Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Krauszowie podjęła realizację zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach inicjatywy „Ferie z książką i nie tylko…”. Główną i najistotniejszą atrakcję stanowiło spotkanie z bohaterami książki Adama Bahdaja pt. „Mały pingwin Pik – Pok” , po przeczytaniu której młodzi czytelnicy mieli za zadanie wykleić z kolorowych kartek dzielnego bohatera utworu.
Krauszów 5.jpg

Innym sposobem spędzenia wolnego od szkoły czasu były różnego rodzaju zabawy ruchowe, takie jak bilard, tenis stołowy czy piłkarzyki, a także warsztaty plastyczne.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za radosne chwile spędzone w bibliotece.

Krauszów 5.jpg Krauszów 5
jpg, 63 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 21 do 25 stycznia 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Lasku oraz w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko”, w ramach której zorganizowano zajęcia dla dzieci i młodzieży – czytelników wyżej wymienionych placówek. Nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju gier planszowych, zgadywanek czy zabaw na śniegu, jednak punkt kulminacyjny feryjnych spotkań stanowiło czytanie książki. Na bieżący rok wybrana została piękna dziecięca historyjka zatytułowana „Ulepimy dziś bałwana”. Ponadto najmłodsi czytelnicy poznali przygody Renifera Niko, a to za sprawą emisji bajki pt. „Renifer Niko ratuje święta”. Odbyły się również zajęcia plastyczne, w czasie których dzieci ćwiczyły swoje zdolności manualne poprzez ozdabianie wykonanych z papieru bałwanków i reniferów.
Dziękując uczniom za miło spędzony czas, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszych bibliotek.

Klikuszowa ferie.jpg Klikuszowa ferie
jpg, 77 KiB, 640x1144
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Harklowej i w Ostrowsku można było zagrać w „Moje 5 sekund”, , „Logix”, pomalować i skorzystać z Internetu. Można też było wziąć udział w warsztatach literacko-filmowych, na których uczestnicy poznali tajemnicę papirusu Midasa. Nie zabrakło też ciekawych chwil spędzonych na lekturze książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci opowiadały o tym co chciałyby robić w swoim dorosłym życiu, a wykonane przez nich postacie posłużyły jako bohaterowie w wymyślonym przez nich przedstawieniu.
ferie3.jpg

W Harklowej nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu jak budowanie igloo, zjeżdżalni i baz potrzebnych do bitwy na śnieżki.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

ferie3.jpg ferie3
jpg, 64 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W Bibliotece Publicznej w Gronkowie, w czasie ferii zimowych odbywały się zajęcia dla dzieci. Podczas wspólnych spotkań uczestnicy mieli możliwość poznania przygód bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. ,,Nie ma nudnych dni''. Głównemu bohaterowi książki, Maćkowi, uczniowi trzeciej klasy, każdy dzień przynosił nowe przygody. Niewątpliwie przyczyniała się do tego jego kilkuletnia siostra, Oliwka, która potrafiła czasami naprawdę skomplikować życie trzecioklasisty, ale też koledzy i czarnowłosa Matylda. Jeśli nawet dzień zaczyna się szaro i zwyczajnie, nigdy nie jest nudny.
Gronków ferie 1.jpg

W czasie warsztatów plastycznych uczestnicy wykonali laurki dla babci i dziadka, wesołe bałwanki i zimowe pejzaże. Bawili się w koło fortuny, grali w piłkarzyki i malowali różne kolorowanki.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.

Gronków ferie 1.jpg Gronków ferie 1
jpg, 110 KiB, 640x480
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna w Nowej Białej dołożyła starań, by dzieci w ciekawy i twórczy sposób spędzały popołudnia w towarzystwie dobrej książki. Inspiracją do zabaw była fascynująca opowieść Ł. Wierzbickiego pt.: „Afryka Kazika”.

Nowa Biała ferei 9.jpg
Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali o przygodach wielkiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę, jadąc na rowerze oraz wspólnie wykonywali mapę Afryki z zaznaczoną trasą podróży Kazika. Poznali też znaczenie słowa reporter i reportaż. Nie zabrakło również zabaw animacyjnych, rozgrywek planszowych i gry w kalambury. Na zakończenie spotkań na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Nowa Biała ferei 9.jpg Nowa Biała ferei 9
jpg, 79 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniu 21.11.2018 r. odbył się XI Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości : Rogoźnik, Ludźmierz, Łopuszna, Pyzówka, Harklowa, Knurów, Ostrowsko, Obidowa, Gronków, Nowa Biała, Krauszów, Waksmund.
Komisja w składzie : Emilia Nagórka - Łakomik, Piotr Łakomik, Lucyna Czubernat, Elżbieta Radecka.
Komisja przesłuchała 34 uczestników.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, płynność, intonacja, gra ze słuchaczem, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.
Komisja wyłoniła laureatów :
Kategoria I - klasy I-III (szkoły podstawowe) :
Mistrz czytania – Patrycja Waksmundzka (Waksmund)
Wyróżnienia - Gaja Koźlak (Łopuszna)
- Maciej Bednarz (Obidowa)
- Izabela Ścisłowicz (Waksmund)
Kategoria II – klasy IV –VI :
Mistrz czytania – Konrad Długi (Nowa Biała)
Wyróżnienia – Dominik Kolasa (Waksmund)
Aleksandra Kurek ( Waksmund)
Kategoria III Kl. VII, VIII, III gimnazjum :
Mistrz czytania – Andrzej Ciężobka (Ostrowsko)
Mistrz czytania – Monika Bukowska (Gronków)
Wyróżnienia – Anna Kuraś (Waksmund)
Laureatom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

IMG_4873[1].jpg IMG_4873[1]
jpg, 96 KiB, 800x600
IMG_4884[1].jpg IMG_4884[1]
jpg, 78 KiB, 800x600
IMG_4886[1].jpg IMG_4886[1]
jpg, 89 KiB, 800x600
IMG_4882[1].jpg IMG_4882[1]
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Konkurs trwał przez całe wakacje, jednak uczestnicy mogli składać wykonane prace do 14 września 2018 r. Zagadnieniami nawiązującymi do celu gry, czyli do poznawania historii i walorów wsi, były m.in.: wypisanie zabytków, przedstawienie kilku ciekawostek z pierwszych lat działalności szkoły, czy napisanie legendy o cudownej mocy harklowskiego dzwonu kościelnego. Ponadto czytano książkę Joanny Papuzińskiej ,,Asiunia” – i na jej podstawie rozważano znaczenie cytatu, mówiącego, iż ,,adres jest najważniejszy”. Wspominano również Drużyny Podhalańskie, początki struktur Związku Podhalan, organizację miejscowej jednostki OSP oraz powołanie do istnienia tutejszej biblioteki. Uwagę poświęcono też postaci Franciszka Leśnego. Został on wzięty do niewoli we Włoszech, gdzie 15 stycznia 1919 roku zgłosił się jako ochotnik do armii polskiej i został przydzielony do pułku im. Garibaldiego. Służył także w armii polskiej we Francji, za co otrzymał wyróżnienie w postaci Odznaki ,,Mieczy Hellerowskich”.
Rozdanie nagród za udział w ,,Grze wiejskiej” odbyło się w Szkole Podstawowej w Harklowej 11 listopada 2018 roku, kiedy to podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, po inscenizacji patriotycznej, Agnieszka Kapłoniak i Magdalena Kopeć zaprezentowały swoje wywiady. Pokazywały one, jak ważną była i jest ,,mała ojczyzna” dla każdego pokolenia harklowian. Tęsknotę za domem odczuwali najbardziej na emigracji, wspominając, iż powrót ściskał za gardło i powodował, że ,,serce bolało”.
Podczas uroczystości została również przybliżona krótka nota historyczna organizacji i ośrodków kulturalno-naukowych, które powstawały w Harklowej w okresie międzywojennym. Bardzo ważną rolę odegrały wówczas osoby, które te organizacje tworzyły i nimi kierowały.

Gra wiejska kopec 2018.jpg
Biblioteka zachęca do udziału w kolejnych edycjach konkursu, jak też do odwiedzania placówki i czerpania wiedzy z jej zasobów. Jednocześnie pragniemy wyrazić wdzięczność za wsparcie ze strony Pana Sołtysa i Rady Sołeckiej.

Gra wiejska kopec 2018.jpg Gra wiejska kopec 2018
jpg, 67 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W nocy z 26 na 27 października 2018 roku (z piątku na sobotę) w Gminnej Bibliotece Publicznej i Świetlicy Wiejskiej w Waksmundzie miała miejsce inicjatywa, zorganizowana dla dzieci i młodzieży z Waksmundu i okolic, pod hasłem: „Noc Detektywów”. Akcja rozpoczęła się o godzinie 18.00. Wstęp stanowiło krótkie spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, twórcą powieści sensacyjno-przygodowych, dziennikarzem śledczym, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Pan Krzysztof w pierwszej kolejności zaprezentował filmy i zdjęcia z licznych swoich wypraw, potem przeprowadził krótkie szkolenie podstaw samoobrony, a następnie, po smacznej kolacji, rozpoczął wraz z młodymi uczestnikami prawdziwe działania dete­ktyw­isty­czne­. Uczniowie zostali podzieleni na grupy śledcze. Każda z nich miała swojego lidera-dowódcę, a także dorosłego opiekuna. Celem akcji było odnalezienie starych dokumentów, opatrzonych określonymi kodami. Około godziny 22.30 poszczególne grupy udały się poza teren biblioteki, by odnaleźć kolejne kody. Łączność ze sztabem zapewniały telefony. O w pół do pierwszej wszyscy powrócili do siedziby biblioteki /świetlicy/, gdzie rozpoczęto quiz wiedzy ogólnej, w tym także wiedzy historycznej. Członkowie grupy, która odnalazła czarną kopertę i rozwiązała tym samym zagadkę, otrzymali atrakcyjne nagrody. Ostatecznie „Noc Detektywów” zakończyła się wspólnym śniadaniem 27 października w sobotę o 8.00 rano.
Na uwagę zasługuje fakt, że każde z dzieci, biorących udział w powyższej inicjatywie, aktywnie uczestniczyło w grze, której istota nie jest bez znaczenia: może ona bowiem rozbudzić wśród nich zainteresowanie historią, pięknem, którego dzisiaj już nie ma. Chęć zrozumienia mechanizmów, jakimi kiedyś kierował się świat, może wzbudzić w uczestnikach refleksję nad tym, co było, a w oparciu o nią poprawić ich podejście do współczesności, a także do przyszłości.
W „Nocy Detektywów” wzięło udział 43 uczniów. Akcję wspó­łfin­anso­wała­ Gmina Nowy Targ. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy podjęli trud zaangażowania się w tę pełną wrażeń, niespodzianek i atrakcji inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów, którzy zgodzili się poświęcić swój cenny czas, aby nocą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

IMG_4853.jpg IMG_4853
jpg, 88 KiB, 800x600
IMG_4864.jpg IMG_4864
jpg, 48 KiB, 800x600
IMG_4868.jpg IMG_4868
jpg, 95 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniach 4 i 5 października 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie gościła Ewę Stadtmὕller autorkę książek dla dzieci i Łukasza Zabdyra ilustratora. Spotkania autorskie dla uczniów odbyły się w szkołach podstawowych w Waksmundzie, Łopusznej, Morawczynie i Obidowej. Tematem spotkań była przypadająca w tym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, kwestia patriotyzmu, w tym także patriotyzmu lokalnego. Jednak nie tylko, ponieważ oprócz powyższego pani Ewa w bardzo plastyczny sposób przybliżyła uczestnikom sylwetki takich postaci historycznych, jak św. Jadwiga Królowa, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan Matejko, św. Kinga, św. Jan Kanty, św. Brat Albert, a także św. Jan Paweł II. Wymienione wyżej osoby, jak również inni święci, przedstawiciele nauki, kultury, literatury i sztuki są bowiem znakomitym przykładem bogactwa historii naszego narodu. Z kolei pan Łukasz pięknie rysował, w znamienny sposób obrazując różnego rodzaju zagadki związane właśnie z postaciami, o których opowiadała Ewa Stadtmὕller. Można śmiało powiedzieć, że jego rysunki stanowiły profesjonalne ubogacenie słów autorki. Ponadto pokazywał, w jaki sposób z liter mogą powstawać obrazki. Zilustrował też historię związaną z każdą miejscowością, w której miało miejsce spotkanie. Dzieci z ogromnym zain­tere­sowa­niem­ słuchały zaproszonych gości, jednocześnie podziwiając słowem i obrazem tworzone treści. Na koniec była możliwość zakupienia książek Ewy Stadtmὕller, a także komiksów Łukasza Zabdyra, wraz z zamieszczoną w nich dedykacją. Wyrażając wdzięczność Dyrektorom szkół oraz Nauczycielom za umożliwienie realizacji tych spotkań, pragniemy zachęcić wszystkich uczniów do korzystania z zasobów bibliotek, nie wyłączając tych pozycji, które pozwolą im poznać historię ich dużej i małej ojczyzny

Waksmund 2.jpg Waksmund 2
jpg, 75 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Cisza nad Bałtykiem,
Sztorm nad Morzem Wschodnim,
Oczyma ogarniam niebieskość,
A w duszy płonie czerwień.
- Zaglądaj w każdą kroplę wody. …

-Która z tych kropli wycieka
Z mojej rodzinnej ziemi,
Ze skiby przesiąkniętej
Potem i krwią przodków ?
/”Nadmorski monolog”, fragmenty : Lam Quang My/

W ramach XXVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz ze Szkołą Podstawową im. Jana Kasprowicza w Klikuszowej, pod patronatem Wójta Gminy Nowy Targ zorganizowała koncert słowno- muzyczny.
MGJL 5.jpg

                                                                    W spotkaniu udział wzięli mistrzowie słowa :

Andrzej Grabowski – poeta, pisarz, publicysta, Kawaler Orderu Uśmiechu, organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
Własta Własenko – ukraińska poetka, laureatka wielu nagród literackich,
Lam Quang My – poeta, tłumacz z Wietnamu. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Wietnamskich i Związku Pisarzy Polskich,
Jan Dydusiak – poeta, eseista, satyryk, zamieszkały w Sydney w Australii. Przez wiele lat redaktor radia 2000 FM w Sydney, były korespondent programu I-go Polskiego Radia, TV Polonia,
Vladimir Stockman – ukraiński poeta, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej, laureat wielu nagród literackich.
W dniu 2 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Klikuszowej zebrana młodzież wraz z nauczycielami wysłuchała w wielkim skupieniu utworów poetyckich, czytanych jak też śpiewanych przez autorów polskich i zagranicznych.
Autorzy prezentując swoje wiersze starali się przybliżyć słuchaczom piękno poezji, a Vladimir Stockman przy akompaniamencie gitary pięknie zaśpiewał kilka utworów poetyckich.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Nowy Targ za objęcie patronatem imprezy literackiej, a Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Klikuszowej oraz Nauczycielom za wspó­łorg­aniz­ację­ tego spotkania.
Młodzież zachęcamy do sięgania po słowo poetyckie, które ubogaca i czyni człowieka wrażliwym na piękno, pozwala zrozumieć to co najgłębsze i przenieść się w cudowny świat.

MGJL 5.jpg MGJL 5
jpg, 107 KiB, 800x600
MGJL 3.jpg MGJL 3
jpg, 119 KiB, 800x600
MGJL 5.jpg MGJL 5
jpg, 107 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
4 5 6 7 8 9 10
...
16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo