Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl
    Dnia 9 września 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa, mająca na celu zaprezentowanie fragmentów powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie” w ramach akcji Narodowe Czytanie. Wśród zaproszonych gości znalazły się następujące osoby: Marcin Kolasa – zastępca Wójta Gminy Nowy Targ, Beata Szewczyk – sekretarz Gminy Nowy Targ, Wiesław Parzygnat – przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, Marzena Kruczek – dyrektor sieci przedszkoli, a także Lucyna Czubernat – instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Ponadto w czasie spotkania fragmenty książki czytali  uczniowie  Szkoły Podstawowej w Waksmundzie oraz uczennica szkoły średniej. Wyżej wymienieni zaprezentowali fragmenty „Przedwiośnia”, dając tym samym słuchaczom możliwość poznania niełatwych losów bohaterów utworu. Wybrane rozdziały lektury czytane były  również przez bibliotekarzy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie.

IMG_4822[1].jpg

Zwieńczeniem spotkania był wspólny śpiew patriotycznych pieśni, stanowiący zapowiedź i uczczenie zbliżającego się stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całość przebiegła w miłej, życzliwej atmosferze.

IMG_4822[1].jpg IMG_4822[1]
jpg, 74 KiB, 640x853
Waksmund 1.jpg Waksmund 1
jpg, 86 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Dnia 1 sierpnia 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej odbyło się spotkanie autorskie z Janem Żółtkiem, znakomitym pisarzem i poetą, który od 25 lat przebywa za granicą. Twórca prezentował swoje najnowsze dzieło, a mianowicie książkę zatytułowaną „Jo haw w Hamaryce”. To pełna nostalgii pozycja, zawierająca wiersze i wspomnienia autora z okresu jego dzieciństwa, a także wydarzenia z życia rodziców i dziadków Jana Żółtka. Pisząc częściowo gwarą, a częściowo językiem literackim, w niebanalny sposób ukazał piękno podhalańskiej wsi, nie kryjąc przy tym umiłowania do swojej małej ojczyzny, jak również rodzimej podhalańskiej kultury. W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość zapytać pisarza o genezę jego dzieła, a także o warsztat pracy. Na koniec zaś mogli zakupić egzemplarz wraz z autografem. Całość upłynęła w serdecznej, życzliwej atmosferze.

Klikuszowa 5.jpg Klikuszowa 5
jpg, 37 KiB, 480x640
Komentarze (0)

W pierwszych dniach wakacji 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Krauszowie zorganizowana została inicjatywa pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Program zajęć był urozmaicony. Uczniowie brali udział w zabawach ruchowych, prezentowali modę współczesną i nie tylko, a także miło spędzali czas przy pouczających grach planszowych. Najważniejszą jednak atrakcję, w której uczestniczyły dzieci, stanowiło wspólne czytanie „Przygód Bolka i Lolka”. Lektura dostarczyła zarówno walorów poznawczych i rozrywkowych, jak również – co ciekawe – kulinarnych, ponieważ uczniowie, w oparciu o podane w książce przepisy, sami próbowali tworzyć różnorodne smakołyki. Przygotowany został także specjalny namiot, w którym każdy z młodych uczestników mógł odpocząć, czytając swoją ulubioną pozycję literacką. Nie zabrakło też zajęć plastycznych, w ramach których młodzież tworzyła z plasteliny obrazki o tematyce wakacyjnej.

Krauszów 7.jpg

Mając nadzieję, że wszyscy są zadowoleni z przebiegu wakacyjnych zajęć, dziękujemy za udział i zachęcamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki.

Krauszów 7.jpg Krauszów 7
jpg, 98 KiB, 864x648
Komentarze (0)

Co łączy Jana Brzechwę ze sztuką op-art? Jak można wykorzystać paski papieru? Czy planszówki wywołują u graczy emocje? Na te i wiele innych pytań znaleźli odpowiedź uczestniczący w inicjatywie pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko… czytelnicy Biblioteki Publicznej w Rogoźniku. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy poznali sztukę op-art. Przed przystąpieniem do tworzenia artystycznych dzieł wysłuchali wierszy autorstwa Jana Brzechwy ze zbioru „Zoo”. I właśnie z połączenia poetyckich inspiracji ze sztuką powstało op-artowskie „Zoo”. Następnie dzieci wykonywały przeplatanki z kolorowych pasków papieru. Chociaż każdy robił to samo, nie było dwóch takich samych prac. Efekt końcowy zachwycić mógł niejednego czytelnika. Kolejne zajęcia to czas gier planszowych i ruchowych. Także i tutaj nie zabrakło emocji, wywołanych intensywnym kibicowaniem. Dalej miało miejsce malarstwo na folii i na papierze. Tematem prac były „Madonny Polskie”. Doskonałą inspirację powyższego stanowiła książka Konrada Kazimierza Czaplińskiego pt. „Koronowane Madonny Polskie” ze szczególnym uwzględnieniem zamieszczonych w niej przepięknych fotografii. W czasie ostatniego spotkania odbyły się warsztaty kulinarne. Młodzież wykonywała fantazyjne owocowe koktajle. Największą przy tej inicjatywie atrakcją była degustacja własnoręcznie przyrządzonego przysmaku.

Rogoźnik 8.jpg

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i miło spędzony lipcowy czas. Słowa wdzięczności pragniemy skierować przede wszystkim do rodziców i opiekunów, których czynne zaangażowanie stanowiło nieocenioną pomoc i było wyrazem umiejętnego jednoczenia się pokolenia starszego z młodszym.
Zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki.

Rogoźnik 8.jpg Rogoźnik 8
jpg, 128 KiB, 472x630
Komentarze (0)

W lipcu 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Pyzówce zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania literacko – artystyczne przebiegały przy czynnym udziale reprezentantów Świetlicy Wiejskiej w Pyzówce. Uczestnicy zajęć w ramach głośnego czytania zapoznali się z „Legendą spod Giewontu”, co zaowocowało nie tylko poszerzeniem wiedzy z zakresu patriotyzmu lokalnego, lecz także znakomicie wykonaną w ramach zajęć plastycznych podobizną Janosika. Warsztaty te z dużą dozą profesjonalizmu przeprowadziła pani Maria Mrożek. Ich zwieńczenie stanowiły pięknie przyozdobione kolorowe przeplatanki z pasków papieru, a także zwierzęta w stylu op-art, wykonane przez dzieci w oparciu o cykl wierszy Jana Brzechwy pt. „Zoo”. Z zajęć op-art skorzystała również trzy­dzie­stoo­sobo­wa grupa młodzieży z Krakowa, przebywająca w tym czasie w Pyzówce na wakacjach.
Za wspólnie przeżyte chwile pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim uczestnikom powyższej inicjatywy, ich rodzicom i opiekunom, a także pani instruktor, której sposób przekazu wywarł na uczniach duże wrażenie i wzbudził spore zainteresowanie tematem.
Zapraszamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Pyzówka 9.jpg Pyzówka 9
jpg, 189 KiB, 630x472
Komentarze (0)

W dniach od 16 do 27 lipca 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej oraz w Bibliotece Publicznej w Lasku odbyły się coroczne zajęcia pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. W ich trakcie dzieci w ramach spotkania z żywym słowem wysłuchały opowiadań Liliany Bardijewskiej pt. „O czym szumią muszle”, „Bezpieczne dzieciaki”, a także „Jak być eko”. Podejmowały również próbę samodzielnego głośnego czytania, ćwicząc w ten sposób dykcję i płynność przekazu. Następnie snuły opowieści o swoich wymarzonych wakacjach, wyraźnie akcentując tak istotne kwestie, jak sposób zachowania się w lesie, w mieście czy też nad kąpieliskiem. W czasie tych spotkań nie zabrakło też takich atrakcji, jak gry planszowe, zajęcia plastyczne, no i oczywiście uwielbiane przez nie kalambury.
Dziękując za radość ze wspólnie spędzonych chwil, zapraszamy do udziału w przy­szło­rocz­nych­ „Wakacjach z książką i nie tylko…”oraz do odwiedzania naszych bibliotek.

Lasek 4.jpg Lasek 4
jpg, 102 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W dniach od 16 do 27 lipca 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania organizowane były wspólnie ze Świetlicą Wiejską w Waksmundzie. W czasie tych zajęć młodzi uczestnicy mieli wiele różnych atrakcji: przede wszystkim z zaciekawieniem słuchali treści książki, czytanej przez pracowników biblioteki oraz przez nich samych. Dalej, poprzez kalambury i łamigłówki poznawali znaczenie przysłów, nieznane im dotychczas tytuły utworów literackich, nazwy rzeczy, miejsc i zjawisk, poszerzając tym samym swoje horyzonty. Nie zabrakło także gier planszowych, bilardu i tenisa, które to rozrywki każdorazowo przynosiły wiele emocji. Na uwagę zasługuje również świetnie wykonana przez dzieci drama. Znakomite spędzenie wolnego czasu zagwarantował pan Jacek Waksmundzki, który w ramach warsztatów historycznych przybliżył słuchaczom historię Waksmundu i zainicjował wyjście na tak zwany „cholerny cmentarz” w Waksmundzie, pan Włodzimierz Bigos, którego wiedza na temat fotografii tak mocno zaciekawiła uczniów, że śmiało podjęli się wykonania różnorodnych zdjęć w plenerze, a także pani Maria Wnęk, realizująca warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykazały duże zdolności malarskie, pięknie prezentując plenerowe widoki. Wiele radości przyniosły także warsztaty kulinarne, podczas których młodzież przygotowywała różne smakołyki. Oprócz powyższego zorganizowana została wycieczka „z książką w plecaku” do Dursztyna,

Waksmund 4 b.jpg

wyjście na ognisko i na lody. Całość zwieńczono podarowaniem dzieciom pięknych upominków.
Wszystkim wyrażamy wdzięczność za udział w tej inicjatywie oraz za chwile spędzone w miłej atmosferze. Dziękujemy zwłaszcza opiekunom za poświęcony czas, jak też zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zasobów.

Waksmund 4 b.jpg Waksmund 4 b
jpg, 121 KiB, 800x600
Waksmund 6 a.jpg Waksmund 6 a
jpg, 141 KiB, 800x600
Waksmund 2 a.jpg Waksmund 2 a
jpg, 144 KiB, 800x600
Komentarze (0)

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”- ale nie w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej! Tutaj, w miłej atmosferze, w towarzystwie książek, młodzi czytelnicy mogli aktywnie spędzić wakacyjny czas, nie zwracając uwagi na złą pogodę. Przez dwa tygodnie lipca uczestnicy z zain­tere­sowa­niem­ słuchali przygód „Malutkiej Czarownicy” Otfrieda Preusslera. Wiele radości przyniosła „zabawa z Babą Jagą”: były wyścigi na miotle, układanie zaklęć oraz szukanie kopert z hasłem, które należało odgadnąć, by móc wejść do Biblioteki. W kolejne dni dobrą zabawę gwarantowały zabawy animacyjne, gry planszowe oraz zajęcia plastyczne. „Gra w Spisz” przybliżyła młodzieży wiele cennych informacji o Spiszu – rodzimej krainie bogatej kulturowo z przepięknym krajobrazem. Dziewczyny namalowały piękną panoramę Nowej Białej oraz pomagały pani bibliotekarce wykonać kukiełki ubrane w stroje regionalne. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć podczas festynu strażackiego, na którym uczestnicy zajęć wakacyjnych przedstawią krótki teatrzyk.

Nowa Biała7.jpg
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

Nowa Biała7.jpg Nowa Biała7
jpg, 131 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W miesiącu lipcu 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku oraz w Bibliotece Publicznej w Harklowej miały miejsce zajęcia pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. W ramach tej inicjatywy dzieci spędziły miłe chwile, wznosząc budowle z klocków LEGO, układając puzzle, a także grając w różnorakie gry planszowe. Nie zabrakło oczywiście tego, co najistotniejsze, a mianowicie głośnego czytania. Młodzi uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści o przygodach bohaterów utworu „Fernando” Munro Leoza oraz „Emotki – wirtualne emocje” Marii Sokół, jak też poznawali perypetie niebieskich smerfów. Wiele się nauczyli dzięki książce pt. „Magiczny kamień”, której czołowe postacie, pomysłowy Zino i odważna Gaja, mocno zaimponowały słuchaczom. Losy wyżej wymienionych bohaterów znalazły swoje odzw­ierc­iedl­enie­ w wykonanych przez dzieci pracach plastycznych. Ostatecznie uczniowie mogli skorzystać z oferty kursów e-learningowych, językowych oraz sprawnościowych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w bibliotece w Harklowej nie zabrakło wstępnych działań związanych z IV edycją „Gry wiejskiej”, przejawiających się w przybliżeniu sobie przez młodzież zagadnień, dotyczących kwestii patriotyzmu, a także losów tych mieszkańców wsi, którzy zasługiwali i zasługują na miano patriotów.

Ostrowsko 2.jpg
Dziękując wszystkim za zaangażowanie i chętne uczestnictwo w zajęciach, zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszych bibliotek.

Ostrowsko 2.jpg Ostrowsko 2
jpg, 203 KiB, 1992x1121
Komentarze (0)

W lipcu 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Gronkowie zrealizowana została inicjatywa „Wakacje z książką i nie tylko…”, w ramach której staraliśmy się przede wszystkim zaszczepić w dzieciach i młodzieży chęć sięgania po dobrą, wartościową książkę, adekwatną do ich wieku i zainteresowań. Czyniliśmy to poprzez codzienne głośne czytanie utworu autorstwa Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i niedźwiadek”, którego wymowa miała uwrażliwić uczestników na kwestie związane z miłością ojczyzny. Oprócz tego dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyła zabawa w Koło Fortuny, jak również warsztaty plastyczne, w czasie których młodzi uczestnicy zajęć wykonywali z plasteliny letnie pejzaże, projektowali metodą collagu wnętrza mieszkań, a także malowali Kasztankę Józefa Piłsudskiego oraz słynnego misia Wojtka spod Monte Cassino, bohatera wyżej wymienionej książki.

Wszystkim, którzy spędzili z nami czas w czasie lipcowych zajęć, życzymy udanej drugiej połowy wakacji i zapraszamy do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Gronków 5.jpg Gronków 5
jpg, 107 KiB, 640x480
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo