Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

„Najwyższa góra świata”, czyli zbiór opowiadań Anny Onichimowskiej to prawdziwe wyzwanie – nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Autorka porusza trudne tematy, których rodzice i nauczyciele często woleliby uniknąć i zbyć milczeniem. A przecież rozwód rodziców, brak tolerancji rówieśników, ucieczka z domu, czy nawet śmierć bliskiej osoby to sprawy, które dotyczą nas wszystkich – również dzieci. Tylko jak rozmawiać z maluchami na tak poważne tematy? Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Oleśnie mają prostą odpowiedź – rozmawiać z nimi trzeba normalnie i szczerze, bo dzieci mają prawo wiedzieć, co się wokół nich dzieje.

„Najwyższa góra świata” to książka omawiana podczas spotkania DKK dla dzieci 29 września 2017 roku. Po poważnej i bardzo konstruktywnej rozmowie na temat opowiadań Anny Onichimowskiej postanowiliśmy pobawić się w teatr, by jeszcze lepiej zrozumieć to, o czym czytaliśmy w książce. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie przygotowywali mini inscenizacje na temat wskazanego opowiadania. Ich zadaniem było wymyślenie i zaprezentowanie alternatywnego zakończenia. Już samo układanie scenariusza było świetną zabawą i przysporzyło wszystkim wiele radości. Występy małych artystów oraz ich bujna wyobraźnia była godna podziwu i wywołała gromkie brawa publiczności.

Dodatkowo na spotkaniu Klubu uczciliśmy urodziny naszego sympatycznego czworonożnego przyjaciela Reksia, który właśnie w tym dniu skończył już 50 lat! Klubowicze złożyli Reksiowi serdeczne życzenia i zaśpiewali „Sto lat”, a następnie wznieśliśmy toast za zdrowie jubilata.
najgora1.jpg

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 października o godzinie 14:00. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marcina Przewoźniaka pt. „Trzy przystanki do teatru”.

najgora1.jpg najgora1
jpg, 91 KiB, 405x562
Komentarze (0)

„Miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że mamusia przestanie być dla mnie najważniejsza” – o ileż łatwiejsze i przyjemniejsze byłoby życie, gdyby właśnie tak brzmiała przysięga małżeńska!

Magda, bohaterka książki Izabelli Frączyk pt. „Koncert cudzych marzeń”, jest doskonałym przykładem żony idealnej – ulega we wszystkim mężowi, dba o jego potrzeby, troszczy się o ukochanego, nawet gdy wraca do domu pijany, a przede wszystkim pokornie znosi kaprysy teściowej. Która matka nie chciałaby mieć takiej synowej? Dzięki potulnej postawie Magdy, zarówno mąż Tomasz, jak i teściowa Leontyna są ludźmi zadowolonymi i szczęśliwymi. Jest tylko jeden mały problem – Magda jest coraz bardziej rozczarowana swoim życiem. Nieoczekiwany spadek nagle diametralnie odmienia jej losy. Czy na lepsze?

Książka „Koncert cudzych marzeń” I. Frączyk omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 26 września 2017 roku. Klubowiczki doceniły lekkość narracji, ciekawe perypetie bohaterów i fakt, że książka należy do gatunku „przyjemnych czytadeł”.
fraczyk1_t1.jpg

Kolejne spotkanie odbędzie się wyjątkowo 4 października 2017 roku (środa) o godzinie 16:00. Omawiana będzie książka M. Łozińskiego pt. „Książka”.

fraczyk1_t1.jpg fraczyk1_t1
jpg, 5 KiB, 113x150
Komentarze (0)

plakat.jesien2017.jpg

plakat.jesien2017.jpg plakat.jesien2017
jpg, 368 KiB, 643x913
Komentarze (0)

sds1.jpg
Już po raz drugi przed siedzibą biblioteki odbyła się wielka impreza na pożegnanie lata, czyli radosne świętowanie „Dnia Pieczonego Ziemniaka”. Wydarzenie zorganizowane zostało 7 września 2017 roku przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Honorowego patronatu udzielili: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia,
Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski,
Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej – Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
Prezes Stowarzyszenia „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h w Szczucinie Bogdan Sosin,
Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Halina Dojka oraz Członkowie Klubu,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy Maria Bielaszka wraz z Terapeutami,
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu Marta Kuliś wraz z Terapeutami,
Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
Karolina Plata z Urzędu Gminy w Oleśnie,
Małgorzata Oleś – właścicielka Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego w Oleśnie,
Jan Konieczny – właściciel Zakładu Usług Samochodowych w Oleśnicy,
Druh Czesław Mosio z OSP w Oleśnie.

Po powitaniu przybyłych gości, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyły podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację „Dnia Pieczonego Ziemniaka”.

Do wspólnego świętowania z okazji „Dnia Pieczonego Ziemniaka” przyłączyli się Uczestnicy trzech Środowiskowych Domów Samopomocy: w Oleśnicy, Dąbrowicy i Siedlcu. Pierwszym punktem spotkania był występ słowno-muzyczny przygotowany przez Podopiecznych ŚDS w Oleśnicy. Spektakl w oparciu o wiersz Jana Brzechwy był dopracowany do perfekcji – od rewelacyjnych kostiumów i przepięknej jesiennej scenografii, aż po fantastyczną recytację, brawurowy śpiew i doskonałą grę aktorów. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania uroczystego „Hymnu do ziemniaka”. Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni goście zostali uraczeni wyśmienitymi potrawami, wśród których królowały oczywiście kartofle. Poczęstunek przygotowany został przez pracowników ŚDS w Oleśnicy. Natomiast pyszny deser w postaci słodkich wypieków zapewnili Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś. Po smakowitym posiłku z nowymi siłami Podopieczni ŚDS-ów wzięli udział w konkurencjach teoretycznych i sprawnościowych oraz grach integracyjnych. Każda placówka reprezentowana była przez swoich przedstawicieli. Zaciętą rywalizację, zgodną z zasadami fair play, oceniało jury w składzie: Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno – przewodniczący, Dorota Huczek i Władysława Cabaj ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz Małgorzata Oleś. Jurorzy bacznie obserwowali poczynania zawodników, a po burzliwych naradach wyłonili zwycięzców, którym wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy okolicznościowe. Wszystkie zabawy zostały przygotowane i przeprowadzone przez terapeutów z ŚDS w Oleśnicy: Barbarę Surgot, Edytę Wątrobę i Mateusza Miodowskiego.
Najciekawszym i niecierpliwie wyczekiwanym punktem imprezy była jednak zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu bezk­onku­renc­yjne­go Pawła Obary. Fantastyczny muzyk i wodzirej bawił publiczność poczuciem humoru i świetnym doborem repertuaru, a co najważniejsze – w zdumiewający sposób porywał do tańca nawet najbardziej opornych!


Przedsięwzięcie wspó­łfin­anso­wane­ ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego, jako zadanie publiczne pn. "ŻYJMY ZDROWO-OCHRONA ŻYCIA"
Wsparcie finansowe udzielone zostało również przez: Zakład Usług Samochodowych – Pan Jan Konieczny, Zakład Piekarniczo Cukierniczy – Państwo Małgorzata i Dariusz Oleś.

sds1.jpg sds1
jpg, 124 KiB, 700x525
Komentarze (0)

ciez0.jpg
Piękna pogoda, fantastyczna atmosfera, liczne atrakcje i niezapomniane przeżycia. Tak jednym zdaniem można opisać wycieczkę do Ciężkowic, która odbyła się 29 sierpnia 2017r. Oprócz laureatów konkursu „Lipcowi Liderzy” uczestniczyli w niej także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.
Po przybyciu na miejsce uczestników wycieczki powitał przewodnik Piotr Drebot, który towarzyszył im przez cały dzień, prowadząc malowniczymi, ale też zawiłymi ścieżkami Skamieniałego Miasta i snując barwne opowieści o jego historii. Po wyczerpującej wędrówce wycieczkowicze posilili się smacznym obiadem i równie wspaniałym lodowym deserem. Następnie przeżyli niesamowitą przygodę w Muzeum Przyrodniczym, gdzie oprócz wyjątkowej wystawy zwierząt i ptaków, bardzo ciekawie omówionej przez przewodnika, wzięli udział w wyprawie „niezwykłą łodzią podwodną” po dnie rzeki Białej. Po tej całodniowej wyprawie zmęczeni i utrudzeni, ale zadowoleni i radośni szczęśliwie wróciliśmy do Olesna, gdzie na małych odkrywców czekali stęsknieni rodzice.

Organizatorzy wycieczki, którymi byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Centrum Usług Wspólnych serdecznie dziękują Pani Halinie Dojka, która po raz kolejny wsparła bibliotekę, bezinteresownie wzięła udział w wyjeździe i przyjęła na siebie obowiązki kierownika wycieczki oraz Panu Kierowcy Andrzejowi Łucek, który bezpiecznie sterował autokarem, a swoich młodych pasażerów traktował z życzliwością i wyrozumiałością.

ciez0.jpg ciez0
jpg, 124 KiB, 800x600
Komentarze (0)

dozynki2.jpg
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, jak co roku, odpo­wied­zial­naby­ła za stoisko promujące Gminę Olesno na "IX Święcie Powiśla Dąbrowskiego – Dożynkach Powiatowych i Targach Gospodarczych". Tym razem do przygotowania ekspozycji przyłączyli się także członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaprezentowali własne, unikatowe wyroby rękodzielnicze. Promowano także dorobek lokalnych twórców, w tym malarstwo, rysunek, haft, rzeźbę, tomiki poezji oraz publikacje monograficzne. Nie zabrakło również sztuki ludowej Zalipia oraz przedstawicieli Pocztu Bagiennych z Wieżycy. Oprócz tego „Sami Swoi”, w ramach przewidzianych w programie występów lokalnych artystów, zaprezentowali na scenie swój kultowy kabaret „Czerwony autobus” .

dozynki2.jpg dozynki2
jpg, 60 KiB, 800x449
Komentarze (0)

Trwający przez cały lipiec konkurs „Lipcowi Liderzy” został podsumowany 23 sierpnia 2017r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. W spotkaniu oprócz uczestników konkursu, ich rodziców i opiekunów, wziął udział także Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który wręczył dyplomy i wyróżnienia naja­ktyw­niej­szym­ czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz naja­ktyw­niej­szym­ widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Zgodnie z regulaminem nagrodą główną dla wszystkich wyróżnionych uczestników była jednodniowa wycieczka do Ciężkowic. Tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć wręczono nagrody książkowe. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach konkursu „ Lipcowi Liderzy” uzyskali:

Najaktywniejszy czytelnik lipca 2017

I Kategoria wiekowa - Przedszkolaki
I miejsce – Bartula Małgorzata
II miejsce – Lelek Natalia

II Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. I-III Szkół Podstawowych
I miejsce – Pasek Remigiusz
II miejsce – Sierak Martyna
III miejsce – Lelek Alicja

III Kategoria wiekowa – Uczniowie kl. IV-VI Szkół Podstawowych
I miejsce – Zachara Aleksandra
II miejsce – Ryczek Artur
III miejsce – Sierak Michał

Najaktywniejszy widz lipca 2017
I miejsce – Ubas Kamila oraz Ryczek Artur
II miejsce – Chmura Maja
III miejsce – Wrona Antoni

Organizatorzy konkursu podziękowali wszystkim uczestnikom za skorzystanie z wakacyjnej oferty Biblioteki, która obejmowała nie tylko konkursy, ale także zajęcia i warsztaty z książką oraz kinem.

liderzy1.jpg liderzy1
jpg, 5 KiB, 200x150
Komentarze (0)

Sierpniowe spotkanie DKK poświęcone było książce pt. „Florystka” Katarzyny Bondy, która nazywana jest królową polskiego kryminału. W trakcie dyskusji podkreślono jej wielowątkowość oraz wprowadzenie elementów char­akte­ryst­yczn­ych dla powieści obyczajowych i psyc­holo­gicz­nych­. Niezwykły i bardzo szczegółowy sposób konstruowania postaci sprawia, że bohaterowie jej powieści są wiarygodni i namacalni oraz mocno zakorzenieni w swoim środowisku. Zwrócono także uwagę na zawód głównego bohatera - profilera, którego K. Bonda jako pierwsza w Polsce wprowadziła do literatury. Doceniono również znakomite przygotowanie autorki, która pisząc książkę korzystała z konsultacji wielu fachowców takich jak np. psycholog, pracownicy sądu, florysta. Panie podkreśliły ważną rolę kobiet, stwierdzając nawet, że w dużej mierze jest to powieść o kobietach, ich dramatach, sile i determinacji. Autorka ukazała także od wewnątrz środowisko policjantów, nie tylko ich pracę, ale także portrety psychologiczne. Z drugiej strony padły również stwierdzenia, że K. Bonda zamieszcza zbyt szczegółowe opisy przez co rozmywa się główny wątek fabuły. Część dyskutantek jednak uznała to za zaletę, która podnosi jej wartość i walory artystyczne.
Reasumując książka wzbudziła wiele emocji i spotkała się z dużym uznaniem klubowiczek.
Spotkanie to było wyjątkowe, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć Red. Katarzynę Fortuna z Radia Kraków, która żywo uczestniczyła w rozmowie na temat książki oraz Wiesława Cikałę, który nagrał dyskusję. Relacja została wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury” i obejmowała nie tylko dyskusję o książce, ale także wypowiedzi na temat działalności Klubu i Biblioteki.

Komentarze (0)

w16.jpg

Na ostatnich lipcowych warsztatach dla dzieci motywem przewodnim był Bob Budowniczy. Dzieci miały okazje wcielić się w budowlańców i pomocników bajkowego Boba. Spotkanie tak jak poprzednie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania jednej z przygód Boba. Dzieci aktywnie i w sposób ciekawy spędziły ten czas. Czekało na nich wiele atrakcji: wyścig z balonami, tor przeszkód, rzucanie do celu, malowanie kredą , konstrukcje z patyków, zabawy w liska, muchy, itp. Na zakończenie i zarazem nagrodę dzieci jadły pyszną pizze. Wszyscy byli bardzo zadowolenie z warsztatów.

w1.jpg w1
jpg, 102 KiB, 1280x720
w2.jpg w2
jpg, 137 KiB, 1280x720
w4.jpg w4
jpg, 158 KiB, 1280x720
w16.jpg w16
jpg, 184 KiB, 1280x720
w15.jpg w15
jpg, 137 KiB, 1280x720
Komentarze (0)

Elf 1.jpg

Wakacje trwają a klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci wciąż aktywni. W piątek (21.07.) odbyło się kolejne spotkanie.Motywem przewodnim była książka pt. „Elfie gdzie jesteś?”- Marcina Pałasza. Książka ta przedstawia losy psa Elfa i jego właścicieli Dużego i Młodego. Napotykają oni na swojej drodze mnóstwo kłopotów. Wścibska Pani Sąsiadka, Młody przeżywa zawirowania miłosne. Kiedy już nic nie stoi na przeszkodzie i można ruszać na upragnione wakacje, okazuje się, że... Elf zniknął bez śladu! Duży, Młody, Ewa i Erka-siostra Elfa ruszają w pościg. Poszukiwania nie dają rezultatu, a śledztwo ujawnia straszną prawdę: psu grozi wielkie nieb­ezpi­ecze­ństw­o! Gdzie jest Elf?! Czy bliscy zdołają go uratować?
Podczas spotkania klubowicze opowiadali najciekawsze ich zdaniem fragmenty książki oraz komentowali finał książki. Następnie na balonach malowali swoje pieski i opowiadali o nich swoim kolegom i koleżankom z klubu. Pogoda popisała tak więc spędziliśmy ten czas na zewnątrz. Na klubowiczów czekały różne atrakcje – konkurencje z balonami, rzucanie do celu czy biegi. Na zakończenie malowaliśmy kredą ilustracje do omawianej książki. Dzieci były bardzo zadowolone i mogły pokazać swój talent plastyczny.

Elf 1.jpg Elf 1
jpg, 148 KiB, 1280x720
Elf 5.jpg Elf 5
jpg, 190 KiB, 1280x720
Elf 10.jpg Elf 10
jpg, 151 KiB, 1280x720
Elf4.jpg Elf4
jpg, 124 KiB, 1280x720
Elf6.jpg Elf6
jpg, 181 KiB, 1280x720
Komentarze (0)
1
...
11 12 13 14 15 16 17
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo