Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy? Mogą to być dobre oceny, przyjemności, potęga i bogactwo, wielu przyjaciół, unikanie kłótni, unikanie czyjegoś gniewu lub robienie wyłącznie tego, na co ma się ochotę. Tak, ale… Czy zła ocena oznacza katastrofę? Czy nie lepiej sprawiać przyjemność innym, niż sobie samemu? Czy ktoś słaby i biedny nie może być szczęśliwy? Czy lepiej mieć wielu przyjaciół, czy jednego sprawdzonego? Czy można zgadzać się ze wszystkimi? Co będziesz robić, gdy już zrobisz wszystko, na co masz ochotę? I w końcu czym jest szczęście? I czy szczęścia faktycznie trzeba szukać? A może my już jesteśmy szczęściarzami, ale tego nie doceniamy?
O szczęściu i o nieszczęściu rozmawialiśmy podczas spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci Oleśnie 26 października 2018 roku. A inspiracją o pomocą w omówieniu tych trudnych tematów była książka Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”
cototakiego1_t2.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 listopada 2018 roku. Podczas dyskusji znów podejmiemy ważne, choć wcale niełatwe tematy.

cototakiego1_t2.jpg cototakiego1_t2
jpg, 24 KiB, 338x600
Komentarze (0)

Przez cały rok Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie realizuje Projekt pn. „Nasza Odzyskana”, wpisany w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach Projektu była Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” przygotowanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno.
Jubileusz stulecia wolnej Polski to wyjątkowy czas, który w sposób szczególny skłania do refleksji i zadumy nad bohaterskimi dokonaniami naszych przodków. To również czas uświadamiania sobie tego, jaka tak naprawdę jest Polska z wszystkimi jej sukcesami, porażkami, dokonaniami, historią, pięknem, a przede wszystkim niezłomnością w dążeniu do wolności. Te rozważania pozwalają równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie „Czym Polska jest dla mnie samego?”. Prezentowane na wystawie pn. „Dumni z Polski” prace są swoistą odpowiedzią na to pytanie. I chociaż ich różnorodność jest ogromna, to wszystkie niosą jedno, bardzo czytelne przesłanie: jesteśmy dumni z Polski!

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 23 października 2018 roku, a towarzyszył jej krótki, ale niezwykle wymowny program artystyczny o tematyce patriotycznej, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Oleśnie pod kierunkiem Anety Dymon i Marcina Paska.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie w godzinach pracy placówki.
dzpol1.jpg

dzpol1.jpg dzpol1
jpg, 140 KiB, 800x533
Komentarze (0)

Czasami kłamię… Jak każdy. Ale ja otwarcie się do tego przyznaję. Zastanawiasz się, dlaczego to robię? Może dlatego, że mąż już mnie nie kocha… A może dlatego, że jestem w śpiączce? Więc w sumie nie mam nic do stracenia. Ale prawda jest taka, że ja po prostu kłamię. Czasami. A czasami nie. Myślisz, że odgadniesz, kiedy mijam się z prawdą? Spróbuj…

„Czasami kłamię”, książka Alice Feeney była przedmiotem dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie 16.10.2018 roku. Lektura, tak zupełnie inna niż dotychczas omawiane, wywołała wśród Klubowiczek niemałe zdziwienie. Pierwsze jej strony zapowiadają bowiem wnikliwą autoanalizę kobiety pogrążonej w śpiączce. Wszystko wskazuje na to, że czytelnik pozna bogate przemyślenia, ale nie zazna szczególnie porywającej fabuły. Tymczasem główna bohaterka, Amber, choć jawi się jako godna współczucia ofiara przemocy fizycznej i wypadku samochodowego, ukrywa coś bardzo tragicznego. Niestety nie może sobie przypomnieć, co to takiego. A może nie chce o tym pamiętać? Lub doskonale pamięta, ale… czasami kłamie…?
Poznajemy Amber jako trzy­dzie­stok­ilku­letnią prezenterkę radiową, która zmaga się z wieloma problemami. Po pierwsze rozpadające się małżeństwo. Po drugie wieloletnie i bezowocne próby zajścia w ciążę. Po trzecie nieporozumienie ze współpracownicą. Po czwarte dziwna relacja z siostrą. Szczegóły tych trudności przedstawia nam sama Amber, która wciąż znajduje się w stanie śpiączki. Kobieta dryfuje w koszmarnym świecie, uwięziona gdzieś pomiędzy rzeczywistością, a coraz bardziej szalejącą wyobraźnią. Oprócz jej relacji poznajemy jeszcze jeden punkt widzenia, którego dostarczają nam fragmenty dziennika małej dziewczynki. Kim jednak jest ich autorka? Czy Amber istotnie jest jedyną poszkodowaną w całej tej sprawie? Co tak naprawdę wydarzyło się w jej życiu? Kto jest bezsilną ofiarą, a kto pozbawionym zasad moralnych katem? I w końcu – czy można zaufać komuś, kto w pierwszych chwilach znajomości przyznaje się do kłamstwa?
czasamik1_t2.jpg

Na kolejne spotkanie zapraszamy 20 listopada 2018 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce K. Scholes pt. Lwica.

czasamik1_t2.jpg czasamik1_t2
jpg, 36 KiB, 450x600
Komentarze (0)

28mgjl1.jpg

Złoto powoli, ale zdecydowanie przejmuje panowanie nad światem. Zieleń lata stopniowo odchodzi w zapomnienie. Przyroda stroi się w najpiękniejsze szaty, zachwycając słonecznymi żółcieniami i krwistą czerwienią. Nitki babiego lata otulają wszystko wkoło, zapowiadając coraz chłodniejsze dni. Jesień w pełni.

Ta pora roku już od trzynastu lat w Gminie Olesno wiąże się z niezwykłym wydarzeniem – spotkaniem z poezją, prozą i piosenką literacką, czyli koncertem w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Tegoroczny koncert pt. „Piękno jest w nas” zorganizowany został 4 października w siedzibie biblioteki, a jego gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Spotkanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród mieszkańców Gminy Olesno, również tym razem zgromadziło liczną publiczność. Gośćmi honorowymi byli artyści z różnych zakątków świata, a byli to:
Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; dr Geza Cseby – Węgry; Włodzimierz Harmatiuk – Iwano Franikwsk-Ukraina; Tamara Łucenko – Iwano Franikwsk-Ukraina; Aleksander Andrijewski – Kijów-Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; Karel Sys – Praga-Czechy; dr Lam Quang My – Wietnam; Eva Muckova – Słowacja; Włodzimierz Sztokman – Rosja; dr Thai van Nguyen – Wietnam; Vłasta Vłasenko – Ukraina; Julia Sudus – Ukraina; Alexiey Mikulasek – Praga-Czechy; Andrzej Żmuda – Rzeszów; Artur Grabowski – Ciężkowice. Natomiast dyrektorem organizacyjnym wydarzenia był Andrzej Grabowski.

Refleksyjna podróż po świecie poezji, literatury i muzyki pozwoliła zgromadzonym słuchaczom dostrzec piękno, które na co dzień tak łatwo przeoczyć – to piękno, które jest ukryte najstaranniej, bo głęboko w nas samych. Po chwilach pełnych zadumy organizatorzy podziękowali artystom, a następnie zaprosili wszystkich na poczęstunek. Znakomite potrawy przygotowane zostały przez Pracownice Domu Malarek w Zalipiu, pod kierunkiem Dyrektor Wandy Chlastawa.

Organizacja wieczoru nie byłaby możliwa, gdyby nie bezinteresowne wsparcie naszych wspaniałych Przyjaciół. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli stworzyć magiczny klimat tego literackiego spotkania, a byli to: Edyta i Mariusz Jurczyk, Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Izabela Leus, Joanna Dyjak, Beata Barszcz, Jarosław Słonka.

28mgjl1.jpg 28mgjl1
jpg, 74 KiB, 700x467
Komentarze (0)

poniedzielski1.jpg

Obfitujący w różnorodne wydarzenia kulturalne wrzesień doczekał się doprawdy niezwykłego zakończenia. Otóż 28 września 2018 roku naszą bibliotekę odwiedził Andrzej Poniedzielski.

Ten znakomity humorysta, znany z niezwykle inteligentnej satyry, jest również autorem tekstów, poetą i pieśniarzem, a ponadto Mistrzem Mowy Polskiej oraz Ambasadorem Polszczyzny 2016. Przede wszystkim jest jednak wyjątkowo ciepłym i serdecznym człowiekiem, który wnikliwe obserwuje świat i ludzi, by później fenomenalnie i z ogromnym poczuciem humoru przedstawiać swoje spostrzeżenia. Nie brakuje mu również autoironii i ogromnego dystansu do samego siebie.
Występ w Oleśnie poświęcony został w dużej mierze analizie relacji damsko-męskich. Zgromadzona licznie publiczność poznała dwie złote zasady, którymi posługiwać się powinni przedstawiciele obu płci. Po pierwsze: „Kobiety nie zmienisz. Możesz zmienić kobietę. Ale to i tak niczego nie zmieni…”, w sumie nie wiadomo, czy nie trafisz jeszcze gorzej. Po drugie” „Mężczyzna to nie liść. On musi iść” – nie ważne, dokąd, byle nie do domu.... Jeśli by ktoś natomiast chciał dowiedzieć się, czym właściwie jest miłość, to odpowiedź Andrzeja Poni­edzi­elsk­iego­ jest również prosta: „Dwa serduszka, cztery oczy… Ojojooooooj…” – a tego już chyba komentować nie trzeba.

Widownia była zachwycona, czego dowodem były częste wybuchy śmiechu oraz owacje na stojąco. Na zakończenie Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowali Andrzejowi Poni­edzi­elsk­iemu­ za przyjęcie zaproszenia oraz wręczyli symboliczne, regionalne upominki.

...................................
Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki, a dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Gospodarzami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie.

poniedzielski1.jpg poniedzielski1
jpg, 122 KiB, 700x467
Komentarze (0)

mala-wielki.jpg

Pozwólmy zacząć dzieciom przygodę z czytaniem!

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie przyłączyła się do Projektu „Mała książka - wielki człowiek”, do którego zaprasza teraz WSZYSTKIE TRZYLATKI.
Na każde trzyletnie dziecko czeka w bibliotece specjalna wyprawka, czyli fantastyczna książka dla dziecka pt. „Pierwsze wiersze dla…” oraz specjalna Karta Małego Czytelnika z miejscem na zbieranie naklejek.
Warunkiem odbioru tej wyprawki jest zapisanie trzylatka do biblioteki. Następnie podczas każdej wizyty w bibliotece (zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego) Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Również Rodzice również w tej małej wyprawce znajdą coś dla siebie. A będzie to coś, co - mamy nadzieję, że skutecznie - przypomni dorosłym o korzyściach wynikających z czytania dzieciom. Zapraszamy do biblioteki!

mala-wielki.jpg mala-wielki
jpg, 65 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Plakatnaszewczoraj.jpg

Plakatnaszewczoraj.jpg Plakatnaszewczoraj
jpg, 138 KiB, 850x1200
Komentarze (0)

Podczas wakacji nie było spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – co za szczęście!
Bo gdyby były spotkania, dzieci nie mogłyby korzystać ze słońca i beztroski wolnych dni.
A może….
Podczas wakacji nie było spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – co za pech!
Bo gdyby były spotkania, dzieci mogłyby w przyjemnie chłodnej bibliotece schronić się przed letnim skwarem.

Czego mamy w życiu więcej? Szczęścia, czy pecha? Czy w ogóle można to jakoś policzyć? Czy to, co dla jednych jest szczęściem, dla innych może być pechem? Takie trudne rozważania snuliśmy podczas pierwszego powakacyjnego spotkania DKK dla dzieci 21 września 2018 roku. Okazuje się, że szczęście i pech to nie takie proste sprawy – czasem trudno je odróżnić. W zrozumieniu tego tematu pomogła nam rewelacyjna książka pt. "Co za Szczęście! Co za pech! T. Hallinga i E. Erikson, którą wspólnie głośno czytaliśmy. Już samo czytanie było ekscytujące, bo od połowy książkę trzeba czytać… do góry nogami! Późniejsza dyskusja też mocno nas ożywiła. Bo tak w ogóle, to często nawet nie wiemy, jak dużo w życiu mamy farta. Albo pecha. To zależy, jak na to spojrzeć ;)😉
cozasz1.jpg
Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 26 października 2018 roku o godz. 14:00. Znów będziemy wspólnie czytać. Co? Tego jeszcze nie wie nikt...

cozasz1.jpg cozasz1
jpg, 86 KiB, 800x450
Komentarze (0)

Dzięki zakw­alif­ikow­aniu­ się Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie do projektu „Mała książka - wielki człowiek” w siedzibie placówki trzylatki wraz z rodzicami mogą odbierać specjalnie przygotowane wyprawki. Warunkiem odbioru wyjątkowej książki dla dziecka, specjalnej karty z miejscem na zbieranie naklejek oraz broszury dla rodzica, jest zapisanie trzylatka do biblioteki. Pomóżmy dzieciom zacząć wspaniałą przygodę z czytaniem!

Na czym polega Akcja?
Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą,
a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę
w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:
www.wielki-czlowiek.pl
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najw­ybit­niej­szyc­h polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka.
Projekt nawiązuje do kampanii proc­zyte­lnic­zych­ realizowanych na całym świecie, a zapo­cząt­kowa­nych­ w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Komentarze (0)

Wielowątkowa opowieść o skrywanych od pokoleń rodzinnych sekretach, tajemnicach, legendarnym dziele sztuki i zakazanej miłości. „Szmaragdowa tablica” autorstwa Carli Montero to napisana z rozmachem powieść, której akcja toczy się dwutorowo: w dwud­zies­towi­eczn­ym Paryżu oraz w Madrycie XXI wieku. Książka była omawiana podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 18 września 2018 roku.

Autorka sprytnie krzyżuje ze sobą dwie historie. Jedną z nich są losy Any i Konrada. Para wiedzie spokojne życie. Ona pracuje w Muzeum Prado. On jest bogatym niemieckim kolekcjonerem dzieł sztuki. Pewnego dnia Konrad znajduje list z czasów drugiej wojny światowej. W ten sposób wpada na trop owianego tajemnicą obrazu „Astrolog”, którego autorem jest najp­rawd­opod­obni­ej Giorgione. Konrad namawia Anę, żeby odnalazła wartościowe dzieło sztuki. Te poszukiwania, pełne trudności i przygód, pozwalają kobiecie odkryć sekretne dzieje „Astrologa”, a ponadto zupełnie niespodziewanie odmieniają jej życie.
Druga historia to dzieje majora SS Georga von Bergheima i francuskiej Żydówki Sarah Bauer. Niemiecki żołnierz dostaje rozkaz, by odnaleźć obraz Giorgionego, znany jako „Astrolog”. Rozkaz pochodzi od samego Hitlera, który jest przekonany, że właściciel dzieła obejmie władzę nad całym światem. Wszystkie tropy prowadzą majora do Sarah. Między dwójką ludzi rozpoczyna się ekscytująca i pełna nieb­ezpi­ecze­ństw­ gra, a jej zakończenie zaskoczy wszystkich.
szmaragdowa6.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 października o godz. 14:00. Omawiać będziemy książkę pt. A. Feeney pt. „Czasami kłamię”.

szmaragdowa6.jpg szmaragdowa6
jpg, 140 KiB, 800x533
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo