Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
[awatar]
Świecie MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 52 333 48 10
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: świecki
Adres: ul. Sienkiewicza 4
86-100 Świecie
E-mail: kontakt@bibliotekaswiecie.pl

Poniedziałek 09.00 - 15.00

Wtorek 09.00 - 19.00

Środa 09.00 - 19.00

Czwartek 09.00 - 19.00

Piątek 09.00 - 19.00

Sobota 09.00 - 14.00

Komentarze (0)

Odcinek 2

Komentarze (1)

Logo portalu

Dnia 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji spotkanie z dziećmi z klasy „0” poświęcone było książce, a dokładnie procesowi jej powstawania. Dzieci, w przystępny sposób, zapoznano z całym cyklem tworzenia książki, tj. od momentu powstania pomysłu autora, napisanie tekstu, oddanie do wydawcy, uzupełnienie różnego rodzaju ilustracjami, wydrukowanie, dostarczenie do księgarń i bibliotek. Wykorzystano przy tym pozycję Anny Sójki pt. „Jak powstaje książka”. Zadaniem plastycznym było „wydanie” swojej książeczki. Była to kolorowanka-historyjka obrazkowa z najważniejszymi etapami postawania książki. Dzieci dodatkowo wykonały do niej okładkę z własnoręcznym podpisem (imieniem) jako autor książki.

Oprac. Izabela Feddek

Komentarze (0)

Logo portalu

Dziś na grupie zabawowej rozmawialiśmy o naszej planecie. Aby było weselej dzieci kolorowały kolorowanki z obrazkami Ziemi. Po kolorowaniu razem z rodzicami poczytały książeczki pokazujące jaka piękna jest nasza planeta, jakie kolory, kształty, skarby ma. Po śniadanku maluchy bawiły się w jednych z najmniejszych mieszkańców Ziemi, a mianowicie w chomiki.

Oprac. Marzena Kłodzińśka

Komentarze (0)

Logo portalu

Już dawno Biblioteka nie była tak rozśpiewana, tak dźwięczna. Najstarsi czytelnicy nie pamiętają służby bibliotecznej w tak muzycznej formie. Niech żałują, ci którzy nie byli, bo po prostu dobrze się bawiliśmy… w Światowym Dniu Książki. To święto wszystkich czytających obchodziliśmy naprawdę hucznie. By oddać należny szacunek książce wszystkie piosenki inspirowane były literaturą. Publiczność mogła więc usłyszeć m. in. Henryka Sienkiewicza (Dumka na dwa serca) obok Agnieszki Osieckiej (Okularnicy), Jonasza Koftę (Pamiętajcie o ogrodach) w doborowym towarzystwie Adama Mickiewicza (Niepewność), czy też Kornela Makuszyńskiego (Lato czeka) bok w bok z Marią Dąbrowską (Walc z Nocy i Dni). Takie zaskakujące, a nawet egzotyczne spotkania możliwe były tylko tego dnia u nas. Głosy chóralne i solowe, starsze i młodsze, niskie i wysokie wypełniały czytelnię, która zamieniła się w dom restauracyjny z estradą, niemal z prawdziwego zdarzenia, a wtórująca wszystkim publiczność dodawała otuchy stremowanym. Nie brakowało odważnych dźwiękowych parafraz, śmiałych arytmicznych wykonań i zupełnie autorskich nut, bo podczas naszego ‘literackiego karaoke’ obowiązywała powszechna wolność śpiewania. Szczególną uwagę pragnę zwrócić na pewien utwór w wykonaniu ‘czterech pancernych bibliotekarzy’, który ma wszelkie dane, by być wysoko na wszystkich możliwych listach przebojów. Gwoli ścisłości, rozśpiewana publiczność świetnie bawiła się również podczas muzycznego konkursu, który nie sprawił naszym gościom najmniejszym kłopotów. Wszyscy laureaci otrzymali skromne, ale miłe upominki. Całość uwieńczył występ Ariela Stawskiego, który przygotował dla zebranych kilka nastrojowych utworów z akompaniamentem gitary akustycznej. To był naprawdę udany wieczór!

Pozostałe odsłony:

[odsłona 1]{www.youtube.com)

[odsłona 2]{www.youtube.com)

[odsłona 3]{www.youtube.com)

[odsłona 4]{www.youtube.com)

Komentarze (1)

Logo portalu

Logo portalu

„Dzieci wspomagajcie swoich rodziców w starości. A jeśli nawet stracili rozum, miejcie wyrozumiałość, nie pogardzajcie nimi, choć jesteście w pełni sił”. Stosunek dzieci do starzejącego i chorego ojca to temat książki Arno Geiger pt. „Stary król na wygnaniu”, którą omawialiśmy na ostatnim spotkaniu DKK. Łatwo odgadujemy, że stosunek dzieci do starzejących się rodziców bywa nieraz daleki od ideału. Można powiedzieć, czyż nie mogło być tak, że rodzice sami temu zawinili, będąc uprzednio dla swoich dzieci obojętnymi, zbyt surowymi, a dzieci potem się rewanżują tym samym. Przykładem mogą być „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Ojciec Goriot” Honore de Balzaca. Są jednak sytuacje kiedy rodzice wypełnili swoje obowiązki rodzicielskie bez zarzutu i nagle na starość zaczynają dziwaczeć. Robią się nerwowi, grymaśni i ciągle czegoś zapominają, trudno z nimi wytrzymać. Póki tylko zrzędzili robili nie tak jak powinni jeszcze się da wytrzymać. Ale przychodzi taka chwila kiedy rodzic nie poznaje swoich najbliższych, swojego mieszkania, wychodzi z domu w nocy w piżamie, wtedy nie ma już wątpliwości, że jest to bardzo groźna choroba, która nazywa się Alzheimer.

Właśnie o tej strasznej chorobie jest książka, którą omawialiśmy na spotkaniu. Autor książki opisał historię swojego ojca chorego właśnie na Alzheimera, którym opiekował się przez 10 lat wraz ze swoim rodzeństwem. Arno Geiger potrafił opisać opiekę nad chorym ojcem i problemy związane z jego stanem prostym językiem, bez patosu. Skupia się na możliwości zachowania choćby odrobiny komunikacji z chorym ojcem. Zdaniem klubowiczów czytając książkę nie miało się wrażenie, że czyta się o chorym człowieku. Jedna z naszych klubowiczek pracuje właśnie przy opiece nad takimi chorymi starymi ludźmi, ponieważ jest pielęgniarką w Szpitalu Wojewódzkim i opowiedziała nam jak trudna jest nad nimi opieka. Klubowicze stwierdzili, że książka „Stary król na wygnaniu” to piękna książka, ciepła nie epatująca brzydkimi aspektami choroby, lecz podkreślająca rolę bliskości, cierpliwości i mądrych wyborów osób opiekujących się chorym ojcem.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 29.05.2014r. Omawiać będziemy książkę Joanny Miszczuk pt. „Córki swoich matek”

Helena Białek moderator filii nr 5

Komentarze (0)

Logo portalu

23 kwietnia po raz ósmy obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To dobra okazja do spotkań o książce, przypominania o jej odległej i zawiłej historii oraz zachęcanie do jak najczęstszego sięgania po nią.

Tym razem w Bibliotece gruczeńskiej odbyły się trzy takie spotkania z następującymi grupami: przedszkolakami, uczniami klasy IV oraz paniami w ramach warsztatów ręko­dzie­lnic­zych­. Przedszkolaki miały okazję poznać wiele faktów związanych z dawnym i współczesnymi książkami. Posłuchały świetnej bajki „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Dodatkowo w prezentację włączono wiele pytań dotyczących książek, a dzieci miały okazję zdobywać „guziki”. Na koniec piątka tych, którzy zgromadzili najwięcej guzikowych punktów otrzymała upominki w postaci książek, zaś dodatkowo każdy dostał książeczkę do samodzielnego wypełnienia.

Uczniowie klasy IV wspólnie z bibliotekarzem poczynili króciutki przebieg powstawania książek aż do czasów obecnych. Dowiedzieli się jak skomplikowany do opanowania system pisma mają Chińczycy oraz jak wiele dzieci z afrykańskich krajów obecnie nie ma szans na naukę, ponieważ muszą pracować w fabrykach czy przy wypasie zwierząt. Gości mieli okazję pobawić się alfabetem tworząc długie słowa z zaproponowanych przez bibliotekarza. Na koniec uczestnicy spotkania obejrzeli króciutki filmik „Czytam” (sami mieli sobie odpowiedzieć jak to jest z nimi, w ich rodzinach, społecznościach lokalnych) oraz poznali dane dotyczące malejącego poziomu czytelnictwa w Polsce. Wszyscy otrzymali zakładki z róża jako zachętę do czytania. Panie na warsztatach ręko­dzie­lnic­zych­ uszyły rozgwiazdy z drobnych koralików, po czym połączyły je z metalowymi zakładkami… aż chce się wykorzystać je w praktyce…

Oprac. Lidia Heinrich-Weiner

Komentarze (0)
1
...
7 8 9 10 11 12 13
...
23
Mrągowo BM
carens2
Asq
rudaroksa
DABUUTAD
mkucu
nephante
BibliotekarzMarcin
ArachnaLoo
kobiecaheca
kropelkaplus
tommax00
bjozovski
em.em
karczesia.97
czapiewskikazimierz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo