Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zorganizowała dwie prelekcje z ilustracjami poświęcone smokom, jako jednemu z mitów w dziejach kultury. Spotkania odbyły się we wtorek, 13 października 2015 roku. Przeprowadził je dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor wielu książek, m.in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” oraz „Smoki i smokobójstwo”. IMG_0002.jpg
Pierwsze spotkanie odbyło się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie.
Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI. Była to prelekcja z ilustracjami pt. „Na tropach smoka wawelskiego – rozwiązanie historycznej zagadki”.
Drugie spotkanie miało miejsce w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gronkowie
a uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI. Prelekcja miała tytuł „ Smoki, rycerze i smokobójstwo”.
Smok to bajeczna istota, kiedyś uznawana za prawdziwą. Jest ona jednym z największych i najstarszych motywów w dziejach kultury. Z tymi istotami wiąże się mit smokobójstwa, czyli walki ze złem.
W dziejach kultury naszego kraju spotykamy się z różnymi bajecznymi smoczymi historiami, ale najsłynniejszą jest legenda o smoku wawelskim. Jest to jeden z mitów narodowych, który wbrew bajecznym treściom zawiera w sobie poważne przesłanie głoszące, że ucieleśnienie zła, czyli smok został pokonany. Jest pochwała bohaterskiego, chociaż bajecznego czynu, w dziejach kultury naszego narodu.
Więcej o autorze: www.marek-sikorski-autor.blog.pl ).
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie otrzymała od autora pamiątkowy DYPLOM POGROMCY SMOKA, który jest wręczany przez Wydawnictwo Sativa Studio niektórym bibliotekom i wybranym czytelnikom w uznaniu za krzewienie wiedzy o dziejach kultury narodowej.

IMG_0002.jpg IMG_0002
jpg, 70 KiB, 800x600
Komentarze (0)

A to już szron naszego lata
na skroni drzewa przytulony
dreszcz liścia po przerwanym locie
gasnącą barwą nawiedzanym
jawi się w naszym obcowaniu
szatą odjętą ciepłu ciała.

Znów przyjdzie próg powitać z chłodem
żegnając w oknie pszczołę słońca
ślad jeszcze został pod powałą
od kuchni która jest cierpiąca
na pamięć w krótkie dni gdy pora
magicznych znaków sypnie bielą.
/ Andrzej Grabowski/

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowały spotkanie autorskie i koncert słowno-muzyczny.
Gośćmi spotkania byli mistrzowie pióra :
Andrzej Grabowski – poeta, prozaik, niezależny publicysta, inicjator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
Gẻza Csẻby – węgierski poeta, pisarz, tłumacz literatury pięknej, kulturoznawca,
Lam Qang My – wietnamski poeta, tłumacz, m. in. K. Norwida, Z. Krasińskiego, Jana Pawła II,
Vladimir Stockman – poeta rosyjski, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej,
Wolodymyr Garmatiuk – dziennikarz, tłumacz, pasjonuje się fotografią.

„Poeci to dziwne ptaki. Zamiast jesienią odlatywać –przylatują. Powracają.” /Krystyna Konecka/

W dniach od 29 września do 11 października 2015 r. w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także na Ukrainie odbywały się spotkania autorskie, koncerty, lekcje literackie. W Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej 9 października odbyło się spotkanie autorskie i koncert słowno- muzyczny, w którym wzięła udział młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum w Łopusznej.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania wspaniałych twórców, którzy czytali i śpiewali poezję nie tylko w języku polskim, ale także w swoich językach ojczystych. Wspólne wystąpienie twórców z różnych krajów uświadomiło młodzieży, że poezja pozwala wznieść się ponad podziały kulturowe, rasowe i polityczne.
XXV MGJL4.jpg Spotkania literackie nie tylko rozwijają wyobraźnię ale także potrafią wzbudzić pasję tworzenia. Potrafią też pokazać bogactwo i piękno, rozbudzić ciekawość świata oraz poszukiwania nowych wartości.
W spotkaniu uczestniczyły również Pani Milena Pilarska- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Pani Lucyna Czubernat –Instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu oraz Pani Anna Dziubas- Kierownik Galerii Jatki w Nowym Targu.

XXV MGJL4.jpg XXV MGJL4
jpg, 99 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W pierwszym dniu wakacji odbyło się spotkanie z Panią Moniką Luberda, autorką książki pt. „Najpiękniejsze bajki o gotowaniu w wesołym wydaniu”, która przeczytała krótki fragment swojej książki oraz odpowiadała na pytania uczestników.
Podczas kolejnych dni dzieci uczestniczyły w różnych grach i zabawach, przygotowanych przez bibliotekę. Były zawody ruchowe - drużynowe, bieg przez przeszkody, napełnianie wodą pustych butelek. Rozwiązywano krzyżówki, rebusy, zagadki. Grano w kalambury, układano puzzle. Na warsztatach plastycznych powstały ciekawe prace. W ostatnim dniu zajęć dzieci wykonały grę planszową. Wszystkim uczestnikom wakacyjnych zajęć serdecznie dziękuję i zapraszam do odwiedzania biblioteki.

IMG_0123.jpg IMG_0123
jpg, 142 KiB, 593x527
Komentarze (0)

Wakacje w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej
 
Biblioteka Publiczna w Klikuszowej zorganizowała wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży.
Przez trzy tygodnie sierpnia uczestnicy mogli skorzystać z różnych form zajęć oferowanych przez bibliotekę.
Spotkania wakacyjne rozpoczęły się od konkursu ,, Fajne wakacje w bibliotece''. Zadaniem dzieci było napisanie kilku pomysłów jak spędzić ciekawie i miło czas w bibliotece.
Spośród wszystkich propozycji wrzuconych do kolorowej skrzynki, bibliotekarz wybrał najlepsze. 
Uczestnicy w czasie tegorocznych zajęć wakacyjnych grali w gry edukacyjne, zgadywanki, rebusy, krzyżówki. Uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, podczas których malowali najciekawszą scenę z przeczytanej bajki i najfajniejszą przygodę wakacyjną oraz na zwykłych kamykach z podwórka malowali piękne owoce. Podczas wspólnych spotkań chętnie opowiadali o przygodach, które przeżyli.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

IMG_0024.jpg IMG_0024
jpg, 61 KiB, 800x512
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych wakacji w Bibliotece Publicznej w Harklowej w każdą sierpniową środę można było posłuchać fragmentów książki Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz pt.: "Wakacje grzecznego psa", czytanej przez bibliotekarki, a także zaproszonych gości : sołtysa wsi pana Grzegorza Gurosia oraz panią Joannę Janczy. Na podstawie książki powstały ciekawe prace,  ilustrujące przygody pieska Winera. Można też było pograć w gry planszowe i komputerowe.
26 sierpnia biblioteka zaoferowała dorosłym mieszkańcom "kino letnie pod gwiazdami". Komedia romantyczna ,,Czas na miłość" była pierwszym wyświetlanym filmem, ale nie ostatnim, zgodnie z planami Biblioteki i Rady Sołeckiej.
Na pożegnanie wakacji 29 sierpnia, z inicjatywy mieszkańców wsi i biblioteki, na dzieci z Harklowej czekało wiele atrakcji. Najpierw w bibliotece rozpoczął się turniej gier. Równolegle dzieci mogły wziąć udział w zawodach sportowych: bieg z przeszkodami na czas, rzut do celu, hula-hop. Można też było uczestniczyć w rywalizacji tanecznej, a także w konkursie wiedzy o Harklowej. Dla zwycięzców czekały nagrody. Wszyscy chętnie oglądnęli film animowany pt.: ,,Mustang z Dzikiej Doliny" oraz baśń Braci Grimm ,,Dwie księżniczki". Zabawy nie było końca. Były też dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, lody. Całość świetnie prowadził "wodzirej" Pan Ryszard Łukasik.
 
Wspó­łorg­aniz­ator­om, Panu Sołtysowi, Radzie Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej i każdemu z Wolontariuszy Biblioteka Publiczna w Harklowej składa gorące podziękowania.
 

czytanie_1.jpg czytanie_1
jpg, 63 KiB, 800x450
czytanie_2.jpg czytanie_2
jpg, 75 KiB, 800x450
kino3.jpg kino3
jpg, 46 KiB, 800x450
w_biblio10.jpg w_biblio10
jpg, 67 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Pośród wielu atrakcji z których mogli skorzystać chętni, były : warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali witraże kwiatowe i piękny „wydzierany” obrazek o tematyce wakacyjnej, warsztaty edukacyjne o tematyce „surowce wtórne” w czasie których dzieci i młodzież robiły z materiałów wtórnych - „zwierzaki-cudaki”. warsztaty techniki czerpania papieru i kalkografii oraz frottage. Podczas tych warsztatów uczestnicy zapoznali się z historią wynalezienia papirusu, pergaminu i papieru, własnoręcznie czerpali papier ozdabiając go roślinami. Zajęcia prowadziła Pani Maria Mrożek, instruktor plastyki z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Dziękujemy Pani Marii za interesujące przeprowadzenie zajęć, a wszystkim biorącym udział za wspólne spędzenie czasu. Zapraszamy do naszej biblioteki.

Wakacje 3 Rogoźnik 2015.jpg Wakacje 3 Rogoźnik 2015
jpg, 50 KiB, 640x480
Komentarze (0)

Minęły dwa twórcze lipcowe tygodnie wakacji, zorganizowane wspólnie przez Bibliotekę Publiczną i Świetlicę Wiejską w Pyzówce. Podczas wspólnych spotkań dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach plastycznych, edukacyjnych i literackich, turnieju gier planszowych i rozwiązywaniu kalamburów. Na jednych ze spotkań podążając tropem Shreka, uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki oraz pokonywali zawiłe labirynty. Na zakończenie tych zajęć powstał z papieru imponujący zamek dla Shreka i Fiony. Następne spotkanie to spotkanie z Elmerem słoniem w kratkę - efektem był wspaniały portret słonia Elmera. Atrakcją wakacyjnych spotkań była wizyta Pani mgr Marii Mrożek, instruktora plastyki z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Podczas warsztatów uczestnicy poznali technikę linorytu (wykonali exlibris), kalkografię (praca pt.: „Portret”). Powstały piękne prace plastyczne (farba i pastele) pt.: „Taniec jest wokół nas!”. Dziękujemy Pani Marii Mrożek za ciekawe zajęcia i współpracę, a wszystkim uczestnikom za miłe i owocne spędzenie wolnego czasu.

Wakacje 2 Pyzówka 2015.jpg Wakacje 2 Pyzówka 2015
jpg, 76 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W Bibliotece Publicznej w Ludźmierzu zorganizowane zostały zajęcia wakacyjne dla dzieci. Przez dwa tygodnie lipca uczestnicy mogli skorzystać z różnych propozycji oferowanych przez bibliotekę. Dowiedzieli się skąd się wzięły pomysły na powstanie książki ''Akademia pana Kleksa'', poznali czworonożnych bohaterów utworu "Puc, Bursztyn i goście"i "podróżowali" razem z Fantazją. Wzięli też udział w różnych zabawach literackich tj.: czy znasz książki, w rozsypance literowej, literackiej karuzeli i innych. Podczas zajęć plastycznych wykonali kolorowe pocztówki, zaczarowane rybki, czworonożnych przyjaciół ludzi, ludziki z owoców i warzyw.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.
 
       

wakacje bp ludźmierz 2015-.jpg wakacje bp ludźmierz 2015-
jpg, 2.3 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)
W Bibliotece  Publicznej  w Nowej Białej odbywały się wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży. Biblioteka przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji. Jedną z nich była wycieczka do Dursztyna - pięknej, malowniczej wioski. Dzięki gościnności Sióstr Niepokalanek uczestnicy  mogli zapoznać się z biografią  niezwykłej osoby, jaką była „Pani ze Skałki” – Mieczysława Faryniak. Siostry ciekawie opowiedziały o jej losach, pokazały „Betlejemkę” - drewnianą chatkę  w której mieszkała i grotę wykutą w skale, gdzie w czasie wojny  ukrywała żydowską rodzinę.  Kolejnym ciekawym wydarzeniem były warsztaty filmowe, które poprowadziła Dominika Łapka – scenarzysta  i Tomasz Jurkiewicz– reżyser. Prowadzący zdradzili tajniki kręcenia filmu, pisania scenariuszy, zasad castingu oraz przekazali szereg  cennych informacji dotyczących branży filmowej. Dla najmłodzych uczestników organizowane były warsztaty plastyczne, na których powstały prześliczne prace młodych artystów. W programie znalazło się także „Kino Biblioteczne”, gry planszowe i zabawy animacyjne. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do częstych odwiedzin Biblioteki!
wakacje 2015 (4).jpg wakacje 2015 (4)
jpg, 95 KiB, 800x600
Komentarze (0)

„Niech żyją wakacje, niech żyje pole las…” , dobiegły końca wakacyjne zajęcia, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Świetlicę w Waksmundzie.
Zajęcia wakacyjne to czas wspólnie spędzonych chwil, podczas których w sposób twórczy i radosny można wspaniale się bawić. W czasie tegorocznych wakacji wszyscy, którzy zechcieli przyjść do biblioteki i świetlicy wzięli udział w warsztatach filmowych, które poprowadzili : Dominika Łapka – scenarzysta i Tomasz Jurkiewicz – reżyser filmowy. Tematem zajęć było opracowanie scenariusza i nagranie scenki filmowej o Mieczysławie Faryniak. W ramach zajęć odbyła się wycieczka do Dursztyna. Uczestnicy zobaczyli miejsca związane z osobą Mieczysławy Faryniak i zapoznali się z historią jej życia. Na podstawie opracowanego przez siebie scenariusza, nakręcili krótką scenkę filmową z życia Pani Mieczysławy. Dla wszystkich chętnych przygotowano również warsztaty plastyczne , które poprowadziła Maria Wnęk. Zajęcia te cieszące się wielkim zain­tere­sowa­niem­ były bardzo twórcze i przyniosły wszystkim wiele radości. Na naszych wakacyjnych zajęciach nie zabrakło książki, zabawy w teatr, gier planszowych, gier towarzyskich, gier ruchowych, rozgrywek tenisa i bilarda, spotkania przy grillu, wyprawy na lody, wycieczki z książką w plecaku i wielu innych atrakcji.
Dziękujemy Siostrom Niepokalankom z Dursztyna za życzliwość i umożliwienie zwiedzenia miejsc związanych z Mieczysławą Faryniak.
Wszystkim dziękujemy za wspólne spędzenie wolnego czasu i zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki.

Wakacje 1 GBP 2015.jpg Wakacje 1 GBP 2015
jpg, 121 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
8 9 10 11 12 13 14 15 16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo