Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Przez cały ubiegły rok w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie trwał Konkurs na Najlepszego Czytelnika. O to zaszczytne miano ubiegać się mogli dorośli, jak również uczniowie oraz dzieci nieobjęte obowiązkiem szkolnym. W każdej kategorii wyłoniono po 10 osób, które w 2018 roku wypożyczyły w Oleśnie lub w Ćwikowie największą liczbę książek.
23 lutego 2019 roku w Kinie za Rogiem w Oleśnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników w kategorii dzieci i młodzieży. Spotkanie miało wyjątkowy charakter i połączone zostało z bajkowym seansem, a na naszych Najlepszych Czytelników czekało sporo niespodzianek, w tym również poczęstunek. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy okolicznościowe.
Jesteśmy pod wrażeniem aktywności młodych czytelników i wszystkim serdecznie gratulujemy. Mamy również nadzieję, że czytelnicza pasja będzie się w nich rozwijać i towarzyszyć im przez całe życie.

najczyt1.jpg

najczyt1.jpg najczyt1
jpg, 118 KiB, 700x467
Komentarze (0)

Ciekawe, zaskakujące, tajemnicze i magiczne – właśnie takie są baśnie Krystyny Chołoniewskiej. Przekonaliśmy się o tym już po raz drugi podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 22 lutego 2019 roku. Tym razem czytaliśmy opowiadanie pt. „Obudź się!”.
Niestety ograniczony czas spotkania zmusił nas do przerwania lektury. Nie wiemy więc, co właściwie działo się z Joasią, główną bohaterką historii. Jedno jest pewne – dzie­sięc­iole­tnia­ Joanna była w szpitalu i spała w najlepsze, gdy miły kobiecy głos kazał jej się obudzić. Dziewczynka otrzymała od nieznajomej piękną suknię, a następnie została podstępnie zmuszona do wstania i… chodzenia! Wszystko, co działo się później, było jeszcze dziwniejsze. Najpierw niespodziewanie pojawia się złośliwy karzeł. Później okazuje się, że tuż za drzwiami szpitalnej sali jest rozległa łąka, zaś za nią – dwór. To właśnie ten budynek był pierwszym celem wędrówki. Joasia miała spojrzeć w jedno z okien i opowiedzieć, co widzi. Szczegółowy opis wnętrza nie był wystarczający i nie zadowalał przedziwnej pary nieznajomych, dopóki Joasia nie dostrzegła w szybie własnego odbicia. Dopiero wówczas mogła podjąć dalszą wędrówkę, pełną kolejnych niezwykłych wydarzeń.
Kim była nieznajoma kobieta, która przyszła po Joasię? Czy dziewczynka spała, czy może była w śpiączce? Dokąd zawędrowała? Skąd się wziął złośliwy karzeł? I w końcu – czy to wszystko wydarzyło się naprawdę, czy może było tylko snem Joasi…?

Te pytania muszą na razie zostać bez odpowiedzi. O tym, jakie przygody spotkały Joasię i jak się skończy cała ta tajemnicza opowieść dowiemy się na kolejnym spotkaniu DKK. Wszystkich zain­tere­sowa­nych­ zapraszamy już 22 marca 2019 roku o godz. 14:00.

obudzsie1.jpg

obudzsie1.jpg obudzsie1
jpg, 53 KiB, 800x600
Komentarze (0)

12 lutego 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Oleśnie spotkali się z prze­dsta­wici­elam­i Wojska Polskiego i Policji. Temat spotkania to „Profesja żołnierza i policjanta, meandry tych zawodów i ich charakterystyka”, zaś jego celem było przybliżenie społeczeństwu, a w głównej mierze młodzieży, specyfiki codziennej służby mundurowych.

Zaproszeni goście: Płk. Edmund Tyszka Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarządu Rejonowego w Tarnowie, Kpt. Zbigniew Babiuch Sekretarz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarządu Rejonowego w Tarnowie oraz Kom. Witold Łopata Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej w niezwykle ciekawy i barwny sposób przybliżyli młodzieży swoją pracę, która jest bardziej misją niż zawodem. Uczestnicy spotkania poznali m.in. strukturę organizacyjną wojska oraz policji, szkoły, które kształcą w tych kierunkach, zasady służby i wiele innych interesujących wątków, w tym osobistych wspomnień zaproszonych gości.

Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, a wspó­łorg­aniz­ator­ami Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Tarnowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

mundurowi1.jpg

mundurowi1.jpg mundurowi1
jpg, 115 KiB, 700x467
Komentarze (0)

wielkasztuka.jpg

wielkasztuka.jpg wielkasztuka
jpg, 118 KiB, 1000x706
Komentarze (0)

25 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie.
Ani nowy rok, ani trwające ferie zimowe nie osłabiły zapału młodych miłośników literatury. Postanowiliśmy porozmawiać o tematach naprawdę poważnych i trudnych. Po raz kolejny sięgnęliśmy po książkę Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”. Tym razem skupiliśmy się na rozdziale poświęconym sprawie najbardziej ostatecznej – śmierci. Książka pomogła nam zrozumieć to trudne zagadnienie. Wymieniliśmy się również naszymi przemyśleniami dotyczącymi śmierci, ale też życia, wiary i wyznawanych przez nas wartości. Czytając kolejne pytania zadawane przez autora książki i udzielając na nie szczerych odpowiedzi, doszliśmy do wniosku, że śmierć, choć smutna, nie jest czymś, czego powinniśmy się bać, albo przed czym musimy uciekać. To po prostu część naszego życia. A świadomość tego, że nie możemy jej uniknąć może nam pomóc jak najlepiej wykorzystać dany nam czas i w pełni cieszyć się życiem.

Na kolejne spotkanie DKK dla dzieci zapraszamy 22 lutego o 14:00.
osmierci1.jpg

osmierci1.jpg osmierci1
jpg, 70 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych 22 stycznie 2019 roku przenieśliśmy się do dwud­zies­towi­eczn­ej Rosji. Wszystko to za sprawą książki Nino Haratischwili pt. „Ósme życie”.

Autorka rozpoczyna swoją opowieść na początku XX wieku, w momencie, gdy w niewielkim gruzińskim miasteczku rodzi się Anastazja Jaszi. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem wyjątkowo utalentowanego wytwórcy czekolady. Chocolatier wymyśla doskonałe receptury i szybko staje się mistrzem w swojej dziedzinie, a jednocześnie bardzo zamożnym przedsiębiorcą. To z kolei sprawia, że mężczyzna może zapewnić sobie awans społeczny, a swoim czterem córkom życie wśród wyższych sfer i prawdziwie arystokratyczne wychowanie. Anastazja, pieszczotliwie nazywana Stazją, snuje marzenia o sławie paryskiej baletnicy, rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Mając siedemnaście lat dziewczyna wychodzi za mąż za białoarmistę, którego tuż przed rewolucją październikową przenoszą do Moskwy. Anastazja zostaje więc sama. Kiedy władzę nad Związkiem Radzieckim przejmuje Stalin, Stazja wraz z dziećmi chroni się w Tibilisi, u swojej najmłodszej siostry, Kristine. Pomimo drastycznych reform wyniszczających większą część społeczeństwa, socjalistyczne klasy wyższe nie mogą narzekać na niewygody życia. Spokój nie trwa jednak długo, bo piękna Kristin staje się obiektem zauroczenia Ławrientija Berii, co wywołuje tragiczny w skutkach i ciągnący się przez długie lata koszmar rodziny Jaszich.
Klubowiczki orzekły, że omawiana książka to monumentalne dzieło, które doskonale ukazuje wstrząsającą historię Rosji i Gruzji wyjątkowo płynnie połączoną z poruszającą opowieścią o niełatwych dziejach rodu Jaszich.

Na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych zapraszamy 26 lutego 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Pascala Merciera pt. „Nocny pociąg do Lizbony”.
8zycie2.jpg

8zycie2.jpg 8zycie2
jpg, 124 KiB, 700x467
Komentarze (0)

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozp­oczy­nają­cych­ edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najw­cześ­niej­szyc­h lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.

Lista bibliotek, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze” dla trzylatków, znajduje się tutaj.
Po sukcesie pilotażu chcemy, żeby w 2019 r. także starsze dzieci otrzymały książki na „dobry start”. Trwają właśnie prace nad publikacją przeznaczoną pod względem estetyki i treści dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rekrutację bibliotek do projektu w skali ogólnopolskiej rozpoczniemy wiosną.

Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie www.wielki-czlowiek.pl
MKWC grafika podsumowanie.png

MKWC grafika podsumowanie.png MKWC grafika podsumowanie
png, 462 KiB, 600x600
Komentarze (0)

Tegoroczne zimowe ferie w Kinie za Rogiem w Oleśnie rozpoczęły się seansem pełnym niespodzianek. Było to możliwe dzięki paczce, którą nasza biblioteka otrzymała od Polonii Amerykańskiej. Gadżety, zabawki i materiały dekoracyjne wykorzystaliśmy, aby naszym młodym Kinomanom przybliżyć kulturę i zwyczaje Ameryki. Na początek wspólnie wysłuchaliśmy hymnu Stanów Zjednoczonych. Później nadszedł czas na krótkie omówienie zagadnień, które każdemu kojarzą się z Ameryką. Aż w końcu wykorzystaliśmy otrzymane gadżety do wspaniałej zabawy oraz konkursu na jak najszybsze ułożenie puzzli.

Chcecie wiedzieć, co ciekawego przyniosą jeszcze ferie? Zapraszamy do Kina za Rogiem w Oleśnie!
usa1.jpg

usa1.jpg usa1
jpg, 64 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W naszej bibliotece rozpoczęły się szkolenia dla mieszkańców Gminy Olesno w wieku 65+. Zajęcia są częścią Projektu „Małopolski e-Senior”, który jest realizowany przez Fundację Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych przez okres od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych oraz poprawa umiejętności korzystania z komputera i Internetu. Szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii, w tym między innymi obsługi tabletów, są bezpłatne. Odbędzie się 15 spotkań szkoleniowych w wymiarze 3 godzin lekcyjnych oraz 3 spotkania animacyjne po 2 godziny lekcyjne. Spotkania szkoleniowe obejmą takie tematy jak:
- Pierwsze kroki z tabletem i Internetem
- Jak ocenić wiarygodność źródeł w Internecie?
- Moja pierwsza poczta elektroniczna
- Skype – bezpłatne rozmowy z rodziną i ze znajomymi
- Facebook – serwis społecznościowy
- Aktywność obywatelska online
- Zarządzanie tożsamością cyfrową na przykładzie konta e-PUAP
- Podstawy obsługi edytora tekstu
- Podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego
- Robienie zdjęć oraz prosta edycja i obróbka /nagrania wideo
- Bezpieczeństwo o ochrona danych osobowych
- Sprawy codzienne a Internet
- Potrzeby duchowe a Internet
- Zarządzanie swoimi finansami
- Rozrywka a Internet
Zdobyte w ramach szkoleń umiejętności zostaną utrwalone podczas spotkań animacyjnych. Po zakończeniu Projektu każdy uczestnik otrzyma na własność nieodpłatnie tablet, na którym pracował podczas zajęć, a także komplet materiałów szkoleniowych.

e-senior1.jpg

e-senior1.jpg e-senior1
jpg, 119 KiB, 700x466
Komentarze (0)

Przez cały miniony rok Gminna Bibliotek Publiczna w Oleśnie systematycznie wzbogacała swój księgozbiór. Dokonując zakupu książek zawsze uwzględniamy przede wszystkim potrzeby naszych Czytelników i Użytkowników, a także nowości wydawnicze z zakresu beletrystyki, jak również literatury nieb­elet­ryst­yczn­ej. Nie zapominamy także o najmłodszych Czytelnikach i wciąż wzbogacamy nasz Kącik Malucha o książki dla dzieci wartościowe zarówno ze względu na walory dydaktyczne, jak i estetyczne.

W 2018 roku, podobnie jak w latach poprzednich, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Tym razem ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono 278 egzemplarzy nowości wydawniczych za kwotę 7 040,00 zł. Księgozbiór placówki został wzbogacony o 248 tytułów dla dorosłych, z czego 166 egz. to literatura naukowa i popu­larn­onau­kowa­, a 82 egz. to literatura piękna polska i zagraniczna. Dla dzieci i młodzieży zakupiono 30 egz. z zakresu literatury pięknej i popu­larn­onau­kowe­j.
niusy2.jpg

niusy2.jpg niusy2
jpg, 88 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo