Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

W czasie tegorocznych zajęć wakacyjnych Biblioteka Publiczna w Ostrowsku postawiła na kreatywność uczestników. Już bowiem w czasie pierwszego spotkania dzieci tworzyły ilustracje niespotykanych na co dzień zwierząt (na podstawie poznanego wcześniej słuchowiska M. Weryho pt. „Leśne opowieści”), a następnie kolorowały szablony programu Quiver, którego aplikacja pozwoliła im oglądnąć te zwierzęta w ujęciu przestrzennym. Wiele uśmiechu przyniosło spotkanie z bohaterami komiksu „Kajko i Kokosz”. W ramach spotkania pod hasłem „Latać każdy może” uczestnicy wzorując się na pomysłowości Leonarda da Vinci, twórcy m. in. koncepcji śmigłowca, projektowali swoje maszyny latające, którymi sterowali grając w grę planszową. Ponadto dzieci, korzystając z aplikacji do kreowania historyjek rysunkowych, próbowały swoich sił w autorskim projektowaniu kadrów i następnie plansz komiksowych. Jednak najwięcej pozytywnych emocji przyniosła druga edycja podchodów literackich, które udało się zorganizować w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Ostrowsku. Całość zakończono wspólnym ogniskiem. Uczestnicy mogli również na żywo zobaczyć hodowane przez gospodarza daniele. Biblioteka składa gorące podziękowanie państwu Trąbka, dzięki uprzejmości których możliwe było rozpalenie ogniska, a także pani Urszuli Dębskiej – Ciężobce za zaangażowanie i owocną współpracę.

podchody.jpg podchody
jpg, 121 KiB, 800x600
Komentarze (0)

IMG_0584.jpg

W każdy wtorek i czwartek lipca, czytelnicy Biblioteki Publicznej w Nowej Białej spędzali czas w ciekawy i twórczy sposób. Na spotkaniach nie zabrakło ciekawej lektury. Książka dostarczyła dzieciom wiele cennych informacji na temat papieru, jego historii i sposobu produkcji. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyły się warsztaty z panem Łukaszem Zabdyrem – ilustratorem książek dla dzieci. Pan Łukasz w niezwykle interesujący sposób uczył tajemnic rysunku, łącząc zabawę z nauką historii, a przy tym wydobywając z każdego uczestnika talent plastyczny. Nie zabrakło także zajęć teatralnych. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem przygotowywali krótkie przedstawienie pt. „Strajk w Bibliotece”. Oprócz dobrej zabawy, rozgrywek planszowych i różnych zabaw animacyjnych odbyło się wspólne integracyjne ognisko z czytelnikami z biblioteki w Waksmundzie i wspólny mecz piłki nożnej.
Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

IMG_0584.jpg IMG_0584
jpg, 106 KiB, 820x615
Komentarze (0)

15.jpg

W dniach od 15 do 26 lipca 2019 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania organizowane były wspólnie ze Świetlicą Wiejską w Waksmundzie. W czasie tych zajęć młodzi uczestnicy mieli wiele różnych atrakcji: przede wszystkim z zaciekawieniem słuchali treści książki, czytanej przez pracowników biblioteki. Dalej, poprzez kalambury i łamigłówki, poznawali znaczenia przysłów, nieznane im dotychczas tytuły utworów literackich, nazwy rzeczy, miejsc i zjawisk, poszerzając tym samym swoje horyzonty. Nie zabrakło także gier planszowych, bilardu i tenisa, które to rozrywki każdorazowo przynosiły wiele emocji. Znakomite spędzenie wolnego czasu zagwarantowała pani Sylwia Basta, która w ramach warsztatów muzycznych „Z piosenką przez świat” zapoznała słuchaczy z różnymi instrumentami muzycznymi – pani Alicja Mroszczak, której wiedza na temat fotografii tak mocno zaciekawiła uczniów, że z chęcią podjęli się wykonania różnorodnych zdjęć w plenerze – a także pan Łukasz Zabdyr, realizujący warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykazały spore zdolności kreślarskie, pięknie ilustrując przy pomocy ołówka zaproponowaną przez prowadzącego rzecz bądź postać. Wiele radości przyniosły również warsztaty kulinarne, podczas których młodzież uczyła się pieczenia moskoli na blachach w bacówce, jak też przyrządzania różnych innych smakołyków. Nie do przecenienia były realizowane przez organizatorów wycieczki w ramach inicjatywy „Z książką w plecaku”: wycieczka w Gorce, do Nowej Białej na ognisko, do nowotarskiego parku, na nowotarskie lotnisko, a także do Ostrowska na lody. Całość zwieńczona została uśmiechem i zadowoleniem dzieci, co stanowiło najlepsze i najszczersze wyrazy wdzięczności dla organizatorów „Wakacji z książką i nie tylko…”.

15.jpg 15
jpg, 96 KiB, 800x533
Komentarze (0)

W ramach inicjatywy „Wakacje z książką i nie tylko…” w Bibliotece Publicznej w Pyzówce odbyły się warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Uczestnicy poznali tajniki tworzenia animacji poklatkowej i na podstawie książki „Calineczka” Hansa Christiana Andersena stworzyli filmową opowieść. Całość powstała pod opieką artystyczną Studia Filmowego Effata Anima.
IMG_1114.jpg

Biblioteka serdecznie dziękuje Studiu Filmowemu Effata Anima za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów oraz Czytelnikom za twórczą zabawę.

IMG_1114.jpg IMG_1114
jpg, 53 KiB, 480x360
Komentarze (0)

Dnia 14 czerwca 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie gościła Panią Beatę Ostrowicką, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków odbyły się w Nowej Białej i w Waksmundzie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda droga powstawania książki od pomysłu rodzącego się w głowie autora, aż do momentu, w którym trafia ona do rąk odbiorcy, a więc, rzec by można, od autora do czytelnika. Pisarka zaprezentowała część swoich książek, zachęcając wszystkich do czytania oraz pokazała uczniom jedną z nich w formie arkusza wydawniczego. Ważnym momentem spotkań był czas przeznaczony na zadawanie pytań, na które autorka chętnie udzielała wyczerpującej odpowiedzi. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zachęcamy do częstego sięgania po książkę.

IMG_0573.jpg IMG_0573
jpg, 104 KiB, 800x600
IMG_5007.jpg IMG_5007
jpg, 92 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 22.05.2019 r. odbył się XIII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”.
Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Harklowa, Ludźmierz, Klikuszowa, Waksmund.
Komisja w składzie:
Emilia Nagórka -Łakomik , Piotr Łakomik – aktorzy Teatru Witkacego, Lucyna Czubernat instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Do konkursu obowiązywała znajomość trzech książek :
1. Niziurski Edmund – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
2. Musierowicz Małgorzata – „Kłamczucha”
3. Porter Eleanor H. – „Pollyanna”
Oceniana była odpowiedź na trzy pytania oraz krótka recytacja tekstu
z wybranej książki i rekwizyty.
Komisja przyznała:
I miejsce –Emilia Tylka (Ludźmierz )
- Aleksandra Kurek (Waksmund )
Wyróżnienia – Justyna Pietraszek (Klikuszowa )
Agnieszka Kapłoniak (Harklowa )
Milena Łukasik (Harklowa)
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za ich udział
i zaangażowanie, a laureatom serdecznie gratulujemy.

W dalszej części Gminnego Konkursu Czytelniczego, pani Emilia Nagórka- Łakomik oraz Piotr Łakomik, aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem opowiedzieli o swojej pracy, która daje im wiele satysfakcji i radości. Odpowiadając na pytania uczestników, przybliżyli tajniki zawodu aktora.
Może wielu młodych ludzi marzy o aktorstwie, śnią się im premiery i owacje, a być może pierwszym krokiem do spełnienia marzeń jest udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Czy znasz te książki?”?.

IMG_4993[1].jpg IMG_4993[1]
jpg, 83 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W nawiązaniu do „Tygodnia Bibliotek”, który przypada w dniach 8-15 maja Biblioteka Publiczna w Ostrowsku gościła w swoich progach trzy i czterolatki z "Bajkowego Świata" na specjalnej lekcji bibliotecznej. Dzieci poznawały zasady obchodzenia się z książką, ucząc się szacunku do niej. Następnie wysłuchały opowiadania Malachy Doyle o Albercie i Karolinie. Bohaterowie opowieści swoją przyjaźnią nawiązywali do tej więzi, która łączy czytelnika z książką. Na zakończenie spotkania słuchacze otrzymali pamiątkowe zakładki z hasłem: "Czytanie jest odlotowe!"
Z kolei Biblioteka Publiczna w Harklowej zorganizowała spotkanie autorskie z Aleksandrą Ostapczuk. Młoda nowotarżanka stworzyła fantastyczną opowieść pt.: ,,Smocze dziecię", mówiące o dwójce przyjaciół, którzy mimo przeciwności losu, trwają blisko siebie i wspierają się. Pisarka podczas wystąpienia opowiadała o marzeniach, a ze swoich doświadczeń czytelniczych wysunęła wniosek, że "każda książka jest nowym światem, który warto odkrywać, poznawać i przeżywać, by realizować swoje pasje."
Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za udział w spotkaniach i zachęcamy do sięgania po ciekawą lekturę.

przedszkolaki 3,4 Ostrowsko.jpg przedszkolaki 3,4 Ostrowsko
jpg, 124 KiB, 640x1148
Komentarze (0)

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem: „Tydzień Bibliotek” filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, mieszcząca się w Nowej Białej, zorganizowała kilka spotkań dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wzięli w nich udział najpierw przedstawiciele zerówki, którzy z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchali prelekcji strażaków z miejscowej OSP na temat zagrożenia pożarem i udzielania pierwszej pomocy, a także obejrzeli wyposażenie wozu strażackiego. Następnie Bibliotekę Publiczną w Nowej Białej odwiedziły przedszkolaki. Wysłuchały przeczytane przez bibliotekarza opowiadania i wykonały piękne prace plastyczne. Miłą niespodzianką dla pani bibliotekarki był przygotowany przez dzieci plakat. Kolejni goście to uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Podjęli oni zajmującą dyskusję na temat specyfiki różnego rodzaju bibliotek, jak również poznali sposób wyszukiwania niezbędnych książek w katalogu on Line, by ostatecznie je wypożyczyć. Na koniec w siedzibie naszej placówki pojawili się przedstawiciele klasy VIII szkoły podstawowej, którzy dowiedzieli się, jak korzystać z Biblioteki Cyfrowej, a także obejrzeli prezentację multimedialną na temat fake newsów, krytycznego myślenia i hejtu w Internecie.
Wszystkim, którzy w związku z powyższym spotkaniem zaszczycili bibliotekę swoją obecnością, wyrażamy wdzięczność i zapraszamy do częstego korzystania z zasobów naszej placówki.

IMG_0567.jpg IMG_0567
jpg, 104 KiB, 860x645
IMG_0565.jpg IMG_0565
jpg, 121 KiB, 860x645
Komentarze (0)

Dnia 3 kwietnia 2019 roku Biblioteka Publiczna w Ostrowsku, w związku z obchodami Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Książki Dziecięcej, przeprowadziła zajęcia czytelnicze na temat poszanowania książek. W powyższej inicjatywie wzięły udział dzieci z przedszkola „Bajkowy Świat”. Z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”, w oparciu o które podawały propozycje obchodzenia się z egzemplarzem książki w taki sposób, by mógł on jak najdłużej służyć czytelnikom.
Następnego dnia zorganizowany został „Konkurs recytatorski wierszy Rafała Wejnera – twórcy wielu przepięknie ilustrowanych serii dla najmłodszych, między innymi: „Angielskiej bajeczki do łóżeczka”, „Rymowanek do piżamki”, czy też zbioru opowiadań o zwierzętach. Uczestnicy przeglądu zilustrowali bohatera lirycznego wiersza, który był przez nich deklamowany, a niektórzy pokusili się nawet przygotować znakomite kostiumy z zakresu tematyki danego liryku. Każdą prezentację nagrodzono gromkimi brawami, a młodych recytatorów obdarowano pięknymi kalendarzami i pamiątkowymi dyplomami.
Na koniec dzieci wypożyczały sobie zgodne z ich zain­tere­sowa­niem­ utwory literackie, aby wspólnie ze swoimi rodzicami poznawać przygody ich bohaterów.

dzien ksiazki.jpg

Biblioteka składa gorące podziękowania opiekunom przedszkola „Bajkowy Świat” za owocną współpracę i jednocześnie zachęca do korzystania z bogato wyposażonego księgozbioru.

dzien ksiazki.jpg dzien ksiazki
jpg, 363 KiB, 2048x1536
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Pyzówce, Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę” oraz Świetlica Wiejska w Pyzówce, zorganizowały dla swoich młodych czytelników ciekawe zajęcia. Były warsztaty robotyki pod hasłem: „Uczymy, bawimy, budujemy z klockami Lego”, warsztaty plastyczne, których inspirację stanowił występujący w zasobach biblioteki księgozbiór regionalny, warsztaty kukiełkowe, realizowane pod profesjonalnym nadzorem animatorek z agencji artystycznej Art Cinema z Nowego Targu, a także warsztaty kosmetyczno – mydlarniane, w ramach których uczestnicy wykonali mydełka glicerynowe i babeczki kąpielowe na bazie naturalnych produktów. Nie można w tym miejscu nie dodać, iż nad całością powyższego przedsięwzięcia czuwała prze­dsta­wici­elka­ „Skarbów z Podhala”, specjalizująca się w dziedzinie zielarstwa, ziołolecznictwa i ziołoznawstwa w regionie Podhala. Dużo emocji wzbudziło spotkanie z naczelnikiem Grupy Podhalańskiej GOPR, panem Markiem Ciasiem, instruktorem ratownictwa górskiego, jak też psem ratownikiem, wabiącym się Lukka. Nie zabrakło również wycieczki warsztatowej do nowotarskiego Muzeum Drukarstwa, które powstało dzięki projektowi „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Zwieńczeniem zwiedzania były warsztaty intr­olig­ator­skie­. Ostatnią feryjną atrakcję stanowiła inicjatywa zatytułowana „Planszowe rozgrywki dla rozrywki”.
Ferie Pyzówka 5.jpg

Składając prowadzącym zajęcia, uczestnikom oraz rodzicom serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkań, zachęcamy do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Ferie Pyzówka 5.jpg Ferie Pyzówka 5
jpg, 70 KiB, 640x480
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
18
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo