Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie
[awatar]
Tarnów MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 688-8021/22
Województwo: małopolskie
Adres: Krakowska 4
33-100 Tarnów
E-mail: mbp@biblioteka.tarnow.pl

poniedziałek - piątek 7.30-15.00

WYDARZENIE
2015-12-6
T13:30

Już w niedzielę, 6 grudnia, o godz. 13.30 „Och i ach – to są wiersze, że aż strach…” – Dziecięcy Salon Poezji zaprasza małych tarnowian, w towarzystwie rodziców, babć, dziadków, opiekunów i nauczycieli, aby usiedli wygodnie w teatralnych fotelach i zasłuchali się w strofy autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej - znakomitej współczesnej pisarki dla dzieci.
W interpretacji aktorów: Moniki Wenty i Jerzego Pala zabrzmią zabawne i mądre rymowanki oraz „językowe połamańce” ze zbioru pt: „Przytul stracha” - książki uhonorowanej Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Na małych miłośników poezji czekają konkursy, mikołajkowe niespodzianki oraz muzyczne atrakcje. Salon poprowadzi Marzena Wołek – kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży MBP.

Darmowe wejściówki można odebrać w Bibliotece przy ul. Staszica 6, lub w kasie Teatru przy ul. Mickiewicza 4. Wejściówka uprawnia również do zakupu ulgowego biletu na spektakl pt: „Lokomotywa”, który odbędzie się tego samego dnia, o godz. 15.00 w Teatrze. Serdecznie zapraszamy!

DZIECIĘCY SALON POEZJI - 6 GRUDNIA - GODZ. 13.30 - MAŁA SCENA TEATRU IM. L. SOLSKIEGO W TARNOWIE

Dziecięcy Salon Poezji 6.12.jpg Dziecięcy Salon Poezji 6.12
jpg, 3.2 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-11-19
T17:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

Wszystkie osoby lubiące spotkania z poezją i te, które szczególnie cenią sobie bezpośredni kontakt z autorem, zapraszamy do udziału w wieczorze autorskim tarnowskiego poety Zbigniewa Mirosławskiego, który zaprezentuje swój najnowszy, jedenasty już tomik poezji pt.: „Olśnienia”. Spotkanie odbędzie się 19 listopada o godz. 17.00 w Czytelni Naukowej MBP (ul. Krakowska 4).

Zbigniew Mirosławski – ur. W Wadowicach w 1958 r. należy do Grupy Poetyckiej "Obserwatorium" i Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Wiceprezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Członek grupy „Obserwatorium”. ). „Zasłużony działacz kultury”, były dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, członek Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia w Tarnowie. Z utalentowaną literacko młodzieżą skupioną wokół tarnowskiej MBP wydaje pismo literackie: "Aspiracje". Laureat nagród i wyróżnień literackich m.in.: Poświatowskiej w Częstochowie- Kłobucku, Łódzkiej Wiosny, im. Staicha w Zakopanem. Ujęty w antologii „Opinogóra w poezji” 2014 r. Autor 10 zbiorów poezji: Biuro poezji zagubionej (1991), Czasu bramy (1992), Niebieska góra (1993), Ostoja (1995), Te miejsca w których nas nie ma (2002), Zastygłe pejzaże ( 2007), Wewnętrznego światła wspólnota (2010), Wiodę rozmowy ze słońca zachodem (2011), Wieloświatów przestrzenie (2013), Rozgościć się w chmurach (2014).

zaproszenie_www.jpg zaproszenie_www
jpg, 2.4 MiB, 1770x2479
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-11-18
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie - Filia nr 8 50.00987 20.92776 ul. Traugutta 1 33-101 Tarnów

18 listopada 2015 r. o godz. 18.00, w największej sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie – Galerii Plastycznej Filii nr 8 (ul. Traugutta 1), odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby wybitnego artysty, „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” – Leszka Kuchniaka pt: “W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka”.

Twórczość Leszka Kuchniaka to barwne, tętniące życiem malarstwo, w którym na plan pierwszy wybijają się z jednej strony wątki sakralne i żydowskie oraz pejzaże prow­incj­onal­nych­ miast i miasteczek, z drugiej strony życie i praca trup cyrkowych. Obrazy o tej tematyce są niezwykle oryginalne i ekspresyjne, wzbudzające u widzów zachwyt i prawdziwą radość oglądania. Jak sam autor pisze: "Staram się być twórcą emocjonalnym, który daje widzowi radość oglądania i inspirację do metaforycznych przeżyć poetyckich. Będąc wędrowcem po kręgach kultury prowincjonalnej dostrzegam zanikający już świat ukochanej Galicji. Staram się ujawnić w swoich pracach źródło ludowego, magicznego impulsu, uformowanego w metaforyczny podtekst liryczny, groteskowy czy społeczny przemijającego czasu"

LESZEK KUCHNIAK ur.w 1951 r. w Żarach koło Żagania. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W roku 1976 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rzeźby prof. J. Bandury, następnie podyplomowe studia na Wydziale Scenografii Teatralno-Telewizyjnej na tej samej uczelni u prof. A. Majewskiego. Uprawia rzeźbę (kameralną, plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny).
Jest autorem licznych realizacji scen­ogra­ficz­nych­ w teatrach w Rzeszowie i Tarnowie, jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji i plakatów imprez kulturalnych.
Artysta dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą.
Jest laureatem rozlicznych prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki w 2010 roku.

Wystawę „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka” można podziwiać do końca grudnia w godzinach: poniedziałek 10.00-15.00, wtorek-piątek 10.00-18.00, sobota 9.00-15.00. Wstęp wolny!

Kuchniak zaproszenie.jpg Kuchniak zaproszenie
jpg, 1.4 MiB, 4962x4488
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-11-22
T11:00

Bohaterami najbliższego, listopadowego Salonu Poezji pt: "Człowiecza nuta" będą poeci: Józef Czechowicz i Roman Honet. Pierwszy z nich to jeden z najo­rygi­naln­iejs­zych poetów okresu międzywojennego, który w wielu swoich wierszach zawarł dojmujące poczucie przemijania, katastrofy, odchodzenia. W twórczości Romana Honeta - jednego z ciekawszych poetów współczesnych, tegorocznego laureata nagrody im. W. Szymborskiej - głównym wątkiem, który porusza jest granica między życiem a śmiercią. Choć tak odlegli od siebie, ci dwaj poeci zdają się być wyrazicielami tych samych odwiecznych ludzkich lęków, w inny sposób wyrażanych.

Salon Poezji pt: „Człowiecza nuta” organizowany jak zwykle przez Miejską Biblioteką Publiczną i Tarnowski Teatr, odbędzie się 22 listopada (niedziela), o godz. 11.00 na Małej Scenie Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Wiersze w interpretacji aktorów: Ireneusza Pastuszaka i Kamila Urbana usłyszymy w oprawie muzycznej skrzypiec i wiolonczeli. Przewodnikami po życiu i twórczości Czechowicza i Honeta będą Tadeusz Trytek i Sylwia Smoleń. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Nuta człowiecza plakat.jpg Nuta człowiecza plakat
jpg, 3.4 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-11-6
T16:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. J. SŁOWACKIEGO W TARNOWIE
serdecznie zaprasza do wspólnej rozmowy o książce Etgara Kereta „Nagle pukanie do drzwi” w ramach DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI „GALERIA”: 6 LISTOPADA – piątek – godz. 16.00 – Galeria Niebieska MBP – ul. Krakowska 4

W piątek 6 listopada o godz. 16.00 zapraszamy do Galerii Niebieskiej MBP na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Galeria”. To doskonała forma spędzania wolnego czasu dla osób kochających czytać: kawa, słodki poczęstunek, najnowsze powieści, miła atmosfera, wnętrze oferujące możliwość obejrzenia aktualnej wystawy, pożytecznie spędzony czas… Tym razem będziemy rozmawiać o najnowszej książce izraelskiego pisarza Etgara Kereta pt: „Nagle pukanie do drzwi”. Wstęp do Dyskusyjnego klubu Książki „Galeria” jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zain­tere­sowa­nych­.

"Do domu pisarza wdziera się mężczyzna, który pragnie, by opowiedziano mu zmyśloną historię, tęskni bowiem za czymś innym niż prawdziwe, niemożliwe do zniesienia życie. Czytelnicy mający wobec literatury podobne oczekiwania nie zawiodą się – nowe opowiadania Kereta pełne są niezwykłych zdarzeń, poetyckiej magii i nadziei, którą można odnaleźć nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach. Robbie, ćwiczący się w sztuce kłamstwa od wczesnego dzieciństwa, odkrywa nagle, że wszystko, co zmyślił, jest prawdą; pewna kobieta znajduje w ustach swojego partnera zamek błyskawiczny, za którym czai się niejaki Jurgen… Pomysłowość autora jest nieograniczona, a przewrotne poczucie humoru idzie w parze z umiejętnością budowania napięcia."

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

DKK snap.jpg DKK snap
jpg, 29 KiB, 510x535
Komentarze (0)

Największa sala wystawowa Miejskiej Biblioteki Publicznej - Galeria Plastyczna Filii nr 8, przy ul. Traugutta 1, stała się miejscem prezentacji Derbów Artystycznych 2015.
Od 26 października do 15 listopada 2015 r., można oglądać wystawę pt. „Barwy rzeczywistości”, prezentującą 26 wybranych prac malarskich i graficznych z międ­zyre­gion­alne­go Programu "Derby Artystyczne – Śląsk & Małopolska", zrealizowanego w 2015 roku. Autorami prac są artyści z 6 województw m.in.: Halina Kaźmierczak, Robert Bareja, Michał Kwarciak, Edyta Piłat, Dorota Chomko, Elżbieta Ledecka, Barbara Stek, Bogdan Gorczyca. Niektóre z prac były prezentowane w znamienitych galeriach w Polsce i na świecie, a teraz mieszkańcy Tarnowa mają szansę zobaczyć je za darmo w swoim mieście.

Derby Artystyczne to program Centrum Art-Plus w Krakowie, zainaugurowany w 2014 roku, w ramach Projektu "Integracja Sztuki". Celem Programu była prezentacja dorobku artystycznego artystów z dwóch regionów - Śląska i Małopolski oraz symboliczna "artystyczna rywalizacja" i oddanie twórczości pod symboliczną ocenę publiczności na Śląsku i w Małopolsce. Druga edycja międ­zyre­gion­alne­go Programu "Derby Artystyczne – Śląsk & Małopolska", to nieco zmieniona, rozszerzona formuła. Organizatorzy postanowili zaprosić do udziału w wystawach artystów z obu dotychczasowych województw: śląskiego i małopolskiego, oraz dodatkowo z województw ościennych: opolskiego, łódzkiego, świę­tokr­zysk­iego­ i podkarpackiego. Łącznie zapr­ezen­towa­nych­ zostało 120 prac 67 autorów, w tym w charakterze gości specjalnych, uznani autorzy polskiego malarstwa, m.in.: Jan Norbert Dubrowin; Damian Lechoszest; Rafał Olbiński; Dariusz Ślusarski. Pełny wykaz artystów tegorocznej edycji znajduje się tutaj: www.art-plus.info

Serdecznie zapraszamy do Filii nr 8, ul. Traugutta 1, w godzinach: poniedziałek: 10.00-15.00, wtorek-piątek: 10.00-18.00 i sobota: 9.00-15.00

Afisz_Derby-MBP-Tarnow_500px.jpg Afisz_Derby-MBP-Tarnow_500px
jpg, 130 KiB, 500x707
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-10-25
T11:00

Miejska Biblioteka Publiczna im J. Słowackiego wraz z Teatrem im. L. Solskiego zapraszają na Salon Poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Justyny Bargielskiej pt: „Melopea współczesna”.

Październikowa odsłona Salonu Poezji będzie próbą konfrontacji dwóch światów kobiecej liryki: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945) i Justyny Bargielskiej (ur. 1977). Porównanie silnych niezależnych osobowości, ich sposobów wyrażania siebie poprzez twórczość poetycką, ukaże to, co przy wielu różnicach formalnych, stanowi o wartości dzieła tych dwóch poetek. Dwie kobiety, dwie epoki, połączone nieprzemijalną siłą poezji, jako sposobu nazywania świata.

Wszystkich miłośników poezji zapraszamy 25 października 2015 (niedziela), o godz. 11.00 na Małą Scenę Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Wystąpią aktorki: Matylda Baczyńska i Karolina Gibki. Całość dopełni występ muzyczny Piotra Hudziaka. Prowadzenie: Sylwia Smoleń i Tadeusz Trytek.

Salon Poezji 25.10.jpg Salon Poezji 25.10
jpg, 3.0 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)

Jak co roku w ramach Tygodnia Kultury Chrz­eści­jańs­kiej­ w Tarnowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego organizuje okolicznościowe spotkania, lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy. Oto szczegółowy program:

  1. „I ty możesz zostać świętym” – na zajęciach pod takim hasłem przedszkolaki będą przygotowywać się do Tygodnia Kultury Chrz­eści­jańs­kiej­. Na bazie dziecięcej literatury religijnej postaramy się wykształcić nawyk obdarowywania się dobrymi uczynkami, spróbujemy wdrożyć pozytywne postawy i zachowania wobec siebie i innych.
    Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 15 października, godz. 10.00

  2. „Śladami Boga po Ziemi Świętej”
    Wystawa autorska Małgorzaty, Andrzeja i Magdaleny Trybulskich.
    Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, wernisaż 20 października, godz. 19.00

  3. Andrzej Kurdziel „Święty Jan Paweł II – żyje pośród nas”
    Promocja książki i spotkanie autorskie. Książka wydana została w 2014 roku pod patronatem „Gościa Niedzielnego” przez krakowskie wydawnictwo PETRUS. Jest to zbiór wyjątkowych wywiadów ze znanymi krakowskimi duchownymi, którzy spotkali na swojej drodze życia Karola Wojtyłę, późniejszego Papieża. Gościem specjalnym wieczoru będzie ks. infułat Władysław Gasidło, który opowie o swych związkach ze Św. Janem Pawłem II i wpływie, jaki wywarł na jego życie kapłańskie.
    Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4, 21 października, godz. 18.30

  4. „Kapliczki tarnowskie”
    Wystawa prac członków Twórczego Klubu Seniora przy parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Tarnowie. Wernisaż wystawy poprowadzi Pan Andrzej Trybulski.
    Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wernisaż dn. 23 października, godz.10.30. Wystawa czynna do 15 stycznia 2016

  5. „Mój święty patron…”
    Członkowie Klubu Moli Książkowych „Różowe Moliki” zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego czytania wybranej literatury religijnej opisującej drogę do świętości naszych patronów.
    Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 24 października, godz. 11.00-13.00

  6. „Uwaga, anioł”!
    Lekcja biblioteczna przygotowana z okazji Tygodnia Kultury Chrz­eści­jańs­kiej­. Tematem spotkania będzie literatura dziecięca z motywem, funkcją oraz wyobrażeniem o opiece anielskiej w codziennym życiu. Na uczestników czekają „anielskie” zabawy, zagadki i niespodzianki.
    Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 27 października, godz. 13.30-14.30, 28 października, godz. 12.40-13.40

  7. II edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej
    Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych
    Filia nr 8, ul. Traugutta 1, 29 października (czwartek)

Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie po wakacyjnej przerwie rozpoczyna nowy sezon spotkań autorskich. We wrześniu tarnowianie mogą liczyć na sporą dawkę poetyckich wrażeń podczas spotkań z dwoma poetami młodego pokolenia: Bartoszem Baranem pseudo „Bibro” – 24 września, o godz. 15.30 w Galerii Niebieskiej MBP, i Maksymilianem Tchoniem - 25 września, o godz. 18.00 w Filii nr 8 MBP (ul. Traugutta 1).

Obaj poeci wywodzą się z Grupy Młodych Autorów, która trwa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie od ponad 25 lat. Grupa skupia młodych ludzi pióra i spotyka się na cyklicznych warsztatach literackich prowadzonych w początkowym okresie przez wspó­łzał­ożyc­iela­ grupy Andrzeja Grabowskiego, a następnie – do chwili obecnej – przez Zbigniewa Mirosławskiego. Owocem działalności Grupy Młodych Autorów są publikacje zamieszczające próby literackie uzdolnionych twórców w formie indywidualnych tomików poetyckich oraz na łamach wydawanego przez MBP periodyku „Aspiracje – Magazyn Literacki Młodych”. Początki „Aspiracji” sięgają roku 1992, gdy wychodziło jako „Igrasznik”, i 1998 roku, gdy nosiło tytuł „Kajet Artystyczno-Kulturalny”. Wśród autorów z Tarnowa i regionu, którzy publikowali tu swoje próby literackie znaleźli się nasi bohaterowie: Bartosz Baran „Bibro” i Maksymilian Tchoń – ich utwory przenikały z czasem także do innych czasopism literackich, ukazujących się w kraju.

Bartosz Baran (pseudo „Bibro”) - urodził się w 1981 roku w Tarnowie. Poeta i raper, autor tomiku „W pogoni za nadzieją”. Na spotkaniu autorskim 24 września (czwartek) o godz. 15.30 w „Galerii Niebieskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Krakowska 4) zaprezentuje swoją twórczość religijną, której bliskie jest poszukiwanie sacrum i tęsknota za transcendencją. Spotkanie zatytułowane „Obmywam twarz Twoim spojrzeniem” poprowadzi Rafał Halski, wiersze przeczytają uczniowie szkoły odzieżowej, a utwory hip-hopowe: „Gdziekolwiek”, „Tyle razy”, „Nasz Pan” - wykona sam autor.

Maksymilian Tchoń – urodził się w 1987 roku. Licencjat polonistyki UJ, autor tomu „Niecierpliwy” (2013) oraz tomiku „Życie jak poemat” (2012). Na spotkaniu autorskim 25 września o godz. 18.00 w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Traugutta 1, w budynku CSM) w rozmowie z Pawłem Czernkiem opowie o swoich pasjach, ulubionych książkach i inspiracjach poetyckich oraz zaprezentuje swoją najnowszą twórczość. Tytuł spotkania „Światy ukryte w poezji”.

Bibro1.jpg Bibro1
jpg, 1.4 MiB, 4961x7016
Tchoń.jpg Tchoń
jpg, 986 KiB, 4961x7016
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-9-27
T11:00

Wrześniowy „Salon Poezji”, organizowany, jak zwykle przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie we współpracy z Tarnowskim Teatrem, będzie prezentacją wierszy dwóch twórców: jednego z największych poetów polskich, laureata nagrody Nobla w 1980 roku – Czesława Miłosza oraz uznanego za najo­rygi­naln­iejs­zego i najlepiej rozpoznawalnego poetę średniego i młodego pokolenia – Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckiego.
Obaj twórcy dorastali na pograniczu języków i kultur: Miłosz na polsko-litewskim, Tkaczyszyn-Dycki na polsko-ukraińskim. Ten drażliwy styk kulturowy i historyczny mocno dynamizuje ich twórczość, stanowiąc jedną z tych płaszczyzn, na których wiersze obu poetów mogą się spotkać.

Salon Poezji pt: „Piosenka na dwóch strunach – wiersze Czesława Miłosza i Eugeniusza Tkaczyszyna -Dyckiego” odbędzie się 27 września br. (niedziela) o godz. 11,00 w Teatrze przy ul. Mickiewicza 4. Wiersze usłyszymy w interpretacji Piotra Hudziaka oraz gości Festiwalu Komedii „Talia”. Muzyczną oprawę zapewni duet: Agata Zamirska (skrzypce) i Tomasz Boruch (gitara). Spotkanie prowadzą: Sylwia Smoleń i Tadeusz Trytek. Wstęp wolny.

Salon Poezji 27.09.jpg Salon Poezji 27.09
jpg, 3.2 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
1
...
18 19 20 21 22 23 24 25 26
ewachmiel
zuzanna.kuczynska9
Gromnik GBP
pyza007
jolanta12
magdam7
anha
mak22
kat.szumlanska7
dominikastekla
kamkrol85
walbond
sebastian_musial1
hoopeq
stelm
kingakubala

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo