Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

www.biblioteka.jaw.pl

Biblioteka Główna

Biblioteka nieczynna z powodu remontu.

Z okazji Dnia Kobiet, choć nieco wcześniej, bo 5 marca o godz. 17.00, zapraszamy na wieczór z udziałem Dominiki Ostałowskiej i Ygora Prze­bind­owsk­iego­. Program spotkania powstał w oparciu o twórczość wybitnej polskiej poetki – Wisławy Szymborskiej. Punktem wyjścia do literackiej podróży przez dorobek autorki były dla artystów wiersze z tomu „Dwukropek”. W programie usłyszymy między innymi utwory: „Trochę o duszy”, „Sto pociech” , „Koniec i początek”, „Pierwsza fotografia Hitlera”, „Atlantyda”, „Utopia”.
Dominka Ostałowska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), od 2012 roku występuje w teatrze Studio. Za rolę Marianny w „Opowieściach lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha, w reżyserii Agnieszki Glińskiej, otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego oraz Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/99. Zagrała m.in. w „Garderobianym” Krzysztofa Zaleskiego (1997), „Kobiecie z morza” Roberta Wilsona (2005). Za kreację Izabeli w „Miarce za miarkę” Augustynowicz (2007) została nagrodzona na międzynarodowym festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego, „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra, „Wojaczku” Lecha Majewskiego (nominacja w kategorii Najlepsza główna rola kobieca), „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego (nagroda Orzeł za najlepszą główną rolę kobiecą) oraz „Warszawa” Jarosława Gajewskiego (Orzeł i Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą). Wystąpiła w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych. Szerokiej publiczności znana jest z roli Marty Mostowiak w jednym z najp­opul­arni­ejsz­ych seriali – „M jak miłość”.
Ygor Przebindowski – znakomity polski kompozytor i muzyk. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu, uczeń Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej (skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych). Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz. Spektakle z jego muzyką były wystawiane w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Studio, Na Woli, Och-Teatrze, Polonii, Montowni, Lalce, Capitolu, Imce, Żydowskim, Młynie, WARSawy, Kamienicy, Komedii, Rampie, oraz w teatrze Współczesnym w Szczecinie, i w Krakowie w Teatrze Bagatela. Tworzy również muzykę do dokumentów, seriali telewizyjnych, m.in. „Mąż czy nie mąż”, „Anioły Żegoty”, „Przepis na sukces”, „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, „Jerzy Kosiński – prawda przyjaciela”, „Na północ od piekła” i Teatru Polskiego Radia. Skomponował muzykę inspirowaną poezją Noblistki.
dwukropek_szymborskiej.jpg

dwukropek_szymborskiej.jpg dwukropek_szymborskiej
jpg, 143 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Mamy przyjemność oficjalnie już ogłosić 28. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Do udziału w rywalizacji serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Zadaniem uczestników będzie jak zawsze samodzielne napisanie i zgłoszenie utworu poetyckiego i/lub prozatorskiego wraz z Kartą Zgłoszenia, zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie www.biblioteka.jaw.pl.

Patronat Honorowy nad prze­dsię­wzię­ciem­ objął Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, fundator nagród głównych: złotego, srebrnego i brązowego pióra oraz kałamarzy. Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Patronat merytoryczny nad prze­dsię­wzię­ciem­ objęli: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Patronat medialny: Extra, PULS Jaworzna, Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w zbiorze zatytułowanym: Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”: laureaci.
Termin składania prac upłynie 3 kwietnia 2024 r.
Uroczysta gala finałowa zaplanowana jest w czerwcu br., podczas obchodów Dni Jaworzna.
zlote_pioro_plakat-Copy.jpg

zlote_pioro_plakat-Copy.jpg zlote_pioro_plakat-Copy
jpg, 134 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-5-31
T10:30
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie 50.21006 19.27497 ul. Rynek Główny 17 43-600 Jaworzno

31 maja 2023 r., o godz. 10.30, w ramach realizacji projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, naszym gościem będzie ukraińska pisarka, lite­ratu­rozn­awcz­yni, wykładowczyni specjalizująca się w twórczości dla dzieci i młodzieży, badaczka książki dziecięcej i redaktorka wydawnictw dla najmłodszych – Hałyna Tkaczuk. Autorka ponad dziesięciu utworów, wśród których najbardziej znana jest magiczna powieść dete­ktyw­isty­czna­ „Wieczorne sklepy ulicy Wołoskiej” (wydawnictwo Tempora), która zajęła wysokie miejsce na top-liście książek „LitAkcent 2014” w kategorii „Proza i poezja dla dzieci”. Równie duży sukces odniósł jej zbiór strasznych opowieści „Trzynaście historii
w ciemności”, a także ekologiczna „Książka o odpadach” (Wydawnictwo Starego Lwa), napisana z zespołem nastolatków. Po reformie programu szkoły podstawowej, utwory Hałyny Tkaczuk zostały włączone do spisu lektur dla młodszych klas.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розв­итку­інфо­рмац­ійного суспільства у партнерстві з Save the Children International. tkaczuk_plakat_pl.jpg

tkaczuk_plakat_pl.jpg tkaczuk_plakat_pl
jpg, 125 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na marcowe zajęcia, odbywając się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni.Równi.Ważni”. Biblioteczne propozycje obejmują spotkania artystyczne, rozrywkowe, muzyczne, głośnego czytania oraz z zakresu programowana i robotyki. Szczegółowe informacje prezentujemy na plakatach.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розв­итку­інфо­рмац­ійного суспільства у партнерстві з Save the Children International. BDW_kalendarium_A4.jpg

BDW_kalendarium_A4.jpg BDW_kalendarium_A4
jpg, 1.0 MiB, 2480x3508
Komentarze (0)

Przed nami 27. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Do udziału w rywalizacji serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych, którzy samodzielnie napiszą i prześlą do biblioteki, tekst poetycki bądź prozatorski, zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.
Patronat Honorowy nad prze­dsię­wzię­ciem­ objął Prezydent Miasta Jaworzna, fundator nagród głównych: złotego, srebrnego i brązowego pióra oraz kałamarzy. Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Patronat merytoryczny nad prze­dsię­wzię­ciem­ objęli: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Patronat medialny: Extra, Żółty Jeż, PULS Jaworzna, Ogólnopolski portal bibliotekarski SBP.
Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w książce: Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”: laureaci.
Termin składania prac upływa 31 marca 2023 r.
Uroczysta gala finałowa zaplanowana jest w czerwcu br., podczas obchodów Dni Jaworzna.
złote_pióro_plakat-1.jpg

złote_pióro_plakat-1.jpg złote_pióro_plakat-1
jpg, 618 KiB, 2481x3509
Komentarze (0)

Dla fanów X muzy, w tym szczególnie osób dorosłych z Ukrainy przebywających na terenie naszego miasta, przygotowaliśmy nową propozycję regularnych wydarzeń. W jeden czwartek miesiąca spotykać się będziemy w „Filmowej kawiarence”. Bogata kolekcja zbiorów stanie się pretekstem do rozmów, bliższego poznania oraz poćwiczenia języka polskiego. Startujemy już 23 lutego o godz. 10.00. Zapraszamy do sali kinowej, znajdującej się w Dziale Multimedialnym Biblioteki Główniej.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розв­итку­інфо­рмац­ійного суспільства у партнерстві з Save the Children International. 331857490_575602471120499_531318824895197099_n.jpg

Komentarze (0)

Ruszyły zapisy do Cyfrowego Centrum Edukacji dla dzieci Ukraińskich, które uczą się w szkole ukraińskiej online lub w polskich szkołach, ale chcą realizować również ukraińską podstawę programową. W ramach CCE uczniowie mogą realizować zajęcia online w bibliotece, skorzystać z dostępnego sprzętu np. komputera oraz uzyskać wsparcie nauczyciela. Dodatkowo istnieje możliwość nauki języka polskiego.
Przyjdź do Cyfrowego Centrum Edukacji w jaworznickiej Bibliotece!

Czekamy na Ciebie w Filii Podłęże 1, znajdującej się w budynku Szkoły Podstawowej nr 7, ul. Ławczana 12.

Startujemy od 13 lutego 2023 r.
Wstęp wolny!

Oferujemy:
Laptopy dla uczniów kontynuujących naukę online w szkołach ukraińskich oraz uczniów ukraińskich chodzących do polskich szkół: dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Biblioteki
Wsparcie nauczyciela mówiącego po ukraińsku: dyżury w każdy poniedziałek i czwartek godz. 16.00-18.00 Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. CCE_pl-1-Copy.jpg

CCE_pl-1-Copy.jpg CCE_pl-1-Copy
jpg, 159 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Szanowni Czytelnicy, z radością informujemy, że jaworznicka biblioteka przystąpiła do realizacji nowego przedsięwzięcia. „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.” to innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji.  Prowadzone są również zajęcia i aktywności dla osób dorosłych.  Zajęcia odbywają się od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. w bibliotekach w różnych zakątkach Polski. Obejmują obszary takie jak np. nauka języka polskiego i ukraińskiego, kompetencje przyszłości STEAM, majsterkowanie, podstawy programowania, angażujące zajęcia muzyczne, ruchowe i plastyczne, a także kluby wiedzy w metodologii P2PU oraz TeamUp. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze. Biblioteki otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe. Sprzęt niezbędny do realizacji programu - w tym komputery, interaktywne roboty, zestawy muzyczne i edukacyjne - przekazywany jest placówkom. Biblioteki tworzą także Cyfrowe Centra Edukacji, czyli przestrzeń do nauki w szkole online dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale w formie stacjonarnej, umożliwiającej integrację i kontakty z rówieśnikami oraz wsparcie nauczyciela. 
Projekt realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Шановні Читачі, з радістю повідомляємо, що Явожницька бібліотека розпочала реалізацію нового проєкту. „ібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі”– це інноваційний соціально-освітній проект, який надає можливість молоді та дітям як з України, так і з Польщі спільно навчатися, розважатися та будувати дружні взаємовідносини. У проекті також передбачені заходи для дорослих. Заняття проводяться з липня 2022 року до червня 2023 року, в бібліотеках, у різних куточках Польщі. Проект передбачає вивчення і вдосконалення польської та української мови, STEAM-навички майбутнього, корисні вміння («Зроби це сам»), основи програмування, захоплюючі музичні, рухові заняття та з образотворчого мистецтва, а також клуби знань за методикою P2PU та TeamUp. Заняття проводять досвідчені аніматори, коучери та викладачі, а також бібліотекарі, які пройшли відповідну підготовку. Бібліотеки отримують методичну та фінансову підтримку, зокрема обладнання, необхідне для реалізації проекту – комп’ютери, інтерактивні роботи, музичні та навчальні комплекти тощо. Бібліотеки також створюють Цифрові центри освіти, тобто простір для дистанційного навчання в онлайн-школі для дітей та молоді з України, але в стаціонарній формі, що забезпечує інтеграцію та контакти з однолітками, а також науково-методичну підтримку для викладача. 
Проект реалізується міжнародною гуманітарною організацією Save the Children International та Фундацією розвитку інформаційного суспільства.  FB_post.jpg

FB_post.jpg FB_post
jpg, 470 KiB, 5004x2816
Komentarze (0)

Jest nam niezwykle miło poinformować, że w pobliżu podcieni Biblioteki Głównej, od strony Rynku, umieściliśmy dla Państwa Książkomat - samoobsługowe urządzenie, dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, które będzie dużym udogodnieniem dla osób, z różnych względów niemogących skorzystać z usług Biblioteki w godzinach jej otwarcia. Nowa usługa pozwala na odbiór wcześniej zamówionych książek i audiobooków z Biblioteki Głównej - Wypożyczalni dla Dorosłych, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Działu Multimedialnego oraz ich zwrot.
By ułatwić możliwość korzystania z KSIĄŻKOMATU poniżej prezentujemy krótką instrukcję.
biblioteka.jaw.pl ksiazkomat.jpg
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

ksiazkomat.jpg ksiazkomat
jpg, 258 KiB, 1414x2000
Komentarze (0)

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy, 18 listopada 2022 r., o godz. 11.30, wszystkich zain­tere­sowa­nych­ motoryzacją, na spotkanie z Tomaszem Szczerbickim, znanym dziennikarzem, publicystą, pisarzem, kulturoznawcą i dokumentalistą, zapalonym miłośnikiem zabytkowych motocykli i samochodów, militariów, aut terenowych oraz historii społecznej Polski z ostatnich 200 lat. W trakcie wydarzenia nasz gość opowie o dziejach samochodów w Polsce i elek­trom­obil­nośc­i. Zapoznamy się również z książkami popu­larn­onau­kowy­mi, których jest autorem. energia_slowa-—-ministerstwo.jpg

energia_slowa-—-ministerstwo.jpg energia_slowa-—-ministerstwo
jpg, 132 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
16
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03
prucjac60
magdalena.g2904
colin
gabii.baran
Fyrah
krzysia-k1
mariusz.miler
Yen
azorp

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo