Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie
[awatar]
Tarnów MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 688-8021/22
Województwo: małopolskie
Adres: Krakowska 4
33-100 Tarnów
E-mail: mbp@biblioteka.tarnow.pl

poniedziałek - piątek 7.30-15.00

WYDARZENIE
2015-9-5
T15:00

5 września na Placu Kazimierza w Tarnowie, w godzinach od 15.00 do 18.00, odbędzie się już po raz czwarty Narodowe Czytanie. Ogólnopolska akcja publicznego czytania zainicjowana została przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jest objęta Jego patronatem.

Po raz pierwszy cztery lata temu w 2012 roku czytano publicznie w całej Polsce – także w Tarnowie - wspólnie czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok później odkrywaliśmy piękno i ciętość Fredrowskiego języka, zaś w ubiegłym roku podczas trzeciej osłony akcji przypomnieliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. „Wspólna lektura (…), cytując słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, (…) to nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny (…) ale również możliwość spędzenia czasu wolnego w gronie najbliższych i znajomych”. To akcja, która ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i wzmacnianie w ten sposób narodowej tożsamości.

Bohaterem tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Lalka” Bolesława Prusa. Wspólne Czytanie będzie znakomitą okazją, by po 125 latach od wydania „Lalki” odnaleźć nowe tropy interpretacyjne i przekonać się po raz kolejny, jak wiele emocji wzbudza w nas ta powieść realizmu krytycznego, traktująca o miłości, polityce, polskim społeczeństwie, interesach, pracy i o złożoności człowieka.
Wśród czytających to wspaniałe dzieło będą aktorzy Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie: Monika Wenta i Mariusz Szaforz, przedstawiciele władz naszego miasta i instytucji publicznych oraz bibliotekarze i publiczność biorąca udział w akcji. Oprócz satysfakcji i dobrej zabawy zapewniamy dodatkowe atrakcje czytelnicze i nie tylko. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału!

NARODOWE CZYTANIE „LALKI” - 5 WRZESNIA (SOBOTA) – PLAC KAZIMIERZA – GODZ. 15.00 – 18.00 /w razie niepogody zapraszamy do Muzeum okręgowego, Rynek 3/

Narodowe Czytanie.jpg Narodowe Czytanie
jpg, 1.7 MiB, 4961x4961
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na wystawę plakatów i książek niemieckojęzycznych pt: „Na dobry początek”, która odbędzie się we wrześniu w Galerii Plastycznej Filii nr 8 w Tarnowie-Mościcach (gmach Centrum Sztuki Mościce).
Jest to kolejne wspólne przedsięwzięcie tarnowskiej biblioteki oraz Instytutu Goethego w Krakowie. Zapoczątkowana w 1995 roku współpraca między obiema instytucjami zaowocowała organizacją wielu imprez kulturalnych (wystaw, prelekcji) popularyzujących niemiecką historię, język i kulturę oraz zaopatrzeniem Działu Książki Obcojęzycznej MBP w wartościową literaturę niemieckojęzyczną: publikacje o charakterze informacyjnym, nowości z zakresu beletrystyki i literatury faktu.
Obecna wystawa pozwoli zapoznać się z ogromną różnorodnością najnowszej niemieckiej literatury dla dzieci i młodzieży. Literatura dziecięca w krajach niemieckojęzycznych przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Co roku ukazuje się około 8.000 tytułów dla dzieci i młodzieży, z czego 6.000 to książki niemieckojęzycznych autorów. Bogactwo niemieckojęzycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej przejawia się nie tylko w dużej liczbie publikacji. Można zauważyć z jednej strony tendencję do wydawania książek przeznaczonych dla określonych grup docelowych i zawierających konkretne przesłania i pouczenia, a z drugiej strony dążenie do wykraczania poza sztywne kategorie. I na tym "pograniczu" często powstają najbardziej wartościowe książki w sensie estetycznym, których autorzy nie uchylają się od trudnych tematów i nowych rozwiązań formalnych. Niniejsza wystawa stanowi właśnie wybór takich pozycji o wybitnej wartości literackiej i artystycznej.

Prezentacja obejmuje pozycje zarówno autorów, którzy doczekali się polskiego przekładu (Wolfgang Herrndorf "Czik", Andreas Steinhöfel "Rico, Oskar i głębocienie" oraz Alina Bronsky "Park rozbitków"), jak i autorów nieznanych jeszcze polskim czytelnikom. Ponadto na wystawie prezentowane są książki z najnowszej Listy Białych Kruków (White Ravens) oraz wybrane polskie przekłady książek dla dzieci i młodzieży. Projekt powstał we współpracy z Międzynarodową Biblioteką Młodzieżową w Monachium.
Więcej Informacji o projekcie: www.goethe.de

Wystawa Instytut Goethego.jpg Wystawa Instytut Goethego
jpg, 57 KiB, 526x711
Komentarze (0)

Tegoroczna wakacyjna oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie jest bardzo różnorodna – to nie tylko lektury, to także mądra i fajna zabawa. Podczas bibliotecznych zajęć będzie można rozwijać zainteresowania artystyczne i literackie, poznawać geografię Australii, bawić się piórem i wodą, nauczyć się malarskiego decoupage’u i techniki haftu soutache, grać w stare i nowe gry planszowe, wysłuchać bajek i opowieści, spotkać się z rówieśnikami. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Oto nasze propozycje:

„Kangurzym skokiem przez Australię”
Pod tym hasłem kryje się wiele atrakcji przygotowanych specjalnie dla młodych wielbicieli przygód i podróży m.in:
- walka o przetrwanie w australijskim buszu
- ciekawostki australijskiej fauny i flory
- oko w oko z Aborygenami, czyli „spotkanie” z rdzennymi mieszkańcami Australii
- „wspinaczka” na „Góry z wieloma głowami”
- konstruowanie samolotu i… walka kangurów
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00

Warsztaty decoupage
Kurs zdobienia przedmiotów techniką decoupage (każdy uczestnik powinien posiadać własne materiały plastyczne).
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, środy, godz. 15.00 – 17.00, kontakt tel. 14 688-80-29

Czytanie na trawie
Piąta edycja plenerowych zajęć literackich, które tradycyjnie odbywają się na terenach zielonych wokół gmachu Centrum Sztuki Mościce. W programie: głośne czytanie utworów znanych autorów literatury dziecięcej, zgadywanki i rebusy literackie, zabawy integracyjno-ruchowe oraz malowanie twarzy farbami. Dzieci mogą także przynosić własne książeczki do samodzielnego, głośnego czytania.
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, 20 – 24 lipca, 24 – 28 sierpnia, wtorki i piątki, godz. 10.00-12.00

„Lipcowe warsztaty artystyczne”
Cykl zajęć plastycznych dla dzieci powyżej 10 lat, prezentujących różnorodne techniki rękodzielnicze:
7 lipca - papieroplastyka, czyli zajęcia z użyciem wikliny papierowej
14 lipca - tworzenie biżuterii z haftu soutache (sutasz)
21 lipca - warsztaty z komponowania kartek okol­iczn­ości­owyc­h
28 lipca - filcowe robótki ręczne
Filia nr 9, ul. Krzyska 116 , wtorki, godz. 10.30-13.00

„Biblioteka.tarnow.pl”
Zajęcia plastyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży, polegające na tworzeniu barwnej makiety „społeczności bibliotecznej” na planszy z logo MBP, przy użyciu techniki collage.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, wtorki i czwartki w godzinach 11-13, kontakt tel. 14 6889046

„Bricolage – zabawy z książką”
Zabawa literacka, polegająca na tworzeniu opowieści, przy użyciu wylosowanych „wskazówek” ukrytych w pudełkach: tytułów bajek i imion bohaterów, bajkowych rekwizytów oraz przedmiotów codziennego użytku.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, wtorki i czwartki w godzinach 11-13, kontakt tel. 14 6889046

„Piórem i wodą. Pejzaże i abstrakcje”
Woda, atrament oraz pióro wieczne – oto zestaw mediów, które będą główną atrakcją zajęć, polegających na tworzeniu obrazów przy pomocy unikatowej techniki plastycznej tj. nanoszeniu wody na kartkę papieru, a przy użyciu pióra wiecznego nadawaniu powstałym obrazom koloru i wyrazistości.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38, wtorki, czwartki godz. 11:00 - 12:00

Szczegółowy harmonogram, wakacyjne godziny otwarcia oraz dane teleadresowe placówek dostępne są na stronie www.biblioteka.tarnow.pl oraz na Fb.

Wakacje w MBP.jpg Wakacje w MBP
jpg, 5.6 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie przebiegać będzie pod znakiem… podróży. Podróży po świecie i podróży w świat książek i literatury. Podróżujemy, by w końcu i tak wybrać… BIBLIOTEKĘ. Podczas warsztatów podróżniczych i spotkań z zapalonymi obieżyświatami będzie można zwiedzić wszystkie kontynenty, odkryć najciekawsze zakątki świata i zachwycić się ich różnorodnością.
Oto plan wydarzeń tarnowskiego Tygodnia Bibliotek 2015:

8 maja
„Tajemnice Australii”
Warsztaty podróżnicze dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, prowadzone przez Magdalenę i Marcina Musiałów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 9.00

„Gdzie leży raj? San Blas, Bali, Borneo, Madagaskar”
Warsztaty podróżnicze dla gimnazjalistów, prowadzone przez Magdalenę i Marcina Musiałów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 10.30

„Spojrzenia. Wobec symbolizmu przełomu XIX i XX wieku”
Wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, godz. 17.00

12 maja
„Megaksiążkę piszemy i kolorujemy”
Literacka akcja plenerowa dla najmłodszych na ul. Wałowej 10 (schody), obejmująca zabawy słowem i obrazem.
Dział dla dzieci i Młodzieży, godz.11.00

Julia Bernard. Spotkanie autorskie
Spotkanie z Julią Bernard, tarnowianką, autorką cyklu powieściowego z gatunku fantasy „Czarownice z Wolfensteinu”.
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, godz. 17.00

13 maja
„Wierszyki dla Weroniki”
Spotkanie autorskie dla dzieci z Barbarą Szczepańską „Judytą” – poetką, piosenkarką, laureatką ogólnopolskich nagród poetyckich.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38B, godz. 9.30
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, godz. 11.00

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
Teatrzyk kukiełkowy oraz zabawy książką dla przedszkolaków.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, godz.10.00

14 maja
„Spotkanie z Islandią”
Spotkanie dla młodzieży z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem i autorem książek: „Islandia – trzeci żywioł”.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, godz. 9.00
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, godz. 11.00

15 maja
„Cień pod Lupanem” – spotkanie autorskie z Anną Kościółek.
Książka jest debiutem w twórczości autorki; należy do gatunku fantasy, porusza ważną problematykę, dotyczącą każdego z nas - miłość, przyjaźń, wiara i wszelkie aspekty wynikające z tych wartości, które w interesujący sposób zostały wkomponowane w losy bohaterów. Powieść "Cień pod lupanem" stanowi doskonały portret zróżnicowanych ludzkich charakterów, obrazuje motywacje poszczególnych osób w podejmowaniu rozmaitych decyzji…
Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4

Irak 2013
Spotkanie z podróżnikiem Marianem Krzywdą, który z plecakiem samotnie zwiedził 61 krajów świata na 5 kontynentach, przemierzając m.in. Maroko, Algierię ,Tunezję, Libię, Egipt, Izrael, Liban, Turcję, Syrię, Jordanie, Irak, Iran, Indie, Nepal, Chiny, Tajlandię, Birmę, Kambodżę, Meksyk, Peru, Boliwię, Chile, Kenie i Tanzanię. W roku 2013 odbył podróż do ogarniętego wojną domową Iraku. Robiąc z ukrycia zdjęcia w stolicy Iraku poczuł smak zakucia w kajdanki przez komandosów wojskowych. Otoczony w starej dzielnicy arabskiej Bagdadu przez fund­amen­tali­stów­ cudem uniknął egzekucji.... Zwiedzając magiczne miasto Babilon, zdobył "Koronę ziemi starożytnych cudów świata".
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, godz. 17.00

Wybór Bibliożercy Roku 2014
Plebiscyt czytelniczy na najaktywniejszego czytelnika Działu dla Dzieci i Młodzieży w 2014 r.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz.15.00

„Jestem przyjacielem biblioteki”
Poranek dla dzieci z Przedszkola nr 5, w ramach którego dzieci będą rozwiązywać zagadki ze znajomości wierszyków, bajeczek oraz z podstawowej wiedzy o bibliotece. Na zakończenie odbędzie się pasowanie na czytelnika.
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27, godz. 9.00

„W zaciszu biblioteki”
Spotkanie czytelników i przyjaciół biblioteki w ramach bibliotecznego Klubu e-Seniora.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

Imprezy towarzyszące
„Kiedy masz wątpliwość, idź do biblioteki”
Cykl spotkań z młodzieżą tarnowskich szkół, mających na celu zapoznanie z pracą Działu Książki Obcojęzycznej i zachęcenie do korzystania z jego usług i zasobów.
Dział Książki Obcojęzycznej, ul. Staszica 6

„Biblioteka – ulubione miejsce na codziennej trasie”
Spotkania dla dzieci, młodzieży i starszych promujące czytelnictwo i bibliotekę.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

„Bajkowe potyczki”
Zajęcia literackie dla przedszkolaków połączone z zabawą w skojarzenia. Do odgadywanych tekstów bajek dzieci będą dobierać pasujące rekwizyty. Za prawidłowo wykonane zadanie dzieci otrzymają literki, które utworzą hasło Tygodnia Bibliotek.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38 B

warsztaty australia.jpg warsztaty australia
jpg, 1.0 MiB, 2458x3498
warsztaty borneo.jpg warsztaty borneo
jpg, 963 KiB, 2473x3506
Page1.jpg Page1
jpg, 1.9 MiB, 4967x7017
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-4-23

23 kwietnia celebrujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jednym z szerzej zakrojonych wydarzeń wpisujących się w obchody tego święta są Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, w które jak co roku angażuje się Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, organizując szereg wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa i promocją książek: warsztaty, spotkania autorskie, zajęcia literackie, poranki czytelnicze dla najmłodszych. A oto plan Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” 2015 w MBP:

Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6

„Wieczór w Smoczej Jamie”. 24 kwietnia, godz. 18.00-21.00
Trzygodzinny blok tematyczny poświęcony legendzie o św. Jerzym i idei Światowego Dnia Książki, obejmujący interaktywne zajęcia i zabawy edukacyjne:
1. Prezentacja multimedialna na temat historii Światowego Dnia Książki, żywotu św. Jerzego oraz Krótki kurs smokologii, czyli jak smoki wyglądały, gdzie mieszkały i jakie miały zwyczaje
2. „Przepraszam, smoku” – przedstawienie teatrzyku kukiełkowego na podstawie opowiadania Wiery Badalskiej.
3. „Smocze zabawy”. Zabawy ruchowe: wyścig smoków, rzut kulą do smoczej paszczy i slalom ze smoczym jajem.
4. „Smok Beksa-Lala” Doroty Gellner. Seans głośnego czytania.
5. „Smok spod tarnowskiego zamku”. Opowiadanie utworzone w trakcie spotkania przez jego uczestników na bazie pytań i wskazówek bibliotekarki.
5. Warsztaty plastyczne tworzenia róż i smoków z papieru.

Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Staszica 6

1.Wystawa książek ze zbiorów działu zawierających w tytule słowo róża.
2."Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - akcja bookcrossingowa oraz kiermasz wydawnictw własnych MBP przed budynkiem biblioteki.

Filia Nr 1, ul. Gumniska 28

Różany Kiermasz. Stoisko złożone z książek, które z różnych względów nie zostaną włączone do księgozbioru Filii nr 1. W każdej książce znajdzie się nawiązująca do symbolu Święta Książki - róża z bibuły.

Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27

1.”Książka naszym przyjacielem”. Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5 w Tarnowie, mające na celu zapoznanie dzieci z ideą Święta Książki.
2.Przygotowanie okol­iczn­ości­owyc­h zakładek książkowych i rozdanie ich czytelnikom.

Filia nr 9, ul. Krzyska 116

„Dawnych wspomnień czar”. Sentymentalna wystawa bajek oraz literatury młodzieżowej z lat pięćdziesiątych i sześ­ćdzi­esią­tych­ ubiegłego wieku.

Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4

1.„Róża dla czytelnika”. Obdarowanie czytelników symboliczną różą na powitanie
2."Wiersze na deser". Wręczanie czytelnikom ozdobnych karteczek z wydrukowanymi wierszami najw­ybit­niej­szyc­h polskich poetów.

Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

1.„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek wybiera dobiera”. Spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 23 w Tarnowie na temat przestrzegania prawa własności autora oraz o znaczeniu książek. 23 kwietnia, godz. 10.00
2.„Książka – spokój odnaleziony”. Spotkanie dla przyjaciół i czytelników biblioteki. 24 kwietnia, 10.00-15.00

Page1.jpg Page1
jpg, 1.6 MiB, 4967x7017
Książkai Róża.jpg Książkai Róża
jpg, 4.1 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)

Akademia e-seniora, czyli warsztaty komputerowe w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Gumniska 28).

Wszystkich w wieku 50 lat i więcej, mających chęć zgłębiania tajników komputera i cybe­rprz­estr­zeni­ serdecznie zapraszamy do Filii nr 1 na warsztaty komputerowe w ramach Akademii e-Seniora. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. od 9.00-11.00.
Zain­tere­sowa­nych­ prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 14 688 80 29.

AKADEMIA e-seniora.jpg AKADEMIA e-seniora
jpg, 46 KiB, 635x309
Komentarze (0)

Z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia książki dla Dzieci - święta ustanowionego w 1967 roku na dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, Dział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej biblioteki publicznej w Tarnowie zaprasza na wystawę pt: "Mieszkańcy Stumilowego Lasu".
Prosto z najs­łynn­iejs­zego­ w świecie lasu przybyli jego mieszkańcy, aby opowiedzieć historię kochanego przez dzieci "misia o bardzo małym rozumku" i jego nieodłącznych przyjaciół. Chętnym, którzy chcą zwiedzić najsłynniejszy w świecie las i przeżyć przygody w towarzystwie Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy, Maleństwa oraz Krzysia, biblioteka zaprasza również na zajęcia pod tym samym tytułem, podczas których przeprowadzimy plebiscyt popularności sympatycznych zwierzaczków, weźmiemy udział w wyścigu po miód oraz w konkurencji jedzenia na czas tego największego smakołyku Kubusia Puchatka i wiele wiele innych... Zapraszamy do Działu dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6.

P30858.jpg P30858
jpg, 1.0 MiB, 1920x2560
P32970.jpg P32970
jpg, 1014 KiB, 1920x2560
P329085.jpg P329085
jpg, 1022 KiB, 1920x2560
P390868.jpg P390868
jpg, 1.0 MiB, 1920x2560
P390869.jpg P390869
jpg, 1016 KiB, 1920x2560
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-4-12
T11:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprasza na kwietniową odsłonę Salonu Poezji pt: „Przez pokolenia płynące pytania”. Usłyszymy wiersze dwóch poetów: jednego z najw­ybit­niej­szyc­h kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie, zmarłego w zeszłym roku Tadeusza Różewicza, oraz przedstawiciela najmłodszego pokolenia twórców Tadeusza Dąbrowskiego.
Tadeusz Różewicz w swoich wierszach stawiał fundamentalne pytania: o Boga, o sens życia i śmierci, o kondycję moralną współczesnego człowieka, próbując zarazem ocalić Poezję jako formę nazywania świata po doświadczeniu wojny. Gdy w 2006 roku został nagrodzony przez Fundację Kultury Polskiej wielkim "Złotym Berłem" i prawem laureata mógł wskazać kogoś, kto, jego zdaniem, zasługuje na "Małe berło", wybrał młodego poetę Tadeusza Dąbrowskiego. Ten gest odebrano jako zwrócenie uwagi na godnego kontynuatora. Dziś, gdy Mistrz już odszedł, spróbujemy się przekonać, jaka jest (jeśli jest) ta poetycka sztafeta pokoleń.

Wystąpią aktorzy: Mariusz Szaforz i Tomasz Wiśniewski. Sylwetki poetów zaprezentuje w słowie wstępnym Tadeusz Trytek. Całości dopełni muzycznie występ tarnowskiego gitarzysty Miłosza Potocznego.

SALON POEZJI „PRZEZ POKOLENIA PŁYNĄCE PYTANIA” – MAŁA SCENA TEATRU IM. L. SOLSKIEGO W TARNOWIE - 12 KWIETNIA - GODZ. 11.00 – WSTĘP WOLNY.

Salon Poezji 12.04.jpg Salon Poezji 12.04
jpg, 3.3 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-4-10
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie 50.01149 20.98428 Krakowska 4 33-100 Tarnów

10 kwietnia o godz. 10.00 w Czytelni Naukowej MBP odbędzie się jeden z małopolskich półfinałów ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Koordynatorami konkursu z ramienia MBP jest Dział dla Dzieci i Młodzieży i Czytelnia Naukowa.

„Wielka Liga Czytelników” to ogólnopolski konkurs czytelniczy skierowany do uczniów klas 1-6 szkół podstawowych. Głównym celem konkursu jest promowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań wśród uczestników konkursu. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie „Wielka Liga” oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Katowicach, a wśród współorganizatorów jest m.in. Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Półfinał
Po całorocznym czytaniu wskazanych przez organizatorów książek, w tarnowskich szkołach wyłonieni zostali najwytrwalsi czytelnicy, którzy będą reprezentować swoją placówkę w półfinałowym teście drużynowym. Testy będą uzupełniane przez uczniów w dniu 10 kwietnia, o godz. 10.00 w Czytelni Naukowej, ul. Krakowska 4. Zadania testowe obejmują pytania dotyczące książki lub jej fragmentu, oraz pytania ogólne, związane z daną książką. Przebieg turnieju półfinałowego urozmaicony zostanie zwiedzaniem wystawy pt: „Propaganda PRL-u”, po której oprowadzi Marzena Wołek, kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży.
Finał
Finał konkursu zbiega się z obchodami Święta Książki, zorganizowany zostanie w ramach rozbudowanej formuły „IV Wielkiej Zabawy Rodzinnej”. Etap finałowy będzie miał formę drużynowych potyczek literackich, które odbędą się 25 kwietnia 2015 r. Poza wyróżnieniem najlepszych czytelników, przewidziane są inne, liczne atrakcje, m.in.: korowód postaci z książek, zabawa z nagrodami „Rodzina na medal”, „Pokaz Talentów”, spotkania autorskie, kiermasz książek. Szczegóły dotyczące konkursu na stronie internetowej: www.wielkaliga.pl

Wszystkim Półfinalistom życzymy powodzenia i serdecznie gratulujemy dotarcia do tego etapu konkursu!

wlc1.jpg wlc1
jpg, 48 KiB, 640x673
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-3-22
T11:00

Najbliższemu, marcowemu, „Salonowi poezji”, organizowanemu, jak zwykle, przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie we współpracy z Tarnowskim Teatrem , najtrafniej będzie przypisać przymiotnik „podwójny”. Będzie on bowiem prezentacją wierszy z dwóch tomików, autorstwa dwóch poetek: nestorki Julii Hartwig z tomu „Zapisane” i przedstawicielki młodego pokolenia Krystyny Dąbrowskiej z tomu „Białe krzesła”. To co formalnie łączy te dwie poetyckie publikacje, to fakt, że obydwie zostały wyróżnione głównymi nagrodami Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. O tym, czy jest więcej podobieństw czy różnic w tej poetyckiej sztafecie pokoleń będą się mogli przekonać wszyscy, którzy 22 marca br. o godz. 11,00 zjawią się w Teatrze przy ul. Mickiewicza 4 i posłuchają wierszy w interpretacji aktorek: Matyldy Baczyńskiej i Bogusławy Podstolskiej-Kras.
„CODZIENNOŚCI W POEZJI PORTRET PODWÓJNY - wiersze Julii Hartwig i Krystyny Dąbrowskiej” - 22.03.2015 r., godz. 11,00 – Mała Scena Tarnowskiego Teatru.

Hartwig_Dąbrowska.jpg Hartwig_Dąbrowska
jpg, 3.3 MiB, 7016x9922
Komentarze (0)
1
...
15 16 17 18 19 20 21 22 23
anha
mak22
kat.szumlanska7
dominikastekla
kamkrol85
walbond
sebastian_musial1
hoopeq
stelm
kingakubala
kasia.li
irekiwonaroma
jakubcwikla7
miteraewa
lprzeklasa
gabrielajaworska76

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo