Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

W dniach od 16 do 27 lipca 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej oraz w Bibliotece Publicznej w Lasku odbyły się coroczne zajęcia pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. W ich trakcie dzieci w ramach spotkania z żywym słowem wysłuchały opowiadań Liliany Bardijewskiej pt. „O czym szumią muszle”, „Bezpieczne dzieciaki”, a także „Jak być eko”. Podejmowały również próbę samodzielnego głośnego czytania, ćwicząc w ten sposób dykcję i płynność przekazu. Następnie snuły opowieści o swoich wymarzonych wakacjach, wyraźnie akcentując tak istotne kwestie, jak sposób zachowania się w lesie, w mieście czy też nad kąpieliskiem. W czasie tych spotkań nie zabrakło też takich atrakcji, jak gry planszowe, zajęcia plastyczne, no i oczywiście uwielbiane przez nie kalambury.
Dziękując za radość ze wspólnie spędzonych chwil, zapraszamy do udziału w przy­szło­rocz­nych­ „Wakacjach z książką i nie tylko…”oraz do odwiedzania naszych bibliotek.

Lasek 4.jpg Lasek 4
jpg, 102 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W dniach od 16 do 27 lipca 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania organizowane były wspólnie ze Świetlicą Wiejską w Waksmundzie. W czasie tych zajęć młodzi uczestnicy mieli wiele różnych atrakcji: przede wszystkim z zaciekawieniem słuchali treści książki, czytanej przez pracowników biblioteki oraz przez nich samych. Dalej, poprzez kalambury i łamigłówki poznawali znaczenie przysłów, nieznane im dotychczas tytuły utworów literackich, nazwy rzeczy, miejsc i zjawisk, poszerzając tym samym swoje horyzonty. Nie zabrakło także gier planszowych, bilardu i tenisa, które to rozrywki każdorazowo przynosiły wiele emocji. Na uwagę zasługuje również świetnie wykonana przez dzieci drama. Znakomite spędzenie wolnego czasu zagwarantował pan Jacek Waksmundzki, który w ramach warsztatów historycznych przybliżył słuchaczom historię Waksmundu i zainicjował wyjście na tak zwany „cholerny cmentarz” w Waksmundzie, pan Włodzimierz Bigos, którego wiedza na temat fotografii tak mocno zaciekawiła uczniów, że śmiało podjęli się wykonania różnorodnych zdjęć w plenerze, a także pani Maria Wnęk, realizująca warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykazały duże zdolności malarskie, pięknie prezentując plenerowe widoki. Wiele radości przyniosły także warsztaty kulinarne, podczas których młodzież przygotowywała różne smakołyki. Oprócz powyższego zorganizowana została wycieczka „z książką w plecaku” do Dursztyna,

Waksmund 4 b.jpg

wyjście na ognisko i na lody. Całość zwieńczono podarowaniem dzieciom pięknych upominków.
Wszystkim wyrażamy wdzięczność za udział w tej inicjatywie oraz za chwile spędzone w miłej atmosferze. Dziękujemy zwłaszcza opiekunom za poświęcony czas, jak też zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zasobów.

Waksmund 4 b.jpg Waksmund 4 b
jpg, 121 KiB, 800x600
Waksmund 6 a.jpg Waksmund 6 a
jpg, 141 KiB, 800x600
Waksmund 2 a.jpg Waksmund 2 a
jpg, 144 KiB, 800x600
Komentarze (0)

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”- ale nie w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej! Tutaj, w miłej atmosferze, w towarzystwie książek, młodzi czytelnicy mogli aktywnie spędzić wakacyjny czas, nie zwracając uwagi na złą pogodę. Przez dwa tygodnie lipca uczestnicy z zain­tere­sowa­niem­ słuchali przygód „Malutkiej Czarownicy” Otfrieda Preusslera. Wiele radości przyniosła „zabawa z Babą Jagą”: były wyścigi na miotle, układanie zaklęć oraz szukanie kopert z hasłem, które należało odgadnąć, by móc wejść do Biblioteki. W kolejne dni dobrą zabawę gwarantowały zabawy animacyjne, gry planszowe oraz zajęcia plastyczne. „Gra w Spisz” przybliżyła młodzieży wiele cennych informacji o Spiszu – rodzimej krainie bogatej kulturowo z przepięknym krajobrazem. Dziewczyny namalowały piękną panoramę Nowej Białej oraz pomagały pani bibliotekarce wykonać kukiełki ubrane w stroje regionalne. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć podczas festynu strażackiego, na którym uczestnicy zajęć wakacyjnych przedstawią krótki teatrzyk.

Nowa Biała7.jpg
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

Nowa Biała7.jpg Nowa Biała7
jpg, 131 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W miesiącu lipcu 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku oraz w Bibliotece Publicznej w Harklowej miały miejsce zajęcia pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. W ramach tej inicjatywy dzieci spędziły miłe chwile, wznosząc budowle z klocków LEGO, układając puzzle, a także grając w różnorakie gry planszowe. Nie zabrakło oczywiście tego, co najistotniejsze, a mianowicie głośnego czytania. Młodzi uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści o przygodach bohaterów utworu „Fernando” Munro Leoza oraz „Emotki – wirtualne emocje” Marii Sokół, jak też poznawali perypetie niebieskich smerfów. Wiele się nauczyli dzięki książce pt. „Magiczny kamień”, której czołowe postacie, pomysłowy Zino i odważna Gaja, mocno zaimponowały słuchaczom. Losy wyżej wymienionych bohaterów znalazły swoje odzw­ierc­iedl­enie­ w wykonanych przez dzieci pracach plastycznych. Ostatecznie uczniowie mogli skorzystać z oferty kursów e-learningowych, językowych oraz sprawnościowych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w bibliotece w Harklowej nie zabrakło wstępnych działań związanych z IV edycją „Gry wiejskiej”, przejawiających się w przybliżeniu sobie przez młodzież zagadnień, dotyczących kwestii patriotyzmu, a także losów tych mieszkańców wsi, którzy zasługiwali i zasługują na miano patriotów.

Ostrowsko 2.jpg
Dziękując wszystkim za zaangażowanie i chętne uczestnictwo w zajęciach, zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszych bibliotek.

Ostrowsko 2.jpg Ostrowsko 2
jpg, 203 KiB, 1992x1121
Komentarze (0)

W lipcu 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Gronkowie zrealizowana została inicjatywa „Wakacje z książką i nie tylko…”, w ramach której staraliśmy się przede wszystkim zaszczepić w dzieciach i młodzieży chęć sięgania po dobrą, wartościową książkę, adekwatną do ich wieku i zainteresowań. Czyniliśmy to poprzez codzienne głośne czytanie utworu autorstwa Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i niedźwiadek”, którego wymowa miała uwrażliwić uczestników na kwestie związane z miłością ojczyzny. Oprócz tego dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyła zabawa w Koło Fortuny, jak również warsztaty plastyczne, w czasie których młodzi uczestnicy zajęć wykonywali z plasteliny letnie pejzaże, projektowali metodą collagu wnętrza mieszkań, a także malowali Kasztankę Józefa Piłsudskiego oraz słynnego misia Wojtka spod Monte Cassino, bohatera wyżej wymienionej książki.

Wszystkim, którzy spędzili z nami czas w czasie lipcowych zajęć, życzymy udanej drugiej połowy wakacji i zapraszamy do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Gronków 5.jpg Gronków 5
jpg, 107 KiB, 640x480
Komentarze (0)

Pasowanie na czytelników jest zwieńczeniem całorocznych odwiedzin Biblioteki Publicznej w Ostrowsku przez zerówkę. Dzieci poznały w tym czasie kilkanaście bajek polskich autorów, wzięły udział w licznych konkursach z wiedzy na ich temat oraz niejednokrotnie miały możliwość wypowiadania się na zagadnienia poruszane w tych utworach.
Uroczyste pasowanie miało miejsce 11 czerwca, a jego uczestnicy przyrzekali "być opiekunami wypożyczanych książek". Wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy oraz zakładki, na rewersie których znajdował się plan lekcji.

pasowanie na czytelnika.jpg

Biblioteka składa gorące podziękowania P. Jolancie Wojtylak, która w młodym pokoleniu rozwija pasję do czytania, wspierając działalność placówki swoim zaangażowaniem.

pasowanie na czytelnika.jpg pasowanie na czytelnika
jpg, 189 KiB, 1992x1121
Komentarze (0)

Dnia 6 czerwca 2018 roku w siedzibie GBP w Waksmundzie odbyło się spotkanie przedszkolaków i dzieci z klasy 0 Szkoły Podstawowej w Waksmundzie z Edytą Zarębską – bajkopisarką, ilustratorką oraz Robertem Zarębskim- muzykiem i animatorem.
IMG_4723[1].jpg

Młodzi uczestnicy z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchali historii o tym, w jaki sposób powstała bajka pt. „Opowieści babci Gruni”. Usłyszeli również o przygodach z dzieciństwa pani Zarębskiej oraz o początkach jej twórczości. Z chęcią odpowiadali na zadawane przez panią Edytę pytania, a następnie przy akompaniamencie muzyki Roberta Zarębskiego zaśpiewali piosenkę pt. „Mądra rzeka”, mówiącą o walorach biblioteki. Na zakończenie otrzymali od autorki zadanie, mające na celu odgadnięcie, co przedstawia wykonany przez nią rysunek. Całe spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze

IMG_4723[1].jpg IMG_4723[1]
jpg, 91 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Dnia 6 czerwca 2018 roku Biblioteka Publiczna w Ostrowsku gościła uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Tematem spotkania była książka, jej zalety i wartości, których korzystny wpływ na myślenie i postępowanie czytelnika jest nie do przecenienia. Dzieci poznały zasady funkcjonowania akcji pod hasłem: „Czytam sobie”. Z uwagą wysłuchały wypowiedzi pisarki Zofii Staneckiej, aktorki Olgi Bołądź i aktora Wojciecha Malajkata, którzy zgodnie przyznali, że to właśnie kontakt z książką pozytywnie ukształtował ich charaktery. Ostatecznie pier­wszo­klas­iści­ poznali kilka wierszy o walorach książki. Na zakończenie wszyscy słuchacze otrzymali pamiątkowe sówki – zakładki.

LB o książce.jpg LB o książce
jpg, 62 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W dniu 16.05.2018 r. odbył się XII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”.
Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Gronków, Nowa Biała, Harklowa, Pyzówka, Dursztyn, Ludźmierz, Klikuszowa, Ostrowsko, Waksmund.
Komisja w składzie:
Emilia Nagórka -Łakomik i Piotr Łakomik – aktorzy Teatru Witkacego, Lucyna Czubernat – instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Elżbieta Radecka – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapszach Niżnych
Komisja przesłuchała 24 uczestników ze szkół podstawowych.
Do konkursu obowiązywała znajomość trzech książek
1. Burnett F. – „Mały lord”,
2. Żukrowski W. – „Porwanie w Tiutiurlistanie”
3. Landau I. – „Jeden Michał sto kłopotów”
Oceniana była odpowiedź na trzy pytania oraz krótkie przedstawienie najciekawszej sceny z wybranej książki i rekwizyty.
Komisja przyznała:
I miejsce – Michał Kaczmarczyk (Dursztyn)
Aneta Łętowska (Dursztyn)
II miejsce – Amelia Patla (Ludźmierz)
III miejsce – Aleksandra Kurek (Waksmund)
WYRÓŻNIENIA:
Alicja Szeliga (Pyzówka)
Kinga Waniczek (Dursztyn)
Jan Jachymiak (Ludźmierz)
Andrzej Ciężobka (Ostrowsko)
Konkurs 2018.jpg

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy.
Laureatom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

Konkurs 2018.jpg Konkurs 2018
jpg, 100 KiB, 800x600
konkurs 4.jpg konkurs 4
jpg, 84 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W piątek 11 maja 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie zorganizowała dwa spotkania z popularną autorką książek dla dzieci panią Renatą Piątkowską.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Pyzówce. Uczestniczyli w nim starsi uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej. Było ono poświęcone bohaterskiej kobiecie Irenie Sendlerowej, która podczas wojny narażając swoje życie uratowała z warszawskiego getta dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Renata Piątkowska w książce „Wszystkie moje mamy” przybliża młodemu czytelnikowi postać Ireny Sendlerowej, pokazując jednocześnie grozę i okrucieństwo wojny.
Pyzówka spotkanie.jpg

Drugie spotkanie dla uczniów szkoły podstawowej odbyło się w Dursztynie. Tematem spotkania były przysłowia, przesądy i zwyczaje. W oparciu o książki tj. „Gdyby jajko mogło mówić” , Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”, autorka tłumaczyła w zabawny sposób znaczenie przysłów, objaśniała i mówiła o zwyczajach i ich znaczeniu w życiu codziennym. Opowiedziała też o książkach, których bohaterami są zwierzęta. Wszyscy z zapartym tchem słuchali fragmentów książek czytanych przez lektora panią Malwinę Kożurno.
Pod koniec każdego spotkania można było kupić książki z dedykacją autorki.

Piatkowska 2.jpg

Pyzówka spotkanie.jpg Pyzówka spotkanie
jpg, 185 KiB, 640x480
Piatkowska 2.jpg Piatkowska 2
jpg, 727 KiB, 2592x1944
Komentarze (0)
1
...
8 9 10 11 12 13 14
...
19
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo