Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
[awatar]
Świecie MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 52 333 48 10
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: świecki
Adres: ul. Sienkiewicza 4
86-100 Świecie
E-mail: kontakt@bibliotekaswiecie.pl

Poniedziałek 09.00 - 15.00

Wtorek 09.00 - 19.00

Środa 09.00 - 19.00

Czwartek 09.00 - 19.00

Piątek 09.00 - 19.00

Sobota 09.00 - 14.00

Logo portalu

W Bibliotece w Przechowie spotykają się młodzi miłośnicy gry w warcaby. Motywem spotkań jest nie tylko zabawa. Profesjonalnych wskazówek udziela Mateusz Litwin, który posiada licencję zawodnika w Polskim Związku Warcabowym.

Logo portalu

Logo portalu

Maria Kamińska

Komentarze (0)

Logo portalu
fot. Marcin Warmke

W styczniowe popołudnie, pomimo siarczystego mrozu Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu spotkali się, aby podyskutować o książce Jonathana Safrana Foera „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” oraz o powieści Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”.

Dyskusję rozpoczęliśmy od „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, od książki, która wywarła ogromne wrażenie na Klubowiczach. Joanathan Safran Foer, amerykański pisarz pochodzący z rodziny polskich Żydów z Bielska Podlaskiego stworzył wyjątkową powieść, powieść, przy której nie można przejść obojętnie. W czasie dyskusji okazało się, że nie tylko zapamiętanie tytułu powieści sprawiało trudności, bowiem sama książka dotyka trudnego tematu, tematu utraty ukochanej osoby. Bohaterem „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” jest Oskar Schell, dziesięcioletni chłopiec. Oskar od pierwszych stron książki zyskał sympatię większości Klubowiczów. Jak stwierdzili, jest to książka przedstawiająca poruszające przeżycia chłopca, który jest bardzo dojrzały jak na swój wiek. Autor wspaniały sposób przedstawił relację ojca z synem. To właśnie ojciec dla Oskara był największym autorytetem, uczył go samodzielności. Feralnego 11 września życie Oskara legło w gruzach, bowiem w czasie ataku na wieże WTC w Nowym Yorku ginie jego ojciec. Przypadkowo Oskar w gabinecie ojca znajduje klucz w kopercie z napisem Black, twierdzi, że to jest jakiś znak. Wpada na pomysł, aby odnaleźć wszystkich Blacków w Nowym Jorku, ponieważ może ktoś z nich znał jego ojca i w ten sposób znajdzie zamek do klucza. I tak Oskar wyrusza na ulice Nowego Jorku…

W książce znajduje się jeszcze jeden wątek, historia nieszczęśliwej miłości jego dziadków ze strony ojca. Klubowicze zauważyli, że wszyscy bohaterowie przeżywają traumę, bowiem każdy z nich stracił kogoś bliskiego. Doszli do wniosku, że dorośli są nadmiernie w żałobie, jak powiedzieli: Przecież każdy z nas kogoś stracił, ale życie toczy się dalej.

Klubowicze porównali „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” do „Małego Księcia”. Podkreślili, że książka zawiera piękną narrację, jest to spojrzenie na tragedię z perspektywy małego chłopca. Książka pokazuje, że: Tyle po nas pozostaje, ile o nas pamiętają. Była to wyjątkowa lektura, Klubowicze przeczytali ją, ocenili i przedyskutowali. Niektórzy nieśmiale się przyznali, że w czasie lektury uronili nie jedną łzę.

W drugiej części spotkania na warsztat wzięto najnowszą powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”. Jak się okazało niektórzy już zetknęli się z twórczością tego pisarza, ale dla większości było to pierwsze spotkanie z tą wyjątkową prozą. Jak stwierdzili, dobrze się czytało, tylko jedna osoba nie przebrnęła przez tę książkę.

Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem, autor powieści i dramatów często podejmujący problematykę tożsamości wsi i jej mieszkańców. Zadebiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. Najo­bsze­rnie­jszą­ epopeją chłopskiego losu jest powieść „Kamień na kamieniu”. Dwie jego powieści „Widnokrąg” oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” zostały uhonorowane nagrodą Nike.

Osią powieści „Ostanie rozdanie” jest notes zawierający numery telefonów i adresy. Główny bohater poprzez notatnik dokonuje rozrachunku własnego życia. Klubowicze powiedzieli, że: W notatniku zapisane jest całe nasze życie. Przeglądając notesy z adresami czy telefonami możemy doskonale odtworzyć nasze życie. Bohater kartując własne zapisy przypomina sobie Marię, od której przez całe życie otrzymywał listy, ale na które nigdy nie odpisywał. Maria to nieszczęśliwa i niespełniona miłość bohatera.

„Ostatnie rozdanie” nie czyta się łatwo, szczególnie pierwsze kilkadziesiąt stron, ale wysiłek się opłaca, ponieważ na kolejnych stronach znajduje się sedno powieści. Klubowicze zauważyli, że Myśliwski zawarł sporo ważnych myśli, a proza tego typu bardzo im odpowiada, bo przecież gdy książka daje do myślenia jest zawsze bardziej interesująca. Czytając „Ostatnie rozdanie” nie można się spieszyć, tą lekturą trzeba się delektować. Z pewnością jest to książka refleksyjna, wzruszająca, sentymentalna i przywołująca wspomnienia. Klubowicze zgadzają się, że Myśliwski zachęca do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Lektura bardzo ciekawa i warta przeczytania!!!

Oprac. Marcin Warmke

Komentarze (0)

Logo portalu

Zapraszamy na spotkanie DKK w filia nr 5 MBP

30.01.2014r. (czwartek) o godz. 17 00

Przedmiotem dyskusji będzie książka:

Logo portalu

W enklawie mazurskiej wsi, powojenni rozbitkowie znajdują swoją małą ojczyznę. Mieszkają tu Ukraińcy, Polacy, niem­ieck­ojęz­yczn­i Mazurzy, a miarą ich postępowania nie jest przynależność narodowa czy wyznanie, lecz zwykła, ludzka przyzwoitość. Wprawdzie w tym sielankowym miejscu panoszy się nowy aparat władzy oraz skłonni do samosądów partyzanci, ale w ekstremalnych sytuacjach nawet "ci źli" działają niestereotypowo. Stereotypowi wymyka się również główny bohater powieści, pułkownik Józef Bronowicz - bohater wojenny, który wbrew konwenansom realizuje swoje nowe, dość awanturnicze życie. W niecodzienną sytuację wchodzi chłopiec, którego okoliczności zmusiły do zamieszkania z pułkownikiem. I tak zaczęło się jego dorastanie wśród baśniowej przyrody w niecodziennej społeczności i w "ciekawym czasie".

Zapraszamy!

Komentarze (0)

Logo portalu

Komentarze (0)

Logo portalu

Spotykamy się 1 lutego 2014r. o godzinie 11.00 przy fontannie koło OKSiR. Tym razem trasa będzie spontaniczna, czyli gdzie nas nogi poniosą. Spróbujemy zrealizować hasło “Nadeszła Zima”. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Po spacerze ogrzejemy się w Cafe Kultura przy ciepłej herbacie i kawie.

Wiadomości: www.nefthis.com

Komentarze (0)

Logo portalu

W gruczeńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci o Babci i Dziadku. Uczestnicy zajęć rozwiązywali quiz o rodzinie oraz budowali domy bawiąc się przy użyciu kostki do gry i narysowanego, wzorcowego domu. Najlepsza w dwóch konkurencjach została Marcelina. Na koniec dzieci wykonały koszyczki, do których przyszyły kwiatki z cekinów. Mieniące się bukiety na pewno ucieszą obdarowanych...

                                                                  Opracowała: Lidia Heinrich-Weiner
Komentarze (0)

Logo portalu

Lekko spóźniona, niemniej ciekawa relacja z ostatniego w 2013 roku Spotkania z Historią. W miłej atmosferze, przy pysznej kawie i ciasteczkach wspominaliśmy, co wydarzyło się w minionym roku. Na spytki KaMuH wziął Panią Iwonę Grabowską, która przez dwa lata dzielnie radziła sobie z pomysłami Józka. Brzmi tajemniczo? Śpieszę wyjaśnić, miesiąc w miesiąc Józef wpadał do biblioteki z tematem na kolejne spotkanie z historią, następnie temat lądował na biurku Pani Iwony, a ona miała nie lada zadanie ubrać go w grafikę, czyli zrobić plakat. Radziła sobie doskonale, wkładając w to wiele zaangażowania i zawsze trafiając w sedno. Postanowiliśmy więc, w podzięce, zorganizować wystawę wszystkich plakatów. Zawisła w restauracji Stare Miasto i wygląda świetnie.

                                          Tekst: Joanna Gibas 

                              Zdjęcia: Iwona Grabowska i Joanna Gibas
Komentarze (0)

Logo portalu

dkk_STYCZEŃ_2014_743x1050.jpg dkk_STYCZEŃ_2014_743x1050
jpg, 208 KiB, 743x1050
Komentarze (0)

Logo portalu

Komentarze (0)

Logo portalu

11 stycznia 2014 roku w naszym mieście rozpoczęliśmy 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nasza biblioteka, przyjazna sztabom WOŚP, zorganizowała quiz międ­zypo­kole­niow­y "Zagraj z sercem". Uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi serca w muzyce, literaturze, filmie i medycynie. Rywalizacja była zacięta, jednak drużyna czerwonych prowadziła do samego końca. Nie obyło się również bez zabawnych sytuacji, np. „telefon do przyjaciela”. Zwycięzcami zostali Państwo Rulewscy ze Świecia.

Podczas całego spotkania wolontariuszki zbierały pieniądze do puszki, które zasiliły konto świeckiego sztabu WOŚP.

Po quizie, na uczestników i publiczność, czekał poczęstunek, który musiał ich wzmocnić do kolejnego działania, jakim było wykonanie puszek – przyborników. Przepiękne dzieła zostaną zlicytowane na rzecz WOŚP. Uczestnicy wraz z publicznością niezwykle zaangażowali się w to zadanie, którego efekty możemy podziwiać na zdjęciach.

Na koniec spotkania odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Następnie zostały wykonane pamiątkowe fotografie laureatów.

Spotkaniu towarzyszyła cały czas ciepła, przyjazna atmosfera. Uczestnicy zadeklarowali już swój udział w następnym quizie podczas kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

                                               Oprac. Magdalena Kuc 
Komentarze (0)
1
...
12 13 14 15 16 17 18
...
23
Mrągowo BM
carens2
Asq
rudaroksa
DABUUTAD
mkucu
nephante
BibliotekarzMarcin
ArachnaLoo
kobiecaheca
kropelkaplus
tommax00
bjozovski
em.em
karczesia.97
czapiewskikazimierz

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo