś w rodzaju Partenonu, a pod Warszawą wenecki pałac. Przy okazji określił też nową jednostkę chorobową – pastelozę. Tak oto z pozornie niei­nter­esuj­ąceg­o nikogo, nudnego zagadnienia powstała pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy, i ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość.
Ból oczu ma w tym wypadku bardzo istotne konsekwencje – skłania do myślenia i do przyjrzenia się przestrzeni, w której funkcjonujemy, zmusza nie tylko do patrzenia, ale przede wszystkim każe widzieć.
– Bernadetta Darska
Filip Springer (ur.1982) – ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Jego debiut literacki, reportaż Miedzianka. Historia znikania, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor takich reportaży jak Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL oraz Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach.
[źródło: nota wydawnicza]

Springer_baner.jpg Springer_baner
jpg, 37 KiB, 710x150
Komentarze (0)

koralewska_baner may.jpg

ALINA KORALEWSKA – nie widzi od 14 roku życia, jednak nie przeszkadza jej to w spełnianiu marzeń. Jest żoną, matką, pracuje i wciąż marzy o dalekim świecie. Swoją edukację rozpoczęła w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych we Wrocławiu, następnie kontynuowała ją w II Liceum Ogól­noks­ztał­cący­m w Opolu. Wybór ten był formą buntu przeciw standardowej rzeczywistości oferowanej osobom niep­ełno­spra­wnym­, która w tamtych czasach ograniczała się do pracy w spółdzielniach inwalidów. Ukończyła Filologię Romańską na Uniwersytecie Wrocławskim a następnie kurs z psychoterapii i studia podyplomowe z edukacji seksualnej i tyflopedagogiki.

Włada czterema językami: francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Podróżuje od 37 lat, odwiedzając najdziwniejsze zakątki świata i pomagając osobom niewidomym i upośledzonym umysłowo. Była już w Bułgarii, Francji, Włoszech, Maroku.

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Uwielbia nowe wyzwania i spotkania z ludźmi. Jest w stanie zarazić optymizmem każdą napotkaną na swej drodze osobę, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy narodowość.

Podczas spotkania opowie o swoich wyprawach w najbardziej niezwykłe zakątki świata.

koralewska_baner may.jpg koralewska_baner may
jpg, 39 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Krygiel_baner.jpg

Zbigniew Krygiel – absolwent Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Plastycznej w Poznaniu. Zajmuje się twórczością plastyczną i literacką. Brał udział w ponad 70 wystawach w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Francja, Włochy, USA). Jest autorem tomików poetyckich, aforyzmów, tekstów satyrycznych i sztuk teatralnych. Jego aforyzmy zostały opublikowane w prestiżowych ogólnopolskich wydawnictwach takich jak Wielka encyklopedia aforyzmów, Aforystyka polska XXI wieku, Aforyzmy polskie, 101 polskich aforyzmów, Szczęście w nieszczęściu, Kuchnia polityczna, O miłości wszelakiej, Aforyzmy biesiadne i kulinarne czy Prawdziwki aforystyczne. W 1997 roku wydał autorski tomik złotych myśli Aferyzmy. Mieszka w Dobrzeniu Wielkim.

Podczas spotkania będzie można usłyszeć poezję i aforyzmy artysty oraz obejrzeć multimedialny pokaz jego malarstwa. Wieczór uświetni grupa teatralno-muzyczna z Dobrzenia Wielkiego.

Krygiel_baner.jpg Krygiel_baner
jpg, 34 KiB, 710x150
Komentarze (0)

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 228 KiB, 600x849
Komentarze (0)

Wasiak_baner.jpg

Wasiak_baner.jpg Wasiak_baner
jpg, 34 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Bruczkowski_baner.jpg

Więcej na www.mbp-opole.art.pl

Bruczkowski_baner.jpg Bruczkowski_baner
jpg, 35 KiB, 710x150
Komentarze (0)

tutaj_mozecie_-_baner.jpg

Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego
Tutaj możecie sobie mieszkać
w reżyserii
Beaty Maliszkiewicz
23 stycznia 2014 r. (czwartek) godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul Minorytów 4
wstęp wolny

Film dokumentalny „Tutaj możecie sobie mieszkać” przedstawia losy ludzi, którzy urodzili się na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Siedem osób opowiada o dzieciństwie spędzonym na Kresach, o losach swoich rodzin, którym szczęśliwe życie przerwała II wojna światowa. Doświadczyli dwóch okupacji; bolszewickiej i niemieckiej, część z nich przeżyła rzeź wołyńską. Ostatecznie ich świat skończył się wraz z decyzją podjętą w Jałcie i Poczdamie o przesunięciu granic i przesiedleniu na tak zwane „ziemie zachodnie”. Bohaterowie filmu opowiadają o tym, jak wyglądała akcja przesiedleńcza i początki nowego życia na Śląsku Opolskim. Tu zderzyły się dwie odrębne kultury – kultura Ślązaków i Kresowiaków. Jak wyglądały te początki, co ocalało ze wspomnień, sposobu życia tam, na Kresach? Jak mieszkańcy Śląska Opolskiego przyjęli przybyszów – i co dla nich oznaczała ta zmiana? Takie pytania postawili autorzy filmu swoim rozmówcom, wśród których obok Kresowiaków znaleźli się także Ślązacy.

Inspiracją powstania dokumentu był poemat Tomasza Różyckiego „Dwanaście stacji”. I choć tekst nie pojawia się w filmie bezpośrednio, to podejmuje jego najważniejsze przesłania. To świadomość kończącego się świata, który coraz trudniej jest przechowywać, potrzeba ocalenie pamięci o trudnym doświadczeniu przesiedlenia, a także niełatwa koegzystencja tak różnych od siebie kultur; śląskiej i kresowej.

tutaj_mozecie_-_baner.jpg tutaj_mozecie_-_baner
jpg, 127 KiB, 710x150
Komentarze (0)

baner.jpg

Więcej na www.mbp-opole.art.pl

baner.jpg baner
jpg, 105 KiB, 710x150
Komentarze (0)

Najsłynniejszy miś świata, łasuch, wielbiciel miodku, mieszkający w Stumilowym Lesie - Kubuś Puchatek - 18 stycznia swoje święto. Dzień Kubusia Puchatka jest obchodzony na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne'a.
Zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów i bliższego poznania tego sympatycznego misia.

Komentarze (0)

Czytelniku, jeśli chcesz nadal korzystać z IBUKA libry zgłoś się po nowy PIN dostępu. Od połowy grudnia potrzebna będzie aktualizacja dostępu do księgozbioru bibliotek opolskich. Nowy kod można pozyskać poprzez formularz zgłoszeniowy lub osobiście w budynku Biblioteki Miejskiej. Potrzebny będzie numer karty bibliotecznej. Nowy kod należy wpisać w oknie dodawania bibliotek w swoim koncie osobistym IBUK libry. Dokładnie tak samo, jak dodawali Państwo bibliotekę po raz pierwszy.

Czytelnicy mogą kontrolować upływający czas trwania dostępu do księgozbioru. Gdy po zalogowaniu się klikniemy na „Opolskie Biblioteki Publiczne” w górnym lewym rogu na stronie IBUKA, w rozwiniętym oknie zobaczymy informację, ile dni pozostało do końca.

Komentarze (0)
1
...
62 63 64 65 66 67 68
...
71
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo