Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@biblioteka.jaw.pl

www.biblioteka.jaw.pl

Biblioteka Główna

poniedziałek - 12.00-19.00
wtorek - 08:00 – 19:00
środa - 08:00 – 19:00
czwartek - 08:00 – 19:00
piątek - 08:00 – 19:00
sobota - 8.00-15.00

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy młodzież na kreatywne warsztaty przygotowane w ramach cyklu POSADŹ SŁOWO. W oparciu o książki poświęcone przyrodzie i ekologii, zarówno te beletrystyczne, jak i popu­larn­onau­kowe­, uczestnicy pod okiem artystki fotografii, Adrianny Pohl-Gasidło, zapoznają się z podstawową wiedzą dotyczącą robienia zdjęć oraz wyruszą w plener, by wkomponować wybrane przez siebie książki w naturalny, zielony krajobraz Jaworzna i tam je sfotografować. Efekty warsztatów w postaci zdjęć będziemy mogli podziwiać na wernisażu towarzyszącym podsumowaniu projektu.

Zajęcia odbędą się 7 i 14 października o godz. 15.30. oraz 8 października o 9.30. Wszystkie poprowadzi Pani Adrianna Pohl-Gasidło. Zapisy przyjmowane są w Czytelni Naukowej i pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 223. Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy serdecznie!
Projekt „Energia słowa” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Plakat-fotoplener-Zielone-ksiazki-Copy.jpg

Komentarze (0)

W dobie coraz rzadszego sięgania po pióro, a nawet jego następcę – długopis, gdy nowe technologie wyparły tradycyjne narzędzia; emocje i uczucia wyrażane są niemal wyłącznie poprzez obraz, zdjęcie, emotkę, graficzny skrót, a misternie kreślone frazy naszych przodków traktujemy jak muzealne eksponaty, ślady dawno minionej przeszłości. Z tęsknoty za długimi, odręcznie pisanymi listami, starannymi notatkami, pięknem ukrytym w literach, na przełomie września i października planujemy organizację warsztatów kaligraficznych. Do udziału w zajęciach zaprosimy grupę seniorów. Spotkania odbędą się: 21 września (godz. 16.00), 23 września (godz. 15.00) oraz 4 i 7 października (godz. 16.00). Sztukę pięknego pisania przybliży Ewa Landowska - autorka Elementarza do nauki pisania i czytania oraz metody i liter w nim zawartych; współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera; twórczyni kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu; inicjatorka Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości); autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenia odbędą się w ramach realizacji 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ksiazka_w_obrazie.jpg

ksiazka_w_obrazie.jpg ksiazka_w_obrazie
jpg, 212 KiB, 842x1191
Komentarze (1)

Chyba nie ma drugiego gatunku muzycznego tak mocno kojarzącego się z wakacjami jak szanty. Właśnie żeglarską piosenką zamkniemy letni sezon wydarzeń, myśląc już o konstruowaniu bogatej (a jakże) ramowej oferty na jesienno-zimowe przedpołudnia i wieczory.

Tymczasem złapmy wiatr w żagle i na wznoszącej nas fali dajmy się porwać muzyce, która sprawdza się nie tylko na szerokich wodach – słodkich i słonych, gdyż jej rytmowi z łatwością podda się nie jeden szczur lądowy.

Przeżyjmy razem niezapomnianą przygodę z grupą pięciu, wspaniałych męskich głosów, tworzących pod szyldem „Ryczące Dwudziestki”. Swą artystyczną drogę szczęśliwie rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Wśród wielu wyróżnień, szczególne znaczenie dla wykonawców ma dwukrotne Grand Prix Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie, w latach 1984 i 1999. Muzycy nie boją się eksperymentów, spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. Grupę tworzą: Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia), Wojciech Dudziński „Sęp”, Andrzej Marciniec „Martinez”, Bogdan Kuśka „Bodziec”, Łukasz Drzewiecki „Matrix”.

Koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędzie się 16 września o godz. 17.00, w ramach cyklu Książka w Podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Inf 302417933_5412441218871106_66823539725789484_n.jpg ormacji Turystycznej, od 1 września.

Komentarze (0)

12 września o godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie z Wojciechem Jagielskim – reporterem, pisarzem, byłym korespondentem wojennym. Specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Nasz gość przez dziesięć lat pracował w Polskiej Agencji Prasowej, a ponad dwie dekady związany był z Gazetą Wyborczą. Razem z fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc w rejony konfliktów zbrojnych. Jest laureatem m.in. Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory. Otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”, „Na wschód od zachodu”. Od 1 września 2017 r. związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w obrazie, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września. ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy.jpg

ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy.jpg ksiazka_w_obrazie_jagielski-Copy
jpg, 190 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

7 września o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą i organizatorem wypraw. Autorem pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz wspó­łzał­ożyc­iele­m Radia 357. Laureatem m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Nasz gość zasiada w jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksp­lora­tors­kiej­ w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Wydarzenie w bibliotece zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?,

dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września. ksiazka_w_podrozy_michniewicz.jpg

ksiazka_w_podrozy_michniewicz.jpg ksiazka_w_podrozy_michniewicz
jpg, 2.5 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)

W cztery wrześniowe wtorki – 6, 13, 20 i 27, o godz. 17.00, zapraszamy rodziców z dziećmi z niep­ełno­spra­wnoś­cią intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w przedziale wiekowym 3-8 lat, na warsztaty bibl­iote­rape­utyc­zne. Spotkania zatytułowane „Moja ulubiona bajka” poprowadzi Katarzyna Lichtańska – neurologopeda, pedagog specjalny. Podczas zajęć będziemy się uczyć jak wspierać rozwój swoich pociech poprzez lekturę, a także w jaki sposób budować elementarne umiejętności poznawcze, wpływać na zdolności językowe i komunikację oraz rozwijać kompetencje emocjonalne i społeczne. Terapeutyczny wymiar czytania ukazany zostanie również poprzez ciekawe propozycje zabaw z książką.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 784 024 162 lub 32 751 91 92 wew. 2 230.

Wydarzenia zorganizowane zostaną w ramach realizacji 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 301146694_5394132527368642_6258847912643923931_n.jpg

Komentarze (0)

Zachęcamy do pobrania aplikacji Sowa MOBI i korzystania z mobilnego dostępu do katalogu naszej biblioteki. Aplikacja jest darmowa, dostępna dla wszystkich telefonów i tabletów z systemem Android.

Dlaczego warto?

  1. Nie musisz być naszym czytelnikiem, żeby przeglądać co znajduje się w naszych zbiorach. Jeśli jednak coś Ci się spodoba, zapraszamy! Konto możesz założyć od razu z poziomu aplikacji.

  2. Jako zalogowany użytkownik możesz zamawiać, rezerwować i prolongować zbiory. Logowanie do aplikacji mobilnej odbywa się za pomocą tego samego adresu e-mail i hasła, jak do posiadanego konta w OPAC.

  3. Dzięki powiadomieniom Push będziesz informowany o zmianie statusu zamówienia, a co ważniejsze – o zbliżającym się lub przekroczonym terminie zwrotu!

  4. Dzięki geolokalizacji sprawdzisz, gdzie jest najbliższa wypożyczalnia.

  5. Zdarza Ci się zapomnieć karty bibliotecznej? To już nie problem. W aplikacji masz stały dostęp do numeru i kodu swojej karty, który możesz pokazać w bibliotece.

Strona aplikacji : mobi.sowa.pl

Aplikacja w sklepie Google: play.google.com Mobi Sowa.jpg

Mobi Sowa.jpg Mobi Sowa
jpg, 222 KiB, 1414x2000
Komentarze (0)

Na zakończenie wakacji zaprosimy dzieci w wieku 8-13 lat na pieszą wycieczkę krajoznawczą, której trasa będzie wiodła do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Uczestnicy wyprawy, prowadzonej przez przewodnika jaworznickiego oddziału PTTK, dowiedzą się wielu ciekawostek o naszym mieście – m.in. pomnikach przyrody i obszarach chronionych, poznają także char­akte­ryst­yczn­e dla lokalnego krajobrazu przykłady flory oraz fauny. Na wytrwałych czekać będzie smakowita nagroda.

Dobry humor i świetna zabawa – gwarantowane! Ładna pogoda – zamówiona, choć niestraszne są nam bardziej wymagające warunki atmosferyczne. Start 26 sierpnia 2022 r., o godz. 9.00.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w Podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”.

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (Biblioteka Główna, I p.).
ksiazka_w_podrozy_wycieczka.jpg

ksiazka_w_podrozy_wycieczka.jpg ksiazka_w_podrozy_wycieczka
jpg, 173 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

24 czerwca o godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na recital Kamila Franczaka – wokalisty, aktora, prezentera i autora tekstów. W latach 2004-2013 był członkiem zespołu rockowego Zero Procent, z którym zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce. Szerszej publiczności muzycy zaprezentowali się w programie TVP 1 „Śpiewaj i Walcz” oraz podczas koncertu „Debiuty” na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2010). Dzięki głosom widzów, w każdej z tych telewizyjnych przygód, dołączali do grona laureatów. Mają na koncie wydaną w 2007 roku debiutancką płytę „Inevitable” oraz krążek „Nieuniknione”, który ukazał się w czerwcu 2012 r. Kamil Franczak brał udział w wielu programach telewizyjnych, takich jak „Idol”, „Tak to leciało!” czy "The Voice Of Poland"; prowadził też młodzieżowy program „Poziom 2.0”, emitowany na antenie TVP 2.
Na deskach teatralnych zadebiutował rolą aktorską w chorzowskim „Przebudzeniu wiosny”. Od 2012 do 2022 r. związany był z teatrem etatowo, początkowo jako członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki, a później – aktorskiego. Za rolę Mistrza Ceremonii w musicalu „Cabaret” otrzymał Nagrodę Artystyczną Złotą Maskę 2020 oraz otrzymał nominację do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2020.
Koncert, stanowiący jeden z elementów cyklu Książka w dźwięku, zorganizowany zostanie w ramach 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 14 czerwca. K. Franczak.jpg

K. Franczak.jpg K. Franczak
jpg, 1.1 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)

20 czerwca o godz. 17.00, dla miłośników literatury i teatru, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przygotowała prawdziwą ucztę. W ramach cyklu Książka w dźwięku zapraszamy na wieczór z twórczością Cypriana Kamila Norwida. Fragmenty poematu „Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem” oraz mowy zatytułowanej „Rzecz o wolności słowa”, wygłoszonej przez autora podczas odczytu publicznego w Paryżu w 1869 r., usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji Doroty Segdy.
Jedna z najw­ybit­niej­szyc­h polskich aktorek teatralnych i filmowych ma tytuł profesora sztuk teatralnych, jest nauczycielem akademickim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także, już drugą kadencję, rektorem tej uczelni. Artystka od roku 1987 pozostaje związana ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W dotychczasowym dorobku ma ponad pięćdziesiąt ról scenicznych i czterdzieści w Teatrze Telewizji. Na deskach teatralnych zagrała m.in. Salomeę w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego i Małgorzatę w „Fauście” Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Jerzego Jarockiego. Wśród wielu ról w Teatrze Telewizji w pamięci widzów szczególnie utkwiły dwie tytułowe - w „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego oraz w „Królowej Krystynie” Augusta Strindberga w reżyserii Piotra Mikuckiego. Na dużym ekranie zachwyciła wykreowanymi przez siebie postaciami w filmach: „Mój wiek XX”, „Faustyna”, „Tato”, czy „Tylko strach”. Jest laureatką wielu nagród filmowych i teatralnych. W 2015 roku odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W naszej bibliotece gościć będzie po raz trzeci. Tym razem w związku z realizacją 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 13 czerwca.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. D. Segda.jpg

D. Segda.jpg D. Segda
jpg, 1.6 MiB, 3507x4960
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
14
agnieszka.kirker
bachor.aleksandra
Emilia.P
btcleo
ominis_1986
akisala
stangrett
piotr14
colin
tmakowski926
czana
an_sta
ania.wojcik
ltatara
magami_xl
keverra

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo