Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
[awatar]
Świecie MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 52 333 48 10
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: świecki
Adres: ul. Sienkiewicza 4
86-100 Świecie
E-mail: kontakt@bibliotekaswiecie.pl

Poniedziałek 09.00 - 15.00

Wtorek 09.00 - 19.00

Środa 09.00 - 19.00

Czwartek 09.00 - 19.00

Piątek 09.00 - 19.00

Sobota 09.00 - 14.00

Logo portalu

2014ŚDK_1458x1050.jpg 2014ŚDK_1458x1050
jpg, 356 KiB, 1458x1050
Komentarze (0)

Logo portalu

Sowa_742x1050.jpg Sowa_742x1050
jpg, 151 KiB, 742x1050
Komentarze (0)

Logo portalu

24.04.2014 (czwartek) o godz. 17 00

Zapraszamy do filii nr 5 na dyskusję nad książką:

Logo portalu

Pogodna, pełna witalności i często wesoła książka o życiu, które ciągle jeszcze warte jest tego, by żyć, i które być może niewiele się różni od tego, jakie wszyscy na co dzień prowadzimy.
Do głębi poruszająca historia o człowieku, którego żywotność i mądrość nie zniknęły wraz ze starością i chorobą Alzheimera. Syn, dzięki opiece nad ojcem, na nowo odkrywa to, co w życiu ważne. Wspomina własne dzieciństwo i młodość spędzone w rodzinnym domu na wzgórzu. Ponownie zawiera przyjaźń z ojcem, towarzysząc mu w chorobie i próbując zrozumieć jego często oryginalne wypowiedzi. Odkrywa przy tym, że ojciec nadal wszystko ma: wdzięk, pewność siebie i poczucie humoru oraz że człowiek zawsze pozostanie człowiekiem - ze swoją przeszłością, indy­widu­alno­ścią­ i godnością.
Arno Geiger (ur.1968) - pisarz austriacki, autor m.in. U nas wszystko dobrze i Alles über Sally. Otrzymał nagrodę Friedricha Hölderlina (2005), Główną Nagrodę Związku Wydawców i Księgarzy Niemieckich (Deutscher Buchpreis, 2005) oraz nagrodę Johann-Peter-Hebel-Preis (2008). Mieszka w Wiedniu i Wolfurcie.

Komentarze (0)
Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy, obecni i przyszli, w oczekiwaniu na telewizję… założyliśmy sobie własną. Chcemy, by nie ominęło Was żadne z wydarzeń z życia naszej Biblioteki. Proponujemy Wam wyczerpującą informację o naszych sprawach, ale w pigułce, taki biblioteczny Teleexpress w, miejmy nadzieję, atrakcyjnej formule. Będziemy spotykać się przed kamerą od czasu do czasu i rejestrować dla Was to, co było oraz zapraszać Was na to, co będzie. Będziemy do Was mówili, a to, co mówione będzie zilustrowane stosownym materiałem wideo. Będziemy z założenia nieregularni, a konwencja będzie tak wolna, że aż trudno ją uchwycić w jakimś zgrabnym zdaniu z sensem. To serwis z natury uzupełniający inne nasze źródła informacji, więc nie będzie ani zbyt obszerny, ani zbyt poważny. Jednak zrobimy wszystko, by jego wartość informacyjna była imponująca, więc, Kochani, szukajcie nas wszędzie! Spodziewajcie się nas wszędzie! Czekajcie na nas! Będzie nas więcej. Już wkrótce.

Komentarze (3)

Logo portalu

Logo portalu

To spotkanie z grupą zerową było kontynuacją poprzedniego, tzn. dotyczyło książek. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach, które czytają im rodzice przed snem. Wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki” Sharon Jennings. Zadaniem plastycznym była samodzielnie wykonana zakładka do książki. Podczas tego spotkania powitaliśmy dwoje nowych dzieci, które dołączyły do grupy. Urodziły się w Szkocji, tam chodziły do szkoły podstawowej, a teraz zamieszkały w Polsce. Pokrótce opowiedziały o swoim pobycie za granicą. Podobną historię przeżył bohater przeczytanego dzieciom tekstu pt. Hej, Piotrek” Barbary Gawryluk z książki „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”.

Oprac. Izabela Feddek

Komentarze (0)

Logo portalu

Komentarze (0)

Logo portalu

Drodzy Czytelnicy!

Z okazji Światowego Dnia Książki zapraszamy do świętowania śpiewająco!

23 kwietnia o godz.18.00 zapraszamy Was na Literackie Karaoke, czyli wyśpiewaj to co czytasz! Będziemy śpiewać piosenki inspirowane literaturą.

Na zgłoszenia czekamy w siedzibie głównej MBP do 17 kwietnia – można zgłaszać się osobiście, telefonicznie lub drogą e-mailową. Treść zgłoszenia powinna zawierać imię i nazwisko, wiek, nr kontaktowy lub adres e-mail oraz tytuł wykonywanego utworu. Osoby śpiewające zapraszamy na godzinę 17.40 publiczność na 18.00.

Czeka nas niesamowita zabawa, kawiarniany klimat i niespodzianki!

Przygotowaliśmy dla Państwa kilkadziesiąt propozycji piosenek inspirowanych literaturą, nie jest to jednak lista zamknięta, mile widziane sugestie.

Piosenki inspirowane literaturą

Literackie_karaoke_2_1_742x1050.jpg Literackie_karaoke_2_1_742x1050
jpg, 153 KiB, 742x1050
Komentarze (0)

Logo portalu
fot. Marcin Warmke

Życie każdego z nas nigdy nie jest czarno-białe
i nigdy nie przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na dyskusji o książce „Ogród wieczornych mgieł”, której autorem jest malezyjski pisarz Tan Twan Eng. Poprzez omawianą lekturę, Klubowicze przenieśli się do malowniczej Malezji, pełnej egzotyki, ale również i cierpienia. Książka ta, okazała się bardzo ciekawa i odkrywcza, czytelnicy przeczytali ją z wielką przyjemnością i zain­tere­sowa­niem­. Jak powiedziała jedna z Pań: była to lektura, której bardzo potrzebowałam. Tan Twan Eng urodził się w 1972 roku w Penang, wyspie u północno-zachodnim wybrzeżu Malezji, dorastał w stolicy kraju, Kuala Lumpur. Podczas studiów na stopień magistra prawa na Uniwersytecie w Cape Town zaczął pisać swoją pierwszą powieść „The Gift of Rain”, którą zadebiutował w 2007 roku. Powieść ta, otrzymała nominację do Nagrody Bookera i została przetłumaczona na wiele języków. Rok 2012 przyniósł drugą powieść tego malezyjskiego autora i kolejną nominację do Bookera (tym razem już w gronie finalistów), a także pomniejsze nagrody literackie i przekład na język polski.

Dyskusja dowiodła, że „Ogród wieczornych mgieł” to książka niezwykła, książka, która opowiada o cierpieniu, samotności, miłości i przemijaniu. Ukazuje obraz Malezji w czasach kolonizacji i okupacji japońskiej II wojny światowej. Niezwykłość tej powieści tkwi w jej bohaterach – sędzinie, Yun Ling Teoh i ogrodnikowi Nakamury Arimoto. Tę dwójkę połączył tytułowy ogród, Yugiri - ogród wieczornych mgieł. Yun Ling, przeżyła obóz jeniecki, gdzie doznała uszczerbku na zdrowiu, straciła palce lewej dłoni. Straciła również siostrę, dla której postanowiła stworzyć ogród, podobny do ogrodu, którym zachwycała się w młodości. Poprzez przyjaciela, Magnusa Pretoriusa, plantatora herbaty, poznaje japońskiego ogrodnika Arimoto, który pracował dla cesarza Hirohito i stworzył przepiękny japoński ogród Yugiri. Yun Ling pod okiem Arimoto poznaje tajniki japońskiej sztuki zakładania i pielęgnowania ogrodu. „Ogród wieczornych mgieł” dla tej dwójki stał się ogrodem pamięci, a zarazem zapominania. Ogród stał się świadkiem miłości, cierpienia, tęsknoty i końca.
Klubowicze powiedzieli, że autor doskonale przedstawił nie tylko bohaterów, ale również tytułowy ogród. Czytając książkę czuje się klimat nie tylko ogrodu, ale również opuszczonego klasztoru czy dżungli. W trakcie lektury wraz z bohaterami przenosimy się w tamte klimaty, w oazę spokoju, medytacji i refleksji, w czas wieczornych mgieł.

Klubowiczów zaskoczył fakt, że tak mało wiemy o historii tego kraju. Można powiedzieć, że dzięki tej książce poznaliśmy bliżej Malezję, kraj dla nas egzotyczny. Klubowicze stwierdzili, że okupacja japońska w Malezji przypomina okupację hitlerowską w Polsce. Według nich jest to przedstawiony obraz II wojny światowej w innym spojrzeniu.

„Ogród wieczornych mgieł” to książka, która na długo pozostanie w pamięci Klubowiczów. Napisana językiem barwnym i plastycznym, okazała się lekturą poznawczą, bo przecież tak mało wiemy o tym kraju. Jednogłośnie Klubowicze powiedzieli, że warto było przeczytać tę oryginalną książkę, niektórzy stwierdzili, że na pewno do niej jeszcze powrócą.

Spotkanie zakończyło stwierdzenie, że książka jest nie tylko warta przeczytania, ale również polecenia! Naprawdę warto wybrać się w tę podróż!!!

                                 Marcin Warmke(moderator DKK w Świeciu)
Komentarze (0)

Logo portalu
fot. Iwona Grabowska

Logo portalu
fot. Iwona Grabowska

Kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi w bibliotece” już za nami. W ostatni poniedziałek marca br. na naszych czytelników czekała miła niespodzianka - wirtualna podróż do świata Orientu. Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, a zarazem przewodnikiem po Turcji był Leszek Szczasny, raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof (dr filozofii UJ), a z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter, autor książki „Świat na wyciągnięcie ręki", którą promował w czasie spotkania.

Poprzez slajdowisko „TURCJA - PIERWSZY KROK DO ORIENTU” podróżnik przedstawił relację ze swojej podróży po północnych i centralnych regionach Turcji. Swoją opowieść podzielił na dwa bloki tematyczne, w pierwszym wybraliśmy się do Stambułu, największej metropolii na świecie. Jak sam przyznał: Nie lubię dużych miast, wolę poruszać się mniej uczęszczanymi szlakami. Stambuł to wyjątkowe miasto, leżące na dwóch kontynentach. Gdyby cały świat był jednym państwem, to Stambuł powinien być jego stolicą. Następnie poprzez barwne fotografie mieliśmy okazję podziwiać piękno Gór Szarych, fantastycznej Kapadocji czy dzikiego Morza Czarnego.

W drugiej części podróżnik przedstawił współczesnych Turków. Jak sam powiedział: Podróżuję "niskobudżetowo" - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Najczęściej śpię pod gołym niebem, ale i również goszczę w domach osób, których kulturę i zwyczaje chcę poznać. Ułatwia mi to przynależność do „Internetowego Klubu Podróżnika”. Jak się okazuje Turkowie są bardzo gościnnym narodem, a Turcja to kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce i turystyce, dlatego nie mogło zabraknąć opowieści o handlu, barach, w których mężczyźni grają w domino, o środkach transportu, a także herbacie, która jest uprawiana nad Morzem Czarnym. Turkowie bardzo cenią sobie ten trunek, bardziej niż kawę czy napoje alkoholowe. Leszek Szczasny powiedział, że: Bardzo cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem, lubię wyruszyć w jego świat.

Jak się okazało dla niektórych uczestników było to kolejne spotkanie z Turcją. Czytelnicy, którzy również odwiedzili ten kraj, chętnie zadawali pytania, które dotyczyły między innymi: polskiej osady w Turcji - Polonezkoy (Adampol), tańczących derwiszów, śladów chrześcijaństwa, w jaki sposób podróżnik przygotowuje się do wyprawy oraz czy możliwe i bezpieczne byłoby podróżowanie młodej kobiety po Turcji, w podobny sposób jak Leszek Szczasny, czyli w pojedynkę.

Spotkanie to, było zachętą do sięgniecia po książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, w której autor porusza, rozśmiesza, prowokuje, ale przede wszystkim zmusza do głębokiego zastanowienia. Zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Publikacja ta, powstawała przez kilka lat i jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie, podróży po Hiszpanii, Ukrainie, Turcji, Syrii i całych Bałkanach. Książka ta, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Już niedługo będzie można ją wypożyczyć w naszej bibliotece.

Wirtualna podróż po Turcji wraz z Leszkiem z Szczasnym była spojrzeniem na piękno i egzotykę niecodziennych tureckich pejzaży, nie tylko zapoznaliśmy się z odmienną kulturą i mentalnością, ale myślę , że podróżnik przekonał nas do tego, że warto realizować swoje marzenia!

                                                                             Oprac. Marcin Warmke
Komentarze (0)
1
...
8 9 10 11 12 13 14
...
23
Mrągowo BM
carens2
Asq
rudaroksa
DABUUTAD
mkucu
nephante
BibliotekarzMarcin
ArachnaLoo
kobiecaheca
kropelkaplus
tommax00
bjozovski
em.em
karczesia.97
czapiewskikazimierz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo