Najnowsze wpisy na blogach
-
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie działa już w nowej siedzibie.Czytelnicy w nowej lokalizacji mają komfortowe warunki do wypożyczania książek, przeglądania czasopism i korzystania z Internetu. • Biblioteka jest w pełni nowoczesna, wraz z przeniesieniem do nowej siedziby uruchomiono elektroniczny system całego księgozbioru. Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia, czy biblioteka dysponuje poszukiwaną książką oraz skorzystania z rezerwacji. Nowoczesna czytelnia internetowa, kącik dla dzieci z magicznym dywanem, czy zacisze prasowe, to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na czytelników. Obiekt przystosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W najbliższym czasie odbywać się również będą różne zajęcia i spotkania promujące czytelnictwo. • 23 września w Baranowie uroczyście otwarto zrewitalizowany Rynek. Inwestycja Rewitalizacja Rynku w Baranowie wraz z rozbudową, przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na ośrodek kultury z ośrodkiem opieki dziennej nad seniorami została zrealizowana przez Gminę Baranów. Na piętrze przekształconej starej szkoły powstała biblioteka.Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej siedziby!
-
ZapraszamyZachęcamy do zwiedzania i odwiedzin Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie.
-
Zajęcia wakacyjne w bibliotece już za nami!W Filii bibliotecznej w Mroczeniu zakończyliśmy tegoroczne warsztaty wakacyjne dla dzieci pn. „Barwy lata”, które odbywały się od 11 do 25 sierpnia. Dzięki ich różnorodności najmłodsi mogli rozwijać swoją wyobraźnię i sprawność manualną, a wspólne czytanie i zabawy pozwoliły im się zintegrować. Warsztaty zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez dyrektor książnicy Edytę Lesiak oraz bibliotekarza Annę Kaczmarek. W trakcie pierwszych zajęć dzieci miały okazję eksperymentować z mieszaniem kolorów i tworzyły prawdziwe dzieła sztuki podczas wspólnych doświadczeń z wykorzystaniem głównie wody, kolorowych barwników i artykułów spożywczych. Efektem wspólnych działań była: „Lampa Lawa”, „Kolorowy deszcz”, „Burza w szklance wody” i „ Tańczący olej”, na koniec powstały „Kolorowe wulkany”. Wszystkie eksperymenty udały się znakomicie, było kolorowo i inspirująco! W drugim tygodniu każdy miał okazję spróbować swoich sił w zajęciach manualnych. Po wysłuchaniu instrukcji, uczestnicy zabrali się do malowania kolorowym piaskiem. Na każdego czekał już szablon, który należało wypełnić barwnym piaskiem. Malowanie piaskiem daje nieograniczone możliwości stworzenia ozdoby o dowolnym kształcie, kolorze i wielkości. Jest ciekawą formą „przesypywania” kolorowych fantazji na papier. Wymagało to skupienia i precyzji, ale efekt końcowy zachwycił wszystkich. Tematem ostatnich warsztatów były twórcze torby ręcznie malowane. Zajęcia polegały na malowaniu tkanin, najpierw poprzez obrysowanie wybranego szablonu na ekologicznym worku, następnie na wypełnieniu wzoru specjalnymi mazakami do tkanin. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością, projektując i malując niepowtarzalne, własnoręczne techniki. Czas wakacyjnych zajęć upłynął pracowicie, kreatywnie i bardzo kolorowo. Każde ze spotkań kończyło się również wypożyczaniem książek. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach i zaangażowanie.
-
Sierpniowe warsztaty twórcze.Filia biblioteczna w Mroczeniu zaprasza dzieci na wakacyjne warsztaty twórcze. Na najmłodszych czytelników czeka wiele atrakcji. Zapisy w bibliotece lub telefonicznie. Zapraszamy!
-
Rozstrzygnięto konkurs pn. „Z książką w roli głównej”Rozstrzygnięto konkurs pn. „Z książką w roli głównej”, który Gminna Biblioteka Publiczną w Baranowie wraz z filiami w Mroczeniu i Słupi zorganizowała dla swoich Czytelników. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych. Miał na celu popularyzację literatury i mody na czytanie, jak również rozpowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Do konkursu wpłynęły prace obrazujące pasję czytania, spośród których wyłoniono zwycięzców. • I miejsce – Pola Sułkowska • II miejsce – Zuzanna Oleś • III miejsce – Weronika Jagieniak • Wyróżnienia otrzymali: Maria Wiśniewska oraz Karolina, Antonina i Michalina Wojciak, • Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękujemy za nadesłanie prac konkursowych oraz za udział w zabawie. Jednocześnie gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.
-
Lekcja biblioteczna2 czerwca filię biblioteczną w Mroczeniu odwiedzili uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół w Mroczeniu wraz z wychowawcą Panią Wiktorią Słowińską. W pierwszej części lekcji bibliotecznej, dzieci poznały główne zasady funkcjonowania biblioteki publicznej, poznali tajniki wiedzy bibliotekarskiej, a także mieli możliwość przeglądnięcia i wypożyczenia książeczek, które znajdują się na bibliotecznych półkach. W drugiej części, uczniowie wzięli udział w warsztatach kaligrafii - sztuki pięknego i starannego pisania. Każdy mógł spróbować swoich sił i umiejętności w pisaniu przy pomocy stalówki i tuszu. Uczestnicy z zaciekawieniem ćwiczyli nową technikę pisania, która poza opanowaniem pięknego pisma, jest dobrą metodą na trenowanie cierpliwości, dokładności, samodyscypliny, a nawet charakteru. Dziękujemy za zaangażowanie w warsztatach i czekamy już na kolejne odwiedziny.
-
Odwiedziny przedszkolaków17 maja Filię biblioteczną w Mroczeniu, odwiedziło Przedszkole w Baranowie, z grupy JEŻYKI i SÓWKI, które wzięły udział w przygotowanej dla nich lekcji. Podczas wizyty, dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki oraz z szeroką ofertą księgozbioru. Dowiedziały się także, co należy zrobić, żeby zostać czytelnikiem i jakie książeczki mogą wypożyczać. Pięciolatki poznały również wywodzący się z Japonii teatrzyk obrazkowy kamishibai. Z uwagą wysłuchały prezentowaną legendę, na podstawie której własnoręcznie wykonały kolorowe smoki. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią i pomysłowością, powstały ciekawe i kolorowe prace. Na zakończenie spotkania nasi goście otrzymali zakładki do książek.
-
Warsztaty kaligrafiiXX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był okazją do spotkania, jakie odbyło się 12 maja w Bibliotece w Mroczeniu. • W bibliotece zostały zorganizowane warsztaty kaligrafii, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mroczeniu. Zajęcia prowadziła historyk sztuki, kaligraf pani Zuzanna Chróścik. Celem spotkania było zainteresowanie sztuką kaligrafii, która pozwoli nie tylko rozwinąć umiejętności manualne, ale również nauczyć dyscypliny pracy, cierpliwości i dokładności. Uczestnicy zapoznali się z działaniem piórka maczanego i osadzonej w obsadce stalówki ściętej, a następnie ćwiczyli kreślenie liter Pisma Rondowego. Celem było wykaligrafowanie słowa: biblioteka. Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedziały się, że nauka pięknego pisania wymaga wytrwałości i zaangażowania, a zarazem potrafi dać wiele satysfakcji. Niewątpliwie czas spędzony w sposób kreatywny był dla nich wielką frajdą, ale też z pewnością przyczyni się do umiejętności czytania i pisania.
-
Przedszkolaki z wizytą5 maja Biblioteka w Mroczeniu gościła grupę dzieci wraz z paniami z Przedszkola i Żłobka Mruczuś z Mroczenia. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co to za miejsce oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem, a także jak należy się w niej zachowywać. Dzieci miały również okazję zapoznać się z teatrzykiem Kamishibai. Z zainteresowaniem wysłuchały legendy pt. „O smoku wawelskim” czytanej przez Edytę Lesiak i Annę Kaczmarek. Podczas spotkania dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z radością obejrzały też książeczki w różnych odsłonach. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do Biblioteki i wypożyczyć książki. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia wkrótce.
-
Spotkanie autorskie z Pauliną Płatkowską14 kwietnia gościem Filii bibliotecznej w Mroczeniu była Paulina Płatkowska - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas I i II wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Słupi. Podczas spotkania pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o swojej twórczości i o tym, skąd bierze pomysły na pisanie książek. W książkach pani Paulina pokazuje przyjazny i piękny świat przyrody, wskazuje, że wszystko w przyrodzie ma swój sens i związek z istnieniem ludzi. Autorka porusza także tematykę emocji i postaw etycznych. Do najbardziej znanych książeczek dla dzieci należą: „O pszczole, która myślała, że źle być „pszczołą”, „Truskawkowe lato”, „O królu dębie i jego wspaniałym królestwie”. Paulina Płatkowska pisze bajki, powieści, słuchowiska i felietony. Poza pisaniem książek – czyta je, tłumaczy albo redaguje. W trakcie spotkania, uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce na które chętnie odpowiadała. Wiele osób skorzystało też z możliwości nabycia powieści z autografem. Książki Pauliny Płatkowskiej z dedykacją dla czytelników znajdują się w naszych bibliotekach.
-
📚Spotkanie autorskie z Marcinem WalczakiemTo nasza pierwsza propozycja na listopadowe🍂🍁 popołudnie. • 📗 📘 📙Zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem.📒 📕 📗 • Pisarz ukazuje małe miejscowości, przez pryzmat kryminalnej historii. Stają się swoistym niemym bohaterem, który obserwuje czyny ludzi, dla których interesy i wpływy są ważniejsze, aniżeli ludzkie życie. • Najważniejsze jest jednak to, że w swoich książkach stara się poruszać ważne społeczne problemy. • [Obraz]
-
Tęgoborze - DKK dla dzieciW dniu 26. 10.2023 w Bibliotece Publicznej w Tęgoborzy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci .Na tym spotkaniu omawialiśmy książkę z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai," Tajemnica mumii" • ...Czy to możliwe, żeby w muzeum w Valleby obudziła się licząca 3000 lat egipska mumia? Przerażony strażnik twierdzi, że widział to na własne oczy. Tej samej nocy, której z muzeum zginął najcenniejszy obraz... Lasse i Maja natychmiast udają się do muzeum, żeby osobiście zbadać sprawę. • [Obraz]
-
Spotkanie z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem zorganizowane przez konecką BibliotekęSpotkanie z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem przejdzie do historii bibliotecznych imprez przede wszystkim z powodu dużej frekwencji oraz magicznej atmosfery. Sala Restauracji LELIWA wypełniona była po brzegi. Zgromadzonych mieszkańców przyciągała charyzma Anny Dymnej, legendy polskiego filmu i teatru oraz wdzięk i dowcip Wojciecha Bonowicza, wielkiego znawcy literatury, dziennikarza, pisarza i poety. Jak zwykle w takim duecie dialogi i opowieści były przesiąknięte dowcipem, a czytane przez nich wiersze dobierane były z dużym wyczuciem chwili i w celu budowania odpowiedniego nastroju. Oprócz poezji i filmu zgromadzonych widzów interesowała praca Anny Dymnej w Fundacji „Mimo wszystko” i pomoc niepełnosprawnym umysłowo. Po zakończonym spotkaniu oboje bardzo chętnie pozowali do fotografii oraz podpisywali swoje książki. Serdecznie dziękujemy pani Annie i panu Wojciechowi za przybycie do Końskich, Jan Nowakowi za pomoc w organizacji spotkania i pobytu gości w Końskich, Koneckie Centrum Kultury za nagłośnienie i akustykę oraz Restauracja Leliwa za udostępnienie sali na potrzeby spotkania. Na zakończenie miły podarunek ofiarowała Annie Dymnej Elżbieta Duda, a mianowicie obraz malowany kawą, przedstawiący konecką Światynię Grecką, a której odbywalo się spotkanie. [Link] [Obraz]
-
Mała książka - wielki człowiek, kolejna akcja czytelnicza !!!To już kolejna edycja akcji czytelniczej Mała książka - wielki człowiek, w której nasza biblioteka wraz z filiami bierze udział. • Akcja skierowana jest do dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat (roczniki 20216-2019). • Aby przystąpić do projektu wystarczy odwiedzić nas bądź nasze filie Filia Biblioteczna w Kozłowicach, Filia Biblioteczna w Pawłowicach, Filia Biblioteczna w Uszycach lub Filia Biblioteczna w Zdziechowicach zapisać dziecko do biblioteki, wypożyczyć książeczkę i odebrać Wyprawkę Czytelniczą w prezencie • Na wyprawkę składa się książka Krasnal w Krzywej Czapce , broszura Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece oraz Karta Małego Czytelnika, na której dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego. • Po uzbieraniu 10 naklejek dziecko otrzyma imienny dyplom, jako potwierdzenie jego aktywności czytelniczej. • Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i zapraszamy do naszych placówek. • Do zobaczenia !!! • [Obraz]
-
IV Sportowa Olimpiada Seniora ⚽️Już w najbliższą sobotę w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów w Gogolinie odbędzie się IV Sportowa Olimpiada Seniora ⚽️🏀🏒⛹️♀️🏆🥇Organizatorzy przygotowali moc atrakcji towarzyszących, takich jak: pokaz gimnastyki artystycznej oraz grupy tanecznej "50 lat + VAT", słodkie niespodzianki, a także stoisko gogolińskiego ośrodka zdrowia i Centrum Usług Społecznych w Gogolinie. Tradycyjnie nagrodzony zostanie także "najsympatyczniejszy klub kibica". Zapraszamy do udziału oraz gorącego dopingu naszych seniorów!
-
Pracująca sobotaW sobotę 28 października 2023 r. Biblioteka w Łosiu będzie czynna w godzinach od 8:00 do 12:00. Zapraszamy
-
Halloween 2023 w BP WęgrzceBiblioteka Publiczna w Węgrzcach zaprasza dzieci w wieku 8-13 lat na Halloweenowy Wieczór w Bibliotece, który odbędzie się w piątek 27 października w godz. 18:00-22:00. W programie: halloweenowe warsztaty plastyczne (wykonamy mixmediowy upiorny świecznik na tealighty – idealną dekorację z okazji zbliżającego się Halloween), konkurs na najoryginalniejsze przebranie w „mrocznych” klimatach, malowanie twarzy, seans filmowy z dreszczykiem, poczęstunek na słodko i słono. • Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Ilość miejsc ograniczona. • UWAGA! • Każdy uczestnik naszego nocnego spotkania powinien zabrać ze sobą wypełnione oświadczenie od rodziców. • [Obraz]
-
„Mała książka – wielki człowiek”[Obraz] • Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! Już od października na dzieci w wieku 4–6 lat czekać będą specjalne Wyprawki Czytelnicze. Pokochany przez Małych Czytelników i ich rodziców Krasnal w Krzywej Czapce powróci w tegorocznej edycji projektu do bibliotek, by swoimi opowieściami skraść serca kolejnego pokolenia przedszkolaków. • [Link]
-
Marcin Świetlicki w Bibliotece Wojewódzkiej w PoznaniuZapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim wokół jego najnowszej książki poetyckiej „Sierotka”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wolno. • [Obraz]