Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

04 maja odbyło się kolejne spotkanie z książką dla klasy 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku. Tym razem, zamiast do Biblioteki Publicznej, uczniowie zostali zaproszeni do remizy strażackiej w Rogoźniku. W ramach tej wizyty dzieciaki dowiedziały się na czym polega służba przeciwpożarowa druhów strażaków, zobaczyły sprzęt, wyposażenie i umundurowanie strażackie oraz zwiedziły całą remizę. Największe emocje wzbudził wóz bojowy i jego zawartość. Dzieci z zaciekawieniem pytały „co to jest i do czego służy”. Z radością przymierzały hełmy strażackie i oglądały od środka samochód. Mogły nawet samodzielnie zwijać i rozwijać węże gaśnicze. A wszystko to z okazji Dnia Strażaka. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich druhów strażaków OSP Rogoźnik za umożliwienie zwiedzania, pokazów i przekazania wiedzy. Spotkanie zakończyło się lekturą książeczki „Samolot gaśniczy Wojtka” oraz obejrzeniem książek o tematyce pożarniczej.

spotkanie-z-ksiazka-i-nie-tylko-6ce.jpg spotkanie-z-ksiazka-i-nie-tylko-6ce
jpg, 675 KiB, 2000x1500
Komentarze (0)

W czwartek 05 maja gościliśmy w naszych bibliotekach panią Renatę Piątkowską, cenioną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży, autorkę około 50 książek, w tym kilku wpisanych na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Towarzyszyła jej znakomita lektorka - pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek pani Renaty. Jej interpretacja tekstu sprawiła że dzieci słuchały z zapartym tchem a momentami śmiechu nie było końca. Na pierwsze spotkanie do Biblioteki Publicznej w Krauszowie zaproszeni zostali uczniowie III i IV klasy tamtejszej Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu z elementami warsztatowymi dzieci dowiedziały się jak zostać dobrym detektywem, rozmawiały o pracy detektywa, sprawdzały odciski palców i odgadywały zakończenie historii. Wspólnie omawiana i czytana była książka pt. "Biuro dete­ktyw­isty­czne­ Dziurka od klucza”,.”.

Drugie spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Gronkowie na które przybyli drugo i trzecioklasiści Szkoły Podstawowej tejże miejscowości. Tematem spotkania były zwierzęta, a dokładnie „Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej. W twórczości pisarki dużą rolę odgrywają zwierzęta, które często są bohaterami jej opowiadań. Pisarka w swoich książkach kieruje apel do dzieci o konieczność zwracania uwagi na zwierzęta, pokazuje nam, że one podobnie jak ludzie kochają, tęsknią, pragną ciepła i towarzystwa. Uczniowie mieli okazję posłuchać historii o kocie - burmistrzu z Alaski z miasta Talkeetna oraz wysłuchać opowiadania pt. "Daleko jeszcze?" z książki „To się nie mieści w głowie”.
Kolejnym miejscem do którego zawitała pani Renata Piątkowska była Biblioteka Publiczna w Harklowej. Uczniom klasy VI i VII pisarka przybliżyła postać Malali Yousafzai, symbolu odwagi i walki o prawa dzieci, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku. Jej autentyczne losy opisała w swojej książce "Która to Malala". Na tym przykładzie autorka przekonywała uczniów jak wielką wartość ma szkoła, wiedza i możliwość jej zdobywania, bo niestety nie wszystkie dzieci na świecie mają taką możliwość.
Pani Renacie i Pani Malwinie, nauczycielom i uczniom dziękujemy za odwiedzenie naszych bibliotek i mile spędzony czas.

Komentarze (0)

Bibliotekę w Nowej Białej odwiedzili najmłodsi czytelnicy z przedszkola "Magiczna Kraina" . Tym razem wizyta przebiegała w straszno-śmiesznej atmosferze, na której padło pytanie co to jest STRACH. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Wyobraź sobie!" o dziewczynce, która bała się potworów, piratów i groźnych, dużych psów. Z pomocą przyszła babcia, radząc wnuczce by spróbowała wyobrazić sobie te potwory w śmiesznej sytuacji, np.: na wrotkach lub ze smoczkiem w buzi. I to był dobry pomysł, bo dziewczynka przestała się bać. Przedszkolaki wspólnie namalowały śmieszne potworki. Dziękujemy paniom wychowawczyniom i dzieciom za wizytę i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

wyobraznia-lekiem-na-strach-256.jpg wyobraznia-lekiem-na-strach-256
jpg, 474 KiB, 1500x2000
Komentarze (0)

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Tuptusiowo" cyklicznie odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Klikuszowej, a tym samym biorą udział w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek". Na każdym spotkaniu dzieci z zaciekawieniem słuchają opowieści czytanych przez panią bibliotekarkę, odpowiadają na pytania, podejmują dyskusję na tematy poruszane w książkach. Na koniec wizyty w bibliotece przedszkolaki mogą wypożyczyć książkę. Każde dziecko otrzymało Kartę Małego Czytelnika na którą zbierają naklejki za wypożyczoną książkę.

Komentarze (0)

W konkursie uczestniczyli drugokasiści ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Należało w nim opisać przygodę jedenastej skarpetki. Opowiadania miały stanowić kontynuację omawianej przez nich książki Justyny Bednarek.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 kwietnia, kiedy to klasa II odwiedziła bibliotekę. Podczas lekcji bibliotecznej omawiono z dziećmi temat zachowania sie w różnych miejscach. Zwracano uwagę na szacunek do wszystkich ludzi oraz do przedmiotów.
Ponadto uczetnicy spotkania mieli okazję do zwiedzania biblioteki i wypożyczenia interesujących ich książek.

Komentarze (0)

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin duńskiego baśnipisarza Hansa Christiana Andersena.Dzień ten ma na celu rozp­owsz­echn­iani­e książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Dzieci poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Przy tej okazji w poniedziałkowe przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie gościliśmy prze­symp­atyc­znyc­h przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola "Bajkowy Świat". Kluczowym punktem spotkania było głośne czytanie baśni, ale nie zabrakło też zgadywanek typu prawda-fałsz, oraz z których bajek pochodzą wylosowane przez dzieci przedmioty lub ilustracje. Wizyta w bibliotece była też okazją do wypożyczenia znanych i nieznanych baśni i bajeczek.

swieto-dzieciecej-ksiazki-d0b.jpg swieto-dzieciecej-ksiazki-d0b
jpg, 649 KiB, 2000x1500
Komentarze (0)

Któż nie wie, jak wygląda serce i co ono czuje? To właśnie rozterki sercowe poznanych bohaterów książek były wspominane przez uczestników warsztatów.W lutym nie mogło zabraknąć nawiązania do święta zakochanych. Z tej okazji 17 lutego w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku, a następnie 22 lutego w Bibliotece Publicznej w Harklowej odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w wyplataniu ze sznurka podstawki pod kubek w kształcie serca. Czynność ta sprawiła troszkę trudości, ale na pewno nie zabrakło dobrej zabawy i pogodnych rozmów.
Wizyta w bibliotece była także okazją do nowych wypożyczeń - także tych związanych ,,z sercem".

Komentarze (0)

Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy spotkania autorskiego, które odbyło się 21 lutego w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku.Zaproszonym gościem była Agata Giełczyńska-Jonik, pochodząca z Nowego Targu. Pisarka ma na swoim koncie około 40 książek dla dzieci. W pisanych przez nią seriach znalazły się ,,Opowiadania do nauki czytania" oraz ,,Opowiadania do doskonalenia czytania".

Podczas spotkania dzieci z klasy I i III wysłuchały opowiadania o ciasteczkowym potworze. Z kolei klasa II poznała historię Anieli, która tropiła sny.

Uczesnicy żywo włączyli się z dyskusje, zadając rozmaite pytania odnośnie warsztatu pisarskiego. Często padało stwierdzenie, że warto jest czytać, że dzięki tej umiejętności nie tak łatwo będzie nas oszukać ani zmanipulować.

Ważną kwestią poruszaną na spotkaniu była wyobraźnia, która rozwija się dzięki czytaniu, słuchaniu opowiadań, a także przez powielanie zasłyszanych historii. Sam Albert Einstein powiedział, że ,,wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" tylko dlatego, że wiedza jest ograniczona.
Pisarka podkreślała, że czytanie to niesamowita przygoda, a właściwie całe mnóstwo przygód. Warto jedną z nich przeżyć u boku bohaterów książek naszego gościa.
Książki Agaty Giełczyńskiej-Jonik są już dostępne do wypożyczenia, do czego serdecznie zachęcamy.

Komentarze (0)

Warsztaty papierowego witrażu, malowania światłem czy mozaiki szklanej oto atrakcje które czekały na dzieci w Bibliotece Publicznej w Pyzówce.W czasie ferii Biblioteka Publiczna wspólnie ze Świetlicą Wiejską w Pyzówce zorganizowały dla dzieci warsztaty papierowego witrażu, dzieci dowiedziały się jaki wpływ ma światło na kolory, poznały średniowieczne rozety a efektem końcowym był własnoręcznie wykonany witraż. Z kolei 20 stycznia dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania światłem którego finałem była animacja z obrazów malowanych światłem do muzyki. W poniedziałek 24 stycznia odbyły się warsztaty mozaiki szklanej. Uczestnicy zapoznali się z dziejami i praktyką tworzenia mozaiki montowanej z elementów szklanych, kamiennych, ceramicznych czy kolorowych granulatów. Podczas zajęć praktycznych dzieci uczyły się projektować mozaikę w formie szkiców z uwzględnieniem kolorystyki i użytych materiałów. Na koniec warsztatów wykonały mozaikę w postaci obrazu.

Komentarze (0)

7 lutego w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyło się spotkanie literacko-muzyczne dla uczniów klasy „0” Szkoły Podstawowej z Rogoźnika. Gościem specjalnym był Pan Piotr Szewczyk, rodowity góral, artysta, muzyk, skrzypek, wokalista, jeden z uczestników programu The Voice of Poland. Pan Piotr jest absolwentem m. in. Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie. Uczestnicy spotkania odebrali od Pana Piotra niezwykłą lekcję muzyki. Było przede wszystkim o muzyce, stroju, instrumentach i góralszczyźnie. Nade wszystko dzieci urzekła opowieść o zbójnikach i postać Janosika. A skoro Janosik, była też przyśpiewka zbójnicka. Na koniec spotkania odbyły się mini warsztaty śpiewu i gry. Najpierw dzieci nauczyły się słów przyśpiewki „W murowanej piwnicy…”. Następnie każdy uczestnik spotkania miał możliwość zagrać na skrzypcach przy niedużej pomocy zaproszonego muzyka. Finałem był mini koncert Gościa wraz z uczniami. Artysta złożył też autograf dla szkoły i biblioteki.

Serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie

Biblioteka Publiczna w Rogoźniku

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
18
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo