Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Przedświąteczny klimat czuć wszędzie, również podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w dla dzieci w Oleśnie. 21 grudnia 2018 roku czytaliśmy książkę Maliny Prześlugi pt. „Bombka z gwiazdką” i rozmawialiśmy o zwyczajach bożo­naro­dzen­iowy­ch.

Doszliśmy do wniosku, że chociaż w każdym domu święta wyglądają nieco inaczej, to wiele spraw i tradycji pozostaje niezmienna. Okazało się na przykład, że w domach wszystkich klubowiczów można znaleźć stare i mocno już zniszczone bombki, których nikt już nie zawiesza na choince, ale też nikt nie ma serca wyrzucić. Wiele tekstów zawartych w książce wywołało śmiech, ale nie obyło się też bez wzruszeń i zadumy. Przede wszystkim jednak pozwoliła nam poczuć magię świąt i dała kilka wartościowych wskazówek, co zrobić, żeby święta były jeszcze piękniejsze.

Kolejne spotkanie odbędzie się już w Nowym Roku. Zapraszamy 25 stycznia o godzinie 14:00.

bombka1_t2.jpg

bombka1_t2.jpg bombka1_t2
jpg, 42 KiB, 338x600
Komentarze (0)

Każdy ma swoje problemy – demony, z którymi musi zmagać się każdego dnia. Są jednak takie tragedie, które nawet dla postronnych obserwatorów wydają się niemożliwe do udźwignięcia. Z takimi właśnie niew­yobr­ażal­nymi­ problemami zmaga się tytułowy bohater książki Roberta Rienta pt. "Duchy Jeremiego" omawianej podczas spotkania DKK dla dorosłych 11 grudnia 2018 roku

Jeremi to „typowy” nastolatek. Jak każdy dojrzewający człowiek ma swoje wzloty i upadki, radości i smutki. Chodzi do szkoły, gdzie czasami wpada w tarapaty; ma kolegów, z którymi niekiedy się sprzecza; ma sąsiadki, wśród których są sympatie i antypatie. Nic nadzwyczajnego. Może z kilkoma wyjątkami. Nie ma i nigdy nie było żadnego ojca. Dziadek z Alzhaimerem przeżywający wciąż od nowa pobyt na Syberii. Nieżyjąca babcia – Żydówka, która przeżyła getto, ale straciła całą rodzinę. Sąsiadka Maria, również Żydówka, ocalona z obozu konc­entr­acyj­nego­. Ciotka lesbijka. Nagłe odkrycie, że skoro babcia była Żydówką, to i on, Jeremi, jest Żydem – członkiem nacji, którą od lat gardził. I jeszcze jedno… mama umierająca na raka.

Ogrom tragedii, które uderzają w chłopca ze wszystkich stron. Każda z nich jest kolejnym duchem, który prześladuje go w każdym momencie pozornie zwyczajnego życia. Wszystko to przedstawione w sposób boleśnie dosadny, a jednak pozbawiony patosu. Narracja prowadzona przez dwun­asto­letn­iego­ chłopca pozwala zrozumieć przerażająco trudną sytuację dziecka, które cierpi, choć nie jest niczemu winne. Książka budzi wiele emocji. Zmusza do myślenia o tym, co z reguły wypieramy ze swojej świadomości. To opowieść o bólu, trudzie życia i tragedii śmierci.

Kolejne spotkanie odbędzie się 22 stycznia 2019 roku o godz. 14:00. Omawiać będzięmy książkę N. Haratischwili pt. "Ósme życie"
duchy1.jpg

duchy1.jpg duchy1
jpg, 118 KiB, 700x466
Komentarze (0)

W pilotażowej edycji kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci! W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na Małych Czytelników czeka w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza. Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampania medialna z udziałem znanego małżeństwa: aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor oraz dziennikarza Macieja Dowbora.

We wrześniu tego roku 3 tys. placówek bibliotecznych w całej Polsce przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Od września do listopada już prawie 22 tys. dzieci rozp­oczy­nają­cych­ edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.
Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w bibliotekach publicznych w całej Polsce. Listę bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj: wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii oraz do obejrzenia spotu promocyjnego
mkwc-plakat2.jpg

mkwc-plakat2.jpg mkwc-plakat2
jpg, 110 KiB, 800x574
Komentarze (0)

Dobiegł końca cykl lekcji bibliotecznych realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Projektu pn. „Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci.

Zadanie obejmowało przeprowadzenie dziesięciu spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno. Temat lekcji bibliotecznych związany był z historią Pomnika poległych w latach 1914-1921 oraz 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa. Ich celem było przybliżenie nowym pokoleniom ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Ćwikowie i na terenie Gminy Olesno. Zarówno lekcje biblioteczne, jak i cały Projekt upamiętniały również lokalną historię i ludzi, którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny własne życie, przyczyniając się do odzyskania przez nią niepodległości.

Spotkania odbywały się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz w szkołach na terenie gminy, a prowadziła je dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec. Oprócz wykładu o tematyce historycznej i patriotycznej, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna, wszyscy uczestnicy lekcji bibliotecznych mogli również zwiedzić wystawę pt. „Wiekom następnym” poświęconą historii Pomnika w Ćwikowie.
lekcjebib2.jpg

lekcjebib2.jpg lekcjebib2
jpg, 123 KiB, 700x467
Komentarze (0)

Czy zdarzyło wam się kiedyś, że po przeczytaniu książki wiedzieliście o niej i jej bohaterach jeszcze mniej, niż przed jej lekturą? Czy jakakolwiek książka wywołała w Was poczucie zagubienia, dezorientacji, zdziwienia, szoku i pustki?
Jeśli nie, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zachęcają do przeczytania opowiadania Krystyny Chołoniewskiej pt. „Niezapominajki 1” ze zbioru zatytułowanego „Miejsca rzeczy zapomnianych”. Historię tę wspólnie czytaliśmy podczas spotkania naszego Klubu 23 listopada 2018 roku.

Poznajemy miłego Kubę i nieco roztrzepaną, ale sympatyczną Zuzię oraz ich tatę, którzy przyjechali do nieco zaniedbanego domostwa przy ulicy Niezapominajki 1. Mają specjalną misję – muszą przekazać list właścicielowi tego domu. Okazuje się jednak, że w budynku prawdopodobnie nikogo nie ma. Również w przydomowym ogródku dzieje się coś dziwnego. Otóż niesforna Zuzia nagle znika tacie i bratu z oczu i… gdzieś przepada! Nie ma jej nigdzie. Nie pomaga nawoływanie, ani szukanie. Zuzia po prostu w zaczarowany sposób zniknęła. Przerażony tata próbuje dostać się do budynku, z nadzieją, że jego dziecko może tam się schowało. Jednak jest to niemożliwe – wszystkie drzwi i okna pozamykane są na głucho. A jednak nagle… drzwi się otwierają i w progu staje zaspana Zuzia. Niemal w tym samym momencie wraca również pan Wilk, nieco dziwny właściciel domu. I robi się jeszcze dziwniej. Pan Wilk złości się z powodu niechcianej wizyty, myli Zuzię z jakąś tajemniczą Joanką, a na dodatek stanowczo odmawia przyjęcia listu. Na domiar złego cała ta historia opowiedziana nam jest przez… stojący po sąsiedzku dom! Czy któreś z tych przedziwnych wydarzeń można zrozumieć? Czy liczne sekrety kiedykolwiek się wyjaśnią? A może jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań jest napisanie listu do autorki opowiadania?

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy już 14 grudnia 2018 roku. Znowu będziemy wspólnie czytać i rozmawiać o naszych spostrzeżeniach. A może uda nam się rozwiązać jakąś zagadkę? ;)😉

niezapominajki2.jpg

niezapominajki2.jpg niezapominajki2
jpg, 59 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie odbyło się 20 listopada 2018 roku. Omawiano książkę K. Scholes pt. „Lwica”, piękną i ujmującą powieść, która przełamuje stereotypy utrwalone przez historię Elzy – najsłynniejszej do tej pory lwicy.

Główna bohaterka, 32-letnia Emma Lindberg jest naukowcem. Jako siedmioletnia dziewczynka straciła matkę, co mocno wpłynęło na całe jej życie i z czym w dalszym ciągu trudno jej się pogodzić. Mama Emmy, Susan, także była naukowcem. Jako wzięty wirusolog jedzie z rządową misją do Tanzanii, by rozwikłać zagadkę dziwnej epidemii. Podczas pracy niestety rani się zakażoną igłą i zaraża się nieuleczalnym wirusem, a wkrótce umiera. Emma, jako dorosła kobieta, wciąż nie radzi sobie ze wspomnieniami z dzieciństwa. W końcu postanawia wyruszyć w podróż do Tanzanii, by na dobre pożegnać się z przeszłością. Nie przeczuwa jednak, że ten wyjazd może zmienić wiele w jej dotychczasowym życiu. Na Czarnym Lądzie zostaje zaangażowana w poszukiwania zaginionej dziewczynki. Mała Angel pozbawiona matki zabłądziła na pustyni. Okazuje się, że dziewczynką zaopiekowała się… lwica. Czy dzikie zwierzęta są godne zaufania? Czy nieokiełznana przyroda może dać bezpieczeństwo? Czy ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą? Te pytania zadaje sobie Emma i ze zdumieniem odkrywa niezwykłą mądrość, jaką rządzi się matka natura.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 grudnia 2018 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce R. Rienta pt. „Duchy Jeremiego”.
lwica1.jpg

lwica1.jpg lwica1
jpg, 140 KiB, 800x533
Komentarze (0)

sciezkiwolnosci1.jpg
15 listopada 2018 roku w Domu Strażaka w Ćwikowie odbył się przegląd programów artystycznych pt. „Ścieżki wolności” przygotowanych przez wszystkie placówki oświatowe i opiekuńcze z terenu Gminy Olesno.

Było to kolejne działanie podjęte w ramach Projektu pn. „Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu", który realizowany był przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci.

Wszystkie prezentowane na przeglądzie programy miały charakter patriotyczny i dedykowane były naszej ojczyźnie. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność obejrzenia uroczych i niezwykle wzruszających występów przedszkolaków z Ćwikowa, Olesna, Wielopola i Zalipia. W dalszej kolejności swoje zachwycające umiejętności i talenty zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych w Dąbrówkach Breńskich, Oleśnie, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu i Zalipiu oraz Gimnazjum w Oleśnie. Jako ostatni wystąpili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, którzy swoim wyjątkowo wymownym występem wywołali wśród publiczności łzy wzruszenia, a także owacje na stojąco.
Przegląd zakończył krótki występ przygotowany przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyła serdeczne podziękowania wszystkim dyrektorom szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych za bardzo dobrą współpracę podczas organizacji tego przedsięwzięcia, jak również za zaangażowanie w wielu innych inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę. Wyrazy uznania skierowane zostały do Marioli Chwałek Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, Joanny Dyjak Dyrektor Przedszkola w Oleśnie, Grażyny Dziubla Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielopolu, Barbary Gierczyk Dyrektor Przedszkola w Zalipiu, Ireny Kawa Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Leokadii Kogut Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalipu oraz Jarosława Bartonia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Jarosława Boryczki Dyrektora Zespołu Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu, Tadeusza Kołtona Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich i Benedykta Owierczuka Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej. Adres okolicznościowy odczytał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.
Podziękowania złożono również sponsorom, dzięki którym po raz kolejny w Ćwikowie udało się zorganizować ważne wydarzenie, a byli to: Radny Powiatowy Marian Szajor oraz radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Wyrazy wdzięczności skierowano także do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tej niezwykłej uroczystości, w tym do Barbary Cholewa, Danuty Zych, członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami swoi” w Oleśnie, Urszuli Sajdera, Agnieszki Herduś, Druhów z OSP Ćwików i OSP Olesno oraz do wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę inicjatywę, a którzy nie zostali wymienieni imiennie.

Po części artystycznej wszyscy reprezentanci poszczególnych szkoły i placówek opiekuńczo-wychowawczych zostali zaproszeni na poczęstunek. Następnie utworzona została kolumna marszowa, która przeszła pod Pomnik poległych w latach 1914-1921 oraz 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, czym oddany został hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej ojczyzny.

sciezkiwolnosci1.jpg sciezkiwolnosci1
jpg, 139 KiB, 700x467
Komentarze (0)

naszaodzysk1.jpg
Wyjątkowy rok 2018 w całym kraju w znacznej mierze poświęcony został obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym jubileuszowym roku uświadamiamy sobie, że sto lat wolnej Polski to coś niezwykle ważnego dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak tragicznym położeniu był nasz kraj, ale też z tego, jak wielką odwagą i niezłomnością wykazali się nasi przodkowie, którzy wywalczyli z powrotem wolność i niepodległość. Dla siebie i dla nas. A uświadamiając to sobie, pragniemy jak najmocniej włączać się w uroczyste obchody tegorocznego, jakże ważnego jubileuszu.

W Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym wpisanych w obchody stulecia wolnej Polski. Głównym inicjatorem wszystkich tych wydarzeń była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a zaliczyć do nich należy:
- XXIV Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Polska – kocham i rozumiem” skierowany do uczniów wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno (08.05.2018 r.),
- udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” – spotkanie z polską literaturą zakończone biało-czerwoną sesją fotograficzną (09.06.2018 r.),
- Akcja „Dorośli Czytają Dzieciom” pod hasłem „Nasze polskie – nasze ojczyste” – spotkanie, podczas którego przedstawicie władz samorządowych, służby zdrowia i służb mundurowych, czytali najmłodszym mieszkańcom Gminy Olesno utwory polskich autorów (14.06.2018 r.).

Jednak najważniejsza inicjatywa podjęta przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na terenie Gminy Olesno to Projekt pt. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Jego główne cele to upowszechnienie wiedzy, zwiększenie świadomości i budowanie pamięci zbiorowej mieszkańców Gminy Olesno wokół historii ich „Małej Ojczyzny” na tle historii kraju. Istotne jest także to, że wszystkie podejmowane działania, kierowane do różnych grup wiekowych, umożliwiały godne celebrowanie tego wyjątkowego jubileuszu. Partnerami Projektu byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Alek­sand­ryjs­kiej­ w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy; lokalni twórcy i historycy.

Wszystkie elementy zadania realizowano w siedzibie biblioteki, a były to:
- Lekcja Historii z prof. Bogdanem Musiałem, podczas której przedstawiono wiele zagadnień związanych z walką o niepodległość ojczyzny w wymiarze lokalnym i krajowym. Pasjonujący wykład pochodzącego z Wielopola historyka dziejów najnowszych odbył się 16.09.2018 r.
- Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” wykonanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno. Wernisaż wystawy miał miejsce 23.10.2018 r., a zwiedzać można ją było do 31.10.2018 r.,
- Wydanie publikacji pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach”. Książka ta jest najtrwalszym zapisem dorobku historycznego i kulturowego naszej „Małej Ojczyzny” oraz działań zrealizowanych w ramach Projektu. Została ona opracowana zarówno na podstawie dokumentów historycznych, jak i przekazów ustnych oraz legend. W jej powstanie włączyło się szerokie grono mieszkańców, dzięki czemu ma ona niepowtarzalny charakter,
- Koncert „Muzyczne Zaduszki” połączony z wieczorem poezji lokalnych twórców pt. „Czytanie Niepodległości” oraz promocją książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki, odbył się 3.11.2018 r. Spotkanie promujące publikację miało charakter sentymentalnej podróży po świecie wspomnień, ale też pobudziło do refleksji nad trudną drogą Polski do odzyskania pełnej wolności.
- Uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna...” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych twórców z terenu Gminy Olesno pt. „Moja Niepodległa” wzbogaconej Katalogiem. Koncert wykonali soliści: Jolanta Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasz Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie: Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”, Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi. Niezwykle podniosłe spotkanie, które odbyło się 11.11.2018 r. pozwoliło zgromadzonym licznie gościom aktywnie włączyć się w radosne, choć niepozbawione zadumy, świętowanie niepodległości i wolności naszego narodu.

Jubileusz stu lat wolnej Polski motywuje nas wszystkich do rozważań nad tym, czym dla nas samych jest szeroko pojmowany patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. Tę miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Wszystkie inicjatywy podjęte i zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiły próbę ukazania różnych aspektów niełatwej drogi do wolności. Były równocześnie ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

naszaodzysk1.jpg naszaodzysk1
jpg, 50 KiB, 800x600
Komentarze (0)

naszewczoraj.jpg

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach" została opracowana i wydana w ramach Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Jest to książka niezwykła pod wieloma względami. Po pierwsze to historia i dzień dzisiejszy „Małej Ojczyzny” nakreślone przez jej mieszkańców w jakże ważnym dla naszej Ojczyzny momencie – w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to książka o nas samych – naszych pradziadkach, dziadkach i rodzicach, miejscach, które znamy, w których dorastaliśmy i w których wychowujemy nasze dzieci. Niejednokrotnie mijamy je obojętnie, zapominając, że często mają one swoją bogatą historię.

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś” nie powstałaby gdyby nie zaangażowanie wspaniałych mieszkańców Gminy Olesno, którzy na nasz apel zareagowali z ogromnym entuzjazmem i chętnie przystąpili do działania. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że nasze małe środowisko jest bardzo bogate przede wszystkim we wyjątkowych ludzi, którzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują pracę na jego rzecz, nie szczędząc przy tym swojego czasu i sił.

W pierwszej kolejności dziękujemy wszystkim autorom, którzy bezinteresownie podjęli trud przelania na karty tej książki swoich historii i opowieści, a są to: Banaś Agata, Bartoń Jarosław, Bator Maria, Baziak Danuta, Białas Bożena , Burzec Magdalena, Chmura Marcin, Chwałek Mariola, Cierniak Krzysztof, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Demida Maria, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Halina, Dybowska Streb Krystyna, Dyjak Joanna, Dymon Aneta, Filipiak-Szarkowska Janina, Foder Katarzyna, Gierczyk Barbara, Golemo Krystyna, Golonka Stanisław, Grzebieniowska Barbara, Huczek Dorota, Huczek Jerzy, Kapustka Krystyna, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Stanisława, Kmieć Jarosław, Kmieć-Golemo Małgorzata, Kogut Leokadia, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Leus Izabela, Łabuda Adolf, Markiewicz Emilia, Mikuła-Drabek Marzena, Morawiec Anna, Morawiec Małgorzata, Morawiec Witold, Moryl Helena, Motyka Teresa, Musiał Bogdan, Nowak Elżbieta, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Owca Anna, Piękosz Stanisław, Pikul Ryszard, Pilas Zofia, Plata Janusz, Prochazka Stanisław, Racia Wanda, Regulska Urszula, Ks. Rybak Jan, Ryczek Renata, Ryczek Wojciech, Rygielska Teresa, Rzemiński Stanisław, Sierak Zdzisław, Skowron Andrzej, Słota Bernadetta, Smolińska Bronisława, Sum Roman, Swędrowska Marta, Szkotak Tadeusz, Szmyrko Helena, Szopa Maria, Tokarz Jadwiga, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Węgiel Władysław, Wojciech z Bagien (pseud.), Wójcik Barbara, Wrona Agata i Maciej, Zachara Maria, Zając Stanisław, Zych Antonina, Zych Danuta. To dzięki Państwu, ta publikacja przybrała wyjątkowy charakter, stała się prawdziwą skarbnicą wiedzy i cennych informacji, a przede wszystkim wielowymiarowym odbiciem dziejów naszej „Małej Ojczyzny”.

Wyrażamy też wdzięczność wszystkim, którzy udostępnili zdjęcia archiwalne oraz autorom zdjęć współczesnych. Państwa prace wzbogaciły tę publikację i sprawiły, że treści w niej prezentowane stały się jeszcze ciekawsze.
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów osób prywatnych i instytucji: Baziak Danuta, Białas Bożena, Cierniak Krzysztof, Chmura Franciszek, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Marian, Filipiak-Szarkowska Janina, Golemo Krystyna, Huczek Dorota i Jerzy, Janeczek Zofia, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Kazimiera, Kądzielawa Stanisława, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Łabuda Andrzej, Madejska Halina, Markiewicz Emilia, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Piękosz Stanisław, Pilas Zofia, Plata Anna i Waldemar, Racia Wanda, Regulska Urszula, Słonka Jarosław, Szado Emilia, Szkotak Tadeusz, Szopa Maria, Tarka Ewelina i Łata Lucyna, Tokarz Jadwiga i Wiesław, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Wrona Agata i Maciej, Wrona Julia, Zachara Maria, Zając Stanisław
oraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Poczet Bagiennych z Wieżycy, Przedszkole Publiczne w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Ćwikowie, Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich, Szkoła Podstawowa w Oleśnicy, Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej, Zespół Szkół Pona­dgim­nazj­alny­ch im. W. St. Reymonta w Brniu.
Autorzy zdjęć współczesnych: Beata Barszcz, Magdalena Burzec, Joanna Dyjak, Renata Nowak, Marta Swędrowska, Barbara Wójcik, Sławomir Florek, Jakub Kaczmarski, Robert Moździerz, Radosław Skrzyniarz, Konrad Wójcik, Marcin Zając
Dziękujemy także wspaniałemu zespołowi redakcyjnemu, który zaangażował się w przygotowanie książki, a są to: Halina Dojka, Joanna Dyjak, Dorota Huczek, Helena Szmyrko, Barbara Wójcik, Jarosław Bartoń, Jarosław Kmieć, Witold Morawiec, Wojciech Ryczek.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy podzielili się z autorami tekstów materiałami, pamiątkami, wspomnieniami i wiedzą lub w jakikolwiek inny sposób włączyli się w przygotowanie publikacji, a są to: Krzysztof Białas, Marta i Józef Borek, Emilia Kwapień, Jolanta i Piotr Kwapień, Kazimierz Lizak, Bernadetta Łucek, Anna Owsiak, Janina Partyńska, Teresa Ryczek, Adam Rzemiński, Maria Sarat, Maria Starsiak, Stanisława Stec, Barbara Szado, Beata Szopa, Paweł Świętochowski, Lucyna Trela, Elżbieta Warzeszak, Edyta Węc, Władysław Węgiel, Rozalia Wnęk, Antonina Wrona, Ks. Prałat Komandor Bogusław Wrona, Gabriela Zugaj.
Dzięki przychylności Państwa Jadwigi i Wiesława Tokarzów mogliśmy zamieścić materiały autorstwa Bronisławy Smolińskiej. Z kolei pamiętniki Adolfa Łabudy udostępnili nam córka Halina Madejska oraz syn Andrzej Łabuda.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to ogromne i wyjątkowe dla nas przedsięwzięcie, a nie zostali wymienieni. Dziękujemy z serca za wszelkie przejawy Państwa życzliwości.

naszewczoraj.jpg naszewczoraj
jpg, 89 KiB, 800x600
Komentarze (0)

promocjapublikacji1.jpg

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” stała się faktem!
Uroczysta promocja książki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odbyła się 3 listopada 2018 roku, a towarzyszył jej wieczór poezji lokalnych twórców pn. „Czytanie Niepodległości”. Wyjątkowe spotkanie uświetnił koncert pn. „Muzyczne Zaduszki”.

Wydarzenie zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiło część Projektu pn. „Nasza Odzyskana”. Wpisano je w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mamy wyjątkowe szczęście, mogąc osobiście uczestniczyć w tak doniosłym jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt dodał również, że mając świadomość tego, jak wiele poświęcenia i krwi wymagało odzyskanie suwerenności, wszyscy powinniśmy w godny sposób celebrować tegoroczny wyjątkowy jubileusz. Nadmienił, że w związku z tym w Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, a ich głównym inicjatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec pokrótce omówiła promowaną publikację. Na wstępie podkreśliła, że publikacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców. A grono tych osób jest niezwykle liczne, bo aż 82 osoby opracowały do niej teksty, 58 osób przyczyniło się do wzbogacenia jej unikatowymi fotografiami, a 26 osób służyło pomocą i różnorakim wsparciem. Nie sposób również pominąć niezliczonego grona ludzi, którzy nam kibicowali i podnosili na duchu ciepłym słowem.
Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do tego ogromnego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności wyraziła wdzięczność autorom, którzy niejednokrotnie musieli przełamywać wewnętrzną nieśmiałość i skromność, aby podzielić się swoją wiedzą, wspomnieniami i opowieściami. Podziękowała wszystkim, którzy udostępnili materiał fotograficzny, zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne. Słowa wdzięczności skierowała także w stronę 11-osobowego zespołu redakcyjnego, który zaangażował się w przygotowanie publikacji.
Następnie Dyrektor biblioteki podkreśliła, że ze względu na bardzo krótki czas powstania książki, może ona nie być doskonała. W związku z tym przeprosiła za wszelkie ewentualne błędy i pomyłki oraz poprosiła czytelników i autorów tekstów o wyrozumiałość. Małgorzata Morawiec nadmieniła również, że publikacja nie jest opracowaniem naukowym. To zbiór nie tylko faktów historycznych, ale też wspomnień i luźnych opowieści, a nawet legend. Niektóre informacje zawarte w książce mogą nieco odbiegać od znanych dotąd powszechnie. Jednak wszystkie teksty to subiektywne relacje ich autorów i ich własne historie. Dyrektor biblioteki dodała także, że swoimi opowieściami i tekstami mógł podzielić się każdy zainteresowany.
Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała za dobrą współpracę wydawnictwu, którym jest MILOWA sp. z o.o. Wydawca tygodnika Miasto i Ludzie. Podziękowała także niezawodnym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Halinie Dojka, Dorocie Huczek, Władysławie Cabaj i Zofii Węgiel, a także wspaniałej Urszuli Kaczmarskiej, na które mogłyśmy liczyć na każdym etapie realizacji zadania, nawet w chwili najgorszego kryzysu.

Kolejnym punktem spotkania było „Czytanie Niepodległości”, czyli prezentacja utworów lokalnych twórców. Były to teksty o charakterze patriotycznym, które powstały specjalnie na tę okoliczność i zostały opublikowane w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Wiersze autorstwa Marcina Chmury, Anny Morawiec, Zofii Pilas i Marii Szopy odczytała Maria Szczebak. Z kolei Bernadetta Słota i Barbara Wójcik osobiście zaprezentowały swoje utwory.

Następnie nadszedł czas na nieco mniej oficjalną część spotkania, czyli „Muzyczne zaduszki” – akustyczny koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki. Muzycy dali fenomenalny popis swojego talentu, czym zachwycili licznie zgromadzoną publiczność.

Po koncercie przybyli goście otrzymali nieodpłatnie promocyjne egzemplarze książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich do kawiarenki literackiej, gdzie czekały domowe wypieki przygotowane przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, pracownice Domu Malarek w Zalipiu oraz cudowne przyjaciółki naszej biblioteki.

promocjapublikacji1.jpg promocjapublikacji1
jpg, 66 KiB, 700x369
Komentarze (0)
1
...
4 5 6 7 8 9 10
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo