Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pt. Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, którą prezentować będziemy w Bibliotece Głównej w okresie od 2 do 25 kwietnia 2025 r. Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu przybliżenie postaci papieża oraz Roberta Schumana – jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej po II wojnie światowej. Przedstawia ich wizję zjednoczonej Europy, a także działania na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny nacisk położony został na wartości chrześcijańskie, które reprezentowali i które były głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, odgrywając kluczową rolę w budowaniu idei zjednoczonej Europy.

W 2024 r. wystawa była prezentowana w Luksemburgu, Brukseli oraz w Sanktuarium w La Salette we Francji, w związku z dwudziestą rocznicą największego rozszerzenia Unii Europejskiej. Autorzy ekspozycji pragnęli ukazać kontekst historyczny, zwłaszcza wydarzenia po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, gdzie władze komunistyczne ograniczały podstawowe prawa obywatelskie. Na tym tle przedstawiono postacie Roberta Schumana i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którego doświadczenia życiowe ukształtowały przekonanie o konieczności respektowania praw każdego człowieka oraz dążenie do pokoju w Europie i na świecie.

Bez aktywności Jana Pawła II jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, jego licznych spotkań z politykami, głowami państw i wpływowymi osobistościami, trudno wyobrazić sobie pokojowy upadek muru berlińskiego oraz późniejszy proces integracji Europy.

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1988 r. na forum Parlamentu Europejskiego najlepiej oddają jego wizję zjednoczonego kontynentu: „Pragnieniem moim, jako najwyższego pasterza Kościoła Powszechnego, przybyłego z Europy Wschodniej i znającego aspiracje ludów słowiańskich, owego drugiego «płuca» naszej wspólnej europejskiej ojczyzny, jest, aby Europa, wybierająca suwerennie swe wolne instytucje, mogła z czasem rozrosnąć się do rozmiarów, jakimi obdarzyła ją geografia, a zwłaszcza historia”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i refleksji nad ideami, które kształtowały dzisiejszą Europę!

Autorzy projektu: Tomasz Bagiński i Magdalena Maślona
Współpraca i nadzór merytoryczny: Dominika Jamrozy
Kuratorzy Wystawy: dr Marek Lyszczyna, Tomasz Bagiński
Współpraca: Anna Czajkowska-sSłapat, Magdalena Klaja, Artur Oboza
źródło: domjp2.pl
Jaworzno-plakat-1-Copy.jpg

Jaworzno-plakat-1-Copy.jpg Jaworzno-plakat-1-Copy
jpg, 104 KiB, 726x1024
Komentarze (0)

27 marca o godz. 17.00 zapraszamy na wieczór poświęcony niezwykłej postaci i jej twórczości – Danucie Noszczyńskiej, pisarce, autorce tekstów i scenariuszy, reżyserce, założycielce grup teatralnych „Azet” i „Amarant”, animatorce życia kulturalnego. Przyczynkiem do zorganizowania wydarzenia jest obchodzony w tym roku jubileusz pracy artystycznej.

Danuta Noszczyńska jako pisarka zadebiutowała w 2007 roku powieścią „Historia nie Magdaleny”. Później przyszła kolej na tytuły: „Blondynka moralnego niepokoju”, „Hormon nieszczęścia”, „Mogło być gorzej”, „Kufer babki Alicji” i „Luizę pilnie sprzedam”. Kolejne trzy powieści: „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana”, „Wszystkie życia Heleny P.” oraz „Harpie” przyniosły Danucie Noszczyńskiej nagrody na Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur” w Siedlcach. Ostatnimi książkami autorki, w dorobku 25 tytułów, są dwie części opowieści zatytułowanej „Nigdy nie mów na zawsze”.
benefis.jpg

benefis.jpg benefis
jpg, 123 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Jeśli piszesz prozę lub poezję i chcesz zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności, nasz konkurs jest dla Ciebie. To wyjątkowa okazja, by sprawdzić swoje umiejętności, zdobyć cenne doświadczenie oraz zyskać szansę na publikację.

Konkurs o „Złote Pióro Prezydenta Miasta Jaworzna” ma ugruntowaną renomę i cieszy się dużym zain­tere­sowa­niem­. Laureaci poprzednich edycji wielokrotnie odnosili sukcesy, a ich teksty trafiały do publikacji i zdobywały uznanie czytelników. Najlepsze prace tegorocznej odsłony zostaną wydane w zbiorze „Laureaci”, co stanowi wyjątkową możliwość zaistnienia w świecie literatury.

Udział w konkursie to także szansa na rozwój artystyczny i merytoryczną ocenę twórczości przez Jury. Wyróżniające się utwory i ich autorzy zostaną nagrodzeni medalami, symbolicznymi piórami: złotym, srebrnym oraz brązowym, dyplomami i książkami. Uroczysta gala finałowa będzie okazją do spotkania z Prezydentem Miasta Jaworzna, członkami JURY oraz innymi autorami. Konkurs stanowi również sposobność do wymiany literackich doświadczeń i zwiedzenia jaworznickiej Biblioteki.

Inicjatywa kierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Oceniane będą przede wszystkim oryginalność, walory artystyczne oraz umiejętność posługiwania się słowem.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 kwietnia 2025 r. Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie www.mbp.jaworzno.pl.
zlote_pioro.jpg

zlote_pioro.jpg zlote_pioro
jpg, 136 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, serdecznie zapraszamy, 6 marca o godz. 17.00, na spotkanie z pisarką specjalizującą się w literaturze obyczajowej i historycznej – Lucyną Olejniczak. Do najbardziej znanych książek w dorobku autorki należą „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela” oraz „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”. Dużą popularność zyskały również serie powieściowe, wśród których znajdują się wielotonowa historia potomkiń krakowskiego aptekarza „Kobiety z ulicy Grodzkiej”, „Apteka pod Złotym Moździerzem” oraz Saga średniowieczna.

Lucyna Olejniczak jest absolwentką Medycznego Studium Zawodowego o specjalności technik analityki medycznej. W zawodzie laboranta medycznego pracowała w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoich sił jako pisarka spróbowała dopiero po przejściu na emeryturę. Zadebiutowała w roku 2007 książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej”.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty zostanie konkurs na Najlepszego Czytelnika minionego roku. Tytuł przyznamy w trzech kategoriach wiekowych. Wspó­łorg­aniz­ator­em przedsięwzięcia jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Silne-kobiety-spotkanie-autorskie.jpg

Silne-kobiety-spotkanie-autorskie.jpg Silne-kobiety-spotkanie-autorskie
jpg, 204 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

13 listopada o godz. 12.00, w Audytorium Biblioteki Głównej, odbędzie się spotkanie zatytułowane „Czesław Miłosz – poeta i myśliciel”, z udziałem dr hab. prof. UKEN Andrzeja Franaszka. Wykład zorganizowany zostanie w związku z ustanowieniem przez Senat Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej, w dwudziestą rocznicę śmierci poety, roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, a także w ramach bibliotecznego projektu pn. Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura.

W uchwale Senatu RP przypomniano, że Miłosz był „świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i naro­dowo­ścio­wych­ przemian w II Rzec­zypo­spol­itej­, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji”. Wydarzenia te, jak podkreślono w uzasadnieniu, odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i „wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego”.

Myśl zawartą w utworach poety przybliży prof. Andrzej Franaszek – historyk literatury, wykładowca uniwersytecki, autor książek: „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”; „Miłosz. Biografia” oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_franaszek (1).jpg

dialogi_plakat_franaszek (1).jpg dialogi_plakat_franaszek (1)
jpg, 182 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Zgodnie z sentencją wybitnego, rzymskiego myśliciela – Cycerona „Koniec wieńczy dzieło”, finał bibliotecznego projektu „Energia Biblioteki” jest ukoronowaniem wszystkiego, co wspólnie zrealizowaliśmy, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Serdecznie zapraszamy 12.11.2024 o godz. 17.00, na wyjątkowe spotkanie w Bibliotece Głównej, w trakcie którego dokonamy podsumowania, a także zaprosimy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Znamy się z bliska”. Ekspozycja prezentować będzie, ujętych w kadrze, lokalnych artystów, pisarzy, społeczników z naszego miasta i bibliotekarzy oraz zdjęcia przyrodnicze. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również zobaczyć powstałe w trakcie projektu komiksy, związane z Jaworznem. Wieczór uświetni występ Natalii Niemen – wybitnej piosenkarki, autorki tekstów i muzyki, artystki sztuk plastycznych, której towarzyszyć będzie Michał Rorat.

Dziękujemy wszystkim za wspólną podróż, za zaangażowanie i pasję, które włożyliście w ten projekt. Ten finał to nie tylko zakończenie, ale również początek nowych możliwości i inspiracji.

Projekt „Energia Biblioteki” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad prze­dsię­wzię­ciem­ objęły lokalne czasopisma: PULS Jaworzna, Extra oraz portal bibliotekarski SBP.
energia_biblioteki_final.jpg

energia_biblioteki_final.jpg energia_biblioteki_final
jpg, 113 KiB, 543x768
Komentarze (0)

7 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – reporterką i pisarką, autorką książek „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Laureatką między innymi Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. dialogi_plakat_grzebalkowska.jpg

dialogi_plakat_grzebalkowska.jpg dialogi_plakat_grzebalkowska
jpg, 109 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Pismo ręczne to skarbnica tajemnic oraz informacji o minionych czasach. Serdecznie zapraszamy na warsztaty poznawcze, będące okazją do nauki sztuki odczytywania dawnego pisma oraz zapisywania zabytkowych liter i słów. Zajęcia przeprowadzone zostaną w oparciu m.in. o wybrane jaworznickie księgi metrykalne z XVIII i XIX w., które pozwolą uczestnikom poznać formy zapisu nazwisk, przyporządkować poszczególne style tworzenia liter/słów do danych okresów literackich oraz pogłębić ich wiedzę w zakresie języka polskiego, będącego, obok pisma, jednym z aspektów procesu komunikacji. Warsztaty poprowadzą: Aldona Warzecha i Anna Sokół z Archiwum Narodowego w Krakowie, inicjatorki i redaktorki portalu Dawne pismo. Termin spotkania: 25 października 2024 r. godz. 11.00.

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
energia_biblioteki_jezykowe_pogaduchy_page-0001.jpg

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dorosłych mieszkańców naszego miasta na warsztaty pt. Jak stworzyć własny biogram, podczas których uczestnicy odkryją tajniki pisania i projektowania graficznego swoich życiorysów. To doskonała okazja, aby nauczyć się jak efektywnie opowiadać swoją historię i przedstawić ją w atrakcyjnej formie wizualnej.
Spotkania odbędą się 29.10.2024 o godz. 11.00 i 05.11.2024 o godz. 11.00. Będą poświęcone technikom graficznego projektowania biogramu, przy wykorzystaniu komputerów, Internetu, ale również tradycyjnych narzędzi. Prowadzenie: Sławomir Śląski, grafik – projektant, plakacista, nauczyciel akademicki, pracownik Muzeum Miasta Jaworzna.
Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Śłąski.jpg

Śłąski.jpg Śłąski
jpg, 170 KiB, 725x1024
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dorosłych mieszkańców naszego miasta na warsztaty pt. Jak stworzyć własny biogram, podczas których uczestnicy odkryją tajniki pisania i projektowania graficznego swoich życiorysów. To doskonała okazja, aby nauczyć się jak efektywnie opowiadać swoją historię i przedstawić ją w atrakcyjnej formie wizualnej.
Spotkanie odbędzie się 24.10.2024 o godz. 12.00, które poprowadzi Danuta Macheta, historyczka sztuki i kultury materialnej, współpracująca z Zakładem Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Macheta.jpg

Macheta.jpg Macheta
jpg, 377 KiB, 1241x1754
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo