Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

Tegoroczna oferta Biblioteki Publicznej w Ostrowsku koncentrowała się na poznaniu sylwetek i losów bohaterów książki pt. „Kraina nieczytania”. Uczestnicy, zafascynowani wysłuchaną historią, wykonali plakat promujący zalety książki.
Ponadto w ramach zajęć pod hasłem ,,Eksperci programowania” klasa I, pracując na matach edukacyjnych, uczyła się podstaw programowania. Z kolei klasa III pracowała ze słownikami i encyklopediami, porządkując według alfabetu wybrane słowa i segregując je w odpowiednich tomach.
Uczestnikom zajęć w Bibliotece Publicznej w Harklowej przybliżono postacie Lassiego i Mai – bohaterów książki zatytułowanej „Tajemnica biblioteki”. Czytelnicy w oparciu o treść utworu projektowali odznaki Super Detektywa.
Dodatkowo dla każdego odwiedzającego bibliotekę nie zabrakło świetnej zabawy przy grach planszowych, układaniu klocków Lego, malowaniu oraz zagadkach literackich.

Ostrowsko 3.jpg Ostrowsko 3
jpg, 63 KiB, 800x450
Harkowa 1.jpg Harkowa 1
jpg, 73 KiB, 800x450
Ostrowsko 3.jpg Ostrowsko 3
jpg, 63 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W trakcie ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Nowej Białej przygotowała dla dzieci i młodzieży szereg zajęć, starając się, by twórczo i ciekawie spędziły wolny czas. Na spotkaniach nie mogło zabraknąć dobrej literatury, a zatem uczestnicy czytali fragmenty z różnych interesujących książek. Najmłodsi chętnie grali w gry animacyjne, planszówki, a także w kalambury. Z klocków LEGO powstała wspaniała remiza strażacka oraz cukiernia.
Odbyły się również „mistrzostwa w piłkarzykach”, w których ze szczególnym entuzjazmem udział wzięli chłopcy. Warsztaty plastyczne, w tym malowanie na szkle z p. Agnieszką Górkiewicz, stanowiły kolejną atrakcję, tym razem dającą możliwość rozwijania talentu artystycznego naszej młodzieży.
Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki.

Nowa Biała4.jpg Nowa Biała4
jpg, 73 KiB, 840x630
Nowa Biała7.jpg Nowa Biała7
jpg, 76 KiB, 840x630
Nowa Biała1.jpg Nowa Biała1
jpg, 117 KiB, 840x630
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Gronkowie i w Bibliotece Publicznej w Ludźmierzu odbywały się zajęcia czytelniczo plastyczne dla dzieci. Podczas wspólnych spotkań uczestnicy mieli możliwość poznania losów bohaterów książek Grzegorza Kasdepke oraz utworów innych pisarzy. Rozwiązywali rebusy i łamigłówki, których hasłami były tytuły książek, grali w gry planszowe i w kalambury. W czasie warsztatów plastycznych robili serduszka i bałwanki metodą quillingową, a także różne przedmioty z kolorowego papieru.

IMG_0279.jpg

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do odwiedzania naszych bibliotek.

IMG_0279.jpg IMG_0279
jpg, 163 KiB, 860x645
Komentarze (0)

W dniach 4 i 5 grudnia 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie gościła Wiesława Drabika autora pięknie ilustrowanych, pouczających i pełnych humoru bajeczek dla dzieci. Najbardziej znane to m. in. : „Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Kocie łakocie”, książki z serii „Czytam z tatą” i „Zostań mistrzem”. Niektóre z jego książek pokazano na Międ­zyna­rodo­wych­ Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Były one również prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki", można je też znaleźć na Targach Książki w Krakowie.
Spotkania autorskie odbyły się w Szlembarku, Nowej Białej, , Lasku, Ludźmierzu, Pyzówce i w Waksmundzie. Uczestniczyły w nich dzieci z klas 0-III i przedszkolaki.
Autor czytał zabawne fragmenty swoich książek, zadawał pytania dotyczące znajomości bajek i zachęcał uczestników do odgadywania rymów. Dzieci, którym udało się udzielić odpowiedzi wyróżnione zostały drobnymi upominkami, a najaktywniejsi otrzymali nagrody książkowe z dedykacją.
Pod koniec spotkania uczestnicy mogli zakupić książeczki z autografem autora.

Lasek Drabik W. 4.jpg Lasek Drabik W. 4
jpg, 57 KiB, 800x450
Ludźmierz W. Drabik.jpg Ludźmierz W. Drabik
jpg, 66 KiB, 800x600
N Biała W. Drabik 2.jpg N Biała W. Drabik 2
jpg, 82 KiB, 800x600
Pyzówka W. Drabik 1.jpg Pyzówka W. Drabik 1
jpg, 85 KiB, 800x600
Waksmund W. Drabik 2.jpg Waksmund W. Drabik 2
jpg, 88 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W sobotni wieczór 2 grudnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej miało miejsce spotkanie autorskie z Panią Dominiką Łapką – reżyserką filmu krót­kome­traż­oweg­o pt. „Lila”. Film zdobył uznanie wśród krytyków, co potwierdzają liczne nagrody zarówno krajowe jak i zagraniczne, m. in.: Nagroda im. Andrzeja Dolaty dla najlepszego debiutu filmowego (Ann Arbar 2015) Grand Prix Złote Grono - Lubuskie Lato Filmowe ( Łagów 2016), Wyróżnienie - Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR (Gliwice 2017), Nagroda Jury Społecznego - Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (Konin 2017).
Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w niewielkim miasteczku i pokazuje rywalizację dzieci o względy mamy. Do czego zdolne jest dziecko, które chce ponownie wtulić się w objęcia mamy i bezpiecznie zasnąć? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba koniecznie obejrzeć film.
Zaproszeni goście po projekcji filmu, mieli możliwość usłyszeć wiele interesujących informacji dotyczących poszczególnych etapów pracy nad filmem, skąd autorka czerpała inspirację do fabuły, jak również sami porozmawiać z p. Dominiką, która na wszystkie pytania udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Wielokrotnie padało z ich strony stwierdzenie, że są dumni z Dominiki – mieszkanki Nowej Białej.
Pani Dominice Łapce bardzo serdecznie dziękujemy i życzymy wiele sukcesów w pracy zawodowej.

Wieczór z Lilą N. Biała.jpg Wieczór z Lilą N. Biała
jpg, 90 KiB, 800x600
Wieczór N. B.jpg Wieczór N. B
jpg, 73 KiB, 640x853
Wieczór N. Biała 1.jpg Wieczór N. Biała 1
jpg, 69 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 22.11.2017 r. odbył się X Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów
i czytelnicy Bibliotek Publicznych z następujących miejscowości : Gronków, Harklowa, Klikuszowa, Krauszów, Knurów, Rogoźnik, Ostrowsko, Szlembark, Lasek, Dębno, Nowa Biała, Morawczyna, Krempachy, Ludźmierz, Waksmund.
Komisja w składzie : Emilia Nagórka - Łakomik, Piotr Łakomik,, Lucyna Czubernat, Monika Groń.
Komisja przesłuchała 51 uczestników.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, płynność, intonacja, gra ze słuchaczem, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.
Komisja wyłoniła laureatów :
Kategoria I - klasy I-III (szkoły podstawowe) :
Mistrz czytania – Dawid Szewczyk (Gronków)
Wyróżnienia- Anna Nykaza (Lasek)
- Aneta Sproch (Rogoźnik)
- Wiktoria Garbacz (Waksmund)
Kategoria II – klasy IV –VI :
Mistrz czytania – Amelia Patla (Ludźmierz)
Wyróżnienia- Andrzej Ciężobka (Ostrowsko)
- Wiktoria Górz (Rogoźnik)
- Dominik Kolasa (Waksmund)
Kategoria III Kl. VII i gimnazja :
Mistrz czytania – Damian Luberda Waksmundzki (Waksmund)
Wyróżnienia - Samanta Kwak (Ludźmierz)
- Anna Batkiewicz (Klikuszowa)
- Anna Kuraś (Waksmund)
Laureatom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

IMG_4614.jpg IMG_4614
jpg, 89 KiB, 800x600
IMG_4608.jpg IMG_4608
jpg, 86 KiB, 800x600
IMG_4611.jpg IMG_4611
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Dnia 27 października 2017 roku na zaproszenie GBP w Waksmundzie uczniów z Krauszowa, Dębna i Waksmunda odwiedziła Krystyna Śmigielska, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka opowiadała o sobie, o swoich marzeniach, o tym, jak zaczęła pisać. Prezentowała swoje książki z akcentem na przedstawionych w nich bohaterów. Do stworzonych przez nią utworów zalicza się m. in. „Tekla”, „Węszący Renifer, czyli tydzień z Ciocią Julią”, „Skarb z leśnego grobowca”, „Mój przyjaciel Kwako”, a także wydana w ostatnich dniach pozycja zatytułowana „Jabłko i Mięta w przedszkolu”. Krystyna Śmigielska zachęcała dzieci do częstego sięgania po dobrą książkę oraz do rozwijania swoich talentów.
Pierwsze spotkanie z pisarką odbyło się w Szkole Podstawowej w Krauszowie, drugie w Dębnie, również w tamtejszej podstawówce, natomiast wizyta w Waksmundzie miała miejsce w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej. Po każdym spotkaniu można było otrzymać autograf Krystyny Śmigielskiej, a także zakupić jej książkę wraz z dedykacją.

Śmigielska K 1.jpg Śmigielska K 1
jpg, 778 KiB, 2592x1944
Śmigielska 2 K.jpg Śmigielska 2 K
jpg, 602 KiB, 2592x1944
Śmigielska K. 3.jpg Śmigielska K. 3
jpg, 818 KiB, 2592x1944
Komentarze (0)

Dnia 25 października 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej gościliśmy Arkadiusza Niemirskiego, satyryka, dziennikarza, autora powieści dla młodzieży i dorosłych, kontynuatora serii o Panu Samochodziku. Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Klikuszowej, Krempachach i Waksmundzie. Wzięli w nich udział uczniowie klas VII i gimnazjaliści. Uczniowie dzięki bardzo interesującej prezentacji multimedialnej poznali życiorys i twórczość pisarza. Niemirski przybliżył młodzieży stworzoną przez Zbigniewa Nienackiego postać Pana Samochodzika. Sam napisał 16 tomów kontynuacji tej serii. Zapoznał też uczniów z postaciami słynnych detektywów z literatury i filmu. Oprócz tego zaprezentował również swoje książki, tj. „Testament bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, „Tajemnica Fabritusa”, „Dziennik grzesznika”, „Pasztetowe wakacje”, „Prowokator”. Podczas prezentacji często akcentował ogromną rolę książki w kształtowaniu marzeń i wyobraźni czytelnika, a także zachęcał do częstego sięgania po lekturę.

Niemirski A. 2.jpg Niemirski A. 2
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz ze Szkołą Podstawową im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku zorganizowały w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej koncert słowno-muzyczny. Patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Nowy Targ. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili:
Andrzej Grabowski – literat, organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
Andrzej Żmuda – dziennikarz, poeta, krytyk literacki, wydawca,
Eva Antoshchenko Muckowa – badacz literatury, poetka, eseistka, krytyk literacki,
Oksana Chukhlib – dziennikarz, kierownik zespołu wokalnego dla dzieci, autor serialu.
Podczas koncertu zaproszeni goście prezentowali swoją twórczość, którą uświetniły fragmenty utworów muzycznych w wykonaniu Oksany Chukhlib. Całość spotkała się z dużym uznaniem słuchaczy.
Wyrażamy wdzięczność Wójtowi Gminy Nowy Targ za objęcie patronatem tej imprezy literackiej, jak również Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowsku za wspó­łorg­aniz­ację­ powyższego spotkania. Mamy nadzieję, iż profesjonalizm przekazu przybyłych gości wpłynie na zwiększenie zainteresowania uczniów twórczością liryczną.

MGJL 12 2017.jpg MGJL 12 2017
jpg, 235 KiB, 800x600
MGJL 2017 5.jpg MGJL 2017 5
jpg, 211 KiB, 800x600
MGJL 2017 10.jpg MGJL 2017 10
jpg, 230 KiB, 800x600
Komentarze (0)

29 września 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Harklowej odbyło się spotkanie autorskie z panią Stanisławą Szewczyk, pisarką i założycielką zespołu góralskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VII miejscowej szkoły podstawowej. Wysłuchali czytanych przez autorkę wierszy, poznali historię prowadzonego przez nią zespołu, a także zaznajomili się z zapomnianymi współcześnie dziecięcymi zabawami.

Harklowa 2.jpg
Oprócz powyższego miało również miejsce rozdanie nagród laureatom konkursu „Gra wiejska”, co stanowiło zwieńczenie dwumiesięcznych zmagań uczestników. Warto w tym miejscu podkreślić, iż jakość wykonanych przez uczniów prac konkursowych niewątpliwie zasługuje na duże uznanie

Harklowa 2.jpg Harklowa 2
jpg, 194 KiB, 1920x1080
Harklowa 1`.jpg Harklowa 1`
jpg, 177 KiB, 1920x1080
Harklowa5.jpg Harklowa5
jpg, 201 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
19
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo