Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

25Konkurs.jpg

25Konkurs.jpg 25Konkurs
jpg, 445 KiB, 925x1334
Komentarze (0)

Już po raz drugi w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyła się debata społeczna pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ", której głównym organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Jej tematyką było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz inne ważne z punktu widzenia mieszkańców problemy zgłoszone do dyskusji.

Oficjalnego otwarcia debaty i przywitania gości dokonał kom. Jarosław Kmieć - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie prowadziła asp. Ewelina Fiszbain, która wprowadziła zaproszonych gości w tematykę debaty.
Prelegentami debaty byli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej kom. Jarosław Kmieć, kom. Witold Łopata Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dzielnicowy asp. Marcin Cygan.

Na początku I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji przedstawił uczestnikom debaty strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Następnie prelegenci krótko omówili najczęściej występujące zagrożenia w ruchu drogowym, z którymi mogą spotkać się mieszkańcy na terenie Gminy Olesno. Podczas podsumowania debaty mieszkańcy włączyli się do dyskusji i przedstawiali swoje opinie na temat bezpieczeństwa oraz definiowali najczęściej występujące zagrożenia i proponowali sposoby na ich rozwiązanie.
debata.jpg

debata.jpg debata
jpg, 110 KiB, 600x400
Komentarze (0)

26 kwietnia 2019r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu "Małopolski e-Senior&" realizowanego na terenie Gminy Olesno. Działanie przeprowadziła Fundacja Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji przez okres od 1 marca 2018r. do 31 sierpnia 2020r.

Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali zaświadczenia o jego ukończeniu oraz tablety na których pracowali przez cały okres trwania zajęć. Uroczystego wręczenia dokonali Andrzej Chronowski przedstawiciel Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej oraz instruktor Piotr Wajda.

Z kolei Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyli podziękowania za umożliwienie uczestnictwa w projekcje mieszkańcom Gminy Olesno. Padło wiele ciepły słów i wyrazów wdzięczności pod adresem prowadzącego zajęcia Piotra Wajdy, który z kolei podziękował uczestnikom kursu za zdys­cypl­inow­anie­, solidność oraz miłą atmosferę podczas spotkań.

senior.jpg

senior.jpg senior
jpg, 121 KiB, 600x400
Komentarze (0)

29 kwietnia 2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, którego tematem była "Kasacja"Remigiusza Mroza. Książka ta to niby typowy thriller sądowo-prawniczy. Niby… tak naprawdę jest to pełna emocji doskonała sensacja. Mróz w swych powieściach różni się tym od innych autorów, że nie opisuje rozlegle zeznań świadków czy przemówień i posiedzeń sądowych. Nie znajdziemy u niego też wątków obyczajowych i kulturowych. Fabuła napisana jest w prosty, klasyczny i zrozumiały dla wszystkich sposób.
Duet Chyłka- Zordon to oczywiście jeden z najważniejszych punktów „Kasacji”. Joanna Chyłka – kobieta sukcesu, o wysublimowanym guście i niewyparzonym języku, uparta i ostra babka. Kordian Oryńki zwany „Zordon” – młody, uroczo hipsterski aplikant, niedoświadczony idealista, rozpoczyna swoją pierwszą pracę w cenionej kancelarii prawniczej Żelazny&McVay i trafia pod opiekę Chyłki. Można powiedzieć, że są wyraźnym przeciwieństwem. A jednak stworzyli świetny duet, który nadał powieści charakter.
„Kasacja” jest jedną z najlepszych powieści Remigiusz Mroza, ponieważ autor w otchłani prawa i paragrafów jest w swoim żywiole. Klubowiczki z czystym sercem polecają tę pozycję.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 maja 2019r. o godz. 14:00. Omawiana będzie książka pt.”„ Temat na pierwszą stronę” Umberto Eco

mroz1.jpg

mroz1.jpg mroz1
jpg, 46 KiB, 600x450
Komentarze (0)

26 kwietnia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem przenieśliśmy się do zaskakującego świata z książki pt. "Ania z Zielonego Wzgórza", autorstwa Lucy Maud-Montgomery.

Było to spotkanie inne niż poprzednie, ponieważ tym razem każdy klubuwicz przyszedł z przygotowanym przez siebie lapbookiem związanym z tematyką rudowłosej bohaterki. Podczas spotkania dzieci wymieniły się swoimi pracami i każdy w skupieniu pilnie odpowiadała na pytania przygotowane przez kolegę czy koleżanki. Każdy lapbook był inny, każdy miał w sobie to coś… Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i starannością.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to fascynująca opowieść o małej, rudowłosej zaledwie 11-letniej dziewczynce, która w wieku 3 miesięcy została sierotą. Urodzonej i wychowanej na Wyspie Księcia Edwarda. Ania miała ciężkie dzieciństwo, ale w końcu los się do niej uśmiechnął i „przez pomyłkę” wylądowała u Maryli i Mateusza Cuthbertów w Avolnea. Rodzeństwo bardzo szybką obdarzyło ją miłością jakiej nigdy nie zaznała i której bardzo potrzebowała. Dziewczynka rozpoczęła naukę w szkole, gdzie zdobywała bardzo dobre wyniki w nauce. Ania Shirley wyrosła na piękną i uczuciową kobietę, o miękkim, wrażliwym i cudownym sercu.

Książka te jest niesamowita pod każdym względem, przyciąga nie tylko dużych, ale i małych czytelników. Jest to opowieść pełna, nadziei, ciepła, która bawi i wzrusza jednocześnie, która napełnia optymizmem każdego czytelnika, która uczy każdego radości z własnego życia.
ania0.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 17 maja 2019r. o godz. 14:00.

ania0.jpg ania0
jpg, 113 KiB, 600x400
Komentarze (0)

Zbiór poezji „To wróci” Julii Hartwig był omawiany podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które odbyło się 26 marca 2019 roku.
Tomik wierszy przepełniony jest licznymi kulturowymi nawiązaniami, wahaniami i niepokojem. W niektórych wierszach możemy zauważać silne zakorzenienie w przeszłość, połączone z niepewnością związaną z przyszłością człowieka. Autorka w swych utworach doszukuje się sensu i kruchości istnienia, rozważa co się stanie lub co może się stać w przyszłości, jednak nie znajduje ostatecznego rozwiązania. Zagłębienie się w dzieje przeszłości ma na celu zrozumienie rzeczywistości. Julia Hartwig w swym tomiku wierszy opisuje mało znane epizody z życia wybitnych postaci m.in. Iwaszkiewicza, Norwida, Schuberta, Goethego, Schopenhauera, Pascala czy Keatsa.
„To wróci” jest to ostatni tom wierszy starannie ułożony, zawierający wyraziste przesłanie.

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to jedna z trudniejszych poezji do interpretacji, jest to literatura wymagająca uwagi i powagi. Są to wiersze piękne, przepełnione niepewnością i refleksyjnością, intymnością i ulotnością oraz siłą zakodowaną w sztuce…

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 29 kwietnia 2019r., o godzinie 14:00. Tematem spotkania będzie książka Remigiusza Mroza pt. „Kasacja”.

towroci1.jpg

towroci1.jpg towroci1
jpg, 111 KiB, 600x400
Komentarze (0)

29 marca 2019r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, powróciliśmy do omawianej miesiąc wcześniej baśni Krystyny Chołoniewskiej pt. „Obudź się”;. Znamy już odpowiedzi na niewyjaśnione wcześniej pytania.

Wizyta Joasi w Gabinecie Luster, spowodowała u dziewczynki ogromne zdziwienie i niedowierzanie, wywołane tym co zobaczyła. Dzięki temu zrozumiała, że nie powinna patrzeć tylko na siebie i swoje nieszczęście, że wokół niej są ludzie, którzy również cierpią, którzy potrzebują pomocy tak jak ona. W oknie dworu w końcu dostrzegła swoją rodzinę, znajomych, przypadkowo napotkaną zagubioną dziewczynkę z balonem, ubogiego chłopca, którego nie stać na bilet do cyrku. Wiemy już, że wizyta nieznajomych gości miała na celu zmianę patrzenia i postrzegania przez Joasię otaczającego ją świata.
Sen, piękny sen, z którego obudziła się Joasia ogromnie wpłynął na jej życie. Dziewczynka zapragnęła na nowo żyć i wrócić do swoich ukochanych rodziców.
Opowieść ta nauczyła młodych czytelników, że nie można być tylko zadumanym i zapatrzonym w siebie, należy również patrzeć na dobro innych.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 26 kwietnia o godz. 14.00.

dkk.02.3_t2.jpg

dkk.02.3_t2.jpg dkk.02.3_t2
jpg, 66 KiB, 900x675
Komentarze (0)

Przeprowadzona jesienią minionego roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie „Akcja Kredka”, czyli wielka akcja zbierania zabawek i artykułów papierniczych dla dzieci z Papui-Nowej Gwinei zakończyła się ogromnym sukcesem! Celem przedsięwzięcia było wsparcie naszego rodaka Ojca Ryszarda Wajdy i pomoc w wyposażeniu przedszkoli, które misjonarz otwiera i prowadzi w swojej parafii.

Zaangażowanie mieszkańców Gminy Olesno we wszystkie etapy akcji okazało się niesamowite. Ogrom zgromadzonych zabawek, przyborów szkolnych oraz artykułów papierniczych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo szybko okazało się, że gadżety tak chętnie przynoszone przez ofiarodawców z pewnością nie zmieszczą się w przygotowanym wcześniej kartonie. Ostatecznie zapełniono 15 pudeł o wadze do 25 kilogramów! Wtedy pojawił się nowy problem – skąd wziąć fundusze na wysyłkę paczek? I znów z pomocą przyszli cudowni ludzie o wielkich sercach! Dzięki dobrej woli i hojności osób indywidualnych oraz firm, szybko udało się zgromadzić potrzebną kwotę i nadać tę ogromną przesyłkę. Paczki wysłane zostały w listopadzie ubiegłego roku, a na początku lutego wszystkie bezpiecznie dotarły już do Ojca Ryszarda, który z wielką wdzięcznością dziękuje każdemu darczyńcy za bezinteresowną pomoc i wsparcie jego starań, by umilić życie maluchów z Papui-Nowej Gwinei.

My również dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do "Akcji Kredka". Lista ofiarodawców jest naprawdę imponująca. Artykuły papiernicze oraz zabawki przekazywały osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane, w tym uczniowie szkół z terenu gminy. Nierzadko przychodziły do nas nawet maluchy, które dzielnie rozstawały się ze swoimi ulubionymi zabawkami, chcąc oddać je innym, bardziej potrzebującym dzieciom.
Nasze przedsięwzięcie udało się szczęśliwie sfinalizować dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez firmy oraz osoby prywatne:
- Agnieszka i Piotr Kaczmarczyk Firma Eljot Nature-Pit Metal z Niwek;
- Mariusz Zych, Marek Nowak, Sławomir Pasielak, Leszek Nowak Firma LEMAR FHU z Dąbrowy Tarnowskiej;
- Dagmara i Jarosław Bogumił Firma ERICOM z Olesna;
- Bogusław Knaga Firma Aldik z Olesna;
- Anna i Ryszard Dorosz z Olesna;
- Edyta i Mariusz Jurczyk z Olesna;
- Zygmunt Oleś ze Swarzowa;
- Rodzina Państwa Pasielaków z Oleśnicy;
- Krystyna i Jerzy Wajda z Oleśnicy;
- Barbara i Kazimierz Wójcik z Dąbrówki Gorzyckiej;
- Agata i Maciej Wrona z Olesna;
- członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie;
- członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Jesteśmy pełni szczerej wdzięczności wobec każdego, kto w jakikolwiek sposób wsparł „Akcję Kredka”. Mamy nadzieję, że nasze wspólne starania przyniosą radość maluchom z odległej Papui-Nowej Gwinei.

akcjakredka1.jpg

akcjakredka1.jpg akcjakredka1
jpg, 119 KiB, 700x467
Komentarze (0)

1 marca 2019 roku najwięksi miłośnicy naszego małego kina zostali zaproszeni do wspólnego świętowania. Te uroczyste spotkania w Kinie za Rogiem w Oleśnie to nasza nowa tradycja, której już od dwóch lat towarzyszy hasło „Rozmowy damsko-męskie”.

Tym razem na dobry początek odbyła się pełna doskonałego humoru projekcja filmu pt. „Juliusz”. Wyreżyserowany przez Aleksandra Pietrzaka obraz, do którego scenariusz napisali Kacper Ruciński i Abelard Giza, wywołał salwy szczerego śmiechu. Oczywiście widzowie nie powstrzymywali się również przez zabawnymi komentarzami, co jeszcze bardziej wzmagało atmosferę radości. Po seansie grono zaproszonych gości nieco się powiększyło i wszyscy zostali zaproszeni do sali bibliotecznej, gdzie czekały dalsze atrakcje.
Święto kina to przede wszystkim święto wszystkich widzów, którzy regularnie odwiedzają nasze kino. Przez cały 2018 rok prowadzony był ranking, który pozwolił wyłonić czworo najbardziej aktywnych kinomanów. Z ogromną przyjemnością informujemy, że na zaszczytne miano Najlepszych Widzów 2018 roku zasłużyli:
- Beata Szopa
- Agata Wrona
- Stanisław Kosiek
- Maciej Wrona
Najaktywniejsi widzowie Kina za Rogiem w Oleśnie nagrodzeni zostali pamiątkowymi statuetkami, które wręczył Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Szczebak.

Spotkanie było również doskonałą okazją, aby ogłosić wyniki prowadzonego przez cały ubiegły rok konkursu na Najlepszego Czytelnika. O to miano ubiegać się mogli wszyscy dorośli czytelnicy zarejestrowani w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie. W kategorii dorosłych wyłoniono 10 osób, które wypożyczyły najwięcej książek, a tym samym zdobyły tytuł Najlepszego Czytelnika 2018 roku:
1. Krystyna Bednarz
2. Justyna Starzec
3. Krystyna Hawełka
4. Halina Drewniana
5. Józefa Ząbek
6. Jan Janik
7. Zofia Zych
8. Aneta Dymon
9. Maria Szado
10. Halina Szczygieł
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe oraz nagrody książkowe, które w imieniu Wójta Gminy Olesno wręczył Sekretarz Gminy, Janusz Plata.

Po tych niezwykle miłych i wzruszających chwilach, nadszedł czas na dalszą część spotkania, czyli występ amatorskiego Teatru „Radosny Senior” działającego przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Komedia kryminalna pt. „Pensjonat pod brzozą” wprowadziła nas w świat drobnych intryg, romansów oraz plotek krążących wśród personelu i gości pensjonatu, w którym dochodzi do scen miłości, zazdrości, a w końcu także do… przestępstwa. Zabawne dialogi, świetna gra aktorska oraz poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowana została również publiczność – tak w skrócie można opisać występ Grupy Teatralnej ze Szczucina.

Zarówno film, jak i spektakl wprawiły nas w doskonałe humory. I w takiej atmosferze przeszliśmy do ostatniej części spotkania, czyli pełnych śmiechu i życzliwości rozmów damsko-męskich przy kawie i słodkich domowych wypiekach. Tym razem o nasze podniebienia zatroszczyły się: Małgorzata Boduch, Władysława Cabaj, Ewa Cierniak, Halina Dojka, Beata Dziedzic, Krystyna Hereśniak, Dorota Huczek, Anna Jurczyk, Urszula Kaczmarska, Anna Owca, Anna Plata, Dorota Skowron, Teresa Szczebak, Zofia Węgiel, Agnieszka Ziemian i Marta Żołądź. Wszystkim naszym cudownym przyjaciółkom serdecznie dziękujemy za bezi­nter­esow­ność­ i życzliwość.

dzkim1.jpg

dzkim1.jpg dzkim1
jpg, 128 KiB, 700x467
Komentarze (0)

„Nocny pociąg do Lizbony” autorstwa Pascala Merciera to książka omawiana 26 lutego 2019 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Klubowiczki zgodnie doceniły artystyczne walory książki. Szczerze jednak przyznały, że jej lektura nastręczała niemało trudności. Pierwszą z nich była bardzo powolna narracja. Zadania nie ułatwiają również ciągłe i bardzo obszerne cytaty z innej książki. Mimo tych niedogodności „Nocny pociąg…” to jednak pozycja wartościowa, ciekawa i intrygująca.

Spokojny, samotny intelektualista, Raimund Gregorious, mieszka w Berlinie, gdzie od lat jest nauczycielem języków klasycznych. Jego monotonne i stabilne życie obraca się wokół pracy, książek, pracy naukowej i wielogodzinnych rozmyślań. Wszystko zmienia się w pewien deszczowy poranek, gdy w drodze do pracy Raimund dostrzega na moście przemokniętą kobietę, która najp­rawd­opod­obni­ej zamierza rzucić się w odmęty rwącej rzeki. Jakiś czas później mężczyzna zachwyca się książką portugalskiego autora, Amadeu de Prado, ale też samym autorem. Te dwa pozornie nie związane ze sobą zdarzenia sprawiają, że Raimund podejmuje zaskakującą decyzję - zostawia dotychczasowe życie i wyjeżdża do Lizbony. Jego celem jest jak najd­okła­dnie­jsze­ poznanie losów i dokonań nowo odkrytego pisarza. Lizbońska podróż Raimunda, w której jedynym przewodnikiem jest książka Amadeu de Prado, pozwala mężczyźnie w zupełnie nowy sposób spojrzeć na wiele aspektów życia. Pozwala mu na głębokie przemyślenia dotyczące samotności, śmierci, przyjaźni i miłości, ale równocześnie każe zastanowić się nad sensem decyzji o gruntownej odmianie własnego życia.

Na kolejne spotkanie Klubu Książki zapraszamy 26 marca 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce J. Hartwig pt. "To wróci".
npdl3.jpg

npdl3.jpg npdl3
jpg, 129 KiB, 700x467
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo