Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
[awatar]
Świecie MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 52 333 48 10
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: świecki
Adres: ul. Sienkiewicza 4
86-100 Świecie
E-mail: kontakt@bibliotekaswiecie.pl

Poniedziałek 09.00 - 15.00

Wtorek 09.00 - 19.00

Środa 09.00 - 19.00

Czwartek 09.00 - 19.00

Piątek 09.00 - 19.00

Sobota 09.00 - 14.00

Logo portalu

www.bibl­iote­kasw­ieci­e.pl

Leszek_Szczasny_plakat_743x1050.jpg Leszek_Szczasny_plakat_743x1050
jpg, 248 KiB, 743x1050
Komentarze (0)

Logo portalu

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Za pośrednictwem powieści Dom pod Lutnią Kazimierza Orłosia przenieśliśmy się na mazurską wieś. W czasie spotkania okazało się, że było to pierwsze spotkanie Klubowiczów z twórczością tego autora. Kazimierz Orłoś to prozaik, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy i telewizyjny, także dramaturg i publicysta. Jest to pisarz tego pokolenia, którego dzieciństwo przypadło niemal w całości na okres okupacji niemieckiej. Swój pierwszy zbiór opowiadań – Między brzegami wydał w 1961 roku.

Dom pod Lutnią podzielił Klubowiczów, jednym się książka bardzo podobała, przeczytali ją jednym tchem i z wielką przyjemnością, pozostali przeczytali, ale nie wyrażali dużego entuzjazmu, stwierdzili, że jest poprawna, ale zawiedli się, bo czego innego po niej się spodziewali.

Akcja tej powieści rozgrywa się w małej mazurskiej wiosce w bardzo trudnych dla Polaków powojennych czasach. Jej głównym bohaterem jest przedwojenny pułkownik Wojska Polskiego Józef Bronowicz, który przeżył okupację hitlerowską w obozie jenieckim. Po powrocie do domu nie mógł się odnaleźć się w powojennej Warszawie, dlatego postanowił wyjechać na łono natury i wieść spokojne życie na jednej z mazurskich wsi. Jego spokojne wiejskie życie zmienia przyjazd dzie­więc­iole­tnie­go wnuka Tomka, którego matka postanowiła oddać na wychowanie dziadka. Od tej chwili Bronowicz wraz wnukiem spędza noce i dnie w Domu pod Lutnią. Obok głównych bohaterów pojawiają się mieszkańcy mazurskich wiosek, różnej narodowości i kultury, Ukraińcy, Niemcy, osoby przesiedlone z Wileńszczyzny oraz rdzenni Mazurzy.

Dla Klubowiczów, którym książka nie przypadła do gustu, bohaterowie książki wydali się zbyt banalni. Zabrakło im ich psyc­holo­gicz­nego­ portretu, szczególnie Tomka, którego jak stwierdzili nie poznajemy wcale. Wiedzie on sielankowe, beztroskie dzieciństwo na wsi u dziadka i na tym koniec. Tok dyskusji toczył się głównie wokół pułkownika Bronowicza, który wzbudził antypatie, ale również i sympatie. Jedni ocenili go surowo, że wciąż podkreślał swoje pułkownikostwo, że nie zachowywał się honorowo jak przystało na Ułana, szczególnie w stosunku do żony. Porzucił przecież żonę, rodzinę, w dodatku związał się z młodą dziewczyną. Pozostali zachowanie Bronowicza tłumaczyli, że wojna przekształciła psychikę wielu ludzi. W Domu pod Lutnią mamy wyraźnie pokazane skutki wojny odciśnięte na rodzinie. Bronowicz pragnął spokojnego życia, miał dość już reguł, nie mógł udawać, że wszystko jest w porządku.

Klubowicze stwierdzili, że autor chciał przedstawić realia pierwszych lat po wojnie, ukazać swobodę i bezduszność władzy. Jego książka to sielanka w miejscu, czasie, wśród ludzi, którzy wcale sielankowo nie żyją. Klubowicze, którym przyszło żyć w tych trudnych powojennych czasach powiedzieli, że dobrze pamiętają, że po wojnie nie było bezpiecznych miejsc i życie nie było łatwe.

Dom pod Lutnią to lektura, łatwa lekka i przyjemna, jak powiedziała jedna z Pań – nieszkodliwa. Napisana poprawnym, gładkim i przyjemnym językiem. Klubowicze stwierdzili, że niektóre wątki były tylko naszkicowane, brakowało ich rozwinięcia. Niektórzy przyznali, że pewnie szybko o niej zapomną, ale dla większości książka Kazimierza Orłosia pozostanie w pamięci, bo jej lektura przywołała wspomnienia, wspomnienia lat dzieciństwa spędzonego na wsi. Autor oczami dziecka ukazuje sielankowość wsi. Przyznali, że powieść ta, ubarwia wewnętrznie, ale to wspomnienia grały dużą rolę. Jedna z Pań powiedziała, że nasza dyskusja była ciekawsza niż sama książka, że ciekawiej przedstawiamy bohaterów niż sam autor.

Dyskusję zakończyło spostrzeżenie: Życie ludzkie toczy się pomimo cierpienia, dramatu, bólu i bywa szczęśliwe. Dowodem na to jest dom pod szczęśliwą gwiazdą, Dom pod Lutnią.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Komentarze (0)

Logo portalu

„Ogród wieczornych mgieł” to powieść pochodzącego z Malezji pisarza Tan Twan Enga. Za książkę tę otrzymał azjatyckiego Bookera, a także nominację do najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Główna bohaterka powieści Teoh Yun Ling pochodząca z dobrej chińskiej rodziny trafia wraz z siostrą starszą od niej o trzy lata do obozu konc­entr­acyj­nego­.

Historia, którą opowiada Eng jest u nas właściwie nieznana. W 1942 roku Malezję podbili Japończycy. Klubowicze w trakcie dyskusji stwierdzili, że działania Japończyków niewiele różniły się od tych, które miały miejsce w naszym kraju w czasie wojny. Czas spędzony w obozie naznaczył całe życie Ling. Ona jedna ocalała z obozu, który znajdował się gdzieś na terenie Malezji i będzie chciała spełnić marzenie swojej siostry i zaprojektować dla niej ogród w japońskim stylu. W tym celu udaje się na naukę do Aritomo, Japończyka mieszkającego na Malajach, byłego ogrodnika cesarza Japonii. Mimo jej nienawiści do Japończyków Ling zaprzyjaźnia się z Aritomo.

Zdaniem klubowiczów zaprojektowanie właśnie tego ogrodu było jej obsesją, która trzymała ją przy życiu. Klubowicze stwierdzili podczas dyskusji, że autor opowiadając dzieje główne bohaterki, kreśli panoramę powojennych Malajów, które nękane są po II Wojnie Światowej przez japońską komunistyczną partyzantkę. Zastanawiali się również nad tym kim był Aritomo i dlaczego opuścił Japonię tak nagle. Wszystkim klubowiczom książka się spodobała, mówili, że to poważna lektura, którą można polecić innym. Ich zdaniem autor działa na wyobraźnię. Powieść ukazuje nam kulturę Japonii, piękne krajobrazy – pola herbaciane, oraz przybliża nam tamtejszą politykę. Czytając książkę bardziej, niż na historii skupiamy się na zarysowanych przez autora krajobrazach.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 27.03.2014r. Będziemy omawiać książkę Jonathana Safrana Foer pt. „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”.

Oprac. Helena Białek - moderator DKK

Komentarze (0)

Logo portalu

Serdecznie zapraszam na X Świecki Spacer Fotograficzny, który odbędzie się już 29 marca br. o godzinie 11.00 w Izbie Regionalnej

Spacer ten będzie wyjątkowy. Dzięki pomocy Izby Regionalnej, która nas ugości i da miejsce potrzebne do części akcji, możliwe stało się bowiem zaproszenie grupy fotografów zebranych pod nazwą Otwartych Warsztatów Fotografii Plenerowej, a co za tym idzie, zorganizowanie serii darmowych warsztatów z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej.

Kinga Willim

Komentarze (0)

Logo portalu

Bibliotekę w Grucznie odwiedziły dzieci z pobliskiego Przedszkola. Tematem spotkania były pszczoły i produkty pochodzące z ich pracy. Uczestnicy sporo dowiedzieli się o początkach pszczelarstwa na świecie i w Polsce. W dawnych czasach owady te były bardzo szanowane, ponieważ często one zarabiały na utrzymanie domu i dawały dobrobyt. Dlatego nazywano je ZŁOTYMI MUSZKAMI lub BOŻYMI ROBAKAMI.

Dla przystępnego zobrazowania pracy pszczelarza wykorzystano opowiadanie Ralfa Butschkowa „Mam przyjaciela pszczelarza” oraz inne książki. Dzieci z uwagą słuchały wszystkiego oraz same opowiadały co robić jak zostanie się użądlonym przez pszczoły. Bibliotekarka także podała kilka wskazówek jak się w takiej sytuacji zachować. Przedszkolaki za pomocą dotyku i węchu rozpoznawały produkty związane z aktywnością pszczół, między innymi: świecę woskową, mydło z miodem, miód w słoiczku, herbatę z miodem, tabletki, książkę… Miały też okazję na żywo zobaczyć trzy przedmioty pożyczone prosto z pasieki: ramkę z węzą, podkurzacz i widelec do odsklepiania wosku. Na koniec dzieci z wielką ochotą wykonały papierowe pszczółki…

Oprac. Lidia Heinrich-Weiner

Komentarze (0)

Logo portalu
Logo portalu

Jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąc spotkało się kilkoro dzieci chętnych do porozmawiania o książkach. Niesłabnącym zain­tere­sowa­niem­ cieszą się różnorodne historie, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Wspólnie zaczęliśmy czytać powieść Tomasza Trojanowskiego "Kocie historie". Głównymi bohaterami są trzy koty: Herman, Zofia i Gieniek mieszkające w domu Dużego. Koty jak się można domyśleć uwielbiają jak coś się dzieje, więc wpadają co chwila na szalone pomysły, jakie? to już w książce… W części plastycznej zajęć wykonaliśmy bukieciki fiołków.

                                                                                                      Oprac. Wioletta Duda
Komentarze (0)

Logo portalu

Od 11 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu bierze udział w szkoleniach online. Spotkajmy się na kawie... ONLINE to cykl webinariów poświęconych komunikacji biblioteki z otoczeniem.

KLIKNIJ i dowiedz się o czym rozmawialiśmy do tej pory.

Komentarze (0)

Logo portalu
fot. Joanna Gibas

Logo portalu
fot. Joanna Gibas

Logo portalu
fot. Joanna Gibas

Pierwsze w tym roku Spotkanie z Historią poświeciliśmy szkolnictwu. Na wstępie przypomnieliśmy sobie jeden z odcinków Spacerów z Historią w TV CSW pt. „Śladami świeckich szkół” Mając taki bagaż wiedzy mogliśmy rozpocząć historyczną podróż po pierwszych szkołach naszego miasta. Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a warto podkreślić, że miłośników historii nie brakuje, wiedzą jak ciekawa była to podróż. Ruszyliśmy z pierwszej szkoły parafialnej, która istniała przy kościele farnym za czasów krzyżackich, po drodze weszliśmy do pierwszej szkoły miejskiej. Szkoła ta istniała przy ratuszu, który mieścił się niedaleko obecnej stacji benzynowej. W niej zatrzymaliśmy się nieco dłużej, ponieważ uczył tu główny bohater naszego spotkania – Franciszek Miernicki, człowiek niezwykły, autor pierwszego elementarza. Pełen tytuł to: „Elementarz do ćwiczenia się w polskim czytaniu. Zastosowany ile możności równocześnie do czytania i pisania jako też głosowania i sylabizowania.” Prócz podstawowej funkcji, elementarz był również swego rodzaju księgą moralnych prawd, z którymi dzieci mogły obcować od najmłodszych lat. Elementarz wydawany był w pierwszej świeckiej drukarni przy ul. Fryderykowskiej, obecnie Mickiewicza. Idąc dalej mówiliśmy o Szkole Podstawowej nr 7, która powstała w 1863r. - to najstarsza szkoła w przeniesionym w XIX w. Świeciu. Druga w kolejności szkoła to Liceum Ogól­noks­ztał­cące­ im. Floriana Ceynowy, dawniej I Państwowe Gimnazjum Humanistyczne, które zaczęło funkcjonować w 1903r. Wędrówkę zakończyliśmy w Szkole Podstawowej nr 1, oddanej do użytku w 1916r. Nie zapomnieliśmy też o Szkole Podstawowej w Przechowie i tzw. „Szkole Zimowej”, czyli Żeńskiej Szkole Gospodarczej w obecnym Zespole Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch. Jak to zazwyczaj bywa na spotkaniach z historią, temat nie został wyczerpany, myślę jednak, że będzie okazja do niego wrócić.

Logo portalu

Logo portalu

Logo portalu

                                                                             Oprac. Joanna Gibas
Komentarze (0)

Logo portalu

Podczas dzisiejszego spotkania na Grupie Zabawowej dzieci poznawały tajemnice Afryki. Dzięki książeczkom mogły zobaczyć jakie zwierzęta zamieszkują ten piękny kontynent. Zwierzęta tak im się spodobały, iż postanowiły je narysować. Po kolorowaniu miały okazję spróbować pograć na bębenku bongo. Po śniadanku przyszła pora na wspólną zabawę.

Logo portalu

Logo portalu

Logo portalu

                                                                            Oprac. Marzena Kłodzińska
Komentarze (0)

Logo portalu

Sołoniewicz Iwan – „Rosja w łagrze”- wielka ucieczka z państwa totalitarnego, przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu. Zapis jest świadectwem demaskującym „komunistyczny raj”, niezrównanym studium rodzenia się bolszewizmu w Rosji i funkcjonowania nowych struktur państwa totalitarnego.

Grzela Remigiusz – „Joanna Penson, dziewczyna z Ravensbruik, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”– opowieść o życiu niezwykłej kobiety i znakomitej lekarki - wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najw­ybit­niej­szyc­h ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta, cenionego nefrologa.

Stene- Johansen – „Historia uwodzenia” – język, stroje, szminka – wszystko to pomoże w sztuce uwodzenia. Ale tak jak o innych dziedzinach życia myślimy a sposób oczywisty i naturalny, podobnie traktujemy uwodzenie czy seksualność, które istniały od pokoleń.

Applebaum Anne – „Za żelazną kurtyną”- to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra, przenikliwa, niezwykle obiektywna i znakomicie udokumentowana.

Jagielska Grażyna- „Anioły jedzą trzy razy dziennie” –poznaj tajemnice, o których nie mówimy nawet najbliższym. Autorka głośnej powieści „Miłość z kamienia przełamuje kolejne tabu”.

Muchina Lena „Dziennik czasu blokady” – zapiski nastolatki z oblężonego Leningradu.

Rutkowski Dominik – „Pozostał gniew” – dramatyczna epicka powieść o powojennych Ziemiach Odzyskanych.

Mack Karen, Kaufman Jennifer – „Kochanka Freuda” – zaskakująca opowieść o pożądaniu i sile miłości, barwnie opisująca Wiedeń na przełomie wieków i fascynujące życie Sigmunda Freuda.

Fallaci Oriana- „Inszallah” – postaci w tej książce są wymyślone, wymyślone są historie, wymyślona akcja. Ale wydarzenia, które ją zapoczątkowały, są prawdziwe. Prawdziwy jest krajobraz, prawdziwa wojna, której opowiada ta książka.

Crais Robert - „Strażnik” – książka łącząca w sobie wątki nielegalnego przerzutu pieniędzy przez granicę, meksykańskiej i boliwijskiej mafii narkotykowej oraz zagadkę tajemniczych morderstw.

Belfort Jordan – „Wilk z Wall Street” – satyryczna rekonstrukcja jednej z najbardziej znanych zwariowanych karier w historii światowego biznesu.

Haygood Wil - „Kamerdyner”- prawdziwa historia czarnego służącego białych prezydentów.

Bart Andrzej – „Bezdech” - słynny polski reżyser od 20-tu lat pracujący w Ameryce ulega wypadkowi samochodowemu. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią wraca do kraju. Chce za kilka spraw przeprosić, za inne podziękować, pragnie też wyrównać rachunki. W ostatniej wędrówce po Polsce przyjdzie mu się dziwić, cieszyć, ale i bać.

Kuhn Krystyna – „Zimowy morderca” – rok 1942, Kraków. Młoda dziewczyna zostaje wywieziona do Niemiec i zmuszona do pracy jako pokojówka. Rok 2006, Frankfurt. Zimowa nocą zostaje zamordowana Henrieta Winkler – nestorka rodu wpływowych przedsiębiorców. Dzień później dochodzi do uprowadzenia jej wnuka, a porywaczowi wcale nie chodzi o okup.

Morais. C. Richard – „Podróż na sto stóp” – najlepsza powieść wszech czasów, osadzona w świecie kulinariów – bez cienia wątpliwości przejmuje do głębi, od pierwszej strony do ostatniej.

Klejzerowicz Anna – „Córka czarownicy” – opowieść o odnajdywaniu siebie, o konfrontacji z przeszłością , przed która nie da się uciec.

Mankell Henning – „Ręka” – jesienią 2002 roku Kurt Wallander otrzymuje informację o domu na sprzedaż. Jednakże stare domostwo, które wygląda jak sielski zakątek kryje w sobie mroczną tajemnicę.

Forsyth Frederick - „Czarna lista” – rok.2014, USA i Wielką Brytanią wstrząsa seria zabójstw . Łączy je wspólny mianownik: mordercy to nawróceni na fanatyczny dżihad islamiści.

Galbraith Robert - „Wołanie kukułki” – ciało super modelki zostaje znalezione pod balkonem jej londyńskiego apartamentu. Policja stwierdza samobójstwo, lecz brat ofiary nie wierzy w te wersję i zatrudnia prywatnego detektywa.

Ohlsson Kristina - „Na skraju ciszy„ - w lesie pod Sztokholmem policja znajduje poćwiartowane zwłoki młodej kobiety. Okazuje się, że to studentka, która zginęła dwa lata wcześniej.

Oprac. Helena Białek

Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
23
Mrągowo BM
carens2
Asq
rudaroksa
DABUUTAD
mkucu
nephante
BibliotekarzMarcin
ArachnaLoo
kobiecaheca
kropelkaplus
tommax00
bjozovski
em.em
karczesia.97
czapiewskikazimierz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo