Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie
[awatar]
Tarnów MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 688-8021/22
Województwo: małopolskie
Adres: Krakowska 4
33-100 Tarnów
E-mail: mbp@biblioteka.tarnow.pl

poniedziałek - piątek 7.30-15.00

WYDARZENIE
2015-3-24
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie w swojej działalności szczególną troską otacza twórczość wychodząca spod pióra tarnowskich autorów – poetów i pisarzy. W ten nurt wpisuje się marcowe spotkanie poetyckie z tarnowianinem Maksymilianem Tchoniem, które zaplanowano na 24 marca (wtorek) godz. 17.00 w Galerii Niebieskiej MBP. Spotkanie z poetą poprowadzi Zbigniew Mirosławski. Podczas wieczoru będzie możliwość zakupu tomików „http” i „Całkowite zaćmienie” z autografem autora.

Maksymilian Tchoń (ur. 1987), polonista z wykształcenia. Autor tomu „Niecierpliwy” (2013) oraz tomiku „Życie jak poemat” (2012). Publikował również w Almanachu Młodych „Aspiracje”, Kajecie „Dziś będę poetą” i w Internecie na portalu www.poema.pl. Ulubiony poeta to Ryszard Krynicki, ale inspiracje czerpie również z twórczości Cz. Miłosza, K. Wierzyńskiego i W. Broniewskiego.
Tak wypowiada się o swoim pisaniu: „Te wersy są dla mnie wszystkim, jak słowo w akcie stworzenia, jak ziemia nad morzem, jak morze w ziemi” (źródło: poema.pl).

MAKSYMILIAN TCHOŃ. POETYCKIE SPOTKANIE AUTORSKIE - 24 MARCA (WTOREK) – GODZ. 17.00 – GALERIA NIEBIESKA MBP – UL. KRAKOWSKA 4

M.Tchoń.jpg M.Tchoń
jpg, 1.7 MiB, 4967x7017
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-3-21
T12:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

O depresji w bibliotece? Jak najbardziej tak! Z okazji obchodzonego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, w wielu miastach Polski organizowana jest w dniach 23. lutego do 23. marca ogólnopolska akcja psyc­hoed­ukac­yjna­ pod nazwą RE:akcja w depresji. Organizowane są bezpłatne konsultacje psyc­hote­rape­utyc­zne oraz warsztaty związane z tematyką radzenia sobie z depresją.
W tym roku do RE:akcji w depresji dołączyło Tarnowskie Centrum Psychoterapii, które wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Tarnowie serdecznie zaprasza wszystkich zain­tere­sowa­nych­ do uczestnictwa w warsztatach „Oblicza depresji” – 21 marca (sobota), godz. 12.00, w Czytelni Naukowej, przy ul. Krakowskiej 4.
Czy pomóc znaczy pocieszyć? Na jakie symptomy depresji zwrócić uwagę? Gdzie zgłosić się po pomoc? Na te, i inne pytania odpowiedzą doświadczeni specjaliści: Krzysztof Kościółek – psychoterapeuta oraz Teresa Homa-Tarnowska – psychiatra. Warsztaty będą okazją do poszerzenia wiedzy na temat depresji i zrozumienia siebie lub innych ludzi przeżywających tę chorobę na co dzień. Uczestnicy warsztatów uzyskają również wskazówki, w jaki sposób wspierać swój własny rozwój lub osób borykających się z depresją.
Zapraszamy wszystkich, którzy zmagają się z objawami depresji, mają w swoim otoczeniu osoby cierpiące na depresję lub po prostu chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej choroby i jej leczenia. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

reakcja-w-depresji-logo.png reakcja-w-depresji-logo
png, 13 KiB, 370x169
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-3-12
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie - Filia nr 8 50.00987 20.92776 ul. Traugutta 1 33-101 Tarnów

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego zaprasza miłośników sztuki na otwarcie wystawy malarstwa. Swoje prace pokaże Maria Wielgus – Antz, z urodzenia tarnowianka. Wernisaż zaplanowano na 12 marca (czwartek) w Filii nr 8 MBP w Tarnowie – Mościcach, początek o godz. 17.00.

Artystka jest z wykształcenia ekonomistką, a malarstwo to jej sposób na życie i wielka życiowa pasja, która na dobre rozwinęła się w Niemczech. Maria Wielgus-Antz w latach 1990-2009 mieszkała w tym kraju i tamże zdobyła dyplom Szkoły Malarstwa w Hamburgu - Axel Andersen Akademie. Należy do Związku Artystów Plastyków w Bremen – Centrum Kultury Bremen-Huchting, gdzie miała dotąd siedem indywidualnych wystaw obrazów. W Niemczech pogłębiła warsztatowe umiejętności i zyskała większą pewność w wyrażaniu malarskich wizji, by po powrocie do Tarnowa w 2009 roku, kontynuować swą pasję, już jako dojrzała artystka. W jej pracach dominuje przyroda, z każdą porą roku zmieniająca szatę barw, i to z niej właśnie artystka czerpie pełnymi garściami motywy dla malarskiej twórczości.
Artystka zaprezentuje swoją twórczość w bibliotece już po raz czwarty. Tym razem będą to przede wszystkim prace wykonane w technice decoupage, która polega na zdobieniu małych jak i dużych powierzchni płótna poprzez naklejanie na odpowiednio spreparowanej powierzchni wzorów z papieru. Papierowe wzory pokryte warstwami lakieru, w zamyśle mają wyglądać jak namalowane.

wielgus-antz.jpg wielgus-antz
jpg, 1.7 MiB, 4967x7017
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-3-19
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie - Filia nr 8 50.00987 20.92776 ul. Traugutta 1 33-101 Tarnów

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z tarnowianką Anną Kościółek i promocję książki „Cień pod lupanem”, wydanej nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos.

Książka jest debiutem literackim w twórczości autorki i należy do popularnej odmiany gatunkowej, jaką jest fantasy. Porusza niezwykle ważną problematykę, dotyczącą każdego z nas, bowiem przedmiotem refleksji stały się miłość, przyjaźń, wiara i wszelkie aspekty wynikające z tych wartości, które w interesujący sposób zostały wkomponowane w losy bohaterów. Powieść „Cień pod Lupanem” stanowi doskonały portret jakże zróżnicowanych ludzkich charakterów i obrazuje motywacje poszczególnych osób w podejmowaniu rozmaitych decyzji. W przygotowaniu są już następne tomy powieści.

„Autorka na wzór matki i ojca założycieli tej odmiany powieściowej – Ursuli K. Le Guin i Johna R.R. Tolkiena – wykreowała cały świat – z jego geografią i miarą czasu, florą i fauną, historią i mitologią, pospolitymi realiami dnia powszedniego i barwnym ceremoniałem dni świątecznych, codzienną krzątaniną okresu pokoju i dramatycznymi wydarzeniami zmagań wojennych. Istnieje zatem szansa, że do krain fascynujących dawnych i nowych czytelników literatury fantasy – obok Śródziemia i Ziemiomorza – dołączą także Nether, Sarem, Getlandia, Kajfas, Tumbago i Luppa z „Cienia pod lupanem”. Źródło: www.biblos.pl

Spotkanie z Anną Kościółek odbędzie się 19 marca, o godz. 17.00 w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej (siedziba CSM), ul. Traugutta 1.

cień pod lupanem.jpg cień pod lupanem
jpg, 73 KiB, 140x201
Komentarze (0)

Ruszyła druga edycja akcji „Czytaj Bez Ograniczeń”

W nowym roku 2015 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie wznawia akcję „Czytaj Bez Ograniczeń”, mającą na celu promocję czytelnictwa w środkach komunikacji miejskiej, a opierającą się na założeniu pożytecznego wykorzystywania czasu. W zeszłym tygodniu wyruszyły w miasto autobusy oklejone plakatami z okładkami książek, a przy nich specjalne kody QR. Wystarczy wsiąść do autobusu, zbliżyć telefon do kodu i zeskanować go, chwilę potem na komórkę przychodzi wybrana książka (bezpłatnie). A potem można już zatopić się w lekturze.

Cała inicjatywa to efekt współpracy tarnowskiej biblioteki i magistratu z portalem „Wolne Lektury”, w której zasobach znajduje się obecnie ponad 3100 darmowych tytułów m.in. lektury zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki polskiej i światowej - wszystkie dostępne w domenie publicznej. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane i udostępnione w popularnych formatach - html ,pdf, epub, mobi, fb2.
Na plakatach „Czytaj Bez Ograniczeń” znajduje się link do „Wolnych Lektur” oraz kody QR, odsyłające do książek zaproponowanych przez bibliotekę. W tej chwili przeczytamy następujące pozycje: „O miłości” Stendhala, „Kasrylewka” Szolem-Alejchem, „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett i „Bąk i piłka” Hansa Christiana Andersena. W kolejnych odsłonach tegorocznej akcji biblioteka będzie drukować plakaty z propozycjami nowych tytułów. Organizatorzy chcą stworzyć wśród pasażerów komunikacji miejskiej swoistą modę na czytanie książek w codziennej drodze do pracy czy do szkoły. Podróż nie musi się dłużyć, ale może też minąć szybko, jeśli przejażdżce towarzyszy lektura książki. Do akcji „Czytaj Bez Ograniczeń” wystarczy smartfon lub tablet wyposażony w system operacyjny Android.

2015_1_luty.pdf 2015_1_luty
pdf, 195 KiB
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-2-10
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

Od stycznia 2015 r. z w katalogach MBP znalazły się darmowe publikacje elektroniczne. Są to zasoby „Wolnych Lektur” (ponad 3100 utworów) oraz „IBUK Libra” (blisko 1900 utworów). Wyszukując w katalogu on-line można zdecydować, czy chcemy korzystać z zasobów tradycyjnych, czy elektronicznych.

WOLNE LEKTURY
Większość utworów z platformy „Wolne Lektury” nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Są tu także audiobooki (kilkaset pozycji) czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. [więcej o projekcie na stronie www.wolnelektury.pl/info/o-projekcie/].

IBUK Libra
Serwis IBUK Libra www.libra.ibuk.pl należy do Wydawnictwa Naukowego PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni zawiera publikacje specjalistyczne, naukowe, popularnonaukowe oraz beletrystyczne, wydane przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Większość z pozycji wymaga wpisanie kodu PIN, wydawanego bezpłatnie wszystkim czytelnikom biblioteki. Aby przejść do treści publikacji należy kliknąć na link „Informacje o książce”
Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem (wbudowany słownik, możliwość tworzenie zakładek i notatek). Książek nie można jednak kopiować na komputer, a wydruki są możliwe po uiszczeniu dodatkowych opłat dokonywanych indywidualnie przez czytelnika.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-2-15
T11:00

Salon Poezji, którego organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. L. Solskiego, kontynuuje cykl spotkań mieszkańców Tarnowa z poezją w wykonaniu aktorów, ludzi kultury i sztuki. Rok 2015 otwiera zaproszeniem na poetyckie spotkanie autorów zbioru poezji pt: „Melodia słów szumi wokół”, wydanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie w 2014 r. Wiersze w interpretacji Mariusza Szaforza, aktora tarnowskiej sceny, usłyszymy 15 lutego, o godz. 11.00, tradycyjnie na Małej Scenie Tarnowskiego Teatru.

Page1.jpg Page1
jpg, 3.3 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-2-11
T18:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej i autorskie spotkanie poetyckie pt: "Moje jest królestwo" w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury. Autorką fotografii jest Małgorzata Kossakowska, a autorem wierszy Bogumił Staszek.
Więcej na stronie www.malg­orza­tako­ssak­owska.pl oraz u wspó­łorg­aniz­ator­a TCK www.tck.pl

11 lutego (środa), godz. 18.00, TCK, Rynek 5, Tarnów

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego zaprasza najmłodszych i trochę starszych czytelników na spotkania i zajęcia biblioteczne przygotowane specjalnie na ferie zimowe 2015 r.

Ferie w bibliotece.jpg Ferie w bibliotece
jpg, 2.2 MiB, 4961x7016
Komentarze (0)
1
...
18 19 20 21 22 23 24 25 26
ewachmiel
zuzanna.kuczynska9
Gromnik GBP
pyza007
jolanta12
magdam7
anha
mak22
kat.szumlanska7
dominikastekla
kamkrol85
walbond
sebastian_musial1
hoopeq
stelm
kingakubala

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo