Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

www.biblioteka.jaw.pl

Biblioteka Główna

Biblioteka nieczynna z powodu remontu.

13 listopada o godz. 12.00, w Audytorium Biblioteki Głównej, odbędzie się spotkanie zatytułowane „Czesław Miłosz – poeta i myśliciel”, z udziałem dr hab. prof. UKEN Andrzeja Franaszka. Wykład zorganizowany zostanie w związku z ustanowieniem przez Senat Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej, w dwudziestą rocznicę śmierci poety, roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, a także w ramach bibliotecznego projektu pn. Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura.

W uchwale Senatu RP przypomniano, że Miłosz był „świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i naro­dowo­ścio­wych­ przemian w II Rzec­zypo­spol­itej­, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji”. Wydarzenia te, jak podkreślono w uzasadnieniu, odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i „wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego”.

Myśl zawartą w utworach poety przybliży prof. Andrzej Franaszek – historyk literatury, wykładowca uniwersytecki, autor książek: „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”; „Miłosz. Biografia” oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_franaszek (1).jpg

dialogi_plakat_franaszek (1).jpg dialogi_plakat_franaszek (1)
jpg, 182 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Zgodnie z sentencją wybitnego, rzymskiego myśliciela – Cycerona „Koniec wieńczy dzieło”, finał bibliotecznego projektu „Energia Biblioteki” jest ukoronowaniem wszystkiego, co wspólnie zrealizowaliśmy, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Serdecznie zapraszamy 12.11.2024 o godz. 17.00, na wyjątkowe spotkanie w Bibliotece Głównej, w trakcie którego dokonamy podsumowania, a także zaprosimy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Znamy się z bliska”. Ekspozycja prezentować będzie, ujętych w kadrze, lokalnych artystów, pisarzy, społeczników z naszego miasta i bibliotekarzy oraz zdjęcia przyrodnicze. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również zobaczyć powstałe w trakcie projektu komiksy, związane z Jaworznem. Wieczór uświetni występ Natalii Niemen – wybitnej piosenkarki, autorki tekstów i muzyki, artystki sztuk plastycznych, której towarzyszyć będzie Michał Rorat.

Dziękujemy wszystkim za wspólną podróż, za zaangażowanie i pasję, które włożyliście w ten projekt. Ten finał to nie tylko zakończenie, ale również początek nowych możliwości i inspiracji.

Projekt „Energia Biblioteki” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad prze­dsię­wzię­ciem­ objęły lokalne czasopisma: PULS Jaworzna, Extra oraz portal bibliotekarski SBP.
energia_biblioteki_final.jpg

energia_biblioteki_final.jpg energia_biblioteki_final
jpg, 113 KiB, 543x768
Komentarze (0)

7 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – reporterką i pisarką, autorką książek „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Laureatką między innymi Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. dialogi_plakat_grzebalkowska.jpg

dialogi_plakat_grzebalkowska.jpg dialogi_plakat_grzebalkowska
jpg, 109 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

Pismo ręczne to skarbnica tajemnic oraz informacji o minionych czasach. Serdecznie zapraszamy na warsztaty poznawcze, będące okazją do nauki sztuki odczytywania dawnego pisma oraz zapisywania zabytkowych liter i słów. Zajęcia przeprowadzone zostaną w oparciu m.in. o wybrane jaworznickie księgi metrykalne z XVIII i XIX w., które pozwolą uczestnikom poznać formy zapisu nazwisk, przyporządkować poszczególne style tworzenia liter/słów do danych okresów literackich oraz pogłębić ich wiedzę w zakresie języka polskiego, będącego, obok pisma, jednym z aspektów procesu komunikacji. Warsztaty poprowadzą: Aldona Warzecha i Anna Sokół z Archiwum Narodowego w Krakowie, inicjatorki i redaktorki portalu Dawne pismo. Termin spotkania: 25 października 2024 r. godz. 11.00.

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
energia_biblioteki_jezykowe_pogaduchy_page-0001.jpg

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dorosłych mieszkańców naszego miasta na warsztaty pt. Jak stworzyć własny biogram, podczas których uczestnicy odkryją tajniki pisania i projektowania graficznego swoich życiorysów. To doskonała okazja, aby nauczyć się jak efektywnie opowiadać swoją historię i przedstawić ją w atrakcyjnej formie wizualnej.
Spotkania odbędą się 29.10.2024 o godz. 11.00 i 05.11.2024 o godz. 11.00. Będą poświęcone technikom graficznego projektowania biogramu, przy wykorzystaniu komputerów, Internetu, ale również tradycyjnych narzędzi. Prowadzenie: Sławomir Śląski, grafik – projektant, plakacista, nauczyciel akademicki, pracownik Muzeum Miasta Jaworzna.
Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Śłąski.jpg

Śłąski.jpg Śłąski
jpg, 170 KiB, 725x1024
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dorosłych mieszkańców naszego miasta na warsztaty pt. Jak stworzyć własny biogram, podczas których uczestnicy odkryją tajniki pisania i projektowania graficznego swoich życiorysów. To doskonała okazja, aby nauczyć się jak efektywnie opowiadać swoją historię i przedstawić ją w atrakcyjnej formie wizualnej.
Spotkanie odbędzie się 24.10.2024 o godz. 12.00, które poprowadzi Danuta Macheta, historyczka sztuki i kultury materialnej, współpracująca z Zakładem Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Macheta.jpg

Macheta.jpg Macheta
jpg, 377 KiB, 1241x1754
Komentarze (0)

29 października 2024 r., o godz. 17.00, zapraszamy na literacko-muzyczny wieczór z udziałem pochodzących z Jaworzna twórców: Aleksandra Brzezińskiego – kompozytora, pianisty, autora muzyki do spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i piosenek oraz Wojciecha Brzezińskiego – aktora teatralnego, dubbingowego, filmowego i telewizyjnego. Wydarzenie będzie prapremierą performance’u przygotowanego przez artystów, w oparciu o książkę Aruna Milcarza pt. „Czad. W poszukiwaniu straconego…”.

Wieczór zorganizowany zostanie w ramach cyklu „Zwrotka i refren”, wpisanego w projekt pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
dialogi_plakat_brzezinscy.jpg

dialogi_plakat_brzezinscy.jpg dialogi_plakat_brzezinscy
jpg, 186 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

26 października o godz. 17.00, wyjątkowo w sobotę, odbędzie się w Bibliotece Głównej spotkanie z Urszulą Dudziak, wokalistką jazzową, kompozytorką, autorką tekstów i książek.
Artystka występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn “Down Beat” przyznał jej albumowi “Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór „PAPAYA” stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł „Artysta bez granic”. Została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO wyróżniła ją tytułem „Artysty dla Pokoju” (było to przy tym pierwsze takie odznaczenie dla twórcy z Europy Wschodniej). W 2017 roku wokalistka odebrała „Fryderyka” w kategorii „Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości.

Źródło: culture.pl

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 18 października. dialogi_plakat_dudziak.jpg

dialogi_plakat_dudziak.jpg dialogi_plakat_dudziak
jpg, 104 KiB, 723x1024
Komentarze (0)

24 października o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Lachem, plastykiem, malarzem, grafikiem reklamowym, fotografem, synem Zofii Komedowej i pasierbem Krzysztofa Komedy, autorem książek „Kumpel. O Komedzie, Zoście i innych”, „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński”.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Litera i nuta. Spotkania w kręgu jazzu i literatury, wpisanego w projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie pn. „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 15 października. dialogi_plakat_lach-Copy.jpg

dialogi_plakat_lach-Copy.jpg dialogi_plakat_lach-Copy
jpg, 152 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę, znajomość literatury, rozwiązywać quizy czy rebusy, a także zagadki inspirowanymi naszym miastem.
Gra „Grodzisko w Jaworowym Borze” – odkryj tajemnice lokalnej historii i legend związanych z Jaworznem, biorąc udział w fascynującej grze miejskiej w Bibliotece, opracowanej przez uczniów jaworznickiego CKZiU, pod kierownictwem Adriana Ramsa.
Dołącz do nas i przeżyj niezapomnianą przygodę w świecie literatury i historii naszego miasta! Czekamy na Ciebie!

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej oraz pod energia_biblioteki_gra_miejska_page-0001-Copy.jpg nr telefonu: 32 751-91-92 wew. 2 220.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
19
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03
prucjac60
magdalena.g2904

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo