Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Pasowanie na czytelników jest zwieńczeniem całorocznych odwiedzin Biblioteki Publicznej w Ostrowsku przez zerówkę. Dzieci poznały w tym czasie kilkanaście bajek polskich autorów, wzięły udział w licznych konkursach z wiedzy na ich temat oraz niejednokrotnie miały możliwość wypowiadania się na zagadnienia poruszane w tych utworach.
Uroczyste pasowanie miało miejsce 11 czerwca, a jego uczestnicy przyrzekali "być opiekunami wypożyczanych książek". Wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy oraz zakładki, na rewersie których znajdował się plan lekcji.

pasowanie na czytelnika.jpg

Biblioteka składa gorące podziękowania P. Jolancie Wojtylak, która w młodym pokoleniu rozwija pasję do czytania, wspierając działalność placówki swoim zaangażowaniem.

pasowanie na czytelnika.jpg pasowanie na czytelnika
jpg, 189 KiB, 1992x1121
Komentarze (0)

Dnia 6 czerwca 2018 roku w siedzibie GBP w Waksmundzie odbyło się spotkanie przedszkolaków i dzieci z klasy 0 Szkoły Podstawowej w Waksmundzie z Edytą Zarębską – bajkopisarką, ilustratorką oraz Robertem Zarębskim- muzykiem i animatorem.
IMG_4723[1].jpg

Młodzi uczestnicy z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchali historii o tym, w jaki sposób powstała bajka pt. „Opowieści babci Gruni”. Usłyszeli również o przygodach z dzieciństwa pani Zarębskiej oraz o początkach jej twórczości. Z chęcią odpowiadali na zadawane przez panią Edytę pytania, a następnie przy akompaniamencie muzyki Roberta Zarębskiego zaśpiewali piosenkę pt. „Mądra rzeka”, mówiącą o walorach biblioteki. Na zakończenie otrzymali od autorki zadanie, mające na celu odgadnięcie, co przedstawia wykonany przez nią rysunek. Całe spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze

IMG_4723[1].jpg IMG_4723[1]
jpg, 91 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Dnia 6 czerwca 2018 roku Biblioteka Publiczna w Ostrowsku gościła uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Tematem spotkania była książka, jej zalety i wartości, których korzystny wpływ na myślenie i postępowanie czytelnika jest nie do przecenienia. Dzieci poznały zasady funkcjonowania akcji pod hasłem: „Czytam sobie”. Z uwagą wysłuchały wypowiedzi pisarki Zofii Staneckiej, aktorki Olgi Bołądź i aktora Wojciecha Malajkata, którzy zgodnie przyznali, że to właśnie kontakt z książką pozytywnie ukształtował ich charaktery. Ostatecznie pier­wszo­klas­iści­ poznali kilka wierszy o walorach książki. Na zakończenie wszyscy słuchacze otrzymali pamiątkowe sówki – zakładki.

LB o książce.jpg LB o książce
jpg, 62 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W dniu 16.05.2018 r. odbył się XII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”.
Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Gronków, Nowa Biała, Harklowa, Pyzówka, Dursztyn, Ludźmierz, Klikuszowa, Ostrowsko, Waksmund.
Komisja w składzie:
Emilia Nagórka -Łakomik i Piotr Łakomik – aktorzy Teatru Witkacego, Lucyna Czubernat – instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Elżbieta Radecka – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapszach Niżnych
Komisja przesłuchała 24 uczestników ze szkół podstawowych.
Do konkursu obowiązywała znajomość trzech książek
1. Burnett F. – „Mały lord”,
2. Żukrowski W. – „Porwanie w Tiutiurlistanie”
3. Landau I. – „Jeden Michał sto kłopotów”
Oceniana była odpowiedź na trzy pytania oraz krótkie przedstawienie najciekawszej sceny z wybranej książki i rekwizyty.
Komisja przyznała:
I miejsce – Michał Kaczmarczyk (Dursztyn)
Aneta Łętowska (Dursztyn)
II miejsce – Amelia Patla (Ludźmierz)
III miejsce – Aleksandra Kurek (Waksmund)
WYRÓŻNIENIA:
Alicja Szeliga (Pyzówka)
Kinga Waniczek (Dursztyn)
Jan Jachymiak (Ludźmierz)
Andrzej Ciężobka (Ostrowsko)
Konkurs 2018.jpg

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy.
Laureatom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

Konkurs 2018.jpg Konkurs 2018
jpg, 100 KiB, 800x600
konkurs 4.jpg konkurs 4
jpg, 84 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W piątek 11 maja 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie zorganizowała dwa spotkania z popularną autorką książek dla dzieci panią Renatą Piątkowską.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Pyzówce. Uczestniczyli w nim starsi uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej. Było ono poświęcone bohaterskiej kobiecie Irenie Sendlerowej, która podczas wojny narażając swoje życie uratowała z warszawskiego getta dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Renata Piątkowska w książce „Wszystkie moje mamy” przybliża młodemu czytelnikowi postać Ireny Sendlerowej, pokazując jednocześnie grozę i okrucieństwo wojny.
Pyzówka spotkanie.jpg

Drugie spotkanie dla uczniów szkoły podstawowej odbyło się w Dursztynie. Tematem spotkania były przysłowia, przesądy i zwyczaje. W oparciu o książki tj. „Gdyby jajko mogło mówić” , Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”, autorka tłumaczyła w zabawny sposób znaczenie przysłów, objaśniała i mówiła o zwyczajach i ich znaczeniu w życiu codziennym. Opowiedziała też o książkach, których bohaterami są zwierzęta. Wszyscy z zapartym tchem słuchali fragmentów książek czytanych przez lektora panią Malwinę Kożurno.
Pod koniec każdego spotkania można było kupić książki z dedykacją autorki.

Piatkowska 2.jpg

Pyzówka spotkanie.jpg Pyzówka spotkanie
jpg, 185 KiB, 640x480
Piatkowska 2.jpg Piatkowska 2
jpg, 727 KiB, 2592x1944
Komentarze (0)

W poniedziałek, 7 maja 2018 roku, bibliotekę odwiedzili uczniowie klas „O” Szkoły Podstawowej w Nowej Białej oraz grupa starszaków z Przedszkola „Magiczna Kraina”. Wyjątkową atmosferę wizyty zapewnili wspaniali goście: strażacy ochotnicy z miejscowej OSP. Dzieci po wysłuchaniu krótkiego opowiadania o pracy strażaków zadawały pytania, m. in.: jak się zachować podczas pożaru, pod jaki numer zadzwonić i jakie podać informacje. Następnie mieliśmy możliwość wykonania telefonu pod numer 998 i porozmawiania z dyspozytorem, który przekazał uczestnikom wiele cennych wskazówek. Największy zachwyt wzbudziła prezentacja wozu strażackiego oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. Dzieci wracały do szkoły zadowolone. Kilkoro zadeklarowało chęć podjęcia w przyszłości pracy w funkcji strażaka.

N. Biała.jpg N. Biała
jpg, 182 KiB, 800x600
Komentarze (0)

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W nawiązaniu do tego święta Biblioteka Publiczna w Harklowej przeprowadziła lekcje biblioteczne mające na celu pokazanie jak wiele korzyści daje czytanie książek. Wzięli w nich udział uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Harklowej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Knurowie. Spotkania stały się również dobrą okazją do wyróżnienia i nagrodzenia uczestników konkursu plastycznego pt.: „Tropiciele ginących zawodów”. Myśl konkursowa oparta była na utworach Doroty Strzemińskiej - Więckowiak ,,Kim zostanę? - wierszyki o zawodach”. Laureaci w swoich pracach mogli przestawić takie zawody, jak np. kuśnierz, zegarmistrz, zdun, rymarz, zecer, introligator, kołodziej. Prace konkursowe można obejrzeć w bibliotece.

harklowa1.jpg harklowa1
jpg, 61 KiB, 800x450
Komentarze (0)
  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO  w 1995 r. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.Biblioteka Publiczna w Nowej Białej zaprosiła uczniów kl. IV szkoły podstawowej na lekcję biblioteczną poświęconą wyżej wspomnianemu wydarzeniu. Podczas spotkania uczestnicy zostali zapoznani z pojęciami i terminami  związanymi z książka i biblioteką, tj.: katalog alfabetyczny, rzeczowy, internetowy, wyszukiwanie online, układ UKD, karta katalogowa itp. Uczniowie chętnie słuchali i wykonywali różne zadania. Dowiedzieli się także, co to są prawa autorskie i jak należy ich przestrzegać. Na koniec wysłuchali fragmentu książki z serii „A to historia! ” przybliżającej czytelnikom historię naszej Ojczyzny.

Uczestnikom oraz pani wychowawczyni biblioteka dziękuje za udział w lekcji i zaprasza do częstych odwiedzin placówki.

dzien ks 1 N. Biała.jpg dzien ks 1 N. Biała
jpg, 104 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 10 kwietnia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie odbyło się spotkanie historyczne dla mieszkańców Waksmundu. Kluczowym punktem spotkania była prezentacja multimedialna i wykład pana Jacka Waksmundzkiego pt. „Legioniści z Waksmunda”. Uczestnicy z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchali historii o bohaterskich losach mieszkańców Waksmundu, którzy wraz z kompanią nowotarską wstąpili do 3. Pułku Piechoty, II Brygady Legionów Polskich, aby walczyć i stać się znakiem odradzającej się Polski. Podczas dyskusji niektórzy z obecnych na spotkaniu podzielili się wspomnieniami o swoich bliskich, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawione zostały też cenne pamiątki z tego okresu, m. in. fotografie i dokumenty. Prezentację pana Jacka Waksmundzkiego można obejrzeć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie.

J. Waksmundzki.jpg J. Waksmundzki
jpg, 65 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 21 marca 2018 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogoźniku i Szkoły Podstawowej w Harklowej wzięli udział w spotkaniu autorskim z Andrzejem Grabowskim. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że jest on znakomitym poetą, prozaikiem i dziennikarzem, jak również twórcą wielu widowisk scenicznych. Z zaciekawieniem słuchały, jak opowiadał, co jest jego pasją i czym się interesuje. W sposób szczególny wybrzmiała z jego strony informacja, że rola książki w życiu każdego człowieka jest bardzo istotna. Prezentował fragmenty niektórych swoich utworów, rozśmieszając słuchaczy różnymi anegdotami. Oprócz tego odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Na zakończenie można było zakupić książki z dedykacją autora.

grabowski 1 Harklowa.jpg grabowski 1 Harklowa
jpg, 32 KiB, 400x720
Komentarze (0)
1
...
6 7 8 9 10 11 12
...
16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo